Modelism - RHC Forum: Falcon 3D, pareri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Falcon 3D, pareri este o alegere buna...?

#1 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 02 December 2007 - 08:44 PM

Salutate tuturor!
As vrea sa cumpar un Falcon 3d de la Bot..., si as vrea sa aud si parerea altora despre acest elicopter.
0

#2 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 04 December 2007 - 05:47 PM

Eram sigur,...
Intradevar este un model deosebit, de aceea nu stie nimeni nimic despre el.Pe viitor o sa postez si o poza, sa vada ...lumea cum arata!!! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
0

#3 Useril este offline   Watt_the? 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 01-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Texas

Postat 04 December 2007 - 05:58 PM

Hi adyrom,

Acesta este si il poti cumpara la $229 fara transport, imaginea de mai jos.

25-1/4" main rotor diameter, 23-3/4" overall length, 20 oz. flying weight. Falcon 3D comes completely assembled and ready to fly. Helicopter has plenty of power and head speed for sport flying and aerobatics. Includes a brushless motor, brushless controller, gyro, 1300 mAh Lipo battery, wood blades, aluminum tail boom, training landing gear, and 6-channel 72 mHz FM helicopter transmitter. Charge the 1300 mAh lipo battery with the included cell balancing Lithium charger, from a 12 volt DC battery. Gear driven tail has all conical gears for smooth, reliable operation. Transmitter has pitch range centering and pitch curve end point adjustment knobs, and an Idle-up switch for aerobatic and inverted flight modes. Also includes training gear with Ping Pong balls and a blade holder. Transport in its original box.

Personal nu stiu prea multe despre acest model sau elicoptere in general deoarece sint incepator la capitolul elicoptere dar am achizitionat de curind un Honey King Bee II si sint foarte multumit de el. HKB II complect set costa fara transport $129.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-27-1196783908.jpg

Take care.
0

#4 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 04 December 2007 - 09:17 PM

salut ......nu vreau sa dezamagesc dar si eu am fost in postura de a achizitiona odata acest elicopter falcon3D....si bine ca nu am facut-o! ......multi m-au sfatuit sa nu il iau deoarece electronica este mediocra la fel ca si plasticaraia de pe el care va prinde jocuri destul de repede .....

acum decizia in mare iti apartine.........daca cineva detine acest elicopter ar fi bine sa relateze despre el ........


multa bafta.! :)
ADOR VITEZA!!!
0

#5 Useril este offline   mykl 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 26-April 07

Postat 05 December 2007 - 04:00 PM

salut...AM mai scris de cateva ori ce probleme am avut cu falconu..LA electronica am avut probleme cu servourile(sunr extrem de slabe) cele mai ieftine de pe piata... alte probleme am avut cu piesele din plastic care incep sa aiba jocuri..in special la anticuplusi la legaturile linkage.in rest este ok dupa parerea mea...este foarte stabil daca este reglat cum trebuie.
0

#6 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 06 December 2007 - 01:47 PM

intre HBK 2 si Falcon 3D, credeti ca e mai bun, ca zboara mai bine primul?Asta doar pentru ca are curea si nu ax pentru anticuplu?Serourile si plasticararia la HBK 2 sunt de cea mai inalta clasa, sau...la fel ca la Falcon 3D. Daca cineva are Falcon 3D, sa ne lamureasca cum e cu acest heli.Avantajul la acesta este,..parerea mea,. ca il cumperi la 1100 RON din Romanica, este RTF, ..cineva spunea mai sus ca zboara foarte bine,.si cee cel mai important, este ca in nordul tarii gasesti piese de schimb si le ai in 2-3 zile, fara sa apelezi la situri de afara, asa ca la majoritatea helicopterelor similare lui Falcon 3D (HBK 2, Walkera 60,...)
Ce alta alegere mai buna as putea face, la banii astia, sa fie RTF, si sa gasesc piese in Romania?

Aceasta postare a fost editata de adyrom: 06 December 2007 - 01:53 PM

0

#7 Useril este offline   Watt_the? 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 01-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Texas

Postat 06 December 2007 - 02:56 PM

Link-uri utile:

http://www.hobby-lobby.com/falcon.htm Site din US

http://www.rchelicoptershop.com/catalog/es...opter-p-53.html Site din China

Ca incepator, parerea mea este ca cel mai important lucru este pret/calitate. Daca pretul este mic si calitatea acceptabila
este excelent pentru a invata sa-l pilotez fara sa ma doara prea tate inima atunci cind il fac praf. Nu
exista "daca" ci exista "doar" cind.

Honey Bee King 2 (Ready To Flay Version)


Mai multe detalii gasiti la ei pe site.
Daca cineva este interesat in acest elicopter sau altceva de pe acest site, contactatil pe domnul Camus Wong, head of sale department, la
info@rchelicoptershup.com. Mentionati in email numele meu, Igor si veti obtine un discount de 5% si set de pale plus training gear.



Falcon 3D

Informatiile le gasiti la ei pe site.
Daca sunati la 00-1-866-933-5972 si cereti cu Dl. Ron va v-a raspunde la toate intrebarile.

Aceasta postare a fost editata de Watt_the?: 06 December 2007 - 03:09 PM

Take care.
0

#8 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 06 December 2007 - 06:47 PM

Cine stie sa ne spuna totusi intre HBK 2 si Falcon 3D ce este mai bun, pai eficient, mai usor de intretinut, etc.

Aceasta postare a fost editata de adyrom: 06 December 2007 - 06:48 PM

0

#9 Useril este offline   benelli 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 07-August 07

Postat 07 December 2007 - 03:35 PM

Buna ziua tuturor. Cred ca in primul rand ar trebui sa se stie ca Falconul aste o copie chinezeasca a lui Micro Star 400,un microheli bine vazut si vandut de la G/ / / / / /R. Asta a fost partea buna si singura dealtfel pentru ca executia copiei difera mult de original,ca si pretul.Conceptual este stabil si robust dar data fiind o slaba calitate a executiei,in scurt timp apar jocuri si implicit diminuarea stabilitatii care conduce la o senzatie nasoala de pierdere a controlului. Cei ce doresc sa si cumpere Falcon 3D RTF nou ,mai trebuie sa stie ca in aceasta varianta, vor avea satisfactie aprox. 15-20 min, dupa care vor constata ca gyro nu e chiar ce trebuie,servoul din coada e puturos si nu compenseaza la timp,sistemul rc este depasit si in anumite parti a mecanicii rotorului au aparut jocuri.Deci mai trebuie bagat in el ca sa fie ceva sau macar sa se comporte de fiecare data la fel.Atentie ,piese sunt garla dar toate de aceeasi calitate... Sa tot dai cu el de pamant.Si dupa ce il remontezi,mai trebuie si reglat...ceva instructiuni,grade,etc...noroc ca instructiunile de la Micro Star sunt la liber pe net.Acum ca eu am unul ce sa mai zic ,e bun ,frumos si zboara bine, cu foarte multe schimbate pe el fata de varianta de magazin,plus alt sistem RC... Ma declar multumit,dar de la cap n as mai lua o.
0

#10 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 07 December 2007 - 05:52 PM

Off... felicitari pentru postul de mai sus!

Din ce in ce mai putine ca asta!

Toate bune
Primus
0

#11 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 08 December 2007 - 11:25 AM

OK, sa zicem ca raportul calitate -pret este bun la Falcon, avantajul pieselor garla cum spunea cineva mai sus, ce spuneti de...HBK 2, in comparatie cu Falcon.

Aceasta postare a fost editata de adyrom: 09 December 2007 - 08:55 AM

0

#12 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 10 December 2007 - 04:32 PM

Nu este nimeni care e in stare sa faca o comparatie si sa ne lamureasca?
0

#13 Useril este offline   benelli 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 07-August 07

Postat 10 December 2007 - 09:51 PM

Am observat ca soliciti in continuare pareri despre cele doua modele,dupa ce ti ai vandut SJM ul. Intreaba si despre SJM,poate i ti cumperi altul.
0

#14 Useril este offline   mykl 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 26-April 07

Postat 11 December 2007 - 04:43 PM

ady-rom...ce comparatie mai vrei....cand s-a discutat atata despre cele 2 modele.....clar dak ai bani ia falconu....dak ai mai avut falcon ia hbk2( si eu ala incerc sal achizitonez).
0

#15 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 11 December 2007 - 05:13 PM

Tocmai asta este, nu am mai avut Falcon insa am avut alte heliuri, ultimul fiind acel SJM dar care nu mi-a placut fiind prea costisitor la piese,... si vreau ceva sa gasesc piese la orice ora pe piata romaneasca, si Falconul indeplineste acest lucru.
0

#16 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 11 December 2007 - 06:50 PM

........da si o sa tot schimbi la el!....................... :D
ADOR VITEZA!!!
0

#17 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 11 December 2007 - 08:50 PM

Si ai tu vreo idee mai buna?
0

#18 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 11 December 2007 - 09:25 PM

da .....achizitioneaza alt gen de elicopter!.
ADOR VITEZA!!!
0

#19 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 11 December 2007 - 10:24 PM

ca de exemplu!

Aceasta postare a fost editata de adyrom: 11 December 2007 - 10:24 PM

0

#20 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 11 December 2007 - 11:02 PM

in functie de buget .........
in orice caz upgrade ..aluminiu .
ADOR VITEZA!!!
0

#21 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 12 December 2007 - 11:54 AM

Sincer ma gandesc la un Falcon 3D nou, si ulterior sa ii cumpar si upgrade-uri de aluminiu.
0

#22 Useril este offline   mykl 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 26-April 07

Postat 12 December 2007 - 03:47 PM

da...daca faci upgrade de aluminiu la falcon asa merita sa-l cumperi RTF.(si gasesti orice piesa la el in bot...)
0

#23 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 12 December 2007 - 09:11 PM

Salut Adyrom, eu nu-ti recomand transmisie cardanica... mai ales ca e vorba de Falcon (se duc pinioanele).
Toate cele bune!

Primus
0

#24 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 12 December 2007 - 10:00 PM

Stiu acest lucru, si nu imi place deloc transmisia asta cardanica, dar daca asta ar fi singura problema, as accepta-o bucuros. Falcon 3D full upgrade aluminiu la ambele rotoare, cu mecanica tip T-Rex doar aceasta transmisie pe cardan ...ce ziceti? Plus ca se gasesc piese in nord cate vrei, ma refer la totul mai putin aluminiul de pe el.
0

#25 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 13 December 2007 - 08:34 AM

Eu cred ca piesele de aluminiu, nu sunt de performata celor compozite (chiar daca nu e carbon, plasticul armat cu fibre, il consider mult mai bun).

Mare atentie la piesele de schimb.
Eu la doua heli-uri (delar-ate la BT..), am patit ca azi totul e ok, si au piese, miine nu mai au piese, si au hotarit sa nici nu mai aduca. Punct.

E un bun heli de inceput. Punctul slab e transmisia cardanica la anticuplu.
0

#26 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 13 December 2007 - 09:41 PM

OK, Vlad, si eu sunt de aceeasi parere cu tine, dar nu prea inteleg eu un lucru: spui ca piesele lui originale, din plastic armat sunt mai bune decat aluminiul.Nu inteleg si te rog sa fii mai explicit, caci eu credeam ca aluminiul nu are jocuri si este aproape indestructibil, fata de plastic.Nu stiu unde as putea gasi insa upgrade de aluminiu pentru Falcon la noi in tara.La Bot... sunt numai ptr. anticuplu si doar Main Blade Holder Aluminium ptr. rotorul mare, in rest la rotorul mare....pauza.
0

#27 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 14 December 2007 - 09:16 AM

Nu am falcon dar: Am 4 elicoptere in stare de zbor unul X-35/36 similar), cu diverse componente, de plastic, aluminiu, alama.... vad diverse diferente si evolutii. Elementele compozite (carbonate, armate....), sunt mai elastice, mai usoare, si mult mai usor de reparat. Jocurile sunt date de prelucrare si uzura, nu de natura materialului.
Eu nu recomand upgrade, decit pentru eliminarea unor deficiente (de exemplu neaparat schimbarea transmisiei anticuplu de pe cardan, pe curea), asa ca, daca-ti permiti, i-al si zboara-l.
Problemele falcon-ului (parerea mea), sunt transmisia anti cuplu si piesele de schimb (disponibilitate), nu dimensiunile, sau materialul.
0

#28 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 16 December 2007 - 10:55 AM

Sa inteleg ca piesele de la Falcon din Plastic armat sunt mai putin costisitoare si si mai rezostente decat aluminiul?...Misto...!
0

#29 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 06 February 2008 - 12:50 AM

in maxim 3 saptamani ajunge si la mine un astfel de elicopter... ceva pareri ? l-ati zburat ?
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#30 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 12 February 2008 - 04:53 PM

haideti fratilor... da-ti si la alti sfaturi ..
vreau si io un id de mess al cuiva care l-a avut... adyrom ,l-ai luat ?

vreau detalii despre ce tre sa fac de cum imi ajunge acsa si pana in momentul decolarii
reglaje, setari
tot...
poze filme..

va multumesc anticipat...

Aceasta postare a fost editata de RedBaron: 12 February 2008 - 04:54 PM

KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro