Modelism - RHC Forum: Putere marita la motoare electr. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Putere marita la motoare electr.

#1 Useril este offline   BILSON 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 24-April 03
  • Gender:Male
  • Location:oradea
  • Interests:electronica

Postat 11 November 2003 - 09:42 AM

Am un automodel din comert foarte interesant.Un Buggy cu suspensii fata spate si doua rapoarte de transmisie cu r/c pe 49Mhz.Pretul a fost destul de bun 530.000 lei.Problema este ca motorasul de directie fii direct pe bara de directie printr-o roata dintata,nu are putere suficienta.M-am gandit ca daca as scoate motorasul si sa-i mai adaug cam 30-40 spire pe fiecare din sectiunile rotorului as putea obtine o putere mai mare.A doua varianta ar fi sa-i montez doua relee RID(din sticla in vid-parca asa se numesc) pentru a folosi direct curentul din acumulatori,sa nu mai treaca prin tranzistorii de comanda caci am observat ca se pierde ceva prin ei.Ce parere aveti,inafara de schimbarea motorasului sau adaugarea unei reductii.
Cele doua metode le-am mai aplicat la un automodel dar nu sunt prea convins de rezultate.Solutia cu relee a dat cel mai bun rezultat.Astept idei sau sfaturi.
Multumesc.
0

#2 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 11 November 2003 - 10:21 AM

Foloseste un servo . Eftin si bun...:) Cam cat toata masinuta B))
DT
0

#3 Useril este offline   BILSON 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 24-April 03
  • Gender:Male
  • Location:oradea
  • Interests:electronica

Postat 11 November 2003 - 10:46 AM

Daca folosesc un servo , arculetul care readuce rotile in pozitia drep inainte nu cred ca mai face fata caci reductia este mare deci in sens invers trebuie forta f. mare.Ea normal este reglata pe directia drept inainte iar motorasul actioneaza stg. sau dreapt. cat timp tin mansa apoi datorita arculetzului revine la poz. initiala.Cu servo cum se comport?
Sunt la inceput si nu-mi strica sfaturile.La servo nu trebuie ajustata directia permanent?
0

#4 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 11 November 2003 - 11:18 AM

Pai nu . Servo-ul la un sistem normal e comandat prin statie . Pe statie la emisie ai sa zicem stanga - dreapta pe o mansa.Servoul duplica miscarile mansei de pe emitator Cand dai drumu la mansa , (acolo e arcu') mansa vine la 0 => servo vine la 0 .
Numai ca la tine nu cred ca se pune . Ca servoul costa cat modelul. Plus ca nu stiu daca poti sa adaptezi servoul la receptorul de pe modelul tau .
DT
0

#5 Useril este offline   BILSON 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 24-April 03
  • Gender:Male
  • Location:oradea
  • Interests:electronica

Postat 11 November 2003 - 12:17 PM

DECI SA INTELEG CA IN MOMENTUL CARE DAI DRUMUL LA MANSA DE DIRECTIE , SI SERVO-UL READUCE ROTILE PE DIRECTIA O(DREPT INAINTE)?
0

#6 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 11 November 2003 - 01:53 PM

Cam da. Asta daca mansa de la statie revine la 0 ....Bine mai sunt si alte aspecte de exemplu se poate regla acel punct 0 , din statie ... Mai mult ca sigur la un model de jucarie de 600 de mii sigur nu se poate .Si nici receptorul de pe el nu cred ca poate sa comande un servo din asta.
DT
0

#7 Useril este offline   BILSON 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 24-April 03
  • Gender:Male
  • Location:oradea
  • Interests:electronica

Postat 11 November 2003 - 03:07 PM

Masinuta are reglaj pt. pct. O(modifici pozitia arcului-mai tensionat dreapta sau stanga).Acuma m-am luminat si o sa concep un sistem cu vreo doua relee , diode si undisc din cablaj imprimat cu trasee care sa faca legatura la niste lamele ca in momentul care virez stg. de exemplu sa fie in stand by o tensiune inversa care la terminarea comenzii din emitator sa dea motorasului tensiunea inversa iar cand ajunge la O , discul din cablaj imprimat sa taie legatura.Cam asta este in mare ideea.Stiu ca e cam complicat dar daca nu o sa am ce face...
(Discu din cablaj se roteste odata cu mecanismele)

Aceasta postare a fost editata de BILSON: 11 November 2003 - 03:10 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro