Modelism - RHC Forum: CNC (computer numerical control) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 108 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »

CNC (computer numerical control) masini cu comanda numerica

#261 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 18 December 2003 - 08:29 AM

...da...h6 si h7 sunt de fapt gradele de rugozitate ale suprafetei. Cu cat cifra e mai mare, cu atat rugozitatea e mai mica!!!...ambele sunt lustruite, valoarea fiind mare!!!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 18 December 2003 - 08:31 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#262 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2003 - 09:12 AM

Modific mesajul: Marinarule poti sa dai o bere...
Exista o legatura intre toleranta dimensiunii si rugozitatea suprafetei la modul ca este lipsit de sens sa prescrii o toleranta severa al carei câmp este depasit de inaltimea neregularitatilor ramase din prelucrare. Daca nu-i vorba de ajustaj ci doar de o cota ca in cazul de fata literele mici sunt folosite la arbori cele mari la alezaje, si indica pozitia câmpului de toleranta si cifra sau cifrele de dupa indica marimea acestui camp (sa zicem precizia). Sunt toate trecute prin tabele... Chiar am sa caut concret ce inseamna h6 sau h7 pentru diametrul de 12 mm. Stiam ca precizia e mai buna la valorile mai mici, adica acolo cam esti obligat sa obtii cota din fata...Dar nu-s sigur inca de bere pâna nu vin cu "docomentul"... adica tabel scanat, standardul de rigoare, bla, bla, bla.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 18 December 2003 - 09:53 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#263 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 18 December 2003 - 09:20 AM

bitex, la 18 Dec 2003, 09:12, a spus:

Marinarule, dai o bere daca nu-i asa?

Poate-ti sterg mesajele acuma!!! :( :( :o ...raspunde atunci, ca inseamna ca l-am bagat in ceatza pe om!!!

Se pare ca am pus-o...Bitex-u se pare ca are dreptate...el spune ca "h" este toleranta...eu imi amintesc ca "g" era parca toleranta (iar rugozitatea cica se noteaza cu Ra sau Rz)...nu am un catalog de standarde la indemana, dar daca are dreptate, m-a rupt...la el o bere inseamna...salariul mediu pe economie...si asta numa pana se duce prima data la baie!!!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 18 December 2003 - 10:14 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#264 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2003 - 10:24 AM

Acum plec la scoala si revin de acolo cu valori concrete. Eu zic ca litera reprezinta pozitia câmpului de toleranta fata de cota nominala si cifra reprezinta marimea câmpului. Sunt reglementate prin standarde si nu le stiu...
Revin cu amanunte.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#265 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 18 December 2003 - 11:49 AM

ok. interesanta dezbaterea...
DAR pe mine ma intereseaza daca barele astea sint ok pt. ce vrem noi si care dintre ele ar fi mai buna. :o
expo (Gabi)
0

#266 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 18 December 2003 - 12:01 PM

Pentru un ghidaj simplu, as alege bara cromata...pentru un ghidaj solicitat mecanic (vibratii, incovoieri, etc, cum ar fi freza CNC), as opta pentru bara calita, rectificata si lustruita. Ce-a de a treia bara (bara inox calita rectificata ) cred ca este mai moale si se incovoaie plastic....nu cred ca e cu structura martensitica (chiar daca e tratata prin calire), fiind un laminat...este singurul motiv pentru care nu o recomand!!...Poate poti cere detalii la producator!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 18 December 2003 - 12:17 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#267 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 18 December 2003 - 12:53 PM

<Off-topic>
Campurile de tolerante au o groaza de litere si intr-adevar cele cu litere mici (h,g,k,etc) sunt pentru arbori, adica teava propriu-zisa in cazul asta.
Perechea h-H e mai deosebita fiindca indica joc(?) alunecator la surpafata de contact arbore-alezaj; adica nici nu trebuie sa bati cu ciocanul ca sa intre dar nici nu cade prin alezaj daca dai drumul la arbore. Aluneca frumos.
</Off-topic>

Sunt curios cit sunt suruburile alea cu bile; Prima varianta de bara e ok, daca nu stai cu CNC-ul in aer liber, sub ploaie - eu din acelea am si sunt foarte bine facute (diam. 25mm).

Aceasta postare a fost editata de Machspeed: 18 December 2003 - 12:58 PM

0

#268 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2003 - 02:52 PM

Am revenit foarte târziu. Scuze.
La rugozitate asa este, cu cât cifra e mai mare cu atât rugozitatea este mai buna, dar nu ce-i trecut dupa R, ci daca vorbim de clasa de calitate: clasa de calitate 14 are valoarea rugozitatii Ra, in micrometri, 0,012, clasa 10 are 0,2 micrometri, clasa 3 are 25 micrometri. Clasa de calitate, nu altceva, ca exista si simboluri pentru clasa de rugozitate, la care este invers.
De obicei se trece direct valoarea in micrometri (sunt valori recomandate, cam 12 bucati la numar). Daca-i trecut R0,8 inseamna ca abaterea medie aritmetica a profilului (notata Ra mai exact) este de 0,8 micrometri. R0,8 e mai "fina" ca R3,2. Problema e alta: cu ce-o masori acolo pe strung? La ochi, dupa experienta strungarului...

La tolerante, pentru dimensiune nominala cuprinsa intre 10 si 18 mm , preciziei 6 revin 11 micrometri. Ca o comparatie, pentru 50 mm cota nominala, clasa de precizi 6 aloca 16 micrometri toleranta.
h este aproape de linia de zero ca pozitie (abaterea superioara este chiar zero) si
12h6 inseamna ca piesa are in realitate intre 12+0,000 mm si 12 -0,011 mm (adica 11,989) sau
50h6 inseamna ca piesa poate avea intre 50,000 mm si 50-0,016 mm (adica 49,984 mm).
Intervalele de dimensiuni nominale sunt impuse de standard si sunt: pâna la 3 mm, 3-6, 6-10, 10-18, 18-30, 30-50 si asa mai departe. Bineinteles ca o cota va fi inclusa doar in una din categorii, si anume in prima. Adica se merge pe formularea "peste x pâna la y"...

Pentru precizia 7 standardul prevede 18 micrometri la cote nominale intre 10 si 18 mm adica 12h7 o sa fie cu limita superioara 12,000 si inferioara 12 -0,018 (adica 11,988 mm)
Din punctul asta de vedere este mai precis 12h6.
Acum daca fac o comparatie pentru acelasi diametru (12 mm) pracizia 2 presupune o toleranta de 2 micrometri (adica un 12h2 are maxim 12,000 minim 11,998 mm) precizia 15 (12h15) iti acodra 700 micrometri (12,000 pâna la 11,300 mm)
Problema e mult mai naspa ca intra si rugozitatea in calcul (pe undeva exista o dependenta directa intre clasa de precizie si rugozitate, ba chiar se merge pe ideea ca unele clase de preciszie sunt legate de anumite rugozitati si procedee de prelucrare).

Cred ca Machspeed are mare dreptate. Mai precisa este bara calita, rectificata si lustruita 12h6 (aia mai ieftina). Desi cel mai important lucru era materialul! Revenind la idee, cromarea de dupa implica un strat neuniform depus dupa rectificare. Arata bine dar nu pentru ghidaje! Diametru aiurea. Daca rectificarea a fost facuta dupa cromare (?) iar nu-i bine. De alea de inox nu stiu ce sa zic. N-as folosi din alea, nici daca masina ar lucra in aer liber! Lustruirea speram ca nu implica modificari dimensionale ale piesei!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 December 2003 - 01:04 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#269 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 18 December 2003 - 10:59 PM

acum stiu de ce nu am facut TCM :lol:
deci ce-i mai ieftin e si cel mai bun. ok, si mai bine! am gasit in TM si un reprezentant Isgus.de; este probabil si in Buc., Meteor Automatizari. de la ei intentzionez sa iau bucse. in ianuarie vreau sa ma apuc de masina 3D.
cum statzi cu CNC-urile? a facut cineva unul 3D? poze?
expo (Gabi)
0

#270 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 December 2003 - 01:19 AM

Trebuie intrebat exact reprezentantul firmei in ce ordine se face cromarea si rectificarea eventual grosimea stratului de crom. Daca se folosesc bucse e cum e, dar la bile poate fi mai rau. Am vazut crom exfoliat. Poate nu-i cazul aici, dar merita intrebat.

Am fost pâna la poarta la Meteor intr-o zi si m-am intors asa cum am venit ca m-a intors pe dos ideea de a mai intra acolo... In schimb a fost un prieten si chiar a vorbit cu cineva despre curele de transmisie subtiri si lungi, si roti de curea. Firma 100% romaneasca, privind conceptiile despre comert. Mai vino in ianuarie, poate ca ne lipim de o comanda mai mare... Nu lucram cu comenzi asa mici si sa mai vedem, poate luna viitoare, facem comanda rar si abia am facut una...

Am dus masinuta mea intr-un atelier mecanic si acolo se inchide pe timpul vacantei. Asa ca la 3D-ul meu nu pot lucra partea mecanica foarte usor. Poate reusesc sa termin ceva la electronica, sa mai fac poate si ceva in plus, eventual alte maruntisuri incepute cu mult timp in urma... Mai vorbim.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 December 2003 - 01:26 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#271 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 19 December 2003 - 06:31 AM

Spune clar ca bara este rectificata. Apoi cromata si pe urma lustruita.
Despre cromare : este de doua feluri . Dura si lucioasa. Cea lucioasa este doar pentru frumusete. Vezi barele de protectie a masinilor. ( se pot si nichela dar este mai putin rezistent). Aici este vorba de varianta cu cromarea dura. Aceasta se foloseste pentru segmenti si alte piese supuse la uzura si coroziune.
0

#272 Useril este offline   novice 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 28-December 03

Postat 28 December 2003 - 01:16 AM

Salut, in primul rand sper ca ati avut un Craciun fericit si va doresc un an nou mai bun ca pana acum.
Urmaresc de ceva timp aceasta lista de discutii si recunosc ca am devenit interesat in realizarea unei masini comandate cu motoare pas cu pas.
Racunosc ca am facut ceva legat de motoare pas cu pas in facultate, dar am ramas cu multe nelamurir, poate si datorita faptului ca era prea mult teorie si practica deloc.
As ramane foarte indatorat daca s-ar gasi cineva sa-mi explice cum se face comanda motoarelor pas cu pas, care este diferenta intre a comanda cu circuite integrate si cu microcontroler, si care este legatura intre soft si microcontroler: se programeaza initial mocrocontrolerul, sau acesta este comandat pur si simplu de soft?
Va multumesc anticipat
0

#273 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 28 December 2003 - 05:35 AM

Multumesc in numele tuturor. Sper ca nu supar pe nimeni.
Ai citit http://perso.wanadoo.fr/prouz/Otocoup/ ?
Daca dai o cautare pe Google cu "stepper motor" gasesti multe informatii.
Daca vrei ceva anume te rog sa intrebi si sper ca unul din noi sa stie.
La multi ani si sarbatori fericite tuturor.
0

#274 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 29 December 2003 - 03:13 AM

diferentza dintre CI si Microcontrolere e ca primele fac un lucru bine stabilit din fabrica, si le folosesti in consecintza, iar ultimele sint niste CI mai destepte care au niste intrari si iesiri si au un buffer de memorie unde il programezi ce sa faca. adica: pe portul x vine 1, atunci pe portul Y faci chestia asta si asta...
asa ca, cei care stiu sa lucreze cu microcontrolere (si eu sint unul care inca nu stiu :) ) pot sa faca aproape orice schema mult mai inteligent si mai usor.
expo (Gabi)
0

#275 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 29 December 2003 - 05:40 AM

@novice
MPP-urile au o problema la un moment dat cu rezonanta, cind functioneaza in imprimanta sunt programate sa actioneze cu o viteza care evita exact intrarea in rezonanta, CI-urile specializate permit ori actionarea cu pasi intregi ori cu jumatati de pas, insa pentru eliminarea fenomenului de rezonanta se foloseste microsteping, eu pina acum nu am reusit sa gasesc (asta nu inseamna ca nu exista) un circuit specializat cu care sa pot actiona MPP in microstepping, de aici necesitatea de a folosi un microcontreoller.
Acum de ce ar fi deranjanta rezonanta? Pentru ca spre deosebire de imprimante unde MPP-urile functioneaza la cel mult trei viteze prestabilite, la CNC-uri plaja vitezelor la care sunt utilizate motoarele este mult mai larga, rezonanta duce in final la pierdere de pasi, ceea ce daca nu ai un feedback este de evitat.
0

#276 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 29 December 2003 - 06:26 PM

Motorul in sine e destul de rigid si faptul ca intra in rezonanta daca functioneaza SINGUR, lasat liber pe o masa, nu-i o problema. La imprimante poate intra in rezonanta tot sistemul mecanic, cu precadere cureaua de transmisie si eventual sasiul metalic. Pentru sasiu se prevad izolatori din cauciuc si pentru curea se pot evita anumite frecvente, dar nu-i musai. Capul are viteza mare si nu se ajunge la rezonanta, lungimea libera a curelei fiind variabila foarte rapid. In principiu deranjeaza daca in cazul asta intra ceva in rezonanta, dar problema se poate rezolva pur mecanic. Micropasirea e doar pentru precizia de pozitionare. Ca rezolva indirect si ceva legat de vibratii e un avantaj. La sistemul clasic cu curea, pe un diametru de antrenare de 8 mm, unui pas unghiular de 1,8 grade ii corespunde un increment liniar de 0,125 mm (la 200 pasi pe rotatie). Partea rea e ca la majoritatea imprimantelor se folosesc motoare cu numar mic de pasi pe rotatie (42) si s-ar obtine un increment liniar de aproximativ 0,5 mm fara micropasire. Daca se mai adauga si restul problemelor legate de sincronizarile intre cursele dus-intors, provenite din jocurile prin ajustaje sau elasticitatea curelei, pentru detalii fine, 0,5 mm nu e o valoare corespunzatoare. E singurul motiv pentru care se merge pe micropasire. Se corecteaza electronic problemele mecanice (mai corect se micsoreaza pretul adoptând varianta cea mai ieftina). Adica se prefera micropasire la un motor ieftin de 42 pasi decât folosirea unui motor scump la 200 pasi, fara micropasire. Sau se prefera servomotor de CC decât motor pas cu pas de orice fel, dar numai din motive de pret, nu de vibratii. La orice imprimanta de uz general (sa zicem cu jet) nu e importanta pozitionarea capului ci momentul in care este eliminata cerneala, adica nu mai exista decât "limitatoarele" de cursa si reglarea vitezei in 2-3 trepte. Traductorul ala optic cu banda de pe acolo nu e pentru motor ci mai mult pentru "declansarea" jetului. Ca jumate de pas la un motor de 200 pasi e cam echivalentul unei micropasiri de 1/8 la un motor cu 42 pasi.
Parerea mea e ca se incearca folosirea unor motoare cât mai ieftine si asta presupune micropasire, lucru usor de realizat pe cale electronica, in locul folosirii motoarelor scumpe la 200 sau 400 pasi pe rotatie. Cam ce ar insemna micropasire cu 1/8 la un motor cu 200 pasi? Cam 1600 pasi pe rotatie si la un surub cu pas de 2 mm un avans de 0,000125 mm pe pas. Nici nu se poate prelucra metalul prin aschiere cu un asemenea avans.
Cred ca la masa unui CNC (in kg, grame) nu se ajunge la intrarea lui in rezonanta daca se folosesc suruburi de miscare. Un motor cu 200 pasi si un surub cu pas de 1 mm inseamna cam 0,005 mm avans la un pas. E o amplitudine mica si daca mai tinem cont ca frecventa de rezonanta a intregului CNC este variabila cred ca se trece foarte usor prin ea, fara consecinte neplacute. Toate jocurile intâlnite pe traseu, de la motoarele pas cu pas la semifabricat au rol de "amortizor". Mai degraba neplacute sunt vibratiile motorului de frezare, (ala de turatie mare) si poate la cele pentru polistiren faptul ca firul este destul de lung si subtire. Pentru asta din urma nu-s sigur, dar o sa verific cu prima ocazie.
Posibil in discutie sa fi fost vorba doar de rezonanta motorului si n-am fost atent. Oricum, daca arborele e cuplat semirigid de un surub, nu cred ca sunt probleme.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 29 December 2003 - 06:30 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#277 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 29 December 2003 - 10:55 PM

in principiu daca impulsul nu este suficient de lung (sau prea scurt) atunci e o problema. dar avind in vedere ca impulsurile sint date de PC printr-un program, unde s-au gindit altzii, nu e cazul sa ne punem problema asta. eu personal am comandat si motoare de 200 si de 42 si nu am intilnit nici o astfel de problema. oricum recomand celor sint inca la faza de cautat MPP sa nu se chinuie sa gaseasca MPP de 200 pasi ca apoi sa le puna sa faca 4800 pasi pt. 1 inch (ca mine :) ). cele de 42, daca sint suficient de puternice, sint perfecte!
expo (Gabi)
0

#278 Useril este offline   novice 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 28-December 03

Postat 30 December 2003 - 12:21 AM

Astazi am ratat 3 motoare pas cu pas de 12V sau 24v cu 80w provenite din dezmenbrarea citorva copiatoare NEC sau motoarele erau NEC? Si toate erau identice cel putin asa a spus vinzatorul.
Oricum v-a multumesc tuturor pentru ajutor, am reusit s-a mai inteleg cite ceva.
Am avut probleme cu http://www.group-ob.ro/temp/
unde am inteles ca ar fi ceva schite, poze, informatii stie cineva cum se poate rezolva problema? Sint curios!
0

#279 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 30 December 2003 - 04:41 AM

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu niscaiva sfaturi.
Am probleme la KCam 4 in sensul ca nu imi iese nimic la port. Eu spun ca este bine setat. La fel si la cnFraise. Singurul care merge ireprosabil este TurboCNC. In lipsa de altceva am inceput sa ma indragastesc de el. De fapt este si recomandat in Otocup. Ceva idei ?
Incredibil dar am probleme sa gasesc L297. Nici nu m-am gandit la asa ceva si am facut si cablajul pentru schema din Otocup (L297+L298).
As putea sa-l inlocuiesc cu altceva ? Dar simplu ca-i sfarsit de an si... M-am gandit la microcontroler...Dar poate ceva mai simplu ?
Am gasit niste MPP-uri interesante 0.37-1 A si 200 si 400 pasi :
- Cu 8 fire deci patru bobine independente. Le leg doua cate doua si-l fac cu 6 fire ? Sau alimentez numai doua si ignor celelalte bobine ? Am gasit ceva asemanator tot in Otocup http://perso.wanadoo.fr/prouz/Otocoup/Tech...ue.htm#_AlimPAP
-Dar am si unul cu 10 fire. Doua bobine independente cu 3 prize. Tot asa ?
-Si cel mai interesant este unul unipolar cu o singura bobina cu 7 prize. Deci are 9 fire. Asta il las pentru pensie.
Va multumesc mult si un an nou fericit.
0

#280 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 30 December 2003 - 02:01 PM

Eu am vazut pe o lista de preturi la o firma de piese electronice de pe Lizeanu parca L297 si L298. Nu am acum la mine numele firmei respective dar o sa-l pun aici cind ajung prin Bucuresti. Unde ai gasit MPP-uri?
Eu o sa am saptamina viitoare cablajele pentru controler si driveri sper sa gasesc restul pieselor.
0

#281 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 30 December 2003 - 10:38 PM

am revazut link-ul de pe group-ob.ro. acum merge...
L297 si L298 am luat de la Telezimex, bineintzeles dupa 2 saptamini.
kcam4 are posibilitatea de"view output port". acolo vezi daca itzi da semnal pe portul paralel. aaa, prima data trebuie sa setezi iesirile! probabil aici ai gresit...
si inca o chestie: cu L297 si L298 potzi sa comanzi motoare bipolare, MPP care se gasesc in toate imprimantele mai noi.
expo (Gabi)
0

#282 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 31 December 2003 - 12:43 AM

@ Se poate... incearca digikey.com, problema este ca ma-ndoiesc sa-ti ajunga anul asta, oricum nu mai au pe stoc decit SMD-uri deci nu cred ca ti se pottrivesc pe cablaj astea, deci chiar ai ghinion, si plus ca sunt destul de scumpe la 7 dolari.
Mai poti sa incerci http://www.farnell.c...rld.html#canada, dar cred ca e biroul din anglia care iti va raspunde la cerere ceea ce inseamna ca va dura si mult si va fi si scump, mai precis http://uk.farnell.com/jsp/search/searchres...sp=Y&QText=L297
Oricum bafta si minuni, cit despre L297 poate fi inlocuit un circuit electronic alcatuit din mai multe integrate, daca chiar insisti eu pot sa caut schema dar va dura ceva, si nu prea va avea toate functiile pe care le are L297 si in nici un caz nu se va potrivi pe cablaj in locul lui L297 din pacate, deci daca ai inceput cu o schema eu zic sa continui cu ea.
Oricum bafta si La Multi Ani!
0

#283 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 31 December 2003 - 03:23 AM

1. MPP-urile mi le-a dat cineva. Moca.
2.Am setat bine...parerea mea. Interesant ca de intrat semnale de la cei trei limitatori intra. Sa am eu sistemul prea nou ? De exemplu am vrut sa pun W98 pe un alt hard ( l-am scos pe primul ) sa vad daca am aceleasi probleme si nu a vrut sa mearga. Nu merge de cat de la Milenium in colo.
3.Pai MPP-urile cu 8 si 10 fire sunt bipolare. Nu ? Va ceream un sfat cum sa leg 8 si 10 fire la 4 iesiri. Sa fac niste incercari mai stiintifice. Va bat la cap ca si asa nu am L 297. Cei de pe aici mi-au spus ca l-au comandat dar nu stiu cand il primesc.
4.Multumesc mult dar este biroul din Anglia. Tehnic vorbind suntem aceeasi tara dar practic ne separa un ocean. Daca nu si nu il comand in state ca-i mai simplu. Daca m-as enerva tare, tare, as incerca cu un pic dar mai astept doua saptamani.
5.Multi ani fericiti, sanatosi si prosperi tuturor.
0

#284 Useril este offline   PiccoMaster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 25-April 02

Postat 31 December 2003 - 12:24 PM

Circuitele L297 si L298 se gasesc la Vitacom. Costa aprox. 200k lei + TVA.

www.vitacom.ro

sper ca nu este reclama !

P.S.

"Se poate si asa" cine te-a pus sa pleci in Canada si sa nu gasesti circuitele....??? :)

Aceasta postare a fost editata de PiccoMaster: 31 December 2003 - 12:27 PM

0

#285 Useril este offline   Dodu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 06-October 03

Postat 31 December 2003 - 11:24 PM

Va urez la multani si un an nou asa cum v-a doriti,
in care sa realizati tot ce v-a doriti vizavi de CNC si nu numai !
0

#286 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 January 2004 - 12:27 AM

La Multi Ani!
Dodu, e o firma pe la tine pe acolo de electronice "Conselectrom"?
Am gasit ceva: Adresa: SC CONSELECTROM SRL, Piata Mihail Kogalniceanu, bl.I3, parter, Piatra Neamt, jud. Neamt.
Cunosti ceva despre firma asta? E serioasa? O sa cumpar ceva de la ei, de proba.
Indiferent de raspuns, spor la treaba!
Sarbatori fericite!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#287 Useril este offline   Dodu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 06-October 03

Postat 01 January 2004 - 02:43 PM

Nu am auzit de ea dar pentru tine m-a duc sa vad despre ce este vorba dar banuiesc ca este un magazin de componente electronice (sunt citeva prin zona) revin cu raspuns.
0

#288 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 January 2004 - 02:51 PM

Multumesc mult. Nu te agita foarte tare. Am vazut in oferta lor antene ieftine si nu stiu despre ce-i vorba. Nu am nevoie de antene, dar pot folosi bara de alama. Bara se mai gaseste si pe la alte magazine, dar intr-o antena gasesti multe diametre si important e ca intra unele in altele. Am sa le scriu un mail sa-i intreb daca antenele sunt la mâna a doua sau noi.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#289 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 02 January 2004 - 12:25 AM

@Se poate si asa... sigur se gaseste pe undeva in Canada L297 :lol: incearca la allelectronic.com. eu de acolo imi iau multe componente.
La KCam4, intzeleg ca l-ai instalat. eu personal din start n-am incercat decit pe win98, pe un pc mai vechi (amd333, 128sdram,5g) pt. ca peste tot spuneau ca exista pericolul sa arda portul de paralel, deci implicit placa de baza si nu vreau sa verific daca e adevarat pe pc-ul meu cel bun :) si merge perfect si a mers din start. acum caut un soft demo pt. modelare 3D nu doar gravura. daca stie cineva...
daca MPP-urile tale au 8 fire inseamna ca sint sigur unipolare. si practic sint firele de la 4 bobine. la cele cu 6 fire sint tot 4 bobine dar sint ca si cum ar fi doar 2 cu o priza mediana. ce spuneam eu e ca montajul cu L297&L298 este pt. MPP bipolare. evident il potzi folosi si pt. MPP unipolare.
laMPP cu 7,9,10 fire chiar nu stiu ce inseamna...
si La Multzi Ani la toata lumea!
expo (Gabi)
0

#290 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 January 2004 - 12:41 AM

La Multi Ani! expo! Vad ca esti online. Spor la treaba.
Ca idee, am vazut ca sunt doua moduri de realizare comenzilor MPP-urilor: step/dir sau pe fiecare faza in parte.
http://www.super-tec...m/scpinouts.asp
Am vazut si soft de DOS pentru ambele variante. E pe aceeasi pagina.

Intrebare: Daca tot am de folosit tranzistoare pentru motor (ca am motoare mai mari de 2A pe faza si circuitele nu suporta), nu pare mai ieftin sa folosesc ULN2003 (ULN2803) ca preamplificatoare si apoi apoi tranzistoare pe la 4A (BD681) si al doilea mod de conexiune? Modul asta de conexiune l-am folosit mereu, dar nu stiam pâna de curând ca gasesc soft pentru el.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


  • 108 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro