Modelism - RHC Forum: Si totusi se invarte!!! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Si totusi se invarte!!! CNC proiect doar ptr demo ..ca se poate!

#1 Useril este offline   costy35 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 30-January 07

Postat 16 December 2007 - 04:35 AM

In mintea mea se nascuse niste intrebari cu privire la cnc...
...Se poate si fara motoare pas cu pas?
...Se poate ca cnc-ul sa fie indenpendent fata de pc?
...si altele...
Si am incercat sa raspund la aceste intrebari...
facand o caricatura de cnc...dar nu asta e important...ci
Este facut cu motor de cc ,foloseste ca traductor de tura cele doua ir de la un mouse
Este comandat de catre un mcu 2313 ,programul are aprox 1k iar memoria disponibila
ramasa de 1k (attiny2313 are 2k memorie) este folosita ptr stocarea coordonatelor de executat.
Cnc-ul este controlat cu o telecomanda domestica de tv in IR pentru functiile de aducere la coordonate 0,0
si start.
Cnc-ul este total indenpendent de pc(doar se incarca mcu din pc)
in limita a 1k de memorie disponibila ptr coordonate dar se poate adauga memorie externa de tip 24c06,etc.
Foloseste piese putine si ieftine:1 buc-attiny2313,1buc-l293 (ptr comanda a doua motoare in ambele sensuri)
1buc-uln2003 ptr ridicare creion(coborarea se face din inertie) alimentarea de la o sursa de pc ,5v ptr mcu 12v ptr motoare.
Si iata prototipul...
http://www.youtube.c...h?v=ulXIAf7PQqY
Scuze ptr calitatea slaba...insa cunoscatorii stiu ca vor aprecia partea pratctica ...
Astept intrebari...
Nu este ceva tehnic este doar un demo ...cu intrebarea :
De ce nu si asa?

Aceasta postare a fost editata de costy35: 16 December 2007 - 04:39 AM

0

#2 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 16 December 2007 - 06:21 AM

Felicitari. Este o realizare de exceptie.
Daca am putea atasa si un laser mititel si ieftin ca sa taiem placi din balsa, indiferent cat de incet, m-ar tenta si pe mine.
Stii si eu sunt tot din Galati.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
0

#3 Useril este offline   costy35 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 30-January 07

Postat 16 December 2007 - 02:52 PM

Mersi pentru incurajari!
Despre lasere,nu prea stiu multe...
am vazut pe toutube unul care aprindea cu laserul scos de la un dvd ,un batz e chibrit cam de la 10 cm distanta...
Se gasesc astfel de lasere mici si ieftine pe la noi?
M-ar interesa si pe mine...
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 December 2007 - 05:58 PM

Nici nu prea stiu ce sa-ti zic. Nu de incurajari ai nevoie!
Felicitari pentru realizare! Ca electronist as fi impresionat de partea mecanica si ca mecanic de cea electronica.
Pare o gluma, dar realizarea ta nu-i nici pe departe gluma.

Nu incerc sa raspund la intrebarile tale din primul mesaj cum ca "se poate si fara...?" sau "se poate si ca...".
E logic ca se poate... Pana la urma la motoare de CC speram sa ajungem cu totii!

Probleme apar ulterior, dar sincer, ai sarit peste MULTI pasi peste care au trecut multi dintre noi.
Ai reusit sa faci o mecanica admirabila la care s-a potrivit la fix o electronica facuta tot de tine. Mai mult nu se poate spune, ar trebui sa ne intrecem in trimis felicitari... E sfarsit de an si sa zicem ca se suprapun evenimentele, dar sincer, ai felicitarile mele pentru realizare!
Macanica, dupa cum ai vazut nu e extrem de complicata desi presupun ca ai observat ca nu-i totdeauna simpla. Electronica e simpla ca hard, dar apar probleme legate de compatibilitate soft mai tarziu. In rest toate ar fi bune. Ca sa fac un rezumat, deseori partea grafica se face intr-un soft, apoi exista alt soft care face legatura intre partea grafica si prelucrarea mecanica si cam asta ar fi totul. Apar probleme de compatibilitate pe parcurs, nu ca nu e posibil orice gandim.
Ramane faza cu felicitarile si cu urarile de mult succes in viitor!
Bafta!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 16 December 2007 - 07:22 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 16 December 2007 - 07:01 PM

costy35, la 16 Dec 2007, 15:52, a spus:

Mersi pentru incurajari!
Despre lasere,nu prea stiu multe...
am vazut pe toutube unul care aprindea cu laserul scos de la un dvd ,un batz e chibrit cam de la 10 cm distanta...
Se  gasesc astfel de lasere mici si ieftine pe la noi?
M-ar interesa si pe mine...

Exact dragul meu. Aici nu este un forum supra specializat pentru profesionisti sau hobisti milionari...
Dupa cata ingniozitate ai dat dovada poate vei gasi si o solutie ieftina si accesibila pentru laser. Laseri de sute sau mii de euro, sau taieri in balsa cu scule cu jet de apa la fel de costisitoare nu mi se par solutii viabile pentru un amator ce taie din an in pasti o placa de 3mm din balsa. De asemeni viteza de taiere este absolut irelevanta pentru el. Dar asta este doar parerea mea.
Inca o data te felicit si-ti doresc numai bine.

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 16 December 2007 - 07:09 PM

0

#6 Useril este offline   costy35 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 30-January 07

Postat 16 December 2007 - 09:02 PM

Multumesc inca o data ptr incurajari.
Ideea mea afost sa fac un cnc totatl indenpendent de pc.De ex sa ma duc cu el in gradina (la vara bineinteles!) si sa inscriptionez sute de cablaje cu acelasi model. Fara pc fara nimic.
De citit un fisier cu detip cnc e super usor.Dar tre sa ai tot timpul pc-ul cu tine.
Pentru ca toate softurile si compatibilitatile se reduc de fapt la un fisier de tip cnc...nu?
sau ma insel?
Eu am pus mare accent pe inenpendenta!
Si nici asta nu e greu la fisere cnc mai complexe cu o memorie externe la attiny.
Stim ca sunt multe tipuri de memorii pe piata.
Crede-ma ...e mult mai usor sa citesti un fisier din pc .Pentru ca la mcu intervine lipsa de spatiu.Dar cu memorii adecvate nu as vedea probleme.
Eu am facuto din hobby si de acum incolo nu mai am nici o motivatie sa continui.Cred ca solutii ar exista ... dar la ce bun?
Motivatia a existat pana acum ca am vrut sa demonstrez ca se poate si altfel
Bineinteles ca in spatele acestei banale realizari sunt multe cunostinte care le-am acumulat de-a lungul anilor,in primul rand sunt fericit m-am oprit la asamblare,pentru ca am inteles foarte bine ce se intampla intr-un pc,plus am trecut foarte usor la microcontroler, sunt totusi ani si nopti pierdute pe internet pentru documentare,pentru ca sursa mea de documentare a fost 100% internetul ...
De acum incolo...nu mai sunt motivat
Trebe sa ma castig si un ban de mancare.
Cu meseria mea de tamplar nu prea se castiga bine...
Oricum m-am apucat de FACEDETECTOR...
inca o data multumesc ptr incurajari

Aceasta postare a fost editata de costy35: 16 December 2007 - 09:19 PM

0

#7 Useril este offline   costy35 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 30-January 07

Postat 17 December 2007 - 07:48 PM

Se poate si asa ?, la 16 Dec 2007, 06:21, a spus:

Felicitari. Este o realizare de exceptie.
Daca am putea atasa si un laser mititel si ieftin ca sa taiem placi din balsa, indiferent cat de incet, m-ar tenta si pe mine.
Stii si eu sunt tot din Galati.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

Dau mai jos si softul...in varianta bruta...cui nu-i place...nu se uita!
:lol:

Fisiere atasate


0

#8 Useril este offline   melsoft 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 16-April 05
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 17 December 2007 - 09:02 PM

O realizare demna de luat in seama! Nu ar trebui sa lasi proiectul balta! Felicitari pt realizare!
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 December 2007 - 09:08 PM

costy35, la 16 Dec 2007, 22:02, a spus:

Cred ca solutii ar exista ... dar la ce bun?
Motivatia a existat pana acum ca am vrut sa demonstrez ca se poate si altfel

Cred ca tendinta nu este asta, de la asta s-a plecat cu multi ani in urma. Pe vremuri se incarca fisierul in masina si se rula, linie cu linie. Atunci chiar era "independenta". Nu e nimic complicat in asta, orice CNC o face sau o facea si inainte. Am trecut de vremurile alea. Acum un PC costa cat o unitate floppy de pe vremuri, acum fisierele au zeci de mii de linii de cod. E destul de simplu de umblat cu o memorie externa pe USB din care sa se citeasca ce e necesar, sau cu un IPod, sau sa se incarce fisierul intr-o memorie in electronica masinii. Dar tocmai asta nu se doreste. Ideea este sa ai acces permanent la acel fisier, ca masina sa fie interactiva. Nu e vorba neaparat de a folosi PC-ul pentru a trimite in masina fisierul ci faptul ca fisierul se "construieste" in softuri extrem de complicate, asa ca tot se ocupa un PC cu asa ceva. Ce mai conteaza un cablu... Astea cu incarcatul fisierului si independenta sunt ca tichia de margaritar.
In orice gradina o sa lucrezi cu masina asta o sa fie destul loc pentru un laptop in care sa faci si alte proiecte (fisiere) in timp ce masina lucreaza.
Ai din nou felicitarile mele pentru realizare, indiferent daca ipoteza de la care ai plecat nu-i cea mai corecta.
Spor la treaba in continuare!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   costy35 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 30-January 07

Postat 18 December 2007 - 12:59 AM

Apreciez cele spuse de tine si-ti dau dreptate!
In ziua de azi pentru a face un amarat decablaj compus din cateva linii acolo,ma refer la hobbysti,sunt nevoiti sa aleaga dintr-o mare varietate de masini de mii sau zeci de mii de euro.
Ori pentru el e mai ieftin si mai simplu sa se duca la un prieten sa-zi incarce mcu sau un 24c06 si sa-l bage in soclu si cnc-ul sa faca cateva cablaje si ptr prietenii lui.
Nu toti au nevoie de masini sofisticate si care cer multe cunostinte de specialitate.
Visul meu este ca orice hobbyst din romania sa aiba o astfel de jucarie ...apoi sa ne laudam cu cablajele noastre facute in bitmap...

Aceasta postare a fost editata de costy35: 18 December 2007 - 01:00 AM

0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2007 - 01:41 AM

Nu vreau sa-mi dai dreptate in nici un fel. Doar ca ar fi pacat sa nu continui sa faci ceva, cu atat mai mult cu cat ai acumulat deja destule cunostinte despre CNC-uri. Cat mai este sa faci o masina faina si s-o vinzi? Sau sa faci una mai buna si s-o folosesti intensiv?

Ce tot repet, e ca ai facut masinuta folosind motoare de cc. si electronica pentru ele. Apoi te-ai descurcat si cu softul. Si tocmai asta e complicat. Apoi le-ai pus la treaba. Adica ai reusit sa faci o masina functionala, completa. Ca multa lume stie electronica dar se descurca mai greu la mecanica, altii stiu mecanica si se incurca la electronica, altii le stiu pe amandoua dar n-au timp de asa ceva. Iti dai seama cate variante erau daca vorbeam si de soft si partea grafica.

Ca tot aminteai de visul ala, ce te impiedica sa te gandesti la un proiect simplu si sa ti-l realizezi? Preferi sa ramana doar vis? Visul meu a fost asemanator, ca oricine are mai mult de un 286 acasa, sa faca ceva sa-l puna la treaba efectiv, adica sa scoata 2-3 sarme din el si sa faca ceva cu el. ORICE, de la o sonerie, alarma sau ventilator, pana la un CNC. Ca numai jucand Solitaire pe Pentium IV nu o sa facem nimic, in nici un domeniu.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 18 December 2007 - 02:23 PM

costy35...banuiesc ca ai 35 de ani dar poate ma insel si oricum nu este chiar asa de important.

Ce este foarte interesant si frapant pentru mine este ca tu esti de profesie tamplar (asa ai zis) si acum esti si somer dar stii foarte bine ce este in "burta" unui microcontroler AVR... ma uimesti si ai toata admiratia mea.
0

#13 Useril este offline   costy35 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 30-January 07

Postat 18 December 2007 - 02:50 PM

Sa stii ca nu greu...
Mie mi sa parut simplu...
Adevarul ca marea majoritate invata programe sofisticate ,in ani de zile,(Delphi,visual basic,java...etc)...si nimeni nu acorda cateva zile pentru a intelege cum functioneaza un microprocesor si memoria aferenta... fie el intr-un pentium IV sau un attiny2313 sau un procesor ARM dintr-un telefon mobil... lucrurile par mult mai clare atunci cand stii asm..
Am scris pograme ...bine caricaturi ...dar functioneaza ... si ptr pc si pentru microcontrolere si pentru windows mobile... si nu e greu de loc daca vrei doar sa intelegi...

Dar asa e viata...
Ca exemplu ... multi au masini de zeci de mii de euro si nu stie cum functioneaza un motor in patru timpi...
Multumesc pentru incurajari...

Aceasta postare a fost editata de costy35: 18 December 2007 - 02:58 PM

0

#14 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 18 December 2007 - 07:48 PM

Vino aici. Poate se schimba sansa.
0

#15 Useril este offline   costy35 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 30-January 07

Postat 21 December 2007 - 06:18 PM

Se poate si asa ?, la 18 Dec 2007, 19:48, a spus:

Vino aici. Poate se schimba sansa.

Unde "aici"?
0

#16 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 24 December 2007 - 04:58 AM

Adica de unde iti scriu. Muuuuuulta bafta.
0

#17 Useril este offline   costy35 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 30-January 07

Postat 25 December 2007 - 05:30 AM

Se poate si asa ?, la 24 Dec 2007, 04:58, a spus:

Adica de unde iti scriu. Muuuuuulta bafta.

ma bucur ptr tine!
As vrea eu sa ajung acolo,dar nu-mi fac iluzii,daca nu aveam 40 de ani,poate credeam in visul asta frumos...ehe...
Dar sa lasam asta...
Am mai pus cateva detalii depre my cnc...
Sunt surprins si bucuros ca am reusit sa starnesc interesul la cativa dintre voi...
I-mi pare rau ca nu sunt asa de ordonat si rabdator sa fac un site ceva...poate face unul dintre voi dupa ce termina unul...as fi bucuros...
http://www.youtube.c...h?v=8sNPNIzcO_g
0

#18 Useril este offline   Sofian 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 20-August 06

Postat 05 January 2008 - 04:02 PM

Te rog trimite adresa pe PM sa-ti trimit 3 controllere ptr motoare unipolare asa cum am promis ca in poza atasata

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-36-1199541768.jpg

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro