Modelism - RHC Forum: servouri compatibile cu RC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

servouri compatibile cu RC cum putem afla

#1 Useril este offline   king_tzapone 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 03-July 06

Postat 18 December 2007 - 05:59 AM

propun dezbaterea acestui subiect deoarece am observat ca nu orice tip de servou este compatibil cu orice tip de radiocomanda.
incepe sa "tremure",ceea ce inseamna un consum in plus si poti avea si neplacerea sa iti faca o comanda pe care nu ai dorit-o.am incercat si cu inele de ferita pe cablul servoului dar nu am ajuns la nici un rezultat.in schimb acelasi servou daca il conectez la alt tip de RC nu am absolut nici o problema
0

#2 Useril este offline   anae 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 30-December 06

Postat 18 December 2007 - 11:49 AM

tzapone ! te-ai facut si modelist acum?barcile astea.... :D
0

#3 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 18 December 2007 - 12:00 PM

Am avut si eu o problema asemanatoare. Solutia era un filtru electronic pus pe cablul servoului sau pur si simplu o rezistenta. Explicatia nu o mai tin minte ca nu sunt electronist.. m-a ajutat cineva.. In final am renuntat si am luat alte servouri.
DT
0

#4 Useril este offline   Stunt23 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 12-June 07

Postat 18 December 2007 - 01:38 PM

din ce cauza produce tremuratura aia?ca sunt de calitate proasta?pe ce fir al servoului se pune rezistenta?ai o poza?
0

#5 Useril este offline   king_tzapone 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 03-July 06

Postat 18 December 2007 - 05:54 PM

anae, la 18 Dec 2007, 11:49, a spus:

tzapone ! te-ai facut si modelist acum?barcile astea.... :)

nu m-am facut anae(sincer as vrea sa stiu cu cine stau de vb !)si nici nu am de gand sa te concurez la catamaranuri-le tale.este o probema care ma intereseaza si vreau sa stiu .atata tot ! :)
0

#6 Useril este offline   king_tzapone 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 03-July 06

Postat 18 December 2007 - 05:59 PM

ZOD, la 18 Dec 2007, 12:00, a spus:

Am avut si eu o problema asemanatoare. Solutia era un filtru electronic pus pe cablul servoului sau pur si simplu o rezistenta. Explicatia nu o mai tin minte ca nu sunt electronist.. m-a ajutat cineva.. In final am renuntat si am luat alte servouri.

ZOD problema se pune ca acel servou functioneaza impecabil cu o anume statie si daca pun alta statie atunci am problemele de mai sus .
totusi vreau sa folosesc si acea statie si doar nu o sa ma pun sa cumpar la servouri pana se va potrivi vreunul.
credeam ca este vreun criteriu de a alege in functie de statie numai anumite servouri .
oricum multzam de raspuns ! :)
0

#7 Useril este offline   anae 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 30-December 06

Postat 21 December 2007 - 11:22 AM

De ce nu itzi spune raspunsul dnul. mano cristian?nici el nu stie?lol
0

#8 Useril este offline   king_tzapone 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 03-July 06

Postat 21 December 2007 - 06:16 PM

anae, la 21 Dec 2007, 11:22, a spus:

De ce nu itzi spune raspunsul dnul. mano cristian?nici el nu stie?lol

te lasa pe tine ca a vazut ca esti mai destept !
0

#9 Useril este offline   anae 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 30-December 06

Postat 21 December 2007 - 09:23 PM

eu am trecut peste problemele astea simple cu ani in urma ! itzi dau 1 indiciu: firul de la servo se comporta ca o antena ,solutia e simpla ......ferita nu are efect! Bafta si craciun fericit!
0

#10 Useril este offline   king_tzapone 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 03-July 06

Postat 21 December 2007 - 10:15 PM

anae, la 21 Dec 2007, 21:23, a spus:

eu am trecut peste problemele astea simple cu ani in urma ! itzi dau 1 indiciu: firul de la servo se comporta ca o antena ,solutia e simpla ......ferita nu are efect! Bafta si craciun fericit!

de regula nu imi plac discutiile in coada de peste si nici oamenii care gandesc asa .prefer sa rezolv o problema cu oameni deschisi la dialog.
propun sa incetam sa ne mai contram ca nu isi are locul aici .
sarbatori fericite ! :)
0

#11 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2007 - 10:49 PM

anae, la 21 Dec 2007, 21:23, a spus:

eu am trecut peste problemele astea simple cu ani in urma ! itzi dau 1 indiciu: firul de la servo se comporta ca o antena ,solutia e simpla ......ferita nu are efect! Bafta si craciun fericit!

multumim din suflet .....
ne-ai fost de un mare ajutor...
din cate am inteles eu merge pus pe firul de semnal al servoului
o lampa PL 500 de la televizoarele vechi si s-a rezolvat problema :rolleyes:
0

#12 Useril este offline   teacher64 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 139
  • Inregistrat: 23-June 07

Postat 23 December 2007 - 07:00 PM

mariandmd, la 22 Dec 2007, 22:49, a spus:

[multumim din suflet .....
ne-ai fost de un mare ajutor...
din cate am inteles eu merge pus pe firul de semnal al servoului
o lampa PL 500 de la televizoarele vechi si s-a rezolvat problema :rolleyes:

Poate un robinet cu doua cai, regulator si filtru anticalcar! :D
0

#13 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 08 January 2008 - 04:56 PM

99% din servouri sunt compatibile intre ele si sunt compatibile si cu 99% din receptoarele care exista. TOATE asteapta acelasi impuls. Exista unele care au pozitia de zero la alta valoare a impulsului dar sunt rare.

Tremuratul pe care il ai tu nu vine de la servo...ci de la receptor care ii da sevoului implulsul direct "prostit" si servoul nu face decat sa execute "prosteala" aia... Se poate intampla ca servoul sa fie defect, sa fi intrat apa in el si din cauza asta sa faca figuri.

Succese.
0

#14 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2008 - 09:07 PM

poate sa influenteze calculatorul si monitorul tremuratul servoului?
adevarul ca eu am testat un regulator si un servo pe biroul unde am calk si faceau figuri..
cand m-am departat cu ele de birou tremuratul la servo si bazaitul la motor au inceput sa se micsoreze chiar sa dispara ..nu in totalitate dar efectul a fost vizibil
probabil daca eseam afara din casa se stabilizau complect
0

#15 Useril este offline   king_tzapone 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 03-July 06

Postat 08 January 2008 - 11:47 PM

charlie, la 8 Jan 2008, 16:56, a spus:

99% din servouri sunt compatibile intre ele si sunt compatibile si cu 99% din receptoarele care exista. TOATE asteapta acelasi impuls. Exista unele care au pozitia de zero la alta valoare a impulsului dar sunt rare.

Tremuratul pe care il ai tu nu vine de la servo...ci de la receptor care ii da sevoului implulsul direct "prostit" si servoul nu face decat sa execute "prosteala" aia... Se poate intampla ca servoul sa fie defect, sa fi intrat apa in el si din cauza asta sa faca figuri.

Succese.

iti multumim charlie pentru sfaturi si de acum incolo putem sta linistiti ca avem un prieten in persoana ta care sa ne scoata din ceata .deci inseamna ca am receptorul cam defect pentru ca am incercat mai multe servouri
0

#16 Useril este offline   nanumarius 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 11-October 07

Postat 09 January 2008 - 10:22 PM

nu este neaparat defect.....am un set WFLY care face cam la fel daca se afla in preajma altor componente electronice ....(televizor , radio , telefon , etc...) si aici vb tot asa ....cu diferite servouri...sau cine stie poate l-am cumpara eu de nou defect :(
0

#17 Useril este offline   aclaimed 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 02-May 06

Postat 11 January 2008 - 12:03 PM

Tzapone ai rezolvat treaba cu tremuratul ? Mai are servoul epilepsie ? Vezi ca e o problema grava daca nu o rezolvi, s-ar putea sa cuvezi la nici 5 metrii de mal :lol: .Sfatul meu este sa iti cumperi o duzina de receptoare si vre-o 2 sacose de servouri :) Glumesc bineinteles. Incearca sa izolezi sau sa ecranezi cumva firul ala de la servo care e lung ca dracii...Se comporta ca si o antena, asa cum a mai spus cineva pe aici, iar semnalul radio se intoarce in receptor si ai interferentze. Nu neaparat ai tremuratul pe cuve, la tine problema este la carma, ai servoul sau cablul de la servo aproape de motor, de unde si impulsurile ciudate. Daca ai motorul oprit mai tremura ? Asta este o problema mai veche a modelistilor si se stie demult despre ea, s-a incercat in diferite feluri , electronic, mecanic etc. Incercati cu izolarea galvanica a firului si o sa vedeti ca aveti rezultate si nu o sa mai tremure nici linga o statie atomonucleara.
Indiferent cu ce se ocupa oamenii de stiinta, ei obtin intotdeauna o arma.
0

#18 Useril este offline   king_tzapone 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 03-July 06

Postat 11 January 2008 - 12:11 PM

aclaimed, la 11 Jan 2008, 12:03, a spus:

Tzapone ai rezolvat treaba cu tremuratul ? Mai are servoul epilepsie ? Vezi ca e o problema grava daca nu o rezolvi, s-ar putea sa cuvezi la nici 5 metrii de mal :lol: .Sfatul meu este sa iti cumperi o duzina de receptoare si vre-o 2 sacose de servouri :) Glumesc bineinteles. Incearca sa izolezi sau sa ecranezi cumva firul ala de la servo care e lung ca dracii...Se comporta ca si o antena, asa cum a mai spus cineva pe aici, iar semnalul radio se intoarce in receptor si ai interferentze. Nu neaparat ai tremuratul pe cuve, la tine problema este la carma, ai servoul sau cablul de la servo aproape de motor, de unde si impulsurile ciudate. Daca ai motorul oprit mai tremura ? Asta este o problema mai veche a modelistilor si se stie demult despre ea, s-a incercat in diferite feluri , electronic, mecanic etc. Incercati cu izolarea galvanica a firului si o sa vedeti ca aveti rezultate si nu o sa mai tremure nici linga o statie atomonucleara.

cred ca problema la mine este din receptorr .am incercat sa pun pe firul servoului si inel de ferita si tot degeaba .servoul tremura si fara sa mearga motorul care are si el deparazitare .si nu doar un servou ci orice servou care l-as pune.si culmea tremura numai in canalul 3 (statia este cu 3 canale).izolare gavanica ? poti fi mai explicit ? este un lucru nou pentru mine !
multzam !
0

#19 Useril este offline   king_tzapone 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 03-July 06

Postat 11 January 2008 - 12:12 PM

aaaaaaaaaaaaaaaaaaa. si uitasem ceva :nu tremura numai in casa ci si pe apa sau in camp deschis .
0

#20 Useril este offline   aclaimed 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 02-May 06

Postat 11 January 2008 - 02:05 PM

gasesti pe google tzapone , iar daca nu te descurci, tre sa cumperi o carte , se numeste electronica de la A la Z acolo o sa te edifici ce este cu ecranarea, galvanizarea, filtrarea, si semnalul radio .
ia-o usor ca mai ai timp pina la primavara pina se dezgeatza apele.......
Nu mai folosi ferita ca nu are efect .
Indiferent cu ce se ocupa oamenii de stiinta, ei obtin intotdeauna o arma.
0

#21 Useril este offline   aclaimed 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 02-May 06

Postat 11 January 2008 - 02:14 PM

uite adresa mea de mess ca sa iti explic ce este o ecranare . Aici ar fi mult de scris si cred ca marea majoritate o cunosc deja .

cine mai are intrebari suplimentare, va astept la yahoo mess: aclaimed2000



hai tzapone sa te-nvatz :lol:
Indiferent cu ce se ocupa oamenii de stiinta, ei obtin intotdeauna o arma.
0

#22 Useril este offline   viozone007 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 16-November 07

Postat 07 February 2008 - 11:54 AM

Un servo se comporta ca un analizor al semnalului proportional dat de receptor si transformarea acestuia intr-o pozitie a pirghiei de executie . Transformarea se face cu ajutorul unui circuit integrat dedicat iar pozitionarea o citeste cu ajutorul unui potentiometru montat pe axul principal al servomecanismului . Deci problemele legate de tremurat pot fi din mai multe cauze :
1) Semnalul de intrare nu este curat .. Cauze cablu servo prea lung si poate capta si alte semnale nedorite ..
2) Fluctuatii vizibile ale tensiunii de alimentare ale servomecanismului in timpul functionarii .
3) Semnalul de la iesire din receptor este efectiv denaturat fie din cauza calitatii acestuia fie din cauza unor interferente fie externe fie locale (motor , grup regulator-motor) .


Solutii : Ecranarea sau scurtarea pe cit posibil a circuitelor de semnal si de forta . Distanta cit mai mare intre cele doua feluri de circuite.
Stabilizarea pe cit posibil a tensiunilor de alimentare receptor, servo.

Daca problemele nu dispar , atunci sint sigur legate de calitatea componentelor (receptor , servo sau chiar a partii de emisie)
Este parerea mea ... Postez prima oara pe acest forum si cred ca nu este loc de ironii sau altceva ...
Am invatat multe de aici legat de navomodelism .. legat de electronica pot sa mai dau si eu cite un sfat ... Multumesc .
0

#23 Useril este offline   aclaimed 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 02-May 06

Postat 07 February 2008 - 04:01 PM

nu este eronat viozone007 si esti binevenit cu sfaturi , aici este loc pentru oricine are de dat un sfat sau o idee. Astfel de oameni sunt pe cale de disparitie. si cei care fac si cunosc electronica la fel. asa ca ... bine ai venit printre noi !
Indiferent cu ce se ocupa oamenii de stiinta, ei obtin intotdeauna o arma.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro