Modelism - RHC Forum: CNC (computer numerical control) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 108 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »

CNC (computer numerical control) masini cu comanda numerica

#231 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 11 December 2003 - 10:31 PM

am si eu o intrebare pt. cei care se pricep la mecanica (atentzie bitex :rolleyes: ) : daca iau o baracu profil patrat si ii fac prin frezare un cant si mai fac un carucior cu inversul cantului, va merge sa culiseze? (adica un ghidaj liniar). dezvoltatzi subiectul, frecari, tolerantze, materiale, etc.
nu stiu nimic despre asa ceva...
expo (Gabi)
0

#232 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 December 2003 - 11:17 PM

Poti face un ghidaj din orice bara daca este destul de rigida (sau daca o poti fixa bine pe ceva rigid), suprafata este perfect plana (sau cilindrica), n-ai frecari mari (sau daca sunt sa fie macar constante pe toata lungimea ghidajului), eventual inlocuiesti frecarea de alunecare cu una de rostogolire (pui macar rulmenti daca nu ai ceva mai precis). Daca ai material cu profil rectangular poti face o rectificare pentru sufletelul tau, sa fii sigur ca ghidajele sunt identice (poti sa-l tai pe diagonala si sa folosesti sectiune triunghiulara) si faci frezarile conjugate in carucior. Sau cum vrei numai sa se potriveasca. De cele mai multe ori se pun rulmenti pentru micsorarea frecarilor, dar montajul este complicat, trebuie sa asiguri preluarea jocurilor. Pe o anumita directie rulmentii au joc foarte mare. Nu e bine sa folosesti rulmenti radiali la incarcari axiale EXCENTRICE, nu ca nu rezista ci din cauza jocurilor. Cu cât rulmentul e mai mic cu atât jocul e mai mare. Simti asta si la mâna! E indicat sa proiectezi bine sistemul mecanic. Poti cauta niste banda buna din otel cu care sa plachezi "aripile" unui cornier, canalul unui profil de aluminiu sau tot ce vrei. Poti sa-ti construiesti singur cai de rulare cu bile cu recirculare, sau acel sistem simplu pe care l-am vazut prin poze pe aici, folosit la mobila. Totul este sa prelucrezi bine tot ce faci, eventual dintr-o singura prindere ambele ghidaje (rectificare dupa montarea lor pe batiu). In principiu eu zic ca decât contact punctiform pe câtiva rulmenti mai bine contact pe suprafata mare cu ungere. Rulmentii nu-ti asigura o buna rigiditate.
PS. M-am cam dat la fund de 2-3 zile ca am multa treaba, dar intr-o saptamâna iar adorm cu capul pe tastatura. Mai vorbim.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 11 December 2003 - 11:18 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#233 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 12 December 2003 - 09:28 AM

Bitex mergem in weekend sa cautam motoare pas cu pas? http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif Un talcioc ceva? :)
0

#234 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 12 December 2003 - 09:56 AM

...eu am incercat sa folosesc ghidajele unei masini de scris....sunt super!!! Au suprafete tratate din otel si o viata mai lunga decat profilele pe care le gasim de gata ...Bitex si Picco stiu la ce ma refer...sunt gata facute, dar trebuiesc totusi adaptate!!!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 12 December 2003 - 09:57 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#235 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 12 December 2003 - 04:12 PM

Am gasit si eu o adresa cu ceva intresant in domeniul asta, poate ajuta pa cineva:
Cnc foam cutter
0

#236 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 December 2003 - 06:08 PM

Ajuta mult ca mai vedem si noi una alta. Multam fain, ca e gata gasit!
Am o intrebare pentru electronistii care mai dau pe aici: in locul unui tranzistor de putere pe la 4-6A nu se poate folosi un tiristor (sau triac)? Ca pret nu-i mare diferenta, dar triacele sunt mai sensibile si n-au nevoie de preamplificare. E doar o intrebare, nu dati cu parul. Tocmai sunt in halul in care vreau sa cumpar 15 triace si 15 tranzistoare de putere (maxim 15.000 lei bucata, nu-i gaura in buget), dar presimt ca ceva nu va merge bine si nu-i de bani ci de timpul pe care-l pierd pâna dau de problema. Si mai e una: Tocmai cineva incerca sa bage in fata microcontrolerele. Are curajul s-o faca din nou? Ca sunt dispus sa incerc, tot pentru motoare... Adica am nevoie de ceva incurajare, ca-s fricos... Imi propune cineva un uC cu care sa pot comanda 3 (sau 4) motoare simultan? Exista asa ceva? Adica macar 8 intrari si 16 iesiri? Asta inseamna 3 porturi de 8 biti? Glumeam, o sa caut pe net.

Pentru Machspeed: Imi pare rau, dar nu pot obtine bilet de voie de la nevasta nici macar 2 ore! Am de scris un referat pentru doctorat in 4 zile, de la zero. In 6 zile trebuie sa-l sustin. Puteti considera ca 6 zile, exceptând timpul pentru 2-3 mesaje pe forum (pe care le pot scrie pe ascuns) sunt lipit de un scaun si tot scriu, ca un sclav. Imi câstig libertatea prin munca incepând cu saptamâna viitoare!!! Pentru inceput iti recomand Oborul, ca-i simplu si are destule, si vechi si noi, desi acolo cred ca ai fost deja. Nu-i talcioc adevarat, dar are ceva.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 12 December 2003 - 07:01 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#237 Useril este offline   Herr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 17-July 03

Postat 12 December 2003 - 10:21 PM

Citeaza

Am de scris un referat pentru doctorat in 4 zile, de la zero. In 6 zile trebuie sa-l sustin.


Scrie-l, scrie-l, ca tot nu-l citeste nimeni. Iti spun din proprie experienta http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/sad.gif
1001 00 0011 0010 1011 10 0100 11 1001
0

#238 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 12 December 2003 - 10:35 PM

http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de KRI: 16 December 2003 - 11:50 PM

0

#239 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 12 December 2003 - 10:57 PM

?
expo (Gabi)
0

#240 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 12 December 2003 - 11:10 PM

simt un aer de maliotziozitate... B)
am spus ca ideea cu glisiera e de pe net. ca toate de altfel... anyway, astept pozele voastre, eu deja am pus citeva http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif @kri, daca nu reusesti un CNC, poate faci unul manual :) B)

P.S. sper sa ma insel, speram sa gasesc aici, pe forum, un loc unde se intilnesc oameni cu aceleasi hobby-uri si ca putem invatza ceva... nu-mi plac insinuarile rautacioase aici, pt. asta am prieteni vechi de pahar mult mai inteligentzi si rafinatzi!

Aceasta postare a fost editata de expo: 12 December 2003 - 11:12 PM

expo (Gabi)
0

#241 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 13 December 2003 - 08:52 AM

bitex, la 12 Dec 2003, 18:08, a spus:

Am o intrebare pentru electronistii care mai dau pe aici: in locul unui tranzistor de putere pe la 4-6A nu se poate folosi un tiristor (sau triac)?

Citeaza

Am o intrebare pentru electronistii care mai dau pe aici: in locul unui tranzistor de putere pe la 4-6A nu se poate folosi un tiristor (sau triac)?


Problema la tiristor este ca odata adus in conductie ramine asa pina in momentul in care tensiunea anod-catod ajunge la zero. De aceea se folosesc in curent alternativ. Se pot folosi si in curent continuu, de exemplu la aprinderile electronice cu traf ridicator de tensiune->incarca un condensator->tiristorul descarca condensatorul pe "primarul" bobinei de inductie, NUMAI ca in acest caz tiristorul iese din conductie datorita tensiunii de autoinductie care apare in bobina.
Cu alte cuvinte la trecrea tensiunii prin zero tiristorul iese din conductie.
Deoarece tiristorul se poate compara cu o dioda comandata, prin urmare conduce intr-un singur sens, triacul se echivaleaza cu 2 tiristoare astfel incit triacul conduce in ambele sensuri.

Acuma ca m-am facut de ris cu explicatiile astea "stiintifice" sper sa nu aruncati in mine cu tot felul de chestii http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif :) B)
0

#242 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 December 2003 - 11:30 AM

OKDK, am inteles. Doar am ars destule tiristoare... Abia acum mi-am amintit ca de fapt dupa aplicarea semnalului pe poarta in CC conduce continuu, disparitia tensiunii pe poarta nu-l "intrerupe". Doar nu vazusem nici o schema pentru MPP-uri cu tiristoare si nu stiam de ce: ca se poate si mai simplu. Multumesc pentru ajutor.

Pentru expo: poate n-a spus-o cu rautate. In fond e cel mai bun si ieftin ghidaj care se gaseste in comert. Daca stau si cuget, nici macar nu-i ieftin. Dar sigur e foarte bun. Eu n-am folosit ca am inceput cu altceva, dar urmatorul cu bile va fi, asemanator. Si nu-ti mai face probleme. De la prima poza de pe pagina ta, am tras concluzia ca mergi cel mai repede la capitolul CNC si am si martori ca am spus-o atunci. Imi pare rau ca nu am pus pariu, poate si câstigam ceva. In situatia noastra e important ce faci nu ce stii. Si tu ai facut. Nu-i OSIM sa acceptam numai noutati... Cred ca lucrurile simple si bune se cunosc in principiu, detaliile fac diferenta. Si nici macar asta nu conteaza. Mai vorbim.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#243 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 13 December 2003 - 01:23 PM

intr-adevar, m-am ambalat putzin si nu trebuia... retractez :) nu am nici o problema in a spune ca am gresit.
oricum imi face placere ca pina acum am gasit aici citziva oameni pe care nu i-as fi gasit nici cu luminarea altfel.
expo (Gabi)
0

#244 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 December 2003 - 02:24 PM

In legatura cu softul pt. polistiren.Am gasit o firma ,persoana care vinde asemenea soft.Pretul e cam
piperat 170€.Si io-s ca Picco nu deosebesc rezistenta de dioda :) :D :D si nu pot sa fac comparatie
intre unul luat pe gratis de pe internet si unul cumparat pe bani.Parerea mea e ca,chiar daca incepi cu
un program pe gratis pina la urma daca nu le ai cu electronica si cu programarile tot la unul cumparat
vei ajunge.Asa ca mai devreme sau mai tirziu tot va trebui sa-l cumperi daca vrei sa faci niste piese
mai complicate.Va intreb se poate traduce un asemenea program pe romaneste sau engleza sa fie
accesibil mai usor pt. mine si pt altii nu ca nu as stii nemteste dar vreau sa-l dau mai departe sa se
bucure si altii de el.
@ expo ziceai ceva de Life Line si eu am crezut ca e pat de cabluri din ala care ruleza sau shenila ii
zic eu.Azi am fost la o firma care distribuie asemenea shenile :D si tipul de acolo mi-a dat un catalog
cit o Biblie unde am gasit si cabluri Life Line ecranate.Nu stiu daca la astea te-ai referit.Sint mai multe
tipuri cu 4 pina la 16 cabluri in el si de sectiuni diferite.Pt motor cred ca ajunge ala de 4 cabluri nu?
Mai multe detalii vedeti la www.kabelschlepp.at.Mi-a dat si o mostra de "shenila" pe gratis care costa
normal 22€ si are dimensiunile 20x30x1000mm
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#245 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 December 2003 - 02:51 PM

Ma mai gindeam io asa in prostia mea daca nu s-ar putea folosi la o instalatie CNC mai mare pt.
partea de actionare servomotoare de cc iar pt. comanda motoare PCP.Servomotoarele preiau
partea de forta iar motoarele PCP numara pasii si detemina distanta parcursa actionind servourile
cu comanda inainte-stop-inapoi.In acest fel s-ar putea folosi o schema electronica simpla pt.
comanda motoarelor PCP fara alte encodere si decodere pt. servouri.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#246 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 13 December 2003 - 05:51 PM

Draga Bitex eu sunt pentru microcontrolere. Vezi ca la "altimetru" am pus Realizerul Gold. Este teribil, parerea mea, pentru programat grafic. Fara linii de cod. Iar partea de simulare...Sunt sigur ca o sa-ti placa. Eu am pierdut mult timp si destui bani sa fac rost de el si vad ca altii nu-l doresc nici moca. Incearca-l.
Nu numarul de pini ar fi problema ci timpul de raspuns de care ai tu nevoie. Vezi ca sunt PIC-uri si la 20 Mhz. Fa o socoteala in acest sens.
In legatura cu tiristorii. Poti sa-i arzi si daca nu folosesti impulsuri pentru comanda. Daca comanda o faci in cc si folosesti curentul necesar pentru o amorsare buna ( daca curentul este mic ai probleme ) poti sa depasesti usor puterea disipata pe poarta :) Deci numai impulsuri. Dar tot tranzistorii...
0

#247 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 December 2003 - 07:04 PM

Sincer, l-am copiat chiar când l-ai pus pe site, dar tot sincer, inca nu l-am rulat. Din nefericire...
La MPP-uri cred ca nu se pune problema timpului, ca si la viteza maxima de rotatie a motorului, frecventa semnalelor e foarte mica. Nu cred ca pot trece de 500Hz pe motor, chiar si fara sarcina, fara sa risc. Si cum sunt 3-4 motoare, sa zicem cu rezerve cu tot, poate 2 (4) MHZ. E corelata in realitate si cu tipul prelucrarii, si nu-i nevoie de viteza decât la deplasarile rapide. Si daca nu-s deplasari rapide care-i problema? Conteaza in cazul nostru 1-2 minute in plus la o piesa care se face "cu pila" in 3-4 ore? Nu. Timpul asta se poate recupera din alta parte sau se poate folosi la o ceasca de cafea sau 2-3 fumuri de tigara... Am vazut scheme simple de comanda cu uC ieftin, http://www.dakeng.com/u2.html si incep sa cred ca se poate si mai mult. De ce n-ar fi unul singur pentru 3-4 motoare daca are numarul de pini necesar? Am incercat de multe ori sa invat câte ceva de spre uC, dar n-am dus treaba pâna la capat. Teoria o mai stiu, documentatie am citit, (ba chiar am facut fizic si un programator de eeprom-uri desi n-avea legatura cu uC), dar niciodata n-am procurat un uC sa-l scriu si sa fac concret o treaba. Mi-a fost simplu sa pun 2-3 CI ieftine si gata munca. Trebuie cândva sa trec de faza asta. Mai vorbim. Spor la treaba!

Skyspy, e putin neclar ce zici. Poti intra in amanunte? Motorul pas cu pas sa comande servomotorul? N-am inteles bine. Ai mai intâlnit pe undeva ce zici tu? Crezi ca-i functional, bun si ieftin?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 13 December 2003 - 07:42 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#248 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 13 December 2003 - 11:26 PM

skyspy vorbea de "senilele" acelea. eu vorbeam de ghidajele liniare de la ISGUS.de :)
expo (Gabi)
0

#249 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 16 December 2003 - 10:32 PM

Salut.
Cine poate sa ma lamurteasca si pe mine cu citeva lucruri?
1. Daca tot nu vreti sa folositi circuite specializate pentru comanda MPP, de ce nu ar fi o idee buna sa fie folosite MOSFET-uri?


Si acum daca am vazut ca ati trecut la microcontrolere puteti eventual citi sau cauta pe net AN822 de la microcip ca e destul de lamuritoare in ceea ce priveste comanda MPP,
http://www.microchip.com/download/appnote/...ic16/00822a.pdf

Aceasta postare a fost editata de KRI: 16 December 2003 - 11:10 PM

0

#250 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 16 December 2003 - 11:01 PM

Imi pare rau pentru modul in care am formulat mesajul din 12 decembrie, se pare formularea nu a fost fericit aleasa si a lasat loc interpretarilor, ORICUM, in nici un caz nu am avut intentii malitzioase la adresa nici unuia din membrii grupului, a fost doar o formulare de genul "de ce sa ne chinuim sa intrebam departe in limbi straine, cind avem un om care a incercat deja sa construiasca ceva si ne poate explica din experienta dobindita chiar in Romaneste"
@ expo oricum nu am mai reusit sa gasesc pozele la linkul dat, si as fi avut o intrebare, am avut impresia ca ai folosit ghidaje pentru sertare dar cu bile nu cu role, eu caut de citeva zile prin brasov acest tip de ghidaje si nu am reusit sa il gasesc, cei care vind asa ceva mi-au spus ca imi pot aduce pe comanda si ca sunt destul de scumpe, ma interesa tu de unde si la ce pret le-ai procurat (evident daca poti sa imi furnizezi o asemena informatie).

Si acum am si eu un link pentru cei interesati de cum fuctioneaza si se poate comanda un stepper, eu am fost interesat de paretea de microsteping si limitarea curentului unde de altfel este dat si un exmplu practic pe care eu l-am luat ca baza de plecare pentru electronica mea de comnada.
http://www.cs.uiowa.edu/~jones/step/
0

#251 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 16 December 2003 - 11:36 PM

la rindul meu imi cer scuze pt. modul cum am reactzionat. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
am avut impresia ca sint intr-un fel acuzat de plagiat la ideea cu glisierele. am revazut mesajele de pe forum si am regasit mesajul meu din 11 Nov. 2003, 23:38: "m-am gindit la o solutzie tehnica f. inteligenta, de pe net...", mesaj care este si acum si nu este cu modificare. sper ca acum am lamurit definitiv problema si vom trece mai departe sa ne ocupam de ceea ce ne intereseaza pe totzi cei de aici: CNC
anyway, glisierele le-am luat de la un magazin de suruburi din TM, Notabil Pek. le aveau pe o tejghea expuse si le-am cumparat. set 2 buc. 108.000 lei. cursa maxima 47 cm si dupa montare 35 cm. probabil a fost o intimplare fericita pt. ca ulterior am cautat de lungime mai mare si nu am gasit. am intzeles cred ca de la "se poate si asa" ca ar fi pe la Constantza...
daca stie cineva sa ne dea de stire. personal am considerat ca este cel mai bun ghidaj liniar la raport pretz/calitate

Aceasta postare a fost editata de expo: 16 December 2003 - 11:38 PM

expo (Gabi)
0

#252 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 17 December 2003 - 12:22 AM

Va rog sa imi scuzati lenea dar nu am chef la ora aceasta sa mai bantui pe-aci si o sa va pun o intrebare des folosita: motorul din flopy-urile alea mari, nu cel care invarte discul, cel care plimba capul, este motor MPP? (are 5 fire, dar e alimentat la 12v)
0

#253 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 17 December 2003 - 12:34 AM

da
expo (Gabi)
0

#254 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 17 December 2003 - 02:49 AM

Gasiti la firma Arabesc din Galati. Aflati nr de telefon de la informatii. Au toate tipurile .
0

#255 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 17 December 2003 - 03:38 PM

Multumesc !
0

#256 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 17 December 2003 - 10:38 PM

@Se poate si asa ?
merci de informatzie. am dat o cautare pe google dar din pacate n-am gasit nimic. daca ai cumva un nr. de tel. sau mail te rog sa ni-l dai si noua.
expo (Gabi)
0

#257 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 17 December 2003 - 11:28 PM

Pina la urma am gasit eu ceva adrese dar nu am apucat sa trec pe la ei.
Dar am gasit si cumparat in alta parte glisiere ceva facut in spania care au 34 cm dar imi permit cu ele o cursa de aprox50 de cm dar nu mai aveau decit o bucata dar oricum am cumparat 2 bucati mai mici numai de vreo 25 cm pentru o viitoare axa Z la un router

Iata si numerele de telefon de la ARABESQUE

GALATI
Produse: STILLEMANS
Contact: Dl. Viorel Margineanu - Brand Manager
Tel.: 0236/463.063
Fax: 0236/463.633
Mobil: 0744-693.966
E-mail:viorel@arabesque.com.ro

Brasov
Tel./Fax: 0268/473.582
E-mail: ARABV@rdslink.ro

Bucuresti - Andronache
Contact: Dl. Adrian Arghir
Tel./Fax: 240.55.91
Mobil: 0745-346.017
E-mail:arabesque@mail.maronet.ro

TIMISOARA
Tel./Fax: 0256/291.023
E-mail: arabesque@mail.dnttm.ro
0

#258 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 17 December 2003 - 11:55 PM

merci de informatzie!
am pus si eu o intrebare la Cromsteel despre niste bare rectificate de diametru 12. mi-au raspuns cu variante http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif nu intzeleg mare lucru. de aceea pun aici si va rog sa ma luminatzi si pe mine...
bara calita ,rectificata,lustruita -dia 12h6 = 3,5 EUR/m
bara calita,rectificata,cromata,lustruita dia 12 h7 = 6,9EUR/m
bara inox calita rectificata = dia 12h6 = 9,5EUR/m
expo (Gabi)
0

#259 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 18 December 2003 - 12:22 AM

Si eu am trimis la TECHNOSTEEL GROUP pentru suruburi cu bile dar nu mi-au dat un raspuns cu privire la pret pentru ca au cerut date mai explicite despre proiect si eu nu am avut timp sa alcatuiesc ceva coerent, dar oricum tu poate ai mai mult succes sau ai deja proiectul intocmit, deci vei obtine si preturi, oricum cei de acolo au fost foarte promti cu raspunsurile, si informatiile cerute.
http://www.technoste...textproduse.htm
Acum am sa incerc sa vorbesc cu cei de la boschrexroth pentru a vedea preturile profilelor lor extrudate, daca sunt pina in 10-15 euro pe metru cred ca voi merge pe varianta asta pentru shasiul routerului, cu ghidaje si sisteme de actionare de la TECHNOSTEEL daca au preturi acceptabile, daca nu mai caut oferte.
Cit despre indicatiile ce le-ai primit tu dia e diametrul barei urmat de clasa de precizie la executie cred... :o
0

#260 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 18 December 2003 - 04:09 AM

S-au frantujit :( Imi pare rau ca v-am dat numele un pic gresit :o Dar bine ca i-ati gasit.
Va reamintesc ca au si ghidaje din aluminiu de pana la ~3 m pentru usi glisante. Daca studiati un pic si cuplati cate doua cred ca ar merge.
Referitor la barele mentionate. Iti da felul materialului, acoperit sau nu, prelucrarea ulterioara ( rectificat, lustruit ) si toleranta. Daca vrei caut ce inseamna exact h7 si h6 dar cred ca nu te intereseaza cateva sutimi de mm in plus sau minus.
0

Arata acest topic


  • 108 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro