Modelism - RHC Forum: Arad, Cioca, Ghimbav, Lancram, Micesti - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Arad, Cioca, Ghimbav, Lancram, Micesti Rapa Rosie, Sanpetru, Teleac...

#1 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 25 November 2003 - 10:06 PM

Dragi aeromodelisti!

Deschid acest subiect in urma unei idei lansate pe acest forum in subiectul "Jurnal de zbor", de catre subsemnatul, la care nu am intimpinat nici un comentariu.
Natura serviciului meu si in general faptul ca imi place sa calatoresc, ofera posibilitatea de a putea zbura in diferite colturi ale tarii. Am propus infiintarea unei liste cu descrierea exacta a locatiilor de zbor unde se zboara pe acasa de catre aeromodelistii din zona.

Cu respect,

zozo

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 21 June 2004 - 08:48 AM

0

#2 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 26 November 2003 - 09:14 AM

Pt. baza de date mai sus mentionata:
Alba Iulia:
- Rapa Rosie, langa Sebes.
- Lancram - teren de zbor plat intre orasele Sebes si Alba Iulia
- Micesti , panta de zbor la vest de Alba Iulia, pe directia Zlatna, buna pentru vant de nord.
- Teleac: teren de zbor la est de Alba Iulia.
Cam astea ar fi zonele noastre principale de zbor.
pt. detalii sau contact direct:
Big - Ovidiu Bora
sau unul din vicepresedintii de la clubul nostru.


Big Locataru lu' peshte

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 21 June 2004 - 08:45 AM

FROGS CAN FLY!
0

#3 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 26 November 2003 - 09:52 AM

Timisoara:
Aerodromul aviatiei utilitare (Cioca) + pasunea de langa. Se afla pe partea stanga a drumului care merge spre Sanicolau, cam la 2km de la iesirea din oras si se zboara in fiecare duminica, incepand cu orele 14-15, exceptie facand zilele ploioase. Deci avem program de zbor regulat!
Mai multe detalii, la Vivi - Ovidiu Stepan.


PS: Zoli, vezi ca tocmai tu ai uitat sa ne spui unde zbori la Arad! :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de Vivi: 26 November 2003 - 09:54 AM

0

#4 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 26 November 2003 - 05:53 PM

Va multumesc pentru promptitudinea voastra referitor la acest subiect si bineinteles va sint si eu dator cu detaliile referitor la ...locatia sau alocatia...hai sa fie LOCUL unde zburam.

Deci dragi amatori! Daca cumva va va aduce soarta pe la Arad, aveti posibilitatea de a zbura pe cimpul din Padurea Ceala, in spatele ( deasupra ) Lacului Moltaretz.

Cum ajungeti: Intrind in Arad, cautati directia Aeroport! Intrind pe un drum cu 4 benzi la capatul caruia spre dreapta este intrarea spre aeroport, continuati drumul inainte avind in dreapta aeroportul iar in stinga padurea. Dupa circa 300 metri drumul se bifurca si o luati spre stinga catre padure trecind peste dig.
Continuati drumul fara sa va abateti de pe asfalt pina ce dupa o combinatie de curbe veti vedea cimpia deschisa pe dreapta. Continuati pina drumul asfaltat o ia putin inspre sus si coboriti de pe ea pe cimp. Gasiti variante multiple de poteci care duc spre capatul opus al cimpului, loc unde am reusit sa defrisez deja maracinii. Decolarea modelelor cu motoare termice se poate efectua fara probleme de pe aceste poteci. Aici ma puteti gasi in general in weekend Sambata si Duminica.



Daca veniti dinspre Deva si nu aveti rabdare, puteti zbura pe un cimp destul de mare si pentru lansari cu sandou inainte de localitatea Radna. Venind spre Arad in momentul in care pe dreapta treceti pe linga o cariera de piatra iar inaintea voastra sus in virful dealului zariti ruinele Cetatii Soimos, la capatul portiunii drepte de sosea inaintea curbei spre stinga exista o trecere peste calea ferata cu semafor. Recomand cimpul din stinga pe care se afla o cruce de lemn. Aici se poate campa si cu corturi chiar pe malul Muresului.

Datorita faptului ca suntem putini aeromodelisti aici, ne cunoastem canalele pe care zburam astfel stim sa ne ferim de bruiaje.

Pentru detalii suplimentare

zozo - Zoli Horvath

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 21 June 2004 - 08:50 AM

0

#5 Useril este offline   Dragon 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 28 November 2003 - 06:06 PM

Brasov:
Aerodromul Sanpetru aflat la vreo 2km de Brasov.Toamna nu prea se poate zbura din cauza ca toti planoristii(1:1) se intalnesc pentru zbor la unda.
In vecinatatea aerodromului se poate zbura si la panta.

Aerodromul Ghimbav aflat la 5 km de Brasov.Teren super mare pt zbor.Aeroclubul nu prea are activitate asa ca nu prea te deranjeza,din cand in cand zbora IAR-ul elicopterele dar nu au ei treaba cu tine.
tot ce zboara se prabuseste.......................... :)
0

#6 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 29 November 2003 - 01:19 PM

Imi pare rau ca nu am reusit sa ne intilnim si sa zburam impreuna dar nu aveam timp la dispozitie decit circa o ora inainte de lasarea serii. Locul l-am gasit dupa multe cautari cu ajutorul lui KRI cu care deasemenea nu am reusit sa ma intilnesc. Este absolut normal ca daca intrebam de la bun inceput un localnic despre aerodrom atunci ma indruma dar nu ma gindeam deloc ca este situat intre deal ( daca stiu bine Lempesh ) si localitate si ca trebuie sa virezi dreapta unde scrie Preventoriu 2 Km apoi stinga si imediat dupa cimitir la dreapta.

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 21 June 2004 - 08:53 AM

0

#7 Useril este offline   Igor 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 12-July 04

Postat 12 July 2004 - 11:18 PM

Caut fanii pentru a zbura la Iasi!
0

#8 Useril este offline   Intruder 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 04-June 03

Postat 28 March 2007 - 12:43 PM

Cred ca ar fi bine sa ne folosim de imaginile din satelit ... vezi : wikimapia
asa putem da un link, spre o imagine pe care ne putem plimba, da zoom... etc. Harta , ca si pe google earth nu e noua, da este avantajul ca se pot marca terenurile de zbor, iar dupa un timp devin searcheable.
Daca le marcati folositi cuvinte cheie (ex. aeromodele timisoara modelism ... ) putem gasi o lista de cuvinte cheie care sa le folosim. Astfel vor fi usor de gasit. Ex. cautati aeromodele timisoara si gasiti terenul de zbor de la Giroc. Cioca nu l-am marcat, ca se poate cauta cu "aviatia utilitara timisoara".
Eventual sa faca cineva un topic nou cu locatii. Orasele sa fie in ordine alfabetica in lista. Si cine marcheaza o zona sa ii dea un mesaj (MI) cu linkul celui care se ocupa de lista. Asa e rapid de cautat, nu trebuie sa browsuiesti un subiect intreg sa gasesti o locatie...

doar o idee.

Aceasta postare a fost editata de Intruder: 28 March 2007 - 01:05 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro