Modelism - RHC Forum: lipici de 2 lei - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

lipici de 2 lei sfaturi reparare coca

#1 Useril este offline   scm_ro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 12-September 07

Postat 16 November 2007 - 07:47 AM

Pe scurt: la o barca piranha la care se misca un pic tubul axului port elice am vrut sa il lipesc mai bine. M-am inarmat cu niste lipici Bison pentru plastic si am inceput treaba. Totul parea ok pana a 2 zi (cam dupa 24 h) cand am observat minunatia. Prostia aia de lipici desi scria pe el ca este pentru plasti a reusit sa dizolve plasticul din care este facuta coca si sa strambe. Asta este doar jumatate din catastrofa. A doua parte este ca desi au trecut 2 zile nici lipicul si nici plasticul din care este facuta coca nu se intaresc. Raman ffff moi ca o piftie. Am incercat sa le usuc cu un uscator de par dar tot nu s-au solidificat.
Ce este de facut? cum se pot intari? daca se intaresc exista ceva chit cu care sa chituiesc zona respectiva si apoi prin slefuire sa o readuc la forma initiala?
0

#2 Useril este offline   scm_ro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 12-September 07

Postat 16 November 2007 - 07:48 AM

o poza cu dezastrul

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-4-1195192133.jpg

0

#3 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 16 November 2007 - 11:53 AM

Vreau sa-ti spun o chestie, si asta ca am patit si eu o belea odata cu un rezervor...
Deci: intodeauna, inainte de a lipi ceva, de a trece un combustibil, lichid, substante prin anumite piese, fa un test pe o mostra din acelasi material cu piesa respectiva, sau pe o mica portiune nefunctionala........
Sunt tot felul de adezivi si de materiale, ce reactioneaza imprevizibil, si produc astfel de necazuri...
Ma voi gandi la o solutie, si daca imi vine o idee buna, te voi ajuta.
GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#4 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 16 November 2007 - 12:00 PM

scm_ro, la 16 Nov 2007, 07:47, a spus:

Pe scurt: la o barca piranha la care se misca un pic tubul axului port elice am vrut sa il lipesc mai bine. M-am inarmat cu niste lipici Bison pentru plastic si am inceput treaba. Totul parea ok pana a 2 zi (cam dupa 24 h) cand am observat minunatia. Prostia aia de lipici desi scria pe el ca este pentru plasti a reusit sa dizolve plasticul din care este facuta coca si sa strambe. Asta este doar jumatate din catastrofa. A doua parte este ca desi au trecut 2 zile nici lipicul si nici plasticul din care este facuta coca nu se intaresc. Raman ffff moi ca o piftie. Am incercat sa le usuc cu un uscator de par dar tot nu s-au solidificat.
Ce este de facut? cum se pot intari? daca se intaresc exista ceva chit cu care sa chituiesc zona respectiva si apoi prin slefuire sa o readuc la forma initiala?

mai intai inlatura tot adezivul si incearca sa opresti reactia dintre adeziv si plastic. spal-o cu apa si detergent, vezi si tu ce merge. tubul trebuie sa-l rigidizezi de chila cu rasina epoxidica - foloseste epoxy bison. daca ai indemanare si esti rapid foloseste tuburile rosii, de 5 minute. dupa ce s-a intarit 100% - cam dupa 24 de ore, repari chila pe extrados cu chit de caroserii poliesteric cu adaos de fibra de sticla. ultimul il gasesti la bricostore etc.
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#5 Useril este offline   scm_ro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 12-September 07

Postat 16 November 2007 - 12:10 PM

Multumesc pentru sfaturi, diseara cand ajung acasa o sa incerc sa indepartez tot lipiciul, dar partea mai nasoala este ca se duce cu tot cu ce a mai ramas din coca pe zona respectiva. Asa ca probabil ma voi alege cu o gaura de toata frumusetea. In general ce lipici mai folositi in afara de epoxy bison si de unde il cumparati? Eu dupa intamplarea asta nu prea mai am chef sa folosesc ceva de la bison.
0

#6 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 16 November 2007 - 12:18 PM

cum ti-a zis si hess, e bine sa incerci adezivul pe o proba. nu e firma de vina ci tu, ca nu ai ales adezivul care trebuia. daca e prea complicat sa repari chila cu chit, poti face un decupaj si sa adaugi o placa de plastic sau fibra de sticla - ceva asemanator a facut bogdan_minitehnicus cand a decupat coaja ca sa faca loc elicilor prea apropiate de chila. poate te ajuta cineva cu un link catre mesajul respectiv.

Aceasta postare a fost editata de fulgerica: 16 November 2007 - 12:18 PM

Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#7 Useril este offline   scm_ro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 12-September 07

Postat 16 November 2007 - 12:21 PM

pai sincer nici nu m-am gandit ca lipiciul pentru plastic o sa strice plasticul,daca era pentru metal sau lipici universal mai ziceam. Daca nu reusesc sa o repar o sa tai din coca partea aia si o sa o scurtez,devenind o mini piranha.
0

#8 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 16 November 2007 - 11:57 PM

Avand in vedere ca materialul tau are 1 mm cred, poate e bine sa faci asa:
sa incarci cu epoxi prin interior, pe o suprafata mai mare, asta dupa ce ai decupat porcaria aia de material topit...
Apoi presezi rasina dinspre int spre ext, dar nu exagerat de mult- doar ca sa iasa la nivelul sparturii...
Apoi o polizezi manual pana iesi ``in linie`` si in geometrie cu restul formei.
Eu cred ca asa as face. Dar ai grija!!! Indiferent cum faci, sa faci bine, ca aia este de acum zona critica la vibratii. B)
GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#9 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 17 November 2007 - 04:51 PM

o nu in niciun caz nu taia din ea
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#10 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 18 November 2007 - 08:33 PM

bogdan_minitehnicus, la 17 Nov 2007, 16:51, a spus:

o nu in niciun caz nu taia din ea

Pai si ce sa faca? Arata ca dracu acolo??? Chiar a patit-o nasol... :D
GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#11 Useril este offline   scm_ro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 12-September 07

Postat 18 November 2007 - 10:35 PM

s-a intarit destul de mult, cred ca in curand o sa poata fii chituita si slefuita
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro