Modelism - RHC Forum: lipo si incarcator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

lipo si incarcator probleme

#1 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 23 December 2007 - 06:41 PM

Neavand alt teren de zbor,sant obligat sami fac mendrele pe plaja.Aterizarile,asa cum va dati seama,le fac pe burta.Din aceasta cauza intra foarte mult nisip in motor si bateriile lipo.Pot sa spun ca motorul brushless este deja afectat de particulele de nisip fiind nevoit adesea sal suflu cu aer sau sal demontez si sal curat.Din pacate la bateriile lipo nu pot face nimic din cauza invelisului termo.Am observat foarte multe adancituri cauzate de nisip.
As vrea sa stiu daca este cazul sami fac probleme sau nu.
Cat de rezistent este invelisul la bateriile lipo?(imi este teama sa nu se fisureze in timp).


Mai am o problema si cu incarcatorul.


Se manifesta numai la bateriile nimh.Cu toate ca le descarc ,dupa ce baga in ele 200-300 miliamperi imi arata full.Daca dau restart la incarcare,mai baga vreo 600 de miliamperi.Tocmai chestia asta nu o inteleg(de ce se opresc din incarcat in jurul valorii de 200-300 de miliamperi).Mentionez faptul ca le-am cam bruscat,adica leam incarcat si cu 3 A.
Bateriile sant nimh de 7 cell 1000 miliamperi.

Incarcatoarele pe care le folosesc: imax

si:

hiperion


Cu oricare din ele as incarca am aceleasi probleme.La incarcarea lipo nu sant probleme de nici un fel.

Care sa fie cauza?

Multumesc anticipat.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro