Modelism - RHC Forum: T-28 Medium Tank - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

T-28 Medium Tank Kit report

#1 Useril este offline   _Ronin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 11-November 03

Postat 05 December 2003 - 01:08 PM

Kit report
T-28 Medium Tank
Producator: AER Moldova
Scara: 1/35
Nivel: Avansati cu nervii de otel…
Nr piese: peste 500 bucati
0

#2 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 05 December 2003 - 04:28 PM

Nu stiu cu ce se mananca machetele statice dar io n-am terminat un puzzle de 250 de piese :) un tanc din asta ... O poza avem cu mega tancu asta ca pare interesant.

Aceasta postare a fost editata de ZOD: 05 December 2003 - 04:29 PM

DT
0

#3 Useril este offline   _Ronin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 11-November 03

Postat 06 December 2003 - 07:56 AM

ISTORIE:
Conceptul care a stat la baza dezvoltarii tancurilor cu mai multe turele a fost urmatorul: un tanc cu o turela loveste un obiectiv, un tanc cu mai multe turele loveste simultan mai multe obiective… Asa ca s-a purces la proiectare tancurilor multi-turela. Ideea s-a dovedit falimentara , asa ca in timp s-a renuntat la fabricarea lor.
Revenind la tancul nostru, in luna februarie a anului 1933, primele 10 tancuri T-28 au fost livrate. Modelul standard folosea aceleasi turele pentru mitraliere ca si modelul T-35 (tanc greu). T-28 a fost folosit in razboiul de iarna impotriva Finlandei, unde au suferit din plin, tunarii anti-tanc gasindu-le neindemanatice, greoaie, si prost protejate de armura prea subtire.
Un program de imbunatatire a protectiei a fost demarat, si multe din modelele din 1938 au fost dotate cu placi suplimentare de protectie. Au fost construite cateva prototipuri, bazate pe T-28, dar acestea nu au fost acceptate pentru productie. Din 1934 pana in 1940 au fost produse in jur de 600de unitati. La inceputul WW II, 232 de vehicule se aflau inca in serviciu.
O ciudatenie interesanta (de parca n-ar fi destule), e antena, care inconjoara turela pe exterior, si care usor poate fi confundata cu o bara de sustinere pentru eventualii pasageri purtati pe tanc !

DATE TEHNICE:
Greutate: 28,7 T
Lungime: 7,4 m
Latime: 2,9 m
Inaltime: 2,8 m
Blindaj: 30-76 mm
Armament: un tun de 45 mm, 4 mitraliere de 7,62 mm
Motor: 500 CP
Viteza: 40 km/h
Echipaj: 6

PREZENTARE KIT:
Plasticul din care e turnata macheta e de culoare gri, calitatea plasticului e slabuta. Nu lipsesc piese, ramele (10 la numar – numai zalele sunt pe 4 rame !), sunt trase in folie de plastic, ceea ce impiedica pierderea eventualelor repere desprinse de pe rame.
Bavurile exista din plin, nu intotdeauna e usor sa scoti o piesa de pe rame, datorita distantei mici intre rama si piesa respectiva.
Nu exista doua piese care sa se potriveasca fara ajutor substantial din partea bisturiului, a chitului si a smirghelului (pilei). Fara exagerare, e un kit greu de construit. Fac o paranteza aici, si daca la Tamiya tai totul de pe rame, bagi in cutie, pui lipici, scuturi bine cutia, iar cand o deschizi modelu-i gata asamblat, la kit-ul de la AER, ramai cam fara …aer.
Senilele sunt realizate din zale individuale, ceea ce inseamna cel putin cateva ore de meditatii Zen inainte de a incepe lucrul la ele…
Dar…modelul finalizat arata impresionant ! Si la pretul la care se poate achizitiona, raman la parerea (pasionat fiind de blindate) ca trebuie incercat.


Reperele de pe rame nu sunt numerotate, dar foaia de instructiuni are schita tuturor ramelor si numerotarea corespunzatoare.
Instructiunile, destul de sumare, sunt totusi suficient de detaliate ca sa te faca sa intelegi cum se pune problema… Totusi, trebuie marite prin xeroxare, deoarece sunt realizate pe un format A4, pentru mine cel putin formatul respectiv dovedindu-se inutilizabil..

Scheme de inmatriculari: pe foaia cu decal-uri se gasesc trei variante de inmatriculare. Normal, am ales sa merg pe varianta de camuflaj de iarna, datata de producator ca fiind utilizata in martie 1943.

La cerere, atasez o poza in stare intermediara a machetei, mai are cam doua saptamania pana va fi gata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: T_28_in_lucru.jpg

0

#4 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 08 December 2003 - 09:25 AM

Nu te necaji ca zalele sunt individuale, ia uite ce frumos "serpuiesc"!!!
Daca erau din vinil stateau 'bat'.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#5 Useril este offline   _Ronin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 11-November 03

Postat 08 December 2003 - 12:59 PM

Nu neaparat, uite in poza atasata senilele sunt din vinil.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Senila_Marder.jpg

0

#6 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 08 December 2003 - 01:21 PM

Traiasca boldurile infipte doar pana la jumatatea senilelor ca sa le tina ondulate.
:unsure: :unsure: http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif

Sau ma insel?!?
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#7 Useril este offline   _Ronin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 11-November 03

Postat 08 December 2003 - 02:40 PM

Sunt ace, e adevarat, dar de seringa. :unsure:
0

#8 Useril este offline   DanBulan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 07-March 03

Postat 10 December 2003 - 11:33 AM

Superbe pozele ! Bravos !
0

#9 Useril este offline   _Ronin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 11-November 03

Postat 10 January 2004 - 12:28 PM

Multumesc pentru aprecieri ! Acum, dupa multa truda, e gata ! Iata-l:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1010002.jpg

0

#10 Useril este offline   _Ronin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 11-November 03

Postat 10 January 2004 - 12:29 PM

Si inca una, cu o lozinca incurajatoare...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1010006.jpg

0

#11 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 11 January 2004 - 01:05 AM

F. frumos! nota 10. f. realistic. mi-e si jena cu ultimul meu tank http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif mai bine ca a iesit poza bluruita!...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tank_01.JPG

expo (Gabi)
0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 January 2004 - 01:30 AM

Important e ca se vede telefonul clar. Bag sama ca la tine telefonul mobil a devenit unitate de masura. Cam ce lungime are, ca imi place ideea? Pe bune. Eu folosesc un bat de chibrit cel mai des. Ata ete, fiecare cu ce are. Sa apara Marinaru cu Zippo a lui si facem o echipa pe cinste. Nu suport pozele in care nu-mi dau seama de proportii. Adica le suport dar nu-mi ofera multe informatii. Nu-ti mai face probleme arata bine si tancul tau. De exemplu eu n-am. Asta jena!

PS Vorba Marinarului: "fiecare cât o are", nu fiecare cu ce are...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 11 January 2004 - 01:31 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 12 January 2004 - 11:01 AM

Super, imi place si ca sunt nuante diferite de rugina si mai ales lozinca (nu stiu ruseste, dar e clar ca baietii aia si-ar fi scris ceva pe tanc). Poate ne dai si traducerea.

Cat despre unitatile de masura eu am tot propus capacul de bere dar vad ca nu a prins ideea. Marinarul sper sa vina nu cu bricheta, ci cu briceagul nou, sa-l vad si eu.

In curand e gata si statia mea de alimentare cu carbuni, mai am niste balustrade si lampi de pus.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#14 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 12 January 2004 - 04:20 PM

@bitex: :) telefonul a devenit unitate de masura ca tot timpul este la indemina. nu-i ultimul model colorat si mic , asa ca nu ma laudam cu el :) si are 11 cm cu antena (STAS)
expo (Gabi)
0

#15 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 January 2004 - 07:51 PM

Sper ca nu te-ai suparat, era doar gluma. Chiar doream sa aflu lungimea lui. Acum e OK. Nu stiam cât masoara. Imi plac tancurile ca am amintiri furmoase, indiferent cum ar arata ele.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#16 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 12 January 2004 - 10:18 PM

nu m-am suparat. n-ai vazut cite smiley faces am pus :)
si chiar asa e, de aia pun telefonul, bricheta, etc. sa fie o unitate de comparatzie
expo (Gabi)
0

#17 Useril este offline   @Soviet@ 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 12-May 04

Postat 15 June 2004 - 10:28 PM

toate piesele sunt din plastic?! imposibil!!!!
:)
0

#18 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 16 June 2004 - 03:34 PM

Ronin este un recunoscut maestru in ale fiarelor ruginite, vreau sa zic blindatelor. Cu el sigur e posibil.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#19 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 16 June 2004 - 10:55 PM

Mai bajetzi, m-atzi starnit! Tre' sa incerc si eu o macheta statica ce mai! Dar am de rezolvat mai intai 2 prbl.: 1. Obiectul de raportare... 2. Unde-l asund de kinder...... Daca ar fi tancul lui Ronin si ar da peste el, ar arata k si dupa "vizita" unei unitati Finlandeze pe schiuri in '38 :D!!!

Oricum, revenind la laude, chit ca sunt un zgarcit si jumatate.... Roninu' le merita pe deplin! Cat timp spuneai ca ti-a luat? (zi si tu mai putin, nu de alta,dar daca-si arunca nevastuica un ochi aci sa spuna: "uite fa si tu unul, ca-ti ia putin timp si poate lasi dreaq si polistirenu' ala in pace!")
...audaces fortuna iuvat...
0

#20 Useril este offline   @Soviet@ 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 12-May 04

Postat 16 June 2004 - 11:13 PM

:D pai cumparai domne kinderului o jucarie misto si...cand o creste va fi ca tata :D
0

#21 Useril este offline   _Ronin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 11-November 03

Postat 17 June 2004 - 06:56 AM

Va multumesc pentru aprecieri ! E din plastic, kitul l-am achizitionat de la Pavel, pretul a fost foarte mic raportat la complexitatea kitului, pot spune ca l-am primit cadou...
Cat a durat ? E greu de spus, nu am contorizat orele de munca la el.
Cum convingi sotia ? greu de spus, am si eu si inca nu am gasit o reteta ...
Cum convingi copilul ? ii explici, ii spui cum se tine o macheta, si nu le pui in drumul lui... Fetita mea, care acum are 6 ani, vine, se uita la ce mesteresc, deseneaza, picteaza, decupeaza si ea langa mine, se mai uita, mai intreaba, si pana acum nu am avut probleme de demolari. Mai mult, acum doi ani, i-am dat sa duca dintr-o camera in alta, din locul de depozitare pana la un prieten ce ma vizita, toata colectia de jet-uri 1/72 - erau vreo 16 - toate au ajuns in buna stare, si in plus era atata de incantata...
La anul, ii cumpar prima macheta (va fi un avion, ca asa am inceput si eu)...

Aceasta postare a fost editata de _Ronin: 17 June 2004 - 06:57 AM

0

#22 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 17 June 2004 - 09:31 AM

Ronin@

Citeaza

Cum convingi copilul ? ii explici, ii spui cum se tine o macheta, si nu le pui in drumul lui...

Ce bine ar fi sa fie asa! Ce-ti pasa tie, ai fata... si fetele's cuminti la varsta asta..., dar cred ca-l voi atrage si pe el cu o macheta mai mica sau mai usoara.. vad eu.
Vroiam sa te intreb, machetele astea, sunt la fel cu cele care se gasesc pe la Metro sau in supermarketuri? Ce firma ar trebui sa caut in mod special? La modelele navo' pot sa le fac statico-dinamice :D?; caci nu cred ca dupa ce voi termina unul (ma trage atza la un kit cu USS Nmitz... nu stiu ce scara, dar cutia-i mare :D), voi avea puterea sa rezist tentatiei de a-l motoriza... :D
...audaces fortuna iuvat...
0

#23 Useril este offline   _Ronin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 11-November 03

Postat 17 June 2004 - 11:40 AM

E o macheta normala, din plastic, la scara 1/35 (nu are fotoincizii sau piese din rasina in kit, nici vopsele sau adezivi incluse). Am cumparat si asamblat cateva tancuri (de la Pavel), nu am avut probleme cu piese lipsa...
La modelele navo nu ma pot pronunta, nu am nici un fel de experienta in domeniu. Daca esti hotarat sa incerci, bafta ! (dar suna-l intai pe Pavel, ca ofera si nave...)

Aceasta postare a fost editata de _Ronin: 17 June 2004 - 11:41 AM

0

#24 Useril este offline   Puiutzu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 316
  • Inregistrat: 26-May 03

Postat 18 June 2004 - 01:05 AM

Saluti ! Scuze ca ma var si eu unde nu-mi ferbe oala. Nu recomand realizarea unei makete de portavion Italeri ca model navigabil. K si calitate sunt foarte reusite. Plasticul e de calitate si piesele se potrivesc bine. Dar.
Am facut doua portav. Saratoga si Admiral Kuznetzov. Daca le pui pe apa ai sa vezi ca greutatea proprie le face sa calce pana aproape de linia de plutire. Nu stiu cat le mai poti incarca cu motoare+accu + accesorii. Inplus sunt nave asimetrice (puntea de zbor) si trebuiesc putin balastate ca sa pluteasca natural. Asta inseamna distractie in plus . Oricum se merita sa incerci balastarea din accu.
Au intre 42-45 cm.
Ti-as recomanda tot un kit de la italeri-Uss Ticonderoga la 1:350. Are cam 66 cm si imi face impresia ca e mai incapator si mai ospitalier pentru navigare.
Nu am facut asa ceva desi mi-ar fi placut. Pt relatii despre kit discuta direct la firma importatoare. Pretul am inteles ca e undeva in jur de 900 000 lei.
Noroc Bun!
There are more planes in the ocean than submarines in the sky
0

#25 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 18 June 2004 - 09:05 AM

pe saratoga il am si eu si l-am pus pe apa ca nu m-am putut abtine.Am constatat acelasi lucru... se preteaza la navigatie,dar trebuie ceva munca si un luciu de apa super calm.
Homo Nauticus
0

#26 Useril este offline   Butterfly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 275
  • Inregistrat: 28-April 04

Postat 18 June 2004 - 11:17 AM

Eu am vazut la Revell un cuirasat, USS Missouri parca, scara 1:350, care are 77,4 cm.
Banuiesc ca asta s-ar preta la motorizare.

Bafta
Lac sa fie .... ca broaste sunt destule !
0

#27 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 18 June 2004 - 07:42 PM

Mdea, la chestia cu materialul din care sunt facute , raportat la scara, nu m-am gandit!
Dar nu-i nimic, fac rost de macheta lui Akagi sau Kaga, le motorizez si reeditez batalia de la Midway B)... deci nu tre sa pluteasca chiar asa de mult....!
...audaces fortuna iuvat...
0

#28 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 19 June 2004 - 01:35 PM

mah domnu' ronin
cum reaq ai scos rugina aia asa??
am si eu o gramada de statice da nici una nu arata asa
toates ca scoase din cutie
exemplu:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMGP11831.jpg

flying is my life...
0

#29 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 19 June 2004 - 01:40 PM

sau o tentativa de vopsire nereusita
ma mai gandesc ce fac cu asta
intre timp mi-am luat altu nou ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMGP11901.jpg

flying is my life...
0

#30 Useril este offline   _Ronin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 11-November 03

Postat 21 June 2004 - 08:01 AM

Ref. rugina: pai daca-s avioane, cum sa fie ruginite ?! :D

Elicopterului cu vopseaua nereusita fa-i o baie in inalbitor (ACE balsam), tine-l cam o saptamana, si apoi da pe el cu o periuta, sub jet de apa. Daca mai ramane ceva, repeta operatia. Poti sa-l revopsesti apoi fara probleme... Gurile rele spun ca ar merge si cu lichid de frana, dar n-am incercat.

Pentru tancuri, folosesc mai multe variante de rugina: fie oxid de fier (in apropiere sunt niste izvoare cu apa minerala ce contine mult fier - fara bancuri), fie praf de creta pastel razuita, si pensulata uscat pe senile. La final un strat de lac mat acrilic pentru fixare.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro