Modelism - RHC Forum: Masurare distanta parcursa navo. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Masurare distanta parcursa navo. Necesara pentru a nadi in acelasi loc

#1 Useril este offline   ag81sri 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 11-November 07

Postat 03 January 2008 - 11:52 AM

As pune si eu problema opririi in acelasi loc (sau aproximativ) a unui navomodel , de ex. pentru nadit.
S-a lovit cineva de aceasta problema ?
Fara a fi "filozof", cred ca pe model ar trebui sa existe un numarator de ture al ax port elice, cu resetare la un anumit numar - corespunzator unei distante parcurse de 1m - (reglabil, pentru ca exista alunecari, reducere de viteza datorata incarcaturii, etc) si activarea unui emitator pentru transmitere de impuls, sa zicem "la 1 metru".
Receptorul (pe alta frecenta decat cea a telecomenzii) ar fi echipat cu un formator de impuls, urmat de un numarator "de metri", cu posibilitatea de a-l reseta atunci cand punem medelul efectiv pe apa.
Ce parere aveti ?
Ati vazut asemenea "gaselnita" pe vreun site?
Si sa nu uit : La multi ani !
0

#2 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 03 January 2008 - 01:10 PM

Exista un ``kilometraj-vitezometru`` la aquascutere. Fiind curios cine ``miroase`` parametrii astia, am observat ca are un fel de elicie, de fapt o chestie cu pale drepte, ca la ambarcatiunile cu zbaturi.... Era cam de 50 in diametru si lata de 20. Langa avea un senzor, magnetic (mai mult ca sigur).
Nu stiu cat te-am ajutat, dar atat stiu. Poate plecand de la asta dezvolti tu mai departe :)
Sigur daca pui senzorul tau pe axul eliciei de propulsie nu vei avea nici un rezultat.
Iar cu chestia ce ti-am spus-o eu, cred ca pe o apa curgatoare, trebuie compensat ``ceva``...+/- vit de curgere a apei. Dar pe lacuri e OK.

Aceasta postare a fost editata de HESS: 03 January 2008 - 01:13 PM

GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#3 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 03 January 2008 - 01:49 PM

ag81sri, la 3 Jan 2008, 11:52, a spus:

As pune si eu problema opririi in acelasi loc (sau aproximativ) a unui navomodel , de ex. pentru nadit.
S-a lovit cineva de aceasta problema ?

nu cred ca metoda asta de masura te ajuta. teoretic, daca nu bate vantul, nu sunt valuri si ai aceeasi incarcatura s-ar putea sa mearga, dar numai daca drumul parcurs este perfect drept.
daca vrei sa nadesti la aceeasi distanta marcheaza cu ceva firul de pescuit pt. pozitia respectiva - sau il pui dupa lineclip-ul mulinetei, cand faci prima nadire.
altfel trebuie sa ai un receptor GPS in barca. daca memorezi locul respectiv e posibil sa faci barca sa se duca singura acolo fara s-o mai comanzi tu.
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#4 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 03 January 2008 - 06:08 PM

O idee :

Legi un fir de nylon de barca, o duci prima data pana unde vrei. Il tai apoi ca sa ai lungimea (distanta stabilita). Capatul acestui fir (cel de la mal) legat la un cadran cu busola, care sa-ti indice pe ce directie ai dus barca prima data.
A doua, treia, etc data, vei duce barca in acelasi loc! De ce? Pai distanta e clara, directia e clara. Locul de plecare sa-l pastrezi.

Aceasta postare a fost editata de HESS: 04 January 2008 - 08:33 PM

GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#5 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2008 - 09:16 PM

incearca varianta cu geamandura
e cea mai sigura
0

#6 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 04 January 2008 - 02:25 PM

@hess, "geamandurei" i se spune baliza. si ai varianta profi, iluminata, de la Atropa. se gaseste in magazine. se aprinde automat cand scade lumina ambianta.

Aceasta postare a fost editata de fulgerica: 04 January 2008 - 02:26 PM

Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#7 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 04 January 2008 - 02:46 PM

Ca sa faci o inventie dasta !NU se merita !
cum ziceam daca pui pe barca un contoar la a doua tura nai cum sa vezi contoarul dp barca! ASA ca cel mai simplu e varianta cu balizaju sau cu semnul pe firul de pa mulineta!
0

#8 Useril este offline   king_tzapone 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 03-July 06

Postat 04 January 2008 - 06:52 PM

eu am un dispozitiv care se monteaza pe lanseta si trece firul prin el .are un cadran pe care iti arata in metri lungimea pe care ai parcurs-o.ma ajutat foarte mult cand am revenit pe balta si nu am mai gasit geamandura(scoasa probabil de paznici).acest dispozitiv l-am gasit la magazinele de pescuit ,pretzul lui fiind undeva la 100 lei noi .o sa fac o poza la el sa vezi cum arata .momentan l-am imprumutat unui amic care isi pune fir pe mulinete si vrea sa stie cat are .am inteles ca se mai gasesc unele care masoara in picioare(foot) dar la alea trebuie sa imparti la 3 suma care este pe cadran dispozitivul este mecanic si nu necesita nici un fel de baterii
0

#9 Useril este offline   ag81sri 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 11-November 07

Postat 04 January 2008 - 09:05 PM

Da, am ascultat cateva pareri !Dar fiecare are avantaje /dezavantaje !
1. Varianta cu baliza, te duce tot la necesitatea unei barci pneumatice !
2. Varianta cu firul + busola este cam complicata si nu prea precisa !
3. Variantele cu fir au dezavantajul ca de fiecare nadire pierzi posibilitatea de a duce 2 undite (ca doar nu ai sa tarasti 3 fire odata !
4. Cea cu GPS - ul, probabil ca e o gluma !
Ideea cu "morisca" este corecta ! Eu insa m-am tot intrebat, pana sa apara satelitii, pozitia navelor se calcula dupa astre, daca navele nu au vreun dispozitv de masurare a vitezei ( in afara primitivului "loch") pentru diverse calcule si comenzi, asa cum au avioanele cunoscutul "tub Pitot".
Oare ce au pentru aceasta si cum ar putea fi simplificat si adaptat scopului ?
Nu vreau sa starnesc numai rasete, era o chestie de principiu nu de investitie ; fiecare poate construi ce doreste pe modelulsau, indiferent cat il costa .Nu s-a vrut sa fie o problema de investitie ci una de solutionare tehnica !
0

#10 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 04 January 2008 - 09:15 PM

Pai cu morisca ti-am spus, nu merge daca e apa curgatoare..... Poate exista un sistem de ``compensare``, dar te complici.
Tot cu firul ca unitate de ``masura`` a distantei, si poate cu un reper opus, pt ``directie`` pe care ti-l alegi tu...
GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#11 Useril este offline   king_tzapone 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 03-July 06

Postat 04 January 2008 - 09:26 PM

HESS, la 4 Jan 2008, 21:15, a spus:

Pai cu morisca ti-am spus, nu merge daca e apa curgatoare..... Poate exista un sistem de ``compensare``, dar te complici.
Tot cu firul ca unitate de ``masura`` a distantei, si poate cu un reper opus, pt ``directie`` pe care ti-l alegi tu...

sa inteleg ca va referiti la modelul meu atunci cand spuneti"morisca"? daca da atunci nadirea cu barcutza nu mai are nici un efect..in plus daca firul va fi un pic tensionat (sa nu faca burta mare din cauza curentului)nu te va insela fantastic de mult in citirea distantei parcurse.
asta e parerea mea si eu m-am lovit de asa ceva . :rolleyes:
0

#12 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 04 January 2008 - 09:33 PM

Eu i-am zis ``morisca`` la chestia aia de pe aquascutere....
Era pe la inceput.... O chestie ca un ``kilometraj``
Iar cu firul ``de masurat`` tot pe la inceput am scris-o. Nu stiu cum ai tu pe model. Cum ai rezolvat dilema?

Aceasta postare a fost editata de HESS: 04 January 2008 - 09:45 PM

GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#13 Useril este offline   king_tzapone 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 03-July 06

Postat 04 January 2008 - 09:47 PM

ok
0

#14 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 04 January 2008 - 10:44 PM

...fulgerica are dreptate, cea mai profi rezolvare a problemei este gps-ul,mai ales ca au aparut scule wireless pt fitness,cu senzor de pozitie,viteza,memorare traseu,etc; iata un link:GPS,restul tine de indemanarea de a le adapta!
...tabula crasa, mortua est!
0

#15 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 04 January 2008 - 11:19 PM

eu am cam toate locurile de pescuit memorate in gps. locuri nu inseamna lacuri, ci pragurile, stepi, gropile, adica locurile bune de pescuit. la crap deobicei nu plantez dar folosesc gps-ul care imi arata directia si distanta catre cel mai apropiat "hotspot" din zona. bine-nteles ca trebuie sa fie la o distanta la care pot ajunge cu lanseta.
daca plantez cu barca pneumatica sau pescuiesc la rapitori intelege toata lumea ca ma asez direct pe locul care trebuie.
daca plantez cu navomodel, folosesc balize si firul dupa line-clip, dar pun si gps-ul in barca. la intoarcere pot vedea drumul parcurs de navomodel si folosesc ca referinta balizele pentru corectii.
am atasat o poza cu pozitia balizelor pe un loc pe sarulesti. se poate vedea si drumul parcurs pentru plantare.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1199481586.jpg

Aceasta postare a fost editata de fulgerica: 04 January 2008 - 11:31 PM

Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#16 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 04 January 2008 - 11:25 PM

in poza atasata se vede mai bine drumul parcurs si balizele. balizele au fost puse pe un prag care cadea din 3 in 7 metri.
daca as intra mai mult cu functia zoom a gps-ului, s-ar vedea zeci de drumuri. daca as conecta aparatul la calculator si lansez aplicatia garmin map source, poti sa afli pentru fiecare drum ce viteza instantanee ai avut, perioada, etc. in plus, daca in ziua respectiva pestele avea chef sa manance sau nu, sau la ce ore. fara caterinca :rolleyes:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1199482040.jpg

Aceasta postare a fost editata de fulgerica: 04 January 2008 - 11:30 PM

Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#17 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2008 - 12:04 AM

nenea fulgerica ... ajutor....
treaba cu geamandura...
pana la urma vreau sa o construesc...
dar moderatorii mi-au sters paostarea...
ceva schite?????????
planuri????????/
oare merge facuta di forex?????
0

#18 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 January 2008 - 10:12 AM

mariandmd, la 5 Jan 2008, 00:04, a spus:

nenea fulgerica ... ajutor....
treaba cu geamandura...
pana la urma vreau sa o construesc...
dar moderatorii mi-au sters paostarea...
ceva schite?????????
planuri????????/
oare merge facuta di forex?????

cel mai simplu e sa ei un Pet de 1l sau de 1,5 l ii pui ceva vopsea fluo in ea si atasezi linia cu greutatea 1 iar noaptea ai putea pune in Pet si un starlet sau doi pt vizualizare sigura ! e cea mai simpla si sigura metoda!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro