Modelism - RHC Forum: Cauciucuri cu pinioane de 1/8? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cauciucuri cu pinioane de 1/8?

#1 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 December 2002 - 02:34 PM

Hai ca bat campii, ma gandeam la pinioane si uite ce-a iesit.
Era vorba de cauciucuri cu tinte, ptr. iarna.
Are cineva asa ceva, m-ar interesa cu jeanta cu tot?

Aceasta postare a fost editata de Buggy-man: 16 December 2002 - 02:38 PM

RHCForum - Webmaster
0

#2 Useril este offline   bogdanut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 02

Postat 16 December 2002 - 03:34 PM

Incearca sa te duci la palatul copiilor si sa il rogi dl. Topor sa iti dea sau sa ii cumperi ceva cauciucuri.Dl Topor e mort dupa ceva de pescuit,daca te duci cu ceva de pescuit poate reusesti.


Bog
0

#3 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 16 December 2002 - 04:16 PM

cauciucuri cu pinioane.... ok, esti tu.


hai sa-ti dau o poza... masina nu mai este, cauciucurile sunt.
le poti comanda... vezi cine importa asa ceva, sau mai bine comanda-le de afara. sunt destul de scumpe ca sa le ia cineva pe stoc....

dar gandeste-te ca e pacat sa le rozi pe asfalt....

alexella

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: blue.jpg

Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#4 Useril este offline   Corsair4FU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1020
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 December 2002 - 05:09 PM

Salut Buggy,

De ce nu incerci sä cunfectionezi lanturi. Nu fac bäscälie. Te rog sä mä crezi. Modelism inseamnä si a mesterii.
Mesterica, pe ce pune mina strica.
0

#5 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 16 December 2002 - 07:43 PM

Ideea cu pioneze in cauciuc (pe dinauntru) poate fi dezvoltata, de asemenea!!! Nici asta nu e bascalie!!!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#6 Useril este offline   bogdanut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 02

Postat 16 December 2002 - 08:59 PM

Ideea lui viper este buna.De fapt asa se fac si cauciucurille cu cuie.
Tre lipit bine capul pionezelor pe interior cu PRENADEZ si ca sa nu intre acele inauntru sa puna si un insert mai tare.


Bog
0

#7 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 16 December 2002 - 09:09 PM

Corect, mai tare si mai mare! Eu am cauciucuri de 24 si insert de 26! Se pot pune pioneze inauntru, pui prenadez sau mai bine silicon (e si tare si elastic!) si apoi insert mai mare. Ar trebui sa mearga!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#8 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 17 December 2002 - 12:20 AM

pe bune BUggy... ce parere ai. Lanturi? Eu am acasa, daca nu l-o fi aruncat mama, multi metri de lantz de ceas cu cuc. Nu cred ca rugineste, si este destul de solid.

Probleme ar putea aparea ca ar juli janta, si sa nu cumva sa ti se desfaca pentru ca ar putea sa-ti rupa multe.

Corsair, suna interesant cu lanturi dar... hm, e putin mai dificil. Dar cu siguranta, ar arata superb.

Si in loc de pioneze, mai bine ai pune capete de spita de bicicleta, sau si mai bine nituri... sa aiba capul deja format. Dar si aici e o problema, ca tre' sa aiba o baza solida ca sa nu se rupa din cauciuc. De aceea, cine are spike-uri metalice, astea intotdeauna sunt de fapt in interiorul unor spike-uri de cauciuc.

hm... te-a prins flama rau de tot... vrei sa faci ture-ture pe zapada....
fa-o omule. poti si vrei....

alexella
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#9 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 17 December 2002 - 11:08 AM

...cu lanturi?
Te dai o data dupa care schimbi tot la masina!Va dati seama ce vibratii se produc.
Cred ca solutia este una simpla, sa-mi cumpar cauciucuri cu tinte.
Ideea era daca are cineva asa ceva, in prag de sarbatori este super complicat sa comanzi ceva.
RHCForum - Webmaster
0

#10 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 17 December 2002 - 11:12 AM

Vezi ce a zis Bogdanel, mi-a zis si mie aseara, poate fi interesant!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#11 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

  Postat 17 December 2002 - 08:29 PM

Tocmai ce am vorbit cu un prieten care ne iubeste pe noi, automodelistii (chiar el personal s-a exprimat asa!!!) si ne-a dat o idee beton: "Spune-le tu la baieti ca pot sa-si aplice pe roti benzi de cauciuc cu crampoane taiate din presurile de cauciuc de Dacia sau alta masina. Sunt presuri care se pun la picioare, din cauciuc. Se gasesc cu diverse modele (dungi, crampoane). Le taie banda si le lipesc peste gumele de asfalt. Cand vine cald doar le dezlipesc, nu se strica nimic. Se lipesc cu prenadez (dai pe ambele parti, lasi sa se usuce 30 minute, dupa care le presezi)". Sa ma ierte dar am vrut sa dau citatul exact, ca sa prindem corect ideea!

Multumim, prietene! Si noi te iubim!!! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wub.gif :D :D
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#12 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 18 December 2002 - 12:37 PM

Completare importanta: se lipesc pe gumele din burete!!! Nu pe cele din cauciuc, de pe care nu stiu daca se mai desprind... Sau, daca aveti caucioace tocite, e perfect.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#13 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 18 December 2002 - 02:16 PM

Brici ideea. Nota zece, entuziastu'......

Si putem continua pe tema asta, si cu alte materiale, tot ce e cauciuc cu perishori.
Excelenta idee.... Numai sa nu se ingroase prea tare cauciucul rotii. Dar ideea e excelenta, merge la fix pe o termica. Si iti transformi o masina de asfalt intr-una de teren/zapada. Dupa care, cu putin rabdare, dai jos "pelicula cu dinti" si revii la ce-a fost mai inainte. (mai mult sau mai putin...).

Ideea s-a retinut.

alexella
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro