Modelism - RHC Forum: LiPo E-TECH GP 750 mAh, 7.4V, 20/30C - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

LiPo E-TECH GP 750 mAh, 7.4V, 20/30C

#61 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 19 January 2008 - 07:04 PM

Opresc sistemul il resetez (deconectez bateria) si ii dau incarcare. La inceput celula tot cu vreo 400mV mai jos dar datorita egalizatorului o ia in sus cu viteza in timp ce cealalata celula sta pe la 3.70 V . Dupa cum se vede si in poza. Incarcare decurge acum cu vreo 30 mV mai jos pe celula buclucasa la un curent de 600 mA (1/2 C). Va tin la curent . Pina la urma daca diferenta de 30mV se mentine ce fac? Vorbesc cu vinzatorul ?

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1200762240.jpg

Aceasta postare a fost editata de Paul_L: 19 January 2008 - 07:16 PM

0

#62 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2008 - 08:12 PM

Daca poti face DESCARCARE prin egalizor fa doua cicluri incarcare/descarcare intai. Fii FOARTE atent sa nu se umfle! Daca nu se rezolva dupa ciclare, e alta poveste.

Bafta!
Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#63 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 19 January 2008 - 08:18 PM

Deocamdata se incarca dar diferenta s-a accentuat. 4.110 fata de 4.185. Interesant este ca incarcatorul a scazut curentul de la 0.6A la 0.43A. O sa-i fac si o descarcare prin egalizator. De fapt asa am inceput cu descarcare.

LE: S-a terminat cu "OUTPUT VOLTAGE TO HIGH" desi tensiunile pe celule sunt 4.109 si 4.156. La capacitate incarcata indica 1156mAh. Deocamdata egalizatorul mai munceste sa egalizeze celulele si incarcatorul s-a oprit. Exista o diferenta intre tensiunea masurata de incarcator si suma tensiunilor masurate de egalizator si transmise de catre el. E posibil chiar o cadere de tensiune interna a egalizatorului.

Aceasta postare a fost editata de Paul_L: 19 January 2008 - 08:39 PM

0

#64 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2008 - 08:46 PM

Ceva nu e in regula. Sigur e setat pe LiPo si nu pe LiIo??? Incarcarea in curent constant trebuie sa se opreasca abia la 4,200Volti, urmeaza apoi incarcare CV pana scade curentul absorbit. 4,2V corespunde la 3,7V nominal LiPo, LiIo are 3,6V. Cu oricata cadere ar fi (chiar, cabluri, mufe sunt ok? Inspecteaza-le tu, nu te baza ca sunt noi/ok!) tot nu trebuia sa declanseze chargerul. Poate sursa principala sa aiba variatii? Incarcarea/descarcarea de egalizare fa-o cu un curent de 0,1-0,2C, dezechilibrul ar trebui sa se diminueze dupa fiecare ciclu.

Bafta!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#65 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 19 January 2008 - 09:13 PM

Egalizatorul se bate in piept ca si-ar fi facut treaba si ar cam avea dreptate. 4.090 si 4.088 .

Incarcatorul ajunsese la 8.40V si scazuse curentul de incarcare. De ce s-a suparat cu Overvoltage nu stiu. Miine ii bag un ciclu de descarcare cu 0.4C sa nu stau ore in sir dupa el. Nu s-a umflat.

Oricum exista diferenta intre tensiunea afisata de incarcator si suma tensiunilor luate din egalizator. E de circa 100mV. Incarcatorul afisa 8,40 iar suma de 4.110+4.195= 8.305. Pentru siguranta nu e rau ca incarcatorul indica mai mult . Nu am masurat si cu alt aparat sa vad cine e mai aproape de adevar.
0

#66 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 21 January 2008 - 06:59 PM

Azi am facut doua descarcari si o incarcare prin egalizator. Descarcarile ajung inevitabil sa se termine cu eroare . In timpul descarcarii prin egalizator o celula are cam cu 60mV mai putin chiar daca pleaca aproape de le egalitate. La sfirsit insa ajunge diferenta la aproape 300mV . 3,47 fata de 3,18. Dupa terminarea descarcarii , in gol celula cu tensiune mai mica isi revine. Nu stiu daca datorita egalizatorului. Nu stiu ce sa fac? Capacitatile sunt clar diferite intre celule.
0

#67 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 27 January 2008 - 10:05 PM

LA o descarcare pe sarcina nu prin egalizator celula mai slaba a luat-o razna si s-a si umflat putin. Pot sa mai fac ceva cu el ?
0

#68 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 15 April 2008 - 04:24 PM

Sunt intr-o ceata totala, cand vad atatea poze si filme cu litiul asta...
As vrea sa cumpar si eu un acumulator de la o firma (nu-i spun numele ca am inteles ca nu este voie) din @^&*$#@%^&, de 11.1V@5A branduit OEM pentru ei (sper ca am fost destul de subtil si de fair-play, daca nu... imi cer scuze).
Daca exista vreun user care a mai cumparat de la ei, tot ceva branduit, vreun produs similar, il rog sa-mi spuna daca fac o alegere buna sau sa ma uit la acumulatori sub un alt nume. Ma bate gandul sa fac un skate electric, la care deasemenea sa-i pun un Outrunner Roxxy 5065, sau ceva similar.
Daca acel model de acumulator va spune ceva, ce incarcator sa cumpar pentru el?
Casuta mea de mesaje private are usa larg deschisa, pentru a putea discuta pe date concrete, pentru ca sincer nu stiu pe cine sa intreb.
Multumesc.
0

#69 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 15 April 2008 - 05:42 PM

Paul_L, la 21 Jan 2008, 18:59, a spus:

Descarcarile ajung inevitabil sa se termine cu eroare . In timpul descarcarii prin egalizator o celula are cam cu 60mV mai putin chiar daca pleaca aproape de le egalitate. La sfirsit insa ajunge diferenta la aproape 300mV . 3,47 fata de 3,18. Dupa terminarea descarcarii , in gol celula cu tensiune mai mica isi revine. Nu stiu daca datorita egalizatorului. Nu stiu ce sa fac? Capacitatile sunt clar diferite intre celule.

Diferentele de tensiune dintre celulele aceluiasi pac, cand acestea sunt descarcate, sunt irelevante. Egalizarea se verifica numai cu pacul incarcat. Intr-adevar, faptul ca apar diferente cand pacul e descarcat este o indicatie a inegalitatii capacitatilor celulelor, dar nu reflecta o defectiune a pacului. Am o explicatie intuitiva ptr afirmatia de mai sus, dar n-o sa scriu romane decat daca exista cineva interesat sa citeasca.

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#70 Useril este offline   DjGenove 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 143
  • Inregistrat: 22-February 06

Postat 16 April 2008 - 10:48 PM

Am 7 LiPo de 7,4 V-1300 mAh cumparate de la firma concurenta acum 2 ani si 2 luni deci clar No Name made in China, dupa ce am citit aici deja mi-e teama sa mai tin aia in casa, mai ales ca unul il tin intr-un tir si fac incarcare prin mufa ca sa nu mai il scot afara, este adevarat ca am buton pe tir care taie efectiv alimentarea catre tir cand nu-l folosesc insa deja ma gandesc la blindaje.
Daca ia foc si asa chiar daca nu este pus la incarcat sau nu da curent la tir deci nici nu este in descarcare.
As pune la Tir un pack de 8 x R6 NiCd, ceilalti 6 ii foloseam la helicopter dar as renunta la ei decat sa-mi ia foc casa.
Sau o cutie de metal sau gresie inchisa cat mai ermetic in care sa-i depozitez incarcati pentru termen lung de nefolosire in asa fel incat daca ia foc sa se consume repede oxigenul din recipient si sa se stinga focul rapid. Ar mai fi o solutie o cutie din azbest ca aia nu ia foc.
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro