Modelism - RHC Forum: metalizer - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

metalizer

#1 Useril este offline   mig 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 04-March 03

Postat 10 November 2003 - 11:01 PM

buna seara

am citit pe situl online al testors ca exista un fel de vopsea (ei ii spun metalizer) care prin slefuire devine aproape identica la aspect cu suprafata unui bloc masiv de metal slefuit fara a avea aspect de vopsea metalizata. Operatia in sine se cheama "buffing" si este vorba de vopselele avand codurile de la 1401 la 1415. Stie cineva cat de cat sigur unde pot gasi asa ceva? Poate cineva chiar a cumparat si folosit asa ceva...Ar fi trebuit sa le gasesc in gama normala de la Italeri pt ca au acelasi pret si ambalaj dar pana acum nu le-am gasit.

multumesc
0

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 11 November 2003 - 03:37 PM

Vopselele le cauti prin benzinariile Shell din ...toata tara, ca asa vinde Nicoro!Nu are un magazin specializat, si "baga" cite doua trei sticlute de vopsea prin benzinarii.Nu inteleg deloc acest tip de comert!
Alexandru
0

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 17 November 2003 - 11:22 AM

Complectare
Humbrol furnizeaza niste vopsele "metalice"(cod cu sase cifre) mult mai bune decit Model Master.
Alexandru
0

#4 Useril este offline   Tomcat 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 26 December 2003 - 10:04 PM

Cum, de unde si cu cat pot sa cumpar vopsea Humbrol?Nu pot sa gasesc decat Revell, pe site la acestia.
0

#5 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 27 December 2003 - 10:31 AM

Z-mare, la 11 Nov 2003, 16:37, a spus:

Vopselele le cauti prin benzinariile Shell din ...toata tara, ca asa vinde Nicoro!Nu are un magazin specializat, si "baga" cite doua trei sticlute de vopsea prin benzinarii.Nu inteleg deloc acest tip de comert!
Alexandru

Pai ce e asa de greu de inteles? Baga omul benzina si dupa aia isi mai cumpara diverse: o apa minerala, 2 cutii de bere (ma refer la omul mediu) pentru cand ajunge unde trebuie sa ajunga, un sac cu carbuni ca poate face un gratar, niste ciocolata pentru nevasta, un robotel pentru copil si niste vopsea pentru machete ca sta macheta aia sub scaunul soferului de ultima data cand a fost plecat in vacanta si a trecut pe la benzinarie ca sa bage benzina, sa cumpere o apa minerala, un robotel pentru copil, etc. etc. etc.

El oricum nu intelege ce-i cu macheta aia (i-a placut poza cand a cumparat-o si era si ieftina) dar a citit ca-i trebuie si vopsea pentru ea si poate se apuca de lucru, asa langa malul raului cat face un gratar si asculta o manea, ca e cam obosit sa joace fotbal cu puradeii.


Humbrol nu stiu, dar am vazut in Bucur ieri Model Master.

Aceasta postare a fost editata de Olaf The Viking: 27 December 2003 - 10:33 AM

Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#6 Useril este offline   Tomcat 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 03 January 2004 - 11:06 AM

Metalizer stiam ca e o "clasa" de vopsea.De exemplu pe un Mustang, pt P-51D, zburat de americani scria pt vopsea: "Aluminium Plate Metalizer"

Ceva de gen Gloss, Semi-Gloss, Mat

incearca la site-ul de la revell si pune .ro

Aceasta postare a fost editata de Tomcat: 03 January 2004 - 11:09 AM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro