Modelism - RHC Forum: DEPRONIADA editia a-II-a - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

DEPRONIADA editia a-II-a debriefing

#1 Useril este offline   melsoft 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 411
  • Inregistrat: 16-April 05
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

  Postat 11 December 2007 - 01:07 PM

Premiile se vor trimite la sfarsitul saptamanii, pana atunci poate reusesc sa dau de toata lumea. Retrospectiva DVD a Deproniadei 2007 este in lucru si sper sa o termin in timp util ai fiecare sa o primeasca. Pana una alta va astept aici cu impresii, sugestii, reclamatii...liber la discutii! :)
0

#2 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 11 December 2007 - 01:41 PM

O sugestie :D :
Pt editia viitoare ar fi frumos sa avem toti o singura tema de constructie :D .Si sa vedem al cui iese mai frumos si maiestuos
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#3 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 11 December 2007 - 01:42 PM

si ar mai fi o idee :D :
sa se scoata balsa! asa vor fi cu totii impacati

Aceasta postare a fost editata de florin100%: 11 December 2007 - 01:51 PM

"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#4 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 11 December 2007 - 02:03 PM

sau sa fie numai din balsa....o balsaiada!
flying is my life...
0

#5 Useril este offline   Emilare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 10-March 03

Postat 11 December 2007 - 03:48 PM

Pai si asta a fost lemnariada....
0

#6 Useril este offline   melsoft 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 411
  • Inregistrat: 16-April 05
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 11 December 2007 - 04:05 PM

Poate o sa facem pe sectiuni, balsa, depron, machete, semimachete, nu stiu inca, sa vedem...
0

#7 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 11 December 2007 - 04:08 PM

I-am dat un mesaj complex lui Melsoft cu pareri despre concurs, dar nu-l mai am si mi-e lene sa mai scriu.

In fine...... alta data'n alta viata......
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#8 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 11 December 2007 - 04:25 PM

cred ca cel mai bine ar merge un concurs tematic, plecand de la un plan sau foto. de exemplu, o tema ar fi fost aeroplanul vlaicu II - cel facut de florin. ar merge si sectiuni diferite - depron, balsa, liber sau compozite.
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#9 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 11 December 2007 - 04:26 PM

INCAS, la 11 Dec 2007, 17:08, a spus:

I-am dat un mesaj complex lui Melsoft cu pareri despre concurs, dar nu-l mai am si mi-e lene sa mai scriu.

In fine...... alta data'n alta viata......

probabil ca sunt si multe nemultumiri.trebuie sa-l intelegeti si pe melsoft,si pe mine si pe moderatori si pe concurenti.nu e asa usor sa organizezi ceva,sa strangi premii fara sa faci reclama,si sa-i multumesti pe toti.incercam sa ne perfectionam,incercam sa punem la punct regulamentele astfel incat sa nu mai existe nici un fel de interpretari .ca e din balsa ca e depron,ca e bine,ba nu e bine,ca am pus filmu ca n-am pus filmu ,ca e plan original sau neoriginal...de fapt e original dar luat de pe net....si cate si mai cate.
daca vreunul din concurenti doreste sa se implice in organizarea concursului urmator il primim cu bratele deschise.

la urmatorul concurs putem forma un juriu din membrii sau/si concurenti care sa voteze ce modele pot ajunge la votul final.se pot face multe,daca fiecare vine cu o idee.


speram la mai bine data viitoare,la mai multe si frumoase modele.
flying is my life...
0

#10 Useril este offline   Tempus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 220
  • Inregistrat: 27-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2007 - 04:28 PM

eu tin sa ii felicit pe participanti, personal mi-a placut ce am vazut, mai ales la capitolul inovatie, dar si la celelalte capitole. .. chiar si uratenii zburatoare (nu dam nume, dar mi-au placut).
Mereu ma intrebam cand mai dadeam pe la aeroport cand o sa vad un vlaicu facut aidoma la scara ... si uite ca primul pas a fost facut.

felicitari tuturor.


p.s.
ce nu mi-a placut a fost ca nu s-a respectat regulamentul, ca nu s-a votat conform regulamentului si indiferent de rezultat si de efortul depus unii (nu dam nume) trebuiau exclusi sau sa se autoexcluda... in fond concursul are un regulament de bun simt si se mai si cheama "deproniada".

Cele bune.


[edit]


...si nu in ultimul rand felicitari organizatorilor (daca or fi mai multi in umbra) si faptului ca au facut ceva doar din pasiune pt zbor... fara reclama cheta etc ...

Aceasta postare a fost editata de Tempus: 11 December 2007 - 04:30 PM

0

#11 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 11 December 2007 - 04:33 PM

si la regulamentul de evaluare se poate umbla. se poate face o medie ponderata intre optiunile publicului (formula actuala), un clasamnet facut de participanti si altul al unui juriu de specialitate.
eu am participat prin 2000-2001 la concusuri asemanatoare, in care modelele castigatoare erau decise prin licitatie, pe ebay.
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#12 Useril este offline   melsoft 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 411
  • Inregistrat: 16-April 05
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

  Postat 11 December 2007 - 07:46 PM

fulgerica, la 11 Dec 2007, 16:33, a spus:

si la regulamentul de evaluare se poate umbla. se poate face o medie ponderata intre optiunile publicului (formula actuala), un clasamnet facut de participanti si altul al unui juriu de specialitate.
eu am participat prin 2000-2001 la concusuri asemanatoare, in care modelele castigatoare erau decise prin licitatie, pe ebay.

Faceti propuneri ce trebuie modificat/schimbat la regulament....imi pare rau incas, am dat arhivare la inbox, si am pierdut tot ce aveam, inclusiv sfaturile tale...poate ma ajuta vreun admin sa le regasesc....
0

#13 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 12 December 2007 - 09:27 AM

Salutare!

Acum ca Deproniada a luat sfarsit si in urma apelurilor prin care am fost intrebat de motivul retragerii din concurs, ma simt nevoit sa fac cateva precizari.

In primul rand ii felicit pe castigatorii acestui concurs si pe toti participantii care au dat dovada de creativitate si indemanare in realizarea modelelor pentru concurs.

M-am inscris in concurs doar pentru ca modelul pe care l-as fi construit oricum pentru delectarea personala in preajma sarbatorilor, se incadreaza perfect in criteriile acestui concurs. Nu am nevoie de premii, am modele destule de-o camera intreaga. Ba mai mult, eram dispus sa ofer si eu in completarea premiilor cate ceva daca observam ca se joaca corect.

Am observat cu stupoare ca orice critica adresata modului de interpretare a regulamentului cu privire la materialele folosite la realizarea modelelor au fost ignorate, ba mai mult, au fost sterse fara nicio urma! Cei care si-au exprimat critica, au facut-o de buna voie. Nu cred ca cineva i-a impins de la spate si orbul a vazut ce se petrece aici.

Nu am nimic personal nici cu Turok si nici cu Emilare (si sper ca acest lucru sa ramana asa si in continuare) dar modelele lor cam erau pe langa acest concurs. Despre modelul lui Turok s-a discutat destul, cred ca se incadra foarte bine orice alt concurs pana si de acrobatie dar la deproane nu. Emilare a construit un triplan extraordinar dar in afara de cabina care adaposteste motorul si electronica, totul este din polistiren si lemn.

Daca este deproniada, sa fie deproniada! Oricate modele am vazut pana acum, nici unul nu a folosit aripa profilata taiat cu firul de nichelina si nici structura clasica acoperita cu foita de depron si apoi mai pui si folie termoadeziva...

Marea batalie speram sa se dea intre adevaratii depronari! Eram curios de aragazul zburator, de fuselajul din izolatie al lui Nica John, modelul impaturit ca cele din hartie, tractiunea vectoriala pe depron, minunea lui Incas si nu in ultimul rand (pentru mine absolut lider) Florin100% cu Vlaicu II. Nu i-am enumerat pe toti, subiectele nu mai exista si nu mai am sursa de inspiratie.

Pacat insa ca deproanele adevarate au fost ignorate in totalitate la vot. Am observat inca un lucru interesant care mi-a dat de gandit si anume modificarea voturilor. In ziua in care s-a deschis votul, am verificat voturile in jurul orei 9 dimineata. Aveam 2 voturi si m-am votat evident astfel numarul lor a ajuns la 3. In jurul orei 12 numarul voturilor a scazut la 1 fara nicio explicatie. Nu am reusit sa inteleg acest lucru nici pana in ziua de azi. Daca nu aveam voie sa ma votez, si atunci ar fi trebuit sa se scada doar un vot si nu doua.

Pacat de toata treaba asta. Nu m-am agitat in timpul concursului pentru ca nu vroiam sa castig, mai bine m-am retras si imi vad de ale mele lasand loc celor care ar fi meritat mai mult decat au obtinut.

Nu sunt suparat si mi-am anuntat intentia de a participa si la alte editii dar numai atunci daca se va respecta regulamentul!

Inca odata felicitari organizatorului si tuturor participantilor, sunteti pe drumul cel bun!
0

#14 Useril este offline   melsoft 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 411
  • Inregistrat: 16-April 05
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

  Postat 12 December 2007 - 10:18 AM

Zozo, imi pare rau de ce s'a intamplat cu votul tau. Dupa ce s'a terminat votarea l'am rugat pe Silviu sa verifice voturile, si mi'a spus ca e doar un vot care nu s'a validat, probabil despre asta era vorba. Am descoperit si eu la mijlocul concursului aceasta problema a fuselajelor, dar nu am avut ce face, nu puteam sa modific regulamentul in timpul concursului! Evident aici trebuie gandit foarte bine, cat la suta sa reprezinte depron si cat alte materiale, cred ca o proportie de 80% depron si 20% restul ar fi onorabila, dar mai trebuie gandita problema asta. Astept propuneri de la voi cu privire la modificarea regulamentului pentru editiile urmatoare, deocamdata pentru editia asta clasamentul final ramane neschimbat.

Ma gandeam deasemenea sa fac o adunare cu participantii, undeva int-o locatie, sa ne prezentam creatiile, sa dam premiile, dar organizarea acestui eveniment mi-ar fi fost peste mana, pentru ca in aceasta perioada de bilanturi nu pot parasi sub nici o forma orasul. Poate la inceputul anului sa se organizeze vreun indoor sau ceva si sa ne intalnim cu totii http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif

Haideti sa trecem peste aceste probleme si sa luam partea buna si anume ca a fost un concurs, la care fiecare a muncit pe rupte, cu pasiune si daruire, unii s'au bucurat, altii s'au intristat, dar mai presus de toate, TOTI am avut multe lucruri de invatat. Lasati ranchiuna si faceti loc PRIETENIEI sa se infiripe printre voi! :D

Aceasta postare a fost editata de melsoft: 12 December 2007 - 10:20 AM

0

#15 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 12 December 2007 - 10:30 AM

daca tot e de spus...sa spunem

mie mi-au fost sterse vo 4-5 posturi unde spusesem ca unele modele nu se incadreaza in ideea de "deproniada" ... dar acum ca sa sfarsit putem spune si ca regulamnetul nu a fost ok ... din regulament se permitea participarea modelelor ca al lui TUROK , dar nu erau de deproniada...

Vina nu o poarte Turok , el doar a respectat un regulament... (melsoft sa nu fie cu suparare , dar nu a fost ok regulamentul)...

Citeaza

Daca este deproniada, sa fie deproniada! Oricate modele am vazut pana acum, nici unul nu a folosit aripa profilata taiat cu firul de nichelina si nici structura clasica acoperita cu foita de depron si apoi mai pui si folie termoadeziva...


Daca tot e depronianda... pai deproniada sa fie...aici il sustin pe zozo...

Citeaza

! Eram curios de aragazul zburator, de fuselajul din izolatie al lui Nica John, modelul impaturit ca cele din hartie, tractiunea vectoriala pe depron, minunea lui Incas si nu in ultimul rand (pentru mine absolut lider) Florin100% cu Vlaicu II.


ar fi interesanta o continuare totusi a relatari povestilor modelelor ...( sa se redeschida subiectele alea)


nu am scris sa supar pe cineva , asa ca sper sa ramana macar postul asta aici....
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#16 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

  Postat 12 December 2007 - 11:12 AM

In regulamentul deproniadei zice asa:

Citeaza

Nu se admit aripi/fuselaje realizate complet din alt material decat cel amintit in titlu ca: balsa, etc.
.
Cel care este rasunzator pentru (in)validarea concurentilor ar fi trebuit sa tina de asta cu dintii.
Remarcabile realizarile celor care nu s-au incadrat, dar...
Pacat, s-a plecat de la o initiativa laudabila, dar s-a ajuns altundeva.

Tinand cont de faptul ca se apropie intalnirea indoor, s-ar putea regrupa unele din modele acolo. Chiar si cele neterminate, care intre timp...
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#17 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 12 December 2007 - 11:20 AM

In mod normal nu ar trebui sa fie nevoie de juriu, sau mare specializare pentru problema de fata.

Totusi, unii care stiu cum arata un depron, si se si pricep, ca Zod sau Dom Profesor (am dovezi: poze facute de mine cu ei in sala de sport a Politehnicii in ianuarie http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif ), au elogiat modele care nu se incadreaza in categorie, ca ale lui Emilare, sau Turok.
Marinaru, la fel, elogiaza modelul lui Turok (bine macar ca dupa terminarea votului). Putea sa o faca in alta parte, modelul e bun, da' nu e de care trebuia.
Adica trei grei ai forumului sunt cu ideile pe langa subiect......

Nu am comentat lucrurile astea in timpul "concursului", in perioada de votare, decat in privat, ca sa nu influentez voturile. Am facut doar experimentul cu cerutul voturilor si a mers, din pacate. Ah, ce crucificat m-as fi simtit numai cu votul meu..... :D

Un concurent, se stie el, a dat MI-uri sa fie votat....

Am obosit de contre pe forum si nu o sa mai amendez regulamentul - complicarea nu aduce nimic bun, oricum.
Se pare ca lumea desi stie cum arata un depron, reactioneaza ca si cum nu ar sti.

Succes evribadi in da casamari!
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#18 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 12 December 2007 - 12:11 PM

din greseala in greseala pana la victoria finala.
propun ca la urmatoarea editie sa deschidem un subiect despre regulamentul concursului cu 30 de zile inainte de inceperea concursului.
regulamentul sa fie dezbatut ,modificat si aprobat de toti concurentii.sa fie redactat clar si mai ales fara ambiguitati care sa poata fi interpretate.

ok?
flying is my life...
0

#19 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 12 December 2007 - 12:38 PM

Sunt de acord cu Silviu 66 la ultima fraza, cea cu regulamentul fara ambiguitati. Nu sunt de acord cu Silviu 66 in ceea ce priveste dezbatutul regulamentului inainte. Din experienta pe acest forum va pot spune ca se va dezbate ..si dezbate pana in panzele albe fara a se ajunge la o concluzie. Regulamentul trebuie pus scurt si fara echivoc de catre o persoana, cum a facut melsoft. Sigur ca in regulamentul lui a existat acea exprimare care dadea voie concurentilor sa foloseasca si alte materiale dar fara a se specifica proportia. Chestia cu proportia, iarasi e discutabila pt. ca nu o sa se poata verifica doar din poze.
Modelele dupa parerea mea au fost toate corespunzatoare regulamentului. Acum ca unii au ales poate din lipsa de timp sau imaginatie sau pricepere sa faca niste chestii verzi cu motor, iar altii au ales, daca tot investeau munca, sa faca ceva mai de doamne ajuta, asta nu inseamna ca trebuie aruncate pietre in ei "vezi doamne daca tu ai facut ceva mai reusit decat mine trebuie sa gasesc eu o buba la tine". Asta e fix in spiritul romanesc.
Cati dintre noi i-am intrebat macar pe cei cu modelele disputate cum au facut "aia", da cum au lipit "ailalta" ,ceva despre aeromodelism ca doar asta se vrea a trata forumul. Sau exista lume care considera ca "ce sa-l intreb eu p'ala ca stiu deja" dar care fac diverse cutii zburatoare si dau in ailalti care fac ceva.
E un curent luat razna rau de tot aici si ma intreb daca se poate face ceva sau se va deschide o a doua sectiune pe forum: o pagina de can-can-uri.
0

#20 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 12 December 2007 - 03:50 PM

nimsoc, la 12 Dec 2007, 12:38, a spus:

Acum ca unii au ales poate din lipsa de timp sau imaginatie sau pricepere sa faca niste chestii verzi cu motor, iar altii au ales, daca tot investeau munca, sa faca ceva mai de doamne ajuta, asta nu inseamna ca trebuie aruncate pietre in ei "vezi doamne daca tu ai facut ceva mai reusit decat mine trebuie sa gasesc eu o buba la tine". Asta e fix in spiritul romanesc.

da , dar concursukl era pentru chestile alea verzi cu motor
ca de aia e deproniada mama ei a naibii de depronioada... ce sa caute model 3/4 din balsa in deproniada... ?

oricum , nu e vina celui ce l-a facut ...el a respectat doare regulamentul ...

Aceasta postare a fost editata de RedBaron: 12 December 2007 - 08:40 PM

KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#21 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 12 December 2007 - 04:54 PM

RedBaron, la 12 Dec 2007, 16:50, a spus:

. ce sa caute model 3/4 din balsa in deproniada... ?
oricum , nu e vina celui ce l-a facut ...el a respectat doare regulamentul ...

pai atunci ce tot atatea vorbe?
Inchideti subiectul zic eu, nu scuipam da de fapt scuipam...chiar si aici era necesar?
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#22 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 12 December 2007 - 08:38 PM

de fapt nu scuipam ,doar ti se pare.
incercam sa facem ceva.din prima nu iese de obicei. dar perseveram....
flying is my life...
0

#23 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 12 December 2007 - 08:42 PM

Marinaru, la 12 Dec 2007, 16:54, a spus:

pai atunci ce tot atatea vorbe?
Inchideti subiectul zic eu, nu scuipam da de fapt scuipam...chiar si aici era necesar?

Pentru ca de aia e debrefing... ca sa vorbim....
si io am spus ca un model 3/4 din balsa nu are ce cauta la deproniada... dar la concursul asta da pentrui ca asa zice regulamentul .... greseala pleaca de la numele competitiei , prin care noi (eu si zozo cel putin) , am inteles ca se va pastra traditia de la RR si se vor face depronase....
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#24 Useril este offline   melsoft 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 411
  • Inregistrat: 16-April 05
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 12 December 2007 - 11:34 PM

Baroane, debriefingul e pentru cine a participat la concurs, tu nu ai avut bunavointa...
0

#25 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 13 December 2007 - 01:23 PM

Poate pentru la anul se poate pregati un alt fel de concurs(cand se merge la intalnirile anuale) sa fie cu construiti acasa mult si bine(desigur sa se posteze totul pe forum din etapele de constructie) si apoi veniti cu modelul la prezentare zbor si votul sa se faca seara(la fata locului si de catre cei care chiar au vazut modele in realitate, nu pe ecrane de calculatoare) dupa ce toti si-au prezentat modelele (in persoana- la sol si in zbor) si a doua zi premierea.
Zic eu, ca daca toti si-au dat cu parerea, mi-am dat si eu.



Stima si respect si la cat mai multe concursuri (si poate pe viitor o sa particip si eu- sper)

Aceasta postare a fost editata de protheus: 13 December 2007 - 01:24 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#26 Useril este offline   melsoft 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 411
  • Inregistrat: 16-April 05
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 13 December 2007 - 02:38 PM

@protheus: propunerile sunt bune, o sa tinem cont de ele si evident in primavara esti asteptat sa te inscrii la editia a-3-a!
0

#27 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 13 December 2007 - 02:39 PM

protheus, la 13 Dec 2007, 13:23, a spus:

Poate pentru la anul se poate pregati un alt fel de concurs(cand se merge la intalnirile anuale) sa fie cu construiti acasa mult si bine(desigur sa se posteze totul pe forum din etapele de constructie) si apoi veniti cu modelul la prezentare zbor si votul sa se faca seara(la fata locului si de catre cei care chiar au vazut modele in realitate, nu pe ecrane de calculatoare) dupa ce toti si-au prezentat modelele (in persoana- la sol si in zbor) si a doua zi premierea.
Zic eu, ca daca toti si-au dat cu parerea, mi-am dat si eu.



Stima si respect si la cat mai multe concursuri (si poate pe viitor o sa particip si eu- sper)

asa s-a facut la RR anu trecut ...
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#28 Useril este offline   melsoft 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 411
  • Inregistrat: 16-April 05
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 13 December 2007 - 07:05 PM

Tot vot online a fost la prima editie, numai ca s'au premiat modelele la RR...poate o sa facem la fel pt la anu'...
0

#29 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 13 December 2007 - 07:49 PM

Eu zic ca putem fi constructivi propunand reguli care sa completeze sau sa modifice actualul regulament.Si voi incepe prin urmatoarele 2 propuneri:

- folosirea depronului in proportie de minim 80% (s-a mai scris)
- se accepta folosirea altor materiale doar pentru ramforsari, cadre si suporti, actionarea comenzilor.
...audaces fortuna iuvat...
0

#30 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 14 December 2007 - 12:37 PM

Silfax, la 13 Dec 2007, 20:49, a spus:

Eu zic ca putem fi constructivi propunand reguli care sa completeze sau sa modifice actualul regulament.Si voi incepe prin urmatoarele 2 propuneri:

- folosirea depronului in proportie de minim 80% (s-a mai scris)
- se accepta folosirea altor materiale doar pentru ramforsari, cadre si suporti, actionarea comenzilor.

Ba eu zic cum ca in loc sa limitam si sa contestam din cauza acestora, concursul sa se numeasca "aeromodeliada "si sa fie open...fiecare sa construiasca ce vrea, cu ce vrea, dupa ce vrea!...votul in final ramanand valabil!!! In felul asta se poate face pas inainte de la modele cu baterie si beculet la aeromodele mai evoluate!!! :wub: :) B)
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro