Modelism - RHC Forum: Aripi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Aripi acoperire

#1 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 10 November 2003 - 10:14 PM

ce material....gasit in orice casa este cel mai bun pt a acoperii aripa unui avion mai usurel si mai fragil?
am folosit scoci...dar este cam greoi dar isi face treaba bine....dar dupa asta am ramas in pana de idei....
am folosit saci de gunoi si folie pt alimente....dar fara prea bune rezultate...iar bani pt folie speciala nu prea am si nici nu stiu de unde sa cumpar!
0

#2 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

  Postat 11 November 2003 - 12:14 AM

Daca te referi la petice cel mai bun e scotchi. Daca te referi la impanzit e buna si coala de hartie A4. Pe bune am folosit si eu la un planor zbor liber si dau drumu' la ciurubelnita in aripa si imi ricoseaza inapoi in cap, nici o gaura nu iti ramane daca dai 20 de maini de emaita, subtiri, lasi fiecare mana sa se usuce 24h se face beton si nici nu e greu! :) B) B) B)










I am born 2 fly............................ B) B) B) B) :D

Aceasta postare a fost editata de hat shat: 11 November 2003 - 12:15 AM

Born to fly... & Born to crash...
0

#3 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 11 November 2003 - 12:54 AM

eu zic sa te chinui sa faci rost de bani pt. oracover, solarfilm, monokote sau lat tip de folie speciala. ca e pacat sa construiesti un schelet fain si sa pui pe el foaie de caiet dictando, cu cute si patratele!
de unde se cumpara? pai vezi la magazinul RHC ca doar pe spatiul lor suntem acum!

Big.
FROGS CAN FLY!
0

#4 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 11 November 2003 - 09:07 AM

...sau intri in florarie si cumperi folia din aceea argintie, la metru...pare metalica, dar in lumina este translucida!!!....o lipesti cu Bizon sau alte prenadezuri si o intinzi cu fierul de calcat (sau un feon industrial...dar dupa lipirea pe aripa:-))), la fel ca foliile profesionale!...este mai bun decat tot ce se gaseste pe piata, dezavantajul fiind paleta coloristica saraca (dar se poate vopsi cu un sprai)
P.S.: emaita nu este necesara la hartie in mai mult de 5 straturi, si nu este nevoie pentru uscarea ei de mai mult de 20 de minute(asta daca e frig in casa...in caz contrar si mai putin)!!!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 11 November 2003 - 09:11 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#5 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 13 November 2003 - 11:38 PM

pai suna chiar bine chestia aia argintie pt flori...nici prin cap nu mi-o trecut sa pun asa ceva....la mai marinarule ca-i argintie....nu-i nika...il vad mai bine cand zboara ca si asa sunt cam chior de felu meu!

multzam fain! -_-

si inca o chestie....la un avion super usor....daca i-au un motoras de pager(cel care vibreaza) ii pun o rotita mica pe ax....rotita asta mai mica sa invarta o alta rotita ceva mai mare(creste putearea scade viteza)...invarte o elice facuta din balsa de sa zicem 1, 1.5 mm grosime si lungime....15 cm???alimentarea m-am gandit sa o fac cu baterii din acelea ca modeda de 1000 de lei CR2025...

ca aratare avionul seamana cu tiny....ii numa o aripa care se termina cu 2 profundoare puse in V
aripa in anvergura are 60 de cm si vreo 15 in latime....voi ce ziceti merita?
0

#6 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 14 November 2003 - 10:14 AM

Citeaza

ca aratare avionul seamana cu tiny....ii numa o aripa care se termina cu 2 profundoare puse in V
aripa in anvergura are 60 de cm si vreo 15 in latime....voi ce ziceti merita?


Ai grija ca pentru un model asa de mic si usor o sa ai nevoie de un receptor mic si micro-servouri...
0

#7 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 14 November 2003 - 10:58 AM

Sau poate necomandat...zbor liber indoor...exista si asa ceva!...dar ma indoiesc de functionarea unui astfel de proiect!...cred ca motorul este prea slab iar elicea subdimensionata....poate cu un reductor si cu o elice usoara, vaporoasa (cu schelet si impanzita) cu diametrul de aprox 120-150 mm si pala lata!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#8 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 16 November 2003 - 05:32 PM

Scuze. Doar o mica precizare : puterea nu creste ci scade datorita frecarilor. Creste cuplul :)
0

#9 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 16 November 2003 - 05:38 PM

Si inca ceva : bateriile acelea ca monezile de 1 000 nu cred sa aiba suficient " suflu "....parerea mea :) Mai bine niste acumulatori. Sunt multe modele.
Tocmai vazusem niste motorase cu un excentric pe ele. Pe eticheta scria...motoare vibratoare. Nu stiam cu ce se mananca. Multumesc. Acum stiu ce-i cu ele. :)
0

#10 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 16 November 2003 - 11:20 PM

pai daca discutam de baterii de ceas si motoare-vibratoare, parca suna a orice altceva, numai a modelism nu. nu zic ca nu e posibil, dar parca e mai bine sa mergi pe solutii consacrate, testate de altii, pe care eventual sa le pui intr-un melanj (uau ce cuvant fain!) original cu mici idei crete, ca ornament, ca altfel ramai la stadiul de gandit mult si surubarit o gramada, iar de zburat - IOC!


BigInstelatu'
(parca suna bine si insetatu', nu)

Aceasta postare a fost editata de Big: 16 November 2003 - 11:28 PM

FROGS CAN FLY!
0

#11 Useril este offline   mestesug 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 02-October 03

Postat 19 November 2003 - 07:53 PM

Salut Rares.
Scuze ca intervin neintrebat, cred ca mi-ai "furat" proiectul.Lucrez la un astfel de model, m-am gandit sa-l folosesc numai intr-o sala de sport.
Care e ideea ,modelul va zbura in cerc si va lua inaltime .Am o emisie pe 27 de la o masina ,si m-am gandit sa fac un receptor simplu (2 tranzistori, deci foarte usor) care sa-mi alimenteze sau nu motorul in lipsa sau prezenta radiofrecventei.Cand modelul va ajunge aproape de tavanul salii de sport ,voi comanda oprirea motorului,urmand sa planeze.Initial m-am gandit tot la un motor de telefon dar nu am gasit asa ca voi falosi un motor dintr-un aparat foto
(cel care trage filmul).Date tehnice:
greutate-15g:
diametru-12mm:
lungime-31mm.
Am testat motorul cu o elice cu diametru 220 mm din balsa conceptie proprie si l-am alimentat cu 3 V dar consuma prea mult curent deci voi micsora diametrul elicei.Pentru alimentare voi folosi ca si tine tot baterii cu litiu dar doua montate in paralel.
Modelul are urmatoarele date tehnice:
anvergura-760mm;
profunzimea aripei-100mm;
lungimea fuselajului-490mm;
greutate(gata de zbor)-55g.
In zilele urmatoare voi baga poze cu planorasul.Am vazut pe net astfel de modele de sala cu motorase de la mobile (cred) si radiocomanda serioasa.Uite si sait-ul penultimul model :
http://www.parmodels...lphs_models.htm
0

#12 Useril este offline   mestesug 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 02-October 03

Postat 19 November 2003 - 07:58 PM

http://www.parmodels...lphs_models.htm
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro