Modelism - RHC Forum: Scule electrice pentru prelucrarea lemnului - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Scule electrice pentru prelucrarea lemnului Teste si recomandari

#1 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

  Postat 29 November 2007 - 11:33 AM

Pentru ca se vorbea intr-un subiect de la navomodelism despre calitatile unor fierastraie circulare, m-am gandit sa deschid acest subiect nou unde sa-si spuna fiecare parerea despre sculele de prelucrare a lemnului pe care le-a folosit. Scrieti despre fierastraie circulare, cu banda, de traforaj, masini de slefuit etc. Numai sa fie electrice. Pentru sculele manuale e mai potrivit un subiect separat.

Intereseaza mai ales calitatea taierii, daca sunt rezistente si usor de folosit, daca au probleme, sau daca functioneaza mai bine numai cu anumite accesorii etc.
0

#2 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 29 November 2007 - 12:01 PM

O sa incep tot eu. Mi-am cumparat un fierastrau electric de traforaj de la Proxxon, modelul DS 230/E:
http://proxxon.de/en/images/produkte/27088.jpg
http://www.proxxon.de/

Ce va pot spune despre el dupa ce l-am folosit de cateva ori si m-am lovit de unele probleme (e drept ca cele mai multe din nestiinta mea, nu din cauza fierastraului).
Baza e din plastic de calitate buna, masa de lucru din aluminiu si bratul la fel. Constructia pare destul de robusta. Ce mai are bun e un jet de aer care sufla rumegusul din zona de taiere. Are si posibilitatea de a scurta lama cand se uzeaza dintii.


Am observat ca se poate obtine o taietura in lemn frumoasa, frara franjuri, numai cu lama cu dinti fini (care e de fapt pentru metal).

Probleme pe care le-am constatat la despachetare: talpa ghidajului pentru lama de fierastrau, care e mobila, statea stramb, adica nu calca perfect pe masa de lucru. Dupa ce am desfacut un surub si am curatat putin piesa s-a indreptat.


Atentie! E imposibil de taiat linii perfect drepte mai lungi cu un fierastrau de traforaj doar cu ghidajele fierastraului. Exista insa o metoda simpla: fixarea unei rigle de metal pe piesa de lemn (cu banda adeziva) si folosirea ei ca ghidaj pentru lama. In felul asta se poate taia si perfect drept.
0

#3 Useril este offline   Puiutzu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 316
  • Inregistrat: 26-May 03

Postat 30 November 2007 - 08:54 AM

Proxxon KS 230 Fierastrau circular

Micutz ca si dimensiuni , nu taie scandura mai grosa de aprox 8-9mm si nu are viteza mare de taiere , trebuie sa ai rabdare cu el, dar.......cand o face o face finutz si bine. Am scos baghete de 3X 0,6 mm si lungi de 80 cm, si de 1X1 mm din nuc
e necesara si putina practica , dupa ce te imprietenesti cu el , scoate lucruri finutze
Pentru modelism este minunat , pentru lucru in serie si pe banda rulanta...nu prea recomand.
Cutia pt rumegus se incarca nu gluma ! si ma nemultumeste faptul ca aspira o droaie de rumegus si in compartimentul motorului , m-am speriat de ce am gasit acolo. Probabil ca folosirea unui aspirator cuplat la el ( cum se si recomanda) rezolva problema.
Pret....intrebat la firma. livrare prin posta rapida , firma este serioasa.
www.proxxon.ro

Aceasta postare a fost editata de Puiutzu: 30 November 2007 - 11:58 AM

There are more planes in the ocean than submarines in the sky
0

#4 Useril este offline   scorp 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 12-August 07

Postat 02 December 2007 - 10:12 AM

si cat costa? pe site nu am gasit nici un pret
carefull... it stings
0

#5 Useril este offline   nicu_cap4 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 11-July 06
  • Gender:Male
  • Location:PITESTI
  • Interests:LUCRURILE INTERESANTE !!!!!!

Postat 11 December 2007 - 09:54 PM

Ced ca se poate face si un "upgrade" la circular!!!!!As fi interesat si eu de pret ca nu se stie.....
0

#6 Useril este offline   nicu_cap4 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 11-July 06
  • Gender:Male
  • Location:PITESTI
  • Interests:LUCRURILE INTERESANTE !!!!!!

Postat 11 December 2007 - 09:57 PM

Cel mai mare interes prezinta strungul de lemn, dar ca si "scorp" nu gasesc pretul !
Stima Nicu
0

#7 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 13 December 2007 - 06:30 PM

Ce strung? Fa o descriere pe scurt.
0

#8 Useril este offline   nicu_cap4 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 11-July 06
  • Gender:Male
  • Location:PITESTI
  • Interests:LUCRURILE INTERESANTE !!!!!!

Postat 14 December 2007 - 12:51 AM

cred ca poza spune tot

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1197586307.jpg

0

#9 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 December 2007 - 02:26 AM

O scula utila in atelier...parerea mea:
http://images.canadiantire.ca/media/images...50_CC_68ffd.jpg
Si alta pentru ascutit dalti, cutite pentru rindea....etc. Piatra cea lata se roteste incet si este scufundata in apa sa fie umeda:
http://images.canadiantire.ca/media/images...50_CC_6a529.jpg
Alte jucarii interesante:
http://www.micromark.com/

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 17 December 2007 - 06:43 AM

0

#10 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 15 December 2007 - 04:26 PM

Kaboom, la 29 Nov 2007, 13:01, a spus:

O sa incep tot eu. Mi-am cumparat un fierastrau electric de traforaj de la Proxxon, modelul DS 230/E:
http://proxxon.de/en/images/produkte/27088.jpg
http://www.proxxon.de/
.......

Salut si felicitari pentru achizitia facuta. Si eu am in vedere sa cumpar ceva de acest gen , am vazut aici: http://shop.lindinger.at/index.php?cPath=1...7d364c40a8b7919
la 135 euro. Pare mai rentabil decat sa iau de la noi din tara.
Dar fiindca eu nu sunt chiar atat de pretentios cred ca o sa adaug 25 euro si o sa iau cele doua produse marca FERM (cod 63085 si 59363 ). Stie cineva cu ce difera Proxxonu fata de produsul similar Ferm ? Fiindca in acest domeniu calitatea operatiilor tine mai mult de indemanare, ce stie sa fac in plus Proxxonu?

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 15 December 2007 - 04:28 PM

0

#11 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 15 December 2007 - 08:31 PM

Singura deosebire e ca una e made in germany si cealalta made in china comercializata de o firma olandeza.Poate ca proxxonu mai sufla-n bors adica in rumegusul de taiere ca sa se vada linia mai bine pe cand celalata nu, dar sunt chinezarii care stiu si sa sufle.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#12 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 17 December 2007 - 06:35 AM

Un chinezism de care vorbea Skyspy. Fara plastice si care sufla:
http://images.canadiantire.ca/media/images...50_CC_11b9a.jpg

Si varianta de lux:
http://images.canadiantire.ca/media/images...50_CC_68ff7.jpg

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 17 December 2007 - 06:46 AM

0

#13 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 17 December 2007 - 08:59 AM

Dupa o analiza mai atenta am observat ca la chinezismele din link-urile date (inclusiv cel dat de mine catre Lindinger) au masa reglabila la + 45 grade si au furtunasul care presupun ca e pentru suflat. Initial am crezut ca ar fi pentru lichid de racire in cazul taierii metalelor. Uitandu-ma la Proxxon , desi e mai scump nu apare acel furtunas. In acest caz pe unde sufla? Sau poate chinezismele sufla si Proxxonu nu ? Ca masa reglabila nu o are sigur! (Referirea se face la Proxxonu DS-230 descris in acest subiect)

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 17 December 2007 - 09:00 AM

0

#14 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 December 2007 - 02:26 PM

Sir_Vaska, la 17 Dec 2007, 09:59, a spus:

Sau poate  chinezismele sufla si Proxxonu nu ?

Parerea mea e ca exista chinezisme pe care scrie Proxxon si pe care nu scrie... Cred ca asta e singura diferenta. Aceeasi situatie si la majoritatea masinilor unelte facute in ziua de azi. E o parere. Doar ca indiferent de firma sub care se vinde produsul, batiul e cam acelasi.

Intre suportul fix si bratul mobil exista un mic burduf din plastic care asigura acel mic curent de aer cu care se curata zona de lucru. N-ar trebui sa lipseasca la variantele care au bratul "acoperit" de o carcasa ca e loc destul pentru burduf. La cele mici e posibil sa se mai sara peste acest accesoriu din cauza spatiului mic de sub masa.
Eu am o varianta comercializata prin Cora (logic, facuta tot in China), destul de solida si mai mare ca cea de la Proxxon colorata frumos.
As avea o observatie. Indiferent de model e util un variator de turatie montat in circuitul motorului. De fapt ar trebui ca fiecare "mesterica" sa aiba construita o priza cu variator pe care s-o poata folosi cu orice fel de motor de prin sculele din comert, fara sa intervina in constructia sculei. E loc destul in cutia oricarei prize.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 17 December 2007 - 02:47 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#15 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 17 December 2007 - 02:39 PM

Pentru utilaje care nu au prevazuta reglarea turatiei este bine sa existe o priza special prevazuta cu asa ceva. Eu am folosit intr-o vreme un prelungitor cu prize miultiple la care am avut adaptata o pedala (putin modificata) de la masina de cusut electrica de tip mai vechi. Era destul de comod , avand mainile libere. Posibil sa trebuiasca rascolita magazia dupa ea.

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 17 December 2007 - 02:41 PM

0

#16 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 17 December 2007 - 04:02 PM

Chinezismul pe care l-am postat are si variator de turatie. Este incredibil de bine facut pentru aproximativ 90 de euro. Periodic sunt promotii si costa aproape jumate din pret.
0

#17 Useril este offline   Dom*PROFESOR 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1301
  • Inregistrat: 17-April 02

Postat 17 December 2007 - 10:29 PM

Slaiful cu banda si disc il am acasa adus din Canada.L-am gasit cu 70 de CAD la homedepot si l-am cumparat pe loc.E cea mai utila scula pe care o am dupa circularul"Purice" de taiat baghete.Am si transformator la 110V la el.Mereg beton, am gasit si consumabile tone la el si a fost cel mai frumos cadou care mi l-am facut din Canada. Intradevar erau si strungulete si traforaje mecanice dar mult prea grele de trecut oceanul cu ele....
PER ASPERA AD ASTRA!
Live to fly!!!!!
Subiectul JURNAL DE ZBOR este initiat de Dom*PROFESOR la 1 septembrie 2003
0

#18 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 17 December 2007 - 10:50 PM

Fratilor, nu mai vorbiti de strungulete, ca mor.....
Am luat si eu de curand asta de la Proxon, si sunt multumit, dar un strungulet ar fi...... :angry:

Pe cine sa omor Stapane, pentru un strungulet??? :lol:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1197924611.jpg

Aceasta postare a fost editata de HESS: 17 December 2007 - 10:51 PM

GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#19 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 18 December 2007 - 12:38 AM

bitex, la 17 Dec 2007, 14:26, a spus:

[.]
Parerea mea e ca exista chinezisme pe care scrie Proxxon si pe care nu scrie... Cred ca asta e singura diferenta. ..

Cu parere de rau dar gresesti Ovidiu.Deocamdata Proxxon e inca 100 la suta in mana nemteasca,de aceea si preturile un pic mai ridicate la scule fata de ferm einhell si
alte chinezarii.Ce e drept ca nu toate produsele indeplinesc exigentele pentru pretul la care sunt expuse(exemplu setul de airbrush) ca de altfel si ministrungurile si frezele care pe linga ca unele au roti dintate din plastic au si preturi exorbitante.
Eu ori as cumpara o chinezarie ieftina ori as mai astepta si pune ceva bani deoparte pentru o freza Wabeco de exemplu.Aici fiecare decide in functie de complexitatea lucrarii pe care o va face.
Si eu am un traforaj electric chinezesc pe care-l *exploatez* de vreo 8-9 ani fara probleme.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#20 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2007 - 01:10 AM

Da, posibil sa ai dreptate. Sau macar sper sa ai dreptate! Dar tare mi-e teama sa nu fie ca si in cazul asta: firma PROMA, cu traditie, din Cehia, face scule bune. Ca si firma OPTIMUM care ar zice unii ca e germana. Numai ca ambele firme cumpara componentele de la acelasi producator. Nu mai zic ca-i tot producator chinez, ca sa nu gresesc.
Nu stiu cata productie se mai face acum (100%) in Germania. Pe vremuri era alta treaba.
Si n-am zis niciodata ca tot ce fac chinezii e de proasta calitate! Sau macar n-am zis ca nu-s in stare sa faca lucruri de buna calitate.

PS. Revin la mesajul asta. Nu vreau sa crezi ca nu admir tehnica germana sau ce fac ei inca in industrie. Nici macar n-am chef sa te contrazic la ce spui de Proxxon. Dar prea des in ultima vreme si ei isi fac piesele din plastic in China sau Turcia, ca isi extrudeaza profilele din aluminiu mult mai bine in alte tari, ca isi produc o mare parte din piesele metalice mai ieftin in tarile foste comuniste sau tot in China, ca folosesc sistemele liniare importate din Japonia in locul celor de la INA... Nu e vorba ca nu ar putea face si la ei, dar daca vrei sa faci ceva repede tot spre Orient ajungi. Si a nu face repede inseamna a trage pe dreapta. Numarul firmelor cu traditie scade si la ei permanent. Nu mai poti face totul in ograda proprie, cam alta e tendinta acum. Au ramas cu avantajul ca ce fac, fac inca foarte bine.
Scuze de offtopic, revin la subiect.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 18 December 2007 - 01:56 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2007 - 01:18 AM

HESS, la 17 Dec 2007, 23:50, a spus:

Pe cine sa omor Stapane, pentru un strungulet??? :angry:

Pe astia: http://www.proma.ro/...universale.html
sau pe astia: http://ro.optimum-machines.com/produse/str...ri/content.html
Aceleasi produse din ultimul link gasesti si la Rocast. Macar astia din urma sunt cinstiti daca intrebi de pret. E cel tiparit in catalog. Altii iti vor spune ca platesti si transportul din Germania pana in Romania.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#22 Useril este offline   obi wan 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 30-January 08

Postat 31 January 2008 - 10:12 PM

Eu folosesc o chestie ieftina de la einhall si sunt destul de multumit. Are masa reglabila si jet de aer pt rumegus. singurul inconvenient ar fi culoarea imposibila pt o scula( gri inchis) si greutatea relativ insemnata.
0

#23 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 31 January 2008 - 10:40 PM

Uneori, jetul de aer la un traforaj de tipul asta e obtinut de la un mic burduf fixat intre cadrul mobil si carcasa. Atasez o poza cu un detaliu.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1201812022.jpg

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#24 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 01 February 2008 - 09:46 AM

si eu folosesc tot un traforaj electric de la Einhell sunt multumit de el singura problema a lui este ca este nitel cam galagios in lucru . Are suflatore se regleaza masa la unghiuri de pana la 45 grade si variator de turatie in rest mana se formeaza cu orice scula. Din punctul meu de vedere orice traforaj mai putin galagios merita putin mai multi bani, pentru mine nu justifica diferenta de 100 EUR.
Atentie! eu am verificat cat de galagios este inainte sa dau banii si era foarte silentios fara sarcina :)
Tinand cont ca ajung acasa pe la ora 21 si stau la bloc pentru mine este o problema mare. In rest foarte bun si ieftin

Spor

Aceasta postare a fost editata de vasia: 02 February 2008 - 05:21 PM

0

#25 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 01 February 2008 - 10:20 AM

pentru ca am obosit sa slefuiesc de mana as vrea sa cumpar un slefuitor electric
si am gasit asta:
http://www.milwaukeetool.ro/produse.php?op...w&produs_id=299

problema este ca talpa este cam mare

sau varianta asta

http://www.conexelectronic.ro/content/cate...pageID_0/0.html

problema este ca nu stiu cat de mare este talpa

tare scump :)

Aceasta postare a fost editata de vasia: 01 February 2008 - 10:22 AM

0

#26 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 01 February 2008 - 10:30 AM

Am gasit datele la slefuitorul Proxxon

Minislefuitor tip Delta OZI 220/E discuri B220M incluse

Slefuitor mic si eficient pentru locurile inguste. Suprafata de slefuire a masinii este 65x65x65mm. Suprafata este gumata, si se poate rotii usor astfel incat puteti folosii toate cele trei colturi. Capul masinii de slefuit este din zinc asigurand stabilitatea carcasei pentru partea care se misca. Miscare de oscilatie asigura o slefuire fara zgomot, totodata permite folosirea masinii si pentru a taia. Viteza miscarii de oscilatie intre 3000-10000 oscilatii/min asigura viteza corecta pentru orice tip de material.
Date tehnice:
Puterea maxima la intrare este de 100W, 230V. Dispune de un dispozitiv electronic de control al vitezei ce ajunge de la 3000 pana la 10000 oscilatii/min. Lungimea acestuia 230mm.
Masa: 630g
0

#27 Useril este offline   marius_mrs 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 22-April 08

Postat 22 April 2008 - 12:16 PM

de unde iau si eu niste informatii despre un abric?
0

#28 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 April 2008 - 01:31 PM

Am sters eu mesajul cu aceeasi intrebare ca daca nu primesti raspuns aici n-ai sanse nici acolo.
Am o vaga presimtire ca numele masinii e importat din germana. Cred ca se scrie altfel si asta ar fi un punct de plecare, sa gasesti numele corect, apoi cautare pe net.

In principiu daca iei o rindea electrica si o intorci cu susul in jos obtii ce doresti. Maresti la o scara convenabila si cam aia este. Presupun ca te intereseaza varianta stationara, cu masa, ca cea din stanga, sus, in poza mica: http://www.bernardo.ro/

http://www.bricomax....x?CategoryId=28 exemplu de scule micute. Vezi pagina 2 din ce se deschide.
Gasim si din acelea mari: http://www.eet.ro/index.php?idp=83
Presupun ca poze ai mai vazut pana acum...
Iti propun sa revii cu mesaj si sa precizezi mult mai exact ce te-ar interesa. Problema ta este foarte neclar precizata si lasa loc de interpretari. Poti primi raspunsuri pe langa subiect.
Vrei sa construiesti una, vrei sa cumperi una? Mare, mica? Te intereseaza pret?

Spor la treaba!

De exemplu, s-ar putea sa primesti un raspuns de genul: "din carti".
O sa revii cu intrebarea: "din care carti?"
Celalalt spune: "depinde..." Si tot asa pana te saturi sa mai intrebi.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 22 April 2008 - 01:38 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#29 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 22 April 2008 - 03:05 PM

Asa ceva costa pe ebay germany cam 80-100 euro.Are 15 kg 1800W si latimea de prelucrare 135mm.Transportul cred ca ar fi cam 30-40 euro.
Eu am un abricht tip ca si ADH 150 de la bernardo.Acum 3 ani costa 250 de euro acum a ajuns la 200.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1208869545.jpg

Aceasta postare a fost editata de Skyspy: 22 April 2008 - 03:12 PM

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro