Modelism - RHC Forum: masuratori in rf - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

masuratori in rf ...

#1 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 02 January 2008 - 06:34 PM

...daca nu va suparati,am si io o intrebare pentru aia care stie si zice ca e mesteri si se pricepe:
cum fac sa masor frecventze peste 400mhz ,ca nu pot sa scap de perturbatiile bagate de reteaua de mobile; pun frecventmetrul pe 1Ghz si imi baga valori din aer,900mhz! :)
...tabula crasa, mortua est!
0

#2 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 02 January 2008 - 08:05 PM

Incearca sa masori folosind cabluri ecranate. Foloseste nivele bune pentru semnalul pe care il masori si care il dai catre frecventmetru. Eventual fa un filtru rejector pe undeva pe la 900MHz ca sa "scurtcircuitezi" frecventele de 900MHz.

Aceasta postare a fost editata de charlie: 02 January 2008 - 08:07 PM

0

#3 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2008 - 08:27 PM

Personal eu as folosi o sonda activa, mai ales daca aparatul afiseaza valori SI FARA sonda cuplata. Campul perturbator este relativ mare, asa ca eu as limita nivelul mic al semnalului la varful sondei. Restul se transmite de la sonda la aparat cu amplitudine de V, asa ca nu e usor de perturbat. Din pacate singura sonda activa ce o mai am merge pana pe la 60-100MHz, inutila pentru asa ceva. Alternativa e o cusca Faraday, cu ochiri calculate pentru frecventele 800-950MHz. Asta-mi mai aduc eu aminte...

Bafta!
Costel

Aceasta postare a fost editata de pavcostel: 02 January 2008 - 08:28 PM

35 MHz, canal 60,62,78.
0

#4 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 02 January 2008 - 08:32 PM

Da si tu niste detalii despre frecventa de masurat, frecventmetru, sonda si unde te aflii de ai asa perturbatii in 900 Mhz.

Daca esti sigur ca perturbatia e de spectru ingust ai putea face un rejector chiar dintr-o bucata de cablu coaxial .

Aceasta postare a fost editata de Paul_L: 02 January 2008 - 08:33 PM

0

#5 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 02 January 2008 - 08:33 PM

..sondele sunt ecranate,frecventzmetru este ecranat cu tabla de fier de 2mm, mufele de intrare tzepene,problema este ca am o celula gsm la vo' 150m ,bashca o unitate militara de transmisiuni pe aproape;o sa incerc sa incropesc niste filtre sa taie undeva intre 700 si 900 mhz.
Merci de raspuns!
P.S. Masuratorile pe care tre' sa le fac sunt in jurul valorii de 433mhz!

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 02 January 2008 - 08:37 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

#6 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 02 January 2008 - 08:35 PM

Si ce vrei sa masori ?
0

#7 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 02 January 2008 - 11:24 PM

aaaa..m-am prins tu vrei sa te cuplezi "magnetic cu "bobina-antena" de la o telecomada in 433 si din cauza aia "prinzi" GSM-ul ala mai tare decat Tx-ul de pe masa.

Spune tu ca n-am dreptate!?

Aceasta postare a fost editata de charlie: 02 January 2008 - 11:25 PM

0

#8 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2008 - 11:30 PM

Pai vorbim de sonda sau de antena "fictiva"?? Ca nu sunt acelasi lucru...

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#9 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 02 January 2008 - 11:35 PM

Salut,

Eu nu cred ca sunt perturbatiile asa de puternice incat sa masoare frecventmetrul singur, chiar in conditii de ecranare. Fara sa stiu mai multe detalii despre tipul de frecventmetru, metoda de masura, ce anume se masoara, nu pot face decat presupuneri, dar...

1)Daca la intrarea frecventmetrului se conecteaza o sarcina artificiala de 50 de ohmi, ce face?
2)Cum se conecteaza sursa de masurat la frecventmetru? Ma astept sa fie cabluri ecranate.
3)Daca nivelul este mic sau semnalul nu este sinusoidal sau sunt reflexii pe cablu, mi s-a intamplat ca amplificatorul de intrare al frecv.metrului sa "se agatze" pe armonica a doua a semnalului de masurat. Unele frecv.metre au un reglaj al nivelului de trigger al amplifului de intrare, care stabilizeaza masuratoarea. Daca chestia cu armonica a doua e valabila, atunci 433*2 pica aproape de 900.
4)De asemenea, un nivel prea mare poate genera rezultate eronate. Daca va uitati la specificatia unui prescaler, domeniul tensiunilor de intrare este limitat atat sus cat si jos.

Poate ca o explicatie mai detaliata a masuratorii ar ajuta la elucidarea misterului.

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#10 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 02 January 2008 - 11:41 PM

...este vb de un tx de sonar pe care trebuie sa-l modific, sonda este wireless si emite pe 1,2ghz; acum eu am scos partea de rf si o inlocuiesc cu una pe 433, dar incercarile mele de a masura freqventa au esuat,atat galvanic cat si inductiv,asa ca maine o sa incerc un filtru care sa-mi taie de la 700 in sus.
....am scris si mai sus ,sonda este ecranata, freqv. ecranat si el cu tabla de fier de 2 mm, deci lucreaza perfect pe scala de 100,pe 1000 cu sonda sau fara sare automat pe 850-900 si baleiaza in jurul acestei frecventze; l-am plimbat prin casa ( mister Bean cu televizoru') ,frecventza scade spre 700,depinde de pozitia pe care o am fatza de antenele gsm din fatza blocului la vo150m distantza .

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 02 January 2008 - 11:58 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

#11 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2008 - 11:49 PM

;) http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/sad.gif :( :( :(
Deci eu am inteles cu alta parte a corpului... Sonda este sonarul, si ai incercat sa te cuplezi atat cu o "sonda" despre care vorbeam eu(sonda ecranata pentru masura) cat si cu "sonda" "magnetica". Atunci, ca o precizare definitiva, CU MONTAJUL oprit, arata ceva? Cu sonda scoasa arata ceva frecventzmetrul? Daca da, ori are o problema, ori celula e tare intradevar. Greu de crezut in cazul asta ca exista armonica a doua (corect maestre Cirip) la un montaj oprit...

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#12 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 03 January 2008 - 12:17 AM

ipsihi, la 2 Jan 2008, 23:41, a spus:

[...]asa ca maine o sa incerc un filtru care sa-mi taie de la 700 in sus.

Ipsihi,

Daca ai un filtru trece jos gata facut, e posibil sa ajute, dar daca vrei sa il bricolezi acum, cred ca dai peste alte probleme.

As insista pe incercarea cu intrarea inchisa pe o sarcina de 50 sau 75 de ohmi (din aia de retea de calculator pe coaxial e mai bine decat nimic), sa vedem ce se intampla. Mi-e greu sa cred ca radiatia este asa de puternica. Ca sa "misti" intrarea unui frecv.metru, ai nevoie cel putin de niste zeci de mV, ori ca sa obtii asa ceva la 900 de megi cu un montaj ecranat, puterea tre sa fie foarte mare.

Atasez o schita cu ce folosesc eu. Conectez la frecv.metru un coaxial cu o buclita de arie minima necesara. De ex, daca bobina oscilatorului are diametrul de 4mm, asta va fi si diametrul buclei. Apoi apropii cate putin bucla de bobina oscilatorului pana cand obtin indicatie stabila pe frecv metru. Este important sa mentii minimum de cuplaj ca sa misti frecv.metrul, dar fara sa afectezi prea mult oscilatorul. Cuplaj mic inseamna de obicei o singura spira si la distanta de 3-5mm de bobina oscilatorului. In cazuri rebele pot fi necesare 2 spire. Aria (implicit diametrul) trebuie sa fie minime ptr a reduce perturbatiile si a "citi" numai campul de masurat.

Cu cablul cu bucla, nu am avut niciodata nevoie de filtre sau alte elemente ajutatoare.

Inca o observatie. Daca semnalul este modulat, masuratorile vol fi eronate. Masuratorile trebuie facute pe oscilatie continua, curata, nemodulata... CW cum i se mai spune.

Bafta!
Cirip

pavcostel,

Multumesc mult ptr aprecieri, dar cred ca termenul e prea elogios ... ;)

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1199312272.gif

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#13 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 03 January 2008 - 12:36 AM

Ce masoara F-metrul tau nu este GSM pentru ca in Ro GSM-ul (in downlink ce emite site-ul) incepe de la 904MHz si se termina la 925. Jumatatea de jos este Vodafone si jumatatea de sus este Orange. Cate 12.5 MHZ de caciula. Uplink-ul (emisia telefoanelor este cu 35MHz mai sus decat frecventele de DL.

Asadar tu nu masori GSM. Analizor de spectru scrie pe tine. Si DA, sint unele divizoare de frecventa cum ar fi de exemplu cunoscutul SAB 6456 Philips, care are o sensibilitate foarte buna pe la 900MHz el fiind un divizor cu 64 pana la 1.3GHZ. Am si eu un F-metru care are in fata un prescaler dinasta si care DA si el in gol se "balbaie" undeva pe la 8-900 MHz dar cand ii vine semnalul, pe care il culeg chiar cu o bucla cum zicea Cirip, incremeneste pe frecventa de masura. Tine de tine sa-ti cunosti jucaria de masura daca s-a calat pe fundamentala sau pe armonica.

Bucla respectiva poate sa favorizeze unele frecvente. Daca de exemplu au un OSC la 100MHz bogat in armonici si ai o bucla cu 1-2 spire pe diam de 3 mm vei vedea ca sunt mari sanze ca departand putin bucla sa masori mai tot timpul 200MHz sau chiar 400MHz si doar cand te cuplezi brutal cu circuitul LC al OSC sa vezi clar 100MHz.

Analizor de spectru scrie pe tine. ;) :( :(
0

#14 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 03 January 2008 - 12:59 AM

Citeaza

Analizor de spectru scrie pe tine.

...la frecventza asta tre' sa scrie si vo 500 de euroi pe mine sa-mi iau unul! :)
...tabula crasa, mortua est!
0

#15 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 03 January 2008 - 01:37 AM

eu personal ma indoiesc ca influenta unui BTS de GSM la 150m poate sa se simta pe un frecventmetru si sa mascheze un oscilator legat galvanic. Mai cauta ca e o buba undeva ori in oscilator ori in frecventmetru .
0

#16 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 03 January 2008 - 10:07 AM

ipsihi, la 3 Jan 2008, 00:59, a spus:

Citeaza

Analizor de spectru scrie pe tine.

...la frecventza asta tre' sa scrie si vo 500 de euroi pe mine sa-mi iau unul! :)



Vrei sa spui 5000EURO
0

#17 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 03 January 2008 - 06:07 PM

...multzam de raspunsuri!
Al meu pe intrare are U813 BS ;se pare ca tot o cusca faraday ma pashte, deoarece undeva intre grinzile din structura de rezistentza a blocului ,la 20 cm de tavan se linisteste, deci continui sa cred ca tot gsm-ul e de vina!

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 03 January 2008 - 06:23 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro