Modelism - RHC Forum: incompatibilitate sau....??? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

incompatibilitate sau....??? futaba vs tower pro

#1 Useril este offline   deejaydanyaero 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 675
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 26 November 2007 - 05:38 PM

sal....de curand am primit o statie RC FUTABA T2ER 2ch cat sa o pot folsi pe un navomodel... in 40mhz (receptor + emitator) in cutie nu se aflau nici unul dintre servourile mentionate pe cutie (s3003) am scos produsul din ambalaj , frumos design nu am ce zice si am vrut sa o testez ....am conectat receiverul la un servo TOWER pro5010 care il am montat pe velier si care functioneaza bine si ...... :lol: nimic , nu bazaie nu mishca ......am legat servo la o alta statie (nu-i futaba) si merge perfect ........ deci care este baiu...am primit un sistem RC defect sau nu sunt compatibile produsele.....si unde sunt servourile mentionate pe cutie in romana(2 buc) sau pe site (1buc) a mai patit careva asha ceva????
ceea ce realizez este umbra a ceea ce gandesc
0

#2 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 26 November 2007 - 06:54 PM

deejaydanyaero, la 26 Nov 2007, 17:38, a spus:

am legat servo la o alta statie (nu-i futaba) si merge perfect

Salut,

Nu este clar ce experimente ai facut. Nu poti lega servoul la statie. Servoul se leaga la receptor. Dar daca ai lasat servoul la acelasi receptor si cu o statie merge si cu alta nu, daca statiile sunt ambele PPM/FM si in stare de functionare, as fi tentat sa spun ca difera shiftul. Sunt receptoare care merg numai cu shift pozitiv sau negativ.

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#3 Useril este offline   deejaydanyaero 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 675
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 26 November 2007 - 07:27 PM

scuze , normal ca nu pot conecta servo la rc ,, eu am spus ca am legat servo la receptor nu la emitator , normal ca o alta statie si un alt receptor .........deci exista incompatibilitati sau e de cacao RC-ul?
ceea ce realizez este umbra a ceea ce gandesc
0

#4 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 27 November 2007 - 07:19 AM

deejaydanyaero, la 26 Nov 2007, 19:27, a spus:

normal ca o alta statie si un alt receptor

Daca schimbi simultan 2 elemente, atat statia (Tx-ul), cat si receptorul si ansamblul nu merge, nu vad cum poti determina care dintre ele e defect. Eu as schimba cate unul. Lasa servoul conectat la receptorul care stii ca merge si incearca sa inlocuiesti TXul. Desigur, trebuie sa fie pe acelasi canal.

Pe de alta parte, statia si receptorul care nu merg, au cuarturi? Sunt cuarturile corecte?

Aceasta postare a fost editata de Cirip: 27 November 2007 - 07:21 AM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#5 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 28 November 2007 - 04:17 AM

uita-te la culorile firelor de la papucul de cuplare. Verifica daca au ordinea corecta (nu stiu care e pentru statia aia ca ti-as spune) cauta pe net. De obicei culorile sunt asa: rosu (plus) negru (minus) galben (semnal). Rosul e destul de constant, toata lumea pare ca il accepta. Negrul poate fi maro (JR) iar galbenul poate fi alb, portocaliu, ma rog. Odata ce ai identificat ce si cum, uita-te la receptor si vezi daca poti sa afli care e ordinea celor trei pini unde se cupleaza conectorul servoului. Daca receptorul are baterii care trebuie cuplate si ele printr-un cuplor similar, vezi si alea cum se cupleaza, si trebuie sa ai firele servoului in aceeasi ordine care va fi evidenta in m omentul in care vezi unde se duc + si - de la baterii. Cel de-al treilea pin e evident semnal. Dar verifica bine ca bateriile sunt cuplate corect. Uneori punctul de cuplare a bateriilor de alimentare pentru receptor n-are decit doi pini (plus si minus, evident). Atuncea e clar ca cel de-al treilea (cel care lipseste) e semnal. Cuplezi semnalul acolo, iar plus si minus il iei la incercat, ca n-ai decit doua variante. Daca ordinea trebuie schimbata, vezi ca se poate fara sa tai nimic. Ridici piedica de plastic din conector (cu virful unui hobby knife-scalpel) care blocheaza papucul acela mic si retragi papucul tragind de fir cind scapa de piedica.

Succes
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro