Modelism - RHC Forum: Unde ne facem piesele? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Unde ne facem piesele? cred ca interesul e general....

#1 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 09 November 2007 - 02:19 PM

Va salut pe toti, si vreau sa va intreb daca stiti unde se poate face urmatorul lucru: Vreau sa fac, sa modific, etc o piesa contra cost, normal!. Unde se poate, sau cine are ce ii trebuie? (strung, freza , rectif)

Deci mai simplu: Trimit prin posta desenul, primesc la pachet piesa si platesc ramburs. Pot trimite materialul, sau daca nu il am, il include in pretul de achitat.

Acum sunt si obraznic: se poate si un tratament termic? B)
GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 November 2007 - 02:54 PM

Salutare! Cred ca la "Publicitate personala" gasesti cele mai multe anunturi pe tema asta, ca raspuns la problema ta.
Nu stiu sa fie centralizate rezultatele undeva desi buna treaba ar fi. Chiar recent am vazut un mesaj cu oferta de servicii pentru prelucrari mecanice. Printre picaturi, sunt multi care au cate ceva de oferit la capitolul prelucrari. Te felicit pentru subiectul initiat si sper ca in continuare sa posteze cei care pot da o mana de ajutor la capitolul prelucrari mecanice. As putea sa incep lista cu cateva persoane dar le las pe ele sa spuna ce au de spus.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 09 November 2007 - 03:53 PM

Mare minune ar fi, sa trimiti desenul si sa-ti vina piesa, daca se poate si ca in desen, ca tare ne arde buza cand nu ai ce-ti trebuie la jucarie!
GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#4 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 09 November 2007 - 06:24 PM

HESS, la 9 Nov 2007, 15:53, a spus:

Mare minune ar fi, sa trimiti desenul si sa-ti vina piesa, daca se poate si ca in desen, ca tare ne arde buza cand nu ai ce-ti trebuie la jucarie!

multi se feresc de tipul asta de prestare fiindca cei mai MULTI nu stiu ce vor.... :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 09 November 2007 - 06:24 PM

0

#5 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 09 November 2007 - 06:43 PM

Dragut, la 9 Nov 2007, 18:24, a spus:

HESS, la 9 Nov 2007, 15:53, a spus:

Mare minune ar fi, sa trimiti desenul si sa-ti vina piesa, daca se poate si ca in desen, ca tare ne arde buza cand nu ai ce-ti trebuie la jucarie!

multi se feresc de tipul asta de prestare fiindca cei mai MULTI nu stiu ce vor.... :rolleyes:

Nu prea am inteles....Pai daca le dau desenul ( cote, abateri dimensionale si de geometrie), materialul din care trebuie, ce sa faca???
Daca nu fac treaba, spun la toti si nu mai face nimeni acolo...
Asta urmaresc cu acest subiect, sa gasim ceva calumea, unde sa putem face ce ne trebuie.
GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#6 Useril este offline   don Quijote 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 24-October 06

Postat 09 November 2007 - 08:01 PM

Eu am o masina de frezat dar nu e prea dotata. Am cumparat-o tocmai din cauza ca ma saturasem sa depind de altii pentru tot felul de piese, dar treaba cu prelucrarile mecanice s-a cam transforma in hobby (prin iarna cred ca mai urmeaza niste investitii in scule).
Daca disperarea e mare (si stiu cum e cateodata) si piesele sunt relativ simple (deocamdata n-am nici cap divizor, nici CNC), poate pot sa ajut. Insa ar fi bine sa apelati la cineva care se si pricepe si care are si un atelier de mecanica la dispozitie.
0

#7 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 11 November 2007 - 09:07 AM

serile de iarna sunt lungi. La Brasov se mai poate face cate ceva. Strung si freza CNC
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#8 Useril este offline   VanPulov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 503
  • Inregistrat: 01-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Zalau-Cluj-München
  • Interests:navo

Postat 11 November 2007 - 10:23 PM

HESS, la 9 Nov 2007, 18:43, a spus:

Dragut, la 9 Nov 2007, 18:24, a spus:

HESS, la 9 Nov 2007, 15:53, a spus:

Mare minune ar fi, sa trimiti desenul si sa-ti vina piesa, daca se poate si ca in desen, ca tare ne arde buza cand nu ai ce-ti trebuie la jucarie!

multi se feresc de tipul asta de prestare fiindca cei mai MULTI nu stiu ce vor.... :D

Nu prea am inteles....Pai daca le dau desenul ( cote, abateri dimensionale si de geometrie), materialul din care trebuie, ce sa faca???
Daca nu fac treaba, spun la toti si nu mai face nimeni acolo...
Asta urmaresc cu acest subiect, sa gasim ceva calumea, unde sa putem face ce ne trebuie.

Dragut zicea ca unii nu stiu ce vor pt ca nu toti au cunostinte de mecanica si cu atat mai putin sa faca un desen de executie complet (cote, abateri, tolerante, etc.) ci doar vor piesa respectiva
o sugestie din partea mea ar fi sa trimita piesa veche(uzata,defecta) si/sau una buna, sau sa se adreseze celor care au cunostinte de desen tehnic
dar de obicei un frezor/strungar calumea se descurca cu o simpla schita in cazul pieselor mai simple

Numa bine !

Aceasta postare a fost editata de VanPulov: 12 November 2007 - 01:50 AM

0

#9 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 11 November 2007 - 11:06 PM

La asta chiar nu ma gandisem... Corect, acu` omul ce sa-ti faca, daca nici chiar tu care ceri nu stii ce vrei....
Da, pt cine nu stie cu desenu`, e o solutie sa trimita piesa/piesele conexe care sunt deteriorate.
Mai asteptam oferte! :D
GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#10 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 12 November 2007 - 10:15 AM

HESS, la 9 Nov 2007, 19:43, a spus:

...daca le dau desenul ( cote, abateri dimensionale si de geometrie), materialul din care trebuie, ce sa faca???
Daca nu fac treaba, spun la toti si nu mai face nimeni acolo...

VanPulov, la 11 Nov 2007, 23:23, a spus:

unii nu stiu ce vor pt ca nu toti au cunostinte de mecanica si cu atat mai putin sa faca un desen de executie complet (cote, abateri, tolerante, etc.) ci doar vor piesa respectiva
o sugestie din partea mea ar fi sa trimita piesa veche(uzata,defecta) si/sau una buna, sau sa se adreseze celor care au cunostinte de desen tehnic


Cateodata nu e de-ajuns nici un desen complet sau o piesa uzata...depinde de complexitate...mai e nevoie si de restul pieselor pe care piesa ceruta sa se potriveasca!!! Cei care lucreaza, stiu la ce ma refer!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#11 Useril este offline   ToX 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1245
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2007 - 10:20 AM

LUATI LEGATURA CU RAISA(PARCA) PE FORUM.
SPUNEA CEVA DE PRELUCRARI METALICE.
BAFTA
0

#12 Useril este offline   b38lea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 404
  • Inregistrat: 29-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2007 - 08:06 PM

Buna
Pot sa va ajut cu strungarie, frezare , sudura etc, prefer din bucuresti, darse poate si din alte localitati.
tel.0721243668
Cu stima
0

#13 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 02 December 2007 - 02:58 PM

Sau va duceti in Austria, cumparati un centru de prelucrare pentru modelisti (freza/strung) pentru citeva sute de euro, si gata. Nu stiu daca insa poate sa faca piese de calibru prea mare. O alta cale e sa urmariti upgrade-urile care apar de la sine, si o s avedeti ca daca problema dvs e serioasa, s-au mai izbit si altii de ea, iar cineva s-a hotarit sa faca bani. Pe ebay apar tot felul de upgrade-uri de genul asta la scurt timp dupa lansarea unui nou model.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro