Modelism - RHC Forum: Lipire cu argint...? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Lipire cu argint...? Cum se lipeste un interconect de rca

#1 Useril este offline   oake 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 30-December 07

Postat 30 December 2007 - 01:49 PM

Stimati colegi de forum, desi pasiunea mea nu este modelismul ci muzica si cum se aude ea, totusi, undeva in spatiul DIY se pare ca pasiunile se intilnesc.

Problema mea este sa lipesc toronul central al unui interconect, toron din cupru sau argint, de mufa RCA.
Se pare ca simpla lipire cu fludor modifica calitatile audiofile ale cb.Singurul material potrivit ar ramine argintul.

Aveti idee si mai ales rabdare sa ma ajutati cu citeva sfaturi si, de ce nu, cu experiente personale?

Cu multumiri anticipate!
0

#2 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 30 December 2007 - 02:27 PM

...avand in vedere faptul ca argintul se topeste pe undeva in jurul valorii de 900 de grade,iar asta implica folosirea unei lampi cu gaz ceea ce ar dauna grav mufei RCA ,cred ca vei apela tot la fludor;personal ,nu am auzit ca lipiturile cu fludor sa prezinte o rezistentza atat de mare incat sa modifice perceptibil calitatea sunetului, in cazul in care afirmatia ar fi adevarata ar trebui sa folosesti argint in tot lantzul audio.

Iata o chestie demna de "MITHBUSTERS"
...tabula crasa, mortua est!
0

#3 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 30 December 2007 - 03:23 PM

Hai ca am trait s-o aud si pe asta!!!

Desfaci amplificatorul tau (super amplificatorul de audiofrecventa) si verfici cu ce sunt facute lipiturile in el. Cu ce sunt lipite componentele pe cablaj si dac sunt lipite cu argint eu le mananc.

Stii cum e asta cum este usturoiul si gloantele de argint la vampiri. Dar poate ca exemplu nu este bun.


Tu stii ceva, ai tu niste informatii despre argint si cat de bun este el in electronica dar nu are legatura cu ce vrei tu.

In 2 vorbe:

Argintul (cat si aurul) se foloseste in electronica atunci cand este vorba de conectori sau materiale care realizeaza contact mecanic. Cum de se foloseste Ag sau Au si nu alte metale. Foarte simplu. OXIDUL de argint (negreala aia de la suprafata) este singurul oxid care conduce curentul. Sau are o rezistivitate mica in comparatie cu alte metale. Aurul nu prea oxideaza dar este prea scump. De platina nu mai vorbim.

Asadar se foloseste Au si Ag dar la conectorii de radio frecventa unde rezistenta de contact (sau chiar efectul capacitiv dat de un conector care nu are contact galvanic) duce la atenuari mari pentru semnalul electric.

In audio-frecventa se folosesc mufe argintate sau chiar aurite dar in nici un caz nu se fac lipituri cu argint si in nici un caz la o mufa RCA.


Succese.
0

#4 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 30 December 2007 - 04:32 PM

``Se pare ca simpla lipire cu fludor modifica calitatile audiofile ale cb.Singurul material potrivit ar ramine argintul.``

CATEGORIC FALS!!!

Subscriu la tot ceea ce au spus cei ce au raspuns, si adaug: garantat nici CEL MAI TARE, scump, de firma, super, sau cum vrei sa-i mai spui amplificator audio nu foloseste mufe sau alte componente lipite cu Ag. Mai mult, nici in RF, unde se foloseste Ag, ``lipiturile`` sunt tot cu banalul cositor (de conductibilitate mare). Daca ``banuiesti`` ceva dubios in legatura cu rezistenta electrica a lipiturii, te inseli! Chiar la unele componente electronice care au din fabricatie anumite zone argintate, pt favorizarea zonelor ``de lipit``, se utiliseaza tot cositorul.
Si ca sa stai mai linistit: poate prinzi ceva pe Discovery, si vei vedea ca la realizarea modulelor electronice pt domeniul spatial, tot ala e procedeul: trecerea placii cu componente prin baie de cositor.
GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#5 Useril este offline   oake 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 30-December 07

Postat 30 December 2007 - 05:04 PM

charlie, la 30 Dec 2007, 15:23, a spus:

Hai ca am trait s-o aud si pe asta!!!

Desfaci amplificatorul tau (super amplificatorul de audiofrecventa) si verfici cu ce sunt facute lipiturile in el. Cu ce sunt lipite componentele pe cablaj si dac sunt lipite cu argint eu le mananc.

Cam la fel m-am gindit si eu, din moment ce cablajele sunt lipite cu fludor de ce nu si sirmele....dar mi-a atras atentia pagina fiemei de cb si accesorii frantuzesti Real Cable care specifica la fiecare cb al lor: " soude main a l'argent " ( scuzati accentele)
Pe de alta parte folosesc o statie pe lampi(211) DIY, cu legaturile in aer la care se recomanda ca lipiturile sa fie facute cu argint ( evident ca ale mele sunt cu fludor).
Ma gindesc ca ar trebui sa existe un aliaj preponderent cu Ag care sa aibe punctul de topire mai scazut.
Cunosc un bijutier care foloseste sirma de Ag, borax si o flacare oxigaz f mica, dar din ce am inteles este o arta ca sa-ti iasa lipitura.
Deasemenea exista fludor cu 3-4 procente Ag, dar nu e o solutie.
Din pacate boala audiofila este formata mai ales din micile detalii.
0

#6 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 30 December 2007 - 06:10 PM

Ceea ce numesc ei argint este acelasi aliaj de cositor cu sau fara plumb si cu un mic procent de argint. Poti utiliza linistit aliajul normal.
http://www.solderche...solders-new.pdf

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 30 December 2007 - 06:18 PM

0

#7 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 30 December 2007 - 06:39 PM

Se poate si asa ?, la 30 Dec 2007, 19:10, a spus:

Ceea ce numesc ei argint este acelasi aliaj de cositor cu sau fara plumb si cu un mic procent de argint. Poti utiliza linistit aliajul normal.
http://www.solderche...solders-new.pdf

Da..aliajul staniu-plumb nu mai e din cate stiu eu folosibil din cauza restrictiei CE. Acum se gaseste un aliaj staniu-argint care mie imi pare de proasta calitate...dar s-ar putea sa spun prostii!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#8 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2007 - 07:38 PM

Fludor fara Pb ca si la o cautare pe google cu lead-free vor duce la o lamurire a problemei tale. Asa cum si pe forumul celalalt poti gasi pagini intregi de discutii despre fludorul fara Pb, asa si aici ne putem intinde aiurea in discutii. Asa ca eu personal pot face doar doua comentarii:
1.- Mufa RCA rezista la o lipire cu argint in formatul actual??? Parerea mea este ca nu. Daca vrei lipeste cu flodor fara Pb, cu continut de argint, desi si asa e o provocare tehnica. Restul e snobism si marketing.
2.- desi am ceva scule adecvate, personal cand vad lipituri cu aliaj Pb-Ag injur fara sa ma repet cam 10 minute. Abia apoi incep sa lucrez propriu-zis. NU E o placere absolut deloc.

Pe celalalt forum cauta deasemenea "fludor fara Pb". Vei gasi discutiile aferente ale unor persoane care chiar lucreaza pe rupte cu asa ceva.

La fel, aici pe forum Bogdanutz initiase o discutie similara referitoare la cablurile de la boxe, care ajung lejer la 10.000,00 euro perechea, parca. Foarte similar cazul.

Bafta!

Costel

Aceasta postare a fost editata de pavcostel: 30 December 2007 - 07:51 PM

35 MHz, canal 60,62,78.
0

#9 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 30 December 2007 - 08:37 PM

off.
Corect, pavcostel, din pacate injuram si cand schimbam mai repede ambreiaje, placute de frana, cand ruginesc nu stiu ce piese, ca pe langa azbest, si cromu` are acum draci pe el..... Astia cu eco vor scoate si aerul, ca e poluat si provoaca cancer, ca si tutunu`, si cine mai plateste taxe daca murim toti??? :D :D :D
On. cred ca am sa-mi fac provizii de fludor cu Pb... :D
GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#10 Useril este offline   oake 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 30-December 07

Postat 30 December 2007 - 08:54 PM

pavcostel "Pe celalalt forum cauta deasemenea "fludor fara Pb". Vei gasi discutiile aferente ale unor persoane care chiar lucreaza pe rupte cu asa ceva."

Ce inseamna celalalt forum?

pavcostel " Mufa RCA rezista la o lipire cu argint in formatul actual??? Parerea mea este ca nu. Daca vrei lipeste cu flodor fara Pb, cu continut de argint, desi si asa e o provocare tehnica. Restul e snobism si marketing. "

Citeam pe undeva de un aliaj de Ag care se combina cu un flux format din niste acizi in interiorul unui pistol actionat electric si pneumatic,oricum nu am inteles prea bine.Poate e vre-o noua tehnologie...este clar ca cea la 900 grade C distruge materialele care trebuiesc lipite.
In ce priveste snobismul coroborat cu marketingul : nu vreau sub nici o forma sa platesc impozitul pe prostie, dar pe de alta parte nu pot sa risc si sa nu ma informez.
0

#11 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 30 December 2007 - 09:27 PM

``se combina cu un flux format din niste acizi in interiorul unui pistol actionat electric si pneumatic,oricum nu am inteles prea bine``


Mai omule, ti-au raspuns toti ACELASI LUCRU. Ai de lipit o simpla mufa! Fa-o cum o fac toti amatorii si toti profesionistii, cu fludor. Ce dracu, chiar pt o mufa tu cauti acum acizi (ortofosforic cred), pistoale electrice, pneumatice, sau mai stiu eu ce dispozitive, agregate si utilaje?
E corect si normal sa te informezi, dar in acest caz, ( mufa), cred ca ai aflat chiar ce e bine sa faci!
GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#12 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2007 - 10:47 PM

Vorbeam de elforum, unde a aparut exact acelasi lucru ce spui tu aici.

Deci, ca sa nu fii snob sau altceva, ci un tip practic, mergi pe Maica Domnului (strada, evident...) si ia de la oricare magazin mai rasarit aliaj de LIPIT CU ARGINT. Fara Pb, adica. Va fi doar Sn-Ag, in proportia necesara,plus decapantul inglobat. Chinezii nu fac inca asa ceva la noi, asa ca va costa mai mult o rola. Argintul PUR este extrem de CASANT, de aceea se foloseste in aplicatiile acestea aliat cu staniu. Oricum, temperatura de topire va fi cam cu 10-20 grade mai mare decat a fludorului obisnuit cu Pb. Deci vei putea cu un pic de rabdare sa faci lucrarea cu un letcon obisnuit, si vei avea satisfactia ca faci exact cum zice producatorul, fara sa faci prostia de a folosi Ag pur, care este casant dupa lipire si necesita in jur de 900 grade... Aliajul asta Sn-Ag merge in jur de 340-350 grade, deci relativ normal.

@Hess
Domnule colega, ai incercat vreodata sa scoti o componenta proiectata sa reziste 3 secunde la 290 grade lipita cu noul aliaj? Fa provizii, ca toata lumea, ca altfel te vei alatura corului (deja) de nefericiti ce injura... Sunt doua necazuri mari dupa mine, in tehnologia Sn-Ag. - componentele si cablajele NU rezista toate (cele uzuale!) la temperaturi mai ridicate, iar odata ce ai schimbat ceva pe un cablaj cu aliaj de Ag altul dupa tine nu mai poate interveni. Nu mai rezista suportul... Dupa parerea multora e un maare bussiness...

Bafta!
Costel

L.E. - @ oake - te rog daca ai linkul original cu explicatiile acelea sa -l pui sa citim si noi, poate lamurim... Sa nu ai dubii. Numai sa nu fie in germana, ca sunt mort...

Aceasta postare a fost editata de pavcostel: 30 December 2007 - 10:49 PM

35 MHz, canal 60,62,78.
0

#13 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 30 December 2007 - 11:00 PM

Tocmai, de aceea am spus ca o sa-mi fac provizii, si nu am glumit...
Si tocmai de aceea incercam sa-i explic colegului ca nu are sens sa se complice , si sa lipeasca cu fludor normal.
Cat despre cablaje, ``pocnesc`` si asa, daca sunt subtiri si insisti pe ele, dar cu Ag...

Aceasta postare a fost editata de HESS: 30 December 2007 - 11:01 PM

GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#14 Useril este offline   oake 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 30-December 07

Postat 31 December 2007 - 03:45 AM

pavcostel "L.E. - @ oake - te rog daca ai linkul original cu explicatiile acelea sa -l pui sa citim si noi, poate lamurim... Sa nu ai dubii. Numai sa nu fie in germana, ca sunt mort..."

www.fusion-inc.com
Pina la urma tot de temperatura e vorba.
0

#15 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 31 December 2007 - 09:32 AM

Mufele RCA de audio sunt de plastic, Si daca le lipesti cu fludor normal si folosesti 290 de grade la statia de lipit iti trebuie ceva indemanara ca s-o lipesti repede altfel incepe sa se topeasca plasticele. Cine nu stie sa umble repede cu "lipitorul" topeste sigur mufa. :D :D :D
0

#16 Useril este offline   oake 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 30-December 07

Postat 31 December 2007 - 12:12 PM

charlie, la 31 Dec 2007, 09:32, a spus:

Mufele RCA de audio sunt de plastic, Si daca le lipesti cu fludor normal si folosesti 290 de grade la statia de lipit iti trebuie ceva indemanara ca s-o lipesti repede altfel incepe sa se topeasca plasticele. Cine nu stie sa umble repede cu "lipitorul" topeste sigur mufa.  :D :D :)

Eu nu folosesc RCA-uri de plastic, ale mele sunt din aliaj aurit, iar pinul central e separat de corp printr-un bandaj de teflon, chiar si asa nu cred ca rezista la 900 o C, sau ma rog, 700 .
Ce mi-a atras atentia este :
Se poate si asa ? " Ceea ce numesc ei argint este acelasi aliaj de cositor cu sau fara plumb si cu un mic procent de argint. Poti utiliza linistit aliajul normal. "

Mi-e teama ca are dreptate, iar nesimtitii de la Real Cable folosesc tendentios informatiile cu scop publicitar, agatindu-se de infimul procent de Ag pt a justifica :" soude main a l'argent " ( scuzati din nou accentele )
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro