Modelism - RHC Forum: Robbe Charter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Robbe Charter

#1 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 25 December 2007 - 08:58 PM

Cum au trecut ceva ani decind nu am mai facut aeromodele in stilul clasic ( lemn) m-am gindit ca nu ar stica sa fac un review pe durata montajului in care sa obtin ajutor si de la voi la etape la care tehnologia s-a schimbat radical. Pentru incpeut pun citeva fotografii ale kitului .

http://i50.photobucket.com/albums/f320/Paul_L1/IMG_4309.jpg
0

#2 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 25 December 2007 - 09:01 PM

Si cam ce e in cutie:

PS. Capul pisicii curioase e pentru a aprecia dimensiunile :rolleyes:

http://i50.photobucket.com/albums/f320/Paul_L1/IMG_4310.jpg
0

#3 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 25 December 2007 - 09:03 PM

Un detaliu asupra placilor de placaj taiate laser.

http://i50.photobucket.com/albums/f320/Paul_L1/IMG_4313.jpg
0

#4 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 December 2007 - 09:10 PM

Salutare!

Charter e legendar, in felul sau, multi l-au zburat ca prim model de 2 sau 3 axe. Personal, cand a fost vorba de trainer, am stat mult in balanta, sa iau Charter sau Taxi de la Graupner... Lipsa timpului m-a facut sa aleg in cele din urma Taxi. Desi am ramas cu o indoiala in suflet, Charter ar fi fost la fel de ok.

Bafta Multa, si asteptam poze pe parcursul constructiei. Daca ai planurile si pentru varianta cu eleroane, parerea mea este sa-l faci de la inceput asa, chiar daca eventual blochezi acea comanda.

Cu stima,
Costel

P.S. - la vara trebuie sa zboare cand trecem pe la voi! :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de pavcostel: 25 December 2007 - 09:12 PM

35 MHz, canal 60,62,78.
0

#5 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 25 December 2007 - 09:37 PM

Este varianta cu eleroane . Cele doua bucati mari de balsa din poza a doua in partea dreapta a capacului cutiei sunt eleroanele. Avind in vedere ca am deja un EZ* montat si nezburat inca o sa-l fac sigur cu eleroane. Principalul meu dubiu acum este daca sa-l fac cu motor electric sau termic. Sunt doua variante de realizare a fuselajului in functie de motorizare.

Deocamdata studiez manualul de montaj si nu e o chestie foarte usoara pentru ca varianta cu fotografii explicative e in germana limba pe care nu o stapinesc iar variantele in alte limbi fac referire la varianta in germana. Vreau sa-mi refac baza materiala pentru montaj.

Prima nedumerire este la cleiurile recomandate in diverse faze ale montajului.

1.Epoxi
2. CA recomandat in cele mai multe faze de montaj despre care eu invatat cu cleiurile nitrocelulozice (AGO) am o usoara neincredere la materiale lemnoase.
3. Clei alb cu uscare rapida . Asta ce ar fi un aracet ?

Puteti sa ma ajutati ?
0

#6 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 25 December 2007 - 09:44 PM

Paul_L, la 25 Dec 2007, 22:37, a spus:

3. Clei alb cu uscare rapida . Asta ce ar fi un aracet ?

Da, pe la nemti aracetul se vinde drept "Ponal". Exista si versiune de uscare rapida, e tratat special.
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#7 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 December 2007 - 09:50 PM

Epoxi de care ? 5 minute? 30 minute? Asta merge la imbinari de forta.
CA e ok, dar nu peste tot. Daca se intampla sa ai ago sau ceva nitrocelulozic este super pentru balsa, deci asta a ramas la fel.
Clei alb? Probabil aracet, dar pentru ce se foloseste? Adica ce lipesti cu el?

Stai linistit, daca ai facut vreodata un model cap-coada, e la fel, asta nu se uita, e ca mersul pe bicicleta....

Eu as zice sa fie termic, ca sa aiba farmec.

Eu am facut asa, am re-editat manualul in engleza -franceza si am bagat pozele din manualul din germana. Singura problema e ca nu era manualul de Charter... E doar o idee.
Bolduri, planseta, carlige de rufe, cleiuri, eventual clesti de presat, gen praktiker. Traforaj, cutter,... Stii tu mai bine sa le aduni...

Bafta!

Costel

Aceasta postare a fost editata de pavcostel: 25 December 2007 - 09:52 PM

35 MHz, canal 60,62,78.
0

#8 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 25 December 2007 - 10:07 PM

Clei alb se recomanda la lipirea celor doua semiplanuri intre ele.

@ Marinaru in poza la lipirea semiplanurilor este chiar un flacon pe care scrie PONAL. Merci.

Epoxi nu detaliaza de care

Aceasta postare a fost editata de Paul_L: 25 December 2007 - 10:11 PM

0

#9 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 December 2007 - 10:15 PM

Deci clei alb ala e aracet. Epoxi inseamna ca se recomanda la fixarea ampenajelor. Merge de 5minute, daca sunt fasonate, pasuite, si ai improvizat un dispozitiv de fixare pentru 24ore, cand e definitiv intarit epoxi. Epoxi merge si la imbinarea celor doua semiplanuri, dar oricum trebuie fixate, asa ca aracet/epoxi, din care ai.

Cu stima,
Costel

P.S. - A! si daca va fi termic, cateva maini de nitrolac pe panoul de foc, zona batiului, si unde va fi fixat rezervorul. Pazeste de combustibil...
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#10 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 25 December 2007 - 10:35 PM

E mai bun un CA decit un nitrocelulozic la balsa ? EU am dubii la stabilitatea in timp a CA pe medii poroase. Sa fac cum zic ei cu CA sau sa caut un AGO ? Trebuie sa se mai gaseasca pe undeva si e mai usor de curatit de pe degete ;-).

Inca nu sunt hotarit daca sa fie termic sau electric. Fiecare varianta are si avantaje si dezavantaje.
0

#11 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 25 December 2007 - 10:41 PM

Felicitari pentru model.
Eu te-as sfatui sa folosesti peste tot aracet si doar unde sunt zone extrem de solicitate (zona batiului pentru motor, zona trenului de aterizare....) sa folosesti epoxi.
Uite sfaturile unui mare meserias:
http://www.airfieldmodels.com/information_...g/adhesives.htm
De fapt cam toate articolele ar trebui citite.
Tinand cont ca ar fi al doilea model si te-ai scapat in scaldatoare si deci ai modelisti adevarati in preajma eu te-as sfatui sa-l faci termic.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. Este o frumusete de model. Si va zbura la fel.
0

#12 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 December 2007 - 10:55 PM

In timp cleiul nitrocelulozic e ok pe balsa. Cu CA... eu nu prea stiu. Foloseste CA numai unde ai nevoie de lipitura rapida, critica. In rest, ago sau variante moderne, sau daca nu ti-e frica sa iasa prea greu, aracet peste tot. Dar cu aracet dureaza... Poate gasesti rapid, din care zicea Marinaru'

Bafta!
Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#13 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 25 December 2007 - 11:23 PM

pavcostel, la 25 Dec 2007, 23:55, a spus:

In timp cleiul nitrocelulozic ... In rest, ago sau variante moderne...

UHU HART!!!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#14 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 25 December 2007 - 11:35 PM

O sa caut. Practiker ? Ma simt mai confortabil sa lipesc cu nitrocelulozic pe balsa decit cu CA. Niciodata nu am avut prea multa incredere in CA. Exceleaza doar prin viteza dar modelismul nu e o chestie sa o faci in graba.
0

#15 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 26 December 2007 - 01:59 AM

Ce pot sa spun este ca pana acum la ce am construit am folosit Epoxi si aracet alb luat din Practiker sau Bricostore. Se comercializeaza sub denumirea de adeziv pentru parchet laminat. Ca idee se intareste repede, mai ales pe balsa dar ii trebuie cam 3-4 ore pt. intarire definitiva, moment cand devine transparent. Te-as sfatui sa-l folosesti pt. ca e f.bun si comod de lucrat cu el. epoxi il poti folosi pt. lipirea echiilor, a ampenajelor de fuselaj( daca trebuie lipite) sau a altor elemente pe balsa, plastic sau ce mai intra in componenta kitului.
Bafta la constructie si tine-ne la curent.

Termic fara discutie. ( Am dat in boala Marinarului)
0

#16 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2007 - 09:44 AM

Nu are legatura cu constructia dar poate totusi este locul sa mentionez o intamplare traita cu un Charter acum cativa ani. Am avut unul pe 2 axe (asa era el, saracu') cumparat ca SH. Avionul ala avea la activ muuuuulte ore de zbor cand l-am revitalizat eu cu un OS de 5cmc parca. La unul dintre zboruri la Calugareni observ ca nu prea ma mai inteleg cu el in aer dar ... nimic grav. Totusi, pentru siguranta, ii transfer statia amicului meu Serban cae era langa mine (experienta enorma de pilotaj). El reuseste sa-l aduca jos NUMAI DIN DIRECTIE SI MOTOR. Cand ne-am uitat la avion sa vedem ce are, surpriza: tija de comanda a profundorului iesita din furculita. AVIONUL ALA A ZBURAT FARA PROFUNDOR. Nu e vanatoreasca, exista martori (in viata...). Am povestit asta ca un elogiu adus Charter-ului (intre timp a decedat undeva pe la Urziceni, parca)

Sa-l faci si sa-l zbori cu placere

Stima si consideratiunea
0

#17 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 26 December 2007 - 10:05 AM

Ma duc sa caut clei si planseta. Ramine nitrocelulozic si aracet. Epoxi am o intreaga gama pe acasa. Si ramine si pe termic desi mai e mult pina la alegerea motorului. Nu am experienta cu motoare termice pentru RC am lucrat doar cu captive care erau, cred, mai usor de reglat, nu erau cu rezervor presurizat , carburatorul avea un singur jiclor ......Dar toate la timpul lor.
0

#18 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 26 December 2007 - 10:24 AM

Paul_L, la 26 Dec 2007, 11:05, a spus:

Ma duc sa caut clei si planseta.

Daca ai posibilitatea, planseta de lucru poti face dintr-o bucata de polistiren extrudat, nu mai subtire de 5 cm. O acoperi cu o folie eventual transparenta, cu un desen reper dedesuptul foliei. Nu folosi prefabricate drept planseta (OSB, pal melaminat); nu intra boldul in ele comod, nu au o planeitate acceptabila...
Mi-a placut foarte mult ca se mai gaseste la Robbe kit scrach build! Credeam ca numai americanii mai au pe piatza!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 26 December 2007 - 10:25 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#19 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 26 December 2007 - 10:36 AM

Ideea mea este sa caut un panel de brad de 18..20 mm grosime, lat de 350-400, lung de 1m . Sper sa gasesc. Eu am cautat un kit scratch build pentru placerea constructiei.
0

#20 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2007 - 11:47 AM

La Praktiker sau Bricostore se gasesc bucati de "scandura" de brad lat de 20 sau 25cm, cu lungimi diferite, pana la 1,20m parca. Am pus glilimele pentru ca nu e "one-piece", ci este realizata prin lipire/presare a mai multe sipci de cam 5cm latime. E vanduta ca material de hobby, parca, destul de plana daca o alegi din raft, si intra boldurile la fix. Pretul nu-l mai stiu, din pacate. Daca ai lucrat cu motoare de captive, e ok. O sa ai in plus rezervorul presurizat, si un carburator rc. Din cate stiu, nu se foloseste dublul regim, iar restul ramane cam la fel. Sigur o sa te descurci.

Si depinde si cum va fi iarna asta... Ca nu e departe pana la voi. :)

Bafta!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#21 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 26 December 2007 - 04:17 PM

Practiker si Bricostore au fost inchise si am intrat la Carrefour unde mi-am macinat nervii timp de 4 ore incercind sa cumpar un monitor LCD. Si am plecat si fara monitor.

Insa am gasit clei Bison Universal Hobby care e nitrocelulozic 100% dupa miros . La tuburi de 200ml. Ma duc poate miine sa caut panel de care zicea pavcostel.
0

#22 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 27 December 2007 - 08:51 PM

Inventar scule si materiale inainte de a incepe lucrarea.

http://i50.photobucket.com/albums/f320/Paul_L1/IMG_4315.jpg
0

#23 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 27 December 2007 - 09:19 PM

SPOR LA LUCRU ;) !!!!

am si eu un aerograf identic cu al tau dar nu gasesc compresor pt el? sti cumva de unde pot sa fac rost de unul? sau macar dami o idee cum sa il fac :D (mai bine vorbim in particular, ca sa nu stricam subectu.Imi dai MI sau daca nu uite idu meu de iahu mesinger : florinmodelist@yahoo.com)
mersi mult
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#24 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 27 December 2007 - 09:41 PM

@ Florin 100% discutam pe mess despre compresor

A aparut prima problema:

Ca sa nu stric planurile originale le-am tras la xerox A1. Pe planul copiat a aparut o alunecare pe o directie de 0,4% . Un semiplan avea 740 mm lungime iar pe planul copiat are 743mm . Ce fac lucrez pe copii si imi iese anvergura mai mare ?
0

#25 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2007 - 10:05 PM

Alunecarea este simetrica? Ambele semiplanuri sunt la fel de alungite? Cred ca totusi ar trebui sa mergi dupa plan... Daca alungirea apare spre varful aripii, se poate corecta, zic eu, fara sa ma contrazic. Trebuie sa te adaptezi situatiei...

Off-topic: felicitari pentru locul de lucru ales! Eu duc lipsa de spatiu pentru asa ceva... Te invidiez oarecum. Si dupa osciloscop si altele vad ca avem mai multe pasiuni in comun!


Cu stima,
Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#26 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 27 December 2007 - 11:28 PM

Costel , spatiul nu e niciodata suficient. Eu intr-o casa de 180mp am "revendicat" o camera ca fiind numai a mea, vreo 10 mp. Dar ca sa arate ca in poza am muncit vreo doua zile ca devine periodic debara si camera si masa.

sa revenim in topic . Alungirea e simetrica dar cred ca o sa lipesc planul copiat pe planseta dar o sa tin cont de alunecare si o sa iau cotele corecte.
In continuare : detasarea nervurilor taiate laser

http://i50.photobucket.com/albums/f320/Paul_L1/IMG_4317.jpg
0

#27 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 27 December 2007 - 11:30 PM

Piesele aripilor identificate si detasate. Urmeaza o finisare a punctelor in care nu au fost taiate laser.


http://i50.photobucket.com/albums/f320/Paul_L1/IMG_4318.jpg
0

#28 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2007 - 11:39 PM

Vad ca te-ai descurcat cu planseta! Peste planul de hartie fixat cu scotch, pioneze, etc, pune o folie subtire, asta face sa nu se lipeasca nimic de hartia planului. E neplacut la dezlipit...


Bafta!
Costel

L.E. - te rog sa ne spui cum merge Bison acela la flacon, am si eu pe acasa ( surpriza, ca nu mai stiam de el!) dar l-am folosit numai la deproane, nu pe balsa.

L.L.E. - finisarea nervurilor omoloage de pe ambele semiplanuri impreuna, sa iasa simetric...

Aceasta postare a fost editata de pavcostel: 27 December 2007 - 11:45 PM

35 MHz, canal 60,62,78.
0

#29 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 27 December 2007 - 11:48 PM

Cu planseta cel mai greu a a fost sa ma hotaresc la dimensiuni . Am luat 1200x500x18 dar se gasesc o droaie de dimensiuni. O sa fixez planul si o sa pun folie alimentara peste el.
0

#30 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2007 - 01:33 AM

Paul,
Pt. lemn foloseste de la Moment adezivul care se cheama "Wood Express". O sa fii placut surprins. E mult mai bun decat aracetul ordinar, se usuca f. rapid (cateva minute) si se slefuieste excelent.
Pt. lipituri cu adevarat solicitate, foloseste epoxi dar nu rapid. Numai ala de 24h dezvolta rezistenta maxima.
CA-urile nu sunt de evitat - din contra.
Ideea e ca fiecare aplicatie beneficiaza de un anumit adeziv - tre sa ai de toate in casa...
Cu scalarea aia de 3mm io zic sa nu-ti bati capul, daca nu cumva ai piese gata dimensionate ce intra in componenta aripii.
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro