Modelism - RHC Forum: cateva intrebari pentru cei cu mai multa experient - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

cateva intrebari pentru cei cu mai multa experient pulse jet and etc

#1 Useril este offline   frodo92 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-November 07

Postat 16 November 2007 - 05:42 PM

am gasit pe youtube mai multe clipuri. unele cu motoare cu elice gen Saito FA-90R3 Radial si am mai gasit niste modele cu jet engine care sunt ca cele de pe avioanele moderne dupa cum am observat eu. nu am nici o legatura cu aceste chestii dar m-am impresionat aceste mici motoare. am vazut unele chiar de marimea unei cutii de chibrituri care aveam o forta destul de mare. am mai vazut niste astfel de motoare la un var al meu acum cativa ani cand construia si el aeromodele, dar avea motoare cu elice. Mai gasisem pe internet un motor V12 micut facut de niste germani, ziceau ca este o copie in miniatura a motorului de pe un ferrari. Mai gasisem cateva motoare care mergeau tot pe benzina si semanau mult cu cele de pe motociclete. care imi opoate oferi mai multe informatii eventual niste scheme usoare care le-as putea pune si eu in practica? :rolleyes:
0

#2 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 16 November 2007 - 06:12 PM

frodo92, la 16 Nov 2007, 17:42, a spus:

am gasit pe youtube mai multe clipuri. unele cu motoare cu elice gen Saito FA-90R3 Radial si am mai gasit niste modele cu jet engine care sunt ca cele de pe avioanele moderne dupa cum am observat eu. nu am nici o legatura cu aceste chestii dar m-am impresionat aceste mici motoare. am vazut unele chiar de marimea unei cutii de chibrituri care aveam o forta destul de mare. am mai vazut niste astfel de motoare la un var al meu acum cativa ani cand construia si el aeromodele, dar avea motoare cu elice. Mai gasisem pe internet un motor V12 micut facut de niste germani, ziceau ca este o copie in miniatura a motorului de pe un ferrari. Mai gasisem cateva motoare care mergeau tot pe benzina si semanau mult cu cele de pe motociclete. care imi opoate oferi mai multe informatii eventual niste scheme usoare care le-as putea pune si eu in practica? :rolleyes:

nu se exista....
motoarele in modelism se cumpara...
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#3 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 16 November 2007 - 08:28 PM

Dexter_Jr, la 16 Nov 2007, 18:12, a spus:

nu se exista....
motoarele in modelism se cumpara...

Foarte incurajator.
Daca toata lumea ar cumpara ce exista si nimeni nu ar mai inventa nimic, oare ce s-ar intampla?

Se putea comenta ca e greu, dar laudabil.
Si se putea spune ca e mai bine, la inceput sa cumperi ca sa vezi ce si cum.

Si motoarele se cumpara, mai ales in rachetomodelism :D
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#4 Useril este offline   frodo92 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-November 07

Postat 16 November 2007 - 09:15 PM

si rachetele cum le hgidezi? tot prin radiocomanda? se pot face si elicoptere cu jet engine? sau numai planoare? vreau si eu sa aflu mai multe despre astea si eventual sa achizitionez si eu cate ceva ca imi plac chestiile astea. un magazin online, vreun site ceva unde pot vedea/cumpara si eu niste aeromodele si/sau motoare se gasesc? va rog daca puteti sa postati aici sau sa-mi dati un mesaj privat.
0

#5 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 17 November 2007 - 04:56 PM

frodo92, la 16 Nov 2007, 17:42, a spus:

, care imi opoate oferi mai multe informatii eventual niste scheme usoare care le-as putea pune si eu in practica? :)

Eu am scheme dar niciuna nu e usoara.Dupa 30 de ani de lacatuserie si mecanica nu as avea curajul s ma apuc de un motor cu aprindere in stea.Poate de un jet engine dar nu stiu daca l-as aduce la un randament sa propulseze un model.Poate dupa mai multe incercari.
De pe internet nu vei avea ocazia sa inveti niciodata lucrurile in detaliu si mai important cunostintele de baza.
Tot documentatia scrisa e baza deocamdata.
Dupa felul cum abordezi problemele presupun ca esti inca in generala sau primii ani de liceu.Ai inca un pic de rabdare si acumuleaza cunostinte de baza in fizica, matematica si chimie si eventual cum ti-a mai sugerat
si altcineva sa incerci sa iei legatura cu niste modelisti sa-ti indrume primii pasi.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro