Modelism - RHC Forum: CNC (computer numerical control) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 108 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

CNC (computer numerical control) masini cu comanda numerica

#171 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 December 2003 - 04:11 PM

S-ar putea sa fie vreo firma care distribuie asemenea profile dar ca de obicei in Romania cu adaos
comercial de 100% ca sa simta romanul ca ia ceva din import.Poate imi puteti spune voi care mai
intrebati pe la firme de ce lucreaza cu aceste adaosuri din moment ce taxele vamale au fost eliminate.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#172 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 08 December 2003 - 12:16 AM

daca se ajunge la un profil care sa convina la mai multa lume, eu sint pentru. am ajuns la concluzia ca pe viitor va trebui sa apelez la partzi cumparate.
expo (Gabi)
0

#173 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 08 December 2003 - 12:36 AM

Daca cineva doreste sa caute o firma in romania care aduce asa ceva, la preturi rezonabile,si eu pot sa ma bag la o cumparatura comuna in cazul in care cadem deacord la profilele utilizate, dar as prefera sa studiez in primul rind un catalog cu respectivele profile
0

#174 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 08 December 2003 - 11:24 AM

Am descoperit ca firma care face profile de aluminiu in romania se numeste Alprom Slatina. Incerc sa dau de un catalog-oferta.
Motoare pas cu pas inca n-am gasit. Si nu, nici in talciocul din Obor n-am vazut asa ceva. Singura necunoscuta ramin motoarele pas cu pas. Bucsi cu bile am, controller+driveri se pot face, surub conducator pot sa fac rost sau pot sa-mi fac.

Aceasta postare a fost editata de Machspeed: 08 December 2003 - 11:28 AM

0

#175 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 December 2003 - 04:06 PM

In talciocul din Militari am vazut câteva motoare si cred ca mai apar. Dar nu des...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#176 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 08 December 2003 - 04:28 PM

are cineva idee cit costa "DryLin T" de la Igus (www.igus.de) si daca s-ar potrivi la ce vrem noi... eu personal, le-am trimis vreo 3 mail-uri dar se pare ca nu percuteaza. mai incercatzi si voi, macar sa stim o treaba: ori e scump de nu te atingi ori mai vedem.
si @bitex, cam ce s-ar preta de acolo? profilele acelea nu au probleme daca pe ele stau cca. 3-5 Kg? cum se face lubrefierea? din timp in timp? asta pt. ca realizez tot mai tare ca daca vreau o masina BUNA, nu o sa reusesc cu mecanica mea.
expo (Gabi)
0

#177 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 December 2003 - 06:23 PM

Sincer, nu stiu sa-ti raspund. Mai multe informatii cred ca poti afla de la reprezentantul lor in Romania, daca au asa ceva. Sper ca preturile sa fie accesibile. N-am luat la puricat sa vad materialele. O fac acasa in liniste. Mai vorbim.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#178 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 08 December 2003 - 07:00 PM

Daca te referi la senilele de condus cablul sau ce denumire or avea ma intereseaza si pe mine.Am gasit o
firma in apropierea mea care distribuie asemenea piese.Trebuie sa intru in legatura cu ei ca sa stabilesc
o data cind le pot impinge o vizita dealtfel numai la sfirsitul saptaminii daca sint si ei de acord.Dupa care
va pot spune preturile.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#179 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 December 2003 - 07:42 PM

Cred ca a intrebat de tot sistemul de ghidare, nu de accesoriile pentru cablu.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#180 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 08 December 2003 - 07:42 PM

@machspeed, daca chiar nu gasesti si crezi ca asa ceva te-ar satisface (in domeniu de MPP) uite adresa de unde am cumparat eu, aprox 20$ 4 bucati expediate prin posta, anuntul l-am luat de undeva de pe internet dar nu imi mai amintesc de unde, iar mai apoi am aflat ca am dat destul de mult pe ele dar eu sunt multumit.

MPP-uri
1,8 grade/pas; Alimentare: 4,1V Consum: 1,1A Laurentiu, Bucuresti lxisac@xnet.ro 0723.321.075; 0744.680.367
0

#181 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 08 December 2003 - 08:32 PM

Merci, ce marca sunt ale tale?

Suruburi conducatoare:
http://www.use-enco.com/CGI/INSRIT?...0&PMPXNO=942694
7$/bucata
0

#182 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 December 2003 - 09:18 PM

Daca imi dai niste caracteristici pe care doresti sa le aiba motoarele pot sa-ti caut si eu. Am foarte des ocazia sa gasesc. Cine stie...
In privinta suruburilor eu zic sa le faci singur, inclusiv prelucrarea capetelor pentru lagare si cuplaj. Si n-ar fi rau sa mergi pe metric. Profilul e ceva mai mare. Sau in inchi, dar cu piulite mult mai lungi. Si daca gasesti un meserias bun, un material pe masura si o filiera potrivita realizezi surubul perfect chiar la diametre mari.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 08 December 2003 - 11:40 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#183 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 08 December 2003 - 10:29 PM

bitex, caut ceva pe la 2-3A/6-35V.

poate ne vedem prin weekend cu totii sa mai vorbim.
0

#184 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 December 2003 - 10:50 PM

Mi-ar face placere. Sper sa ne vedem si sa mai vorbim. Ce ai scris e foarte vag. Si am sa-ti arat (dar nu-ti dau!!!!!!!!!!) doua motoare, unul foarte mic la 10V 3A/faza si unul foarte mare la 12V 2A/faza. Cuplul motor difera foarte mult, numarul de pasi conteaza la fel de mult. Iti propun o intâlnire la mine in laborator (stii unde: CH012), când vrei tu. Am mai vorbit. Vreau sa vezi cam ce tipuri de MPP-uri se gasesc pe la noi si sa-mi spui exact de care vrei. Ca nu are rost sa aduni la nimereala. Si poate reusesc sa construiesc si electronica in câteva zile. Plimb piesele in buzunarul hainei de 2 saptamâni.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 08 December 2003 - 10:54 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#185 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 08 December 2003 - 10:55 PM

ma refeream la sisteme de ghidare liniara. tot aici (igus) am vazut si piulitze de surub trapezoidal.
in principiu, cu astfel de ghidaje luate de-a gata, plus suruburi trapezoidale, piulitzele respective, niste rulmentzi si cuple flexibile - > gata toata masinaria. adica partea mecanica. ba mai mult: o parte mecanica de precizie! eu zic ca daca toate astea (X,Y,Z) fac sub 500 euro, atunci renteaza!
expo (Gabi)
0

#186 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 December 2003 - 11:07 PM

Cu ghidaje asemanatoare de la INA ajungeam la un pret de aproximativ 3 ori mai mult decât spui tu. Si mai e o problema: totul e perfect daca batiul e perfect. Si asta nu-l vinde nimeni, trebuie sa-l faci singur.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#187 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 08 December 2003 - 11:24 PM

si care ar fi solutzia pt. niste ghidaje (aproape) perfecte? tu la ce solutzie tehnica te-ai hotarit?
expo (Gabi)
0

#188 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 December 2003 - 11:37 PM

La asta de 1500 euro, dupa ce sunt convins sa motoarele soft-ul si partea electronica functioneaza bine. Proba o fac pe o improvizatie de ghidaje, in conditii mult mai grele decât in realitate, atunci când ai ghidaje bune. Vreau sa vad vibratiile, frecarile, precizia, erorile, in cazul cel mai defavorabil. Si am sa merg cu deplasarea semifabricatului pe X si Y cu axa Z fixa. Asa pot echilibra usor masa sistemului mobil cu o contragreutate. Pare mai corect. Altfel surubul va mentine permanent toata masa saniei pe Z.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 08 December 2003 - 11:43 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#189 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 08 December 2003 - 11:43 PM

deci daca itzi merge improvizatzia, cumperi ghidaje adevarate? pai eu deja sint convins de faptul ca merge! dar trebuie gasit undeva ghidaje mai ieftine...
expo (Gabi)
0

#190 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 December 2003 - 11:49 PM

Si eu sunt sigur ca merge, dar trebuie sa vad daca pot face eu tot ce nu-i legat de ghidaje. Si mai trebuie sa vad pentru ce voi da banii astia, ca am alte prioritati acum. Bag sama ca acum cel mai important e sa-mi fac rost de o locuinta... Cu CAD-ul stau bine, cu CAM-ul voi sta, nu vad de ce sa nu incerc. In fond banii se pot recupera. Da, voi fi nevoit sa cumpar ghidaje bune daca nu pot face singur la fel de bune la un pret mai mic.

PS. Eu zic ca daca facem rost de bile sau role sortate, de la o fabrica de rulmenti putem face si singuri aceste ghidaje. In fond nu-i decât niste material prelucrat, tratat si rectificat ingrijit. Chiar am ceva in lucru, de mici dimensiuni, pe bile. Sau cumparam tanchetele gata facute si le aplicam pe ceva. Ghidajele se pot face oricum mult mai ieftin in orice atelier cu meseriasi buni. In ziua de azi mai greu gasim materialul pentru ghidaje decât unde sa-l prelucram.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 08 December 2003 - 11:55 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#191 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 09 December 2003 - 12:25 AM

am vazut in mai multe locuri niste ghidaje liniare facute cu rulmetzi. erau si niste lurmentzi care pe exterior aveau un canal. astfel erau mult mai bine ghitatzi. exista asa ceva (rulmentzii) la noi?
expo (Gabi)
0

#192 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 09 December 2003 - 12:32 AM

@machspeed Daca pe mine ma intrebi ce marca sunt motoarele, SANYO DENKI, fabricate in Japonia, eu vreau sa le folosesc la o masina de decupat polistiren, presupun ca vor merge. :-)
Cit despre suruburile de la ENCO, cit te costa cu tot cu transportul in romania ca cei 7$ pentru 2m nu sunt relevanti.
0

#193 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 09 December 2003 - 12:37 AM

Despre ghidaje , eu pentru moment voi folosi bara de otel de fi16 sau fi 20 rectificata si cite 6 rulmenti de masina de cafea romaneasca, montati la 120 de grade in jurul barei, daca dau 100.000/m pentru bara cu inca 6*30.000 pentru rulmenti eu sunt multumit. am numai 4 astfel de sisteme de ghidaj deci pretul nu va fi asa mare.
De data asta am o promisiune mai ferma ca miine vor fi gata, dar am mai aut si acum o saptamina o promisiune de genul asta si nu a fost respectata.
0

#194 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 December 2003 - 01:01 AM

Am o intrebare stupida. Pentru ce trebuie CNC la taiat polistiren? Sau mai corect, pentru ce se taie polistirenul cu CNC-ul? Pentru aripi, litere pentru reclame, pentru ce anume? Nu prea vad utilitatea. Sincer. Cred ca-s depasit de domeniu. Pentur litere e OK, dar aripi? Ca banuiesc ca-i vorba doar de conturul lor, nu si de profilat integral. Gresesc?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 09 December 2003 - 01:04 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#195 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 09 December 2003 - 01:12 AM

par example: aripi de avion, profile (coaste navomodelism), litere, etc. si in primul rind cred ca e CNC-ul cel mai simplu. asta daca nu iau in calcul plotterul...
expo (Gabi)
0

#196 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 December 2003 - 01:23 AM

Hai ca la coaste mai inteleg, ca pot fi multe si diferite, dar n-am auzit de coaste din polistiren (nu e vina mea!!!!!), la litere mai merge ca iese un ban cinstit din bannere pe ici pe colo, dar la aripi e mai mare râsul. CNC pentru 4 "taieturi", adica un contur de aripa? Bag sama ca cineva trebuie sa-mi dea lectii de folosit polistirenul in aero, ca-s bâta!

PS. Are cineva disponibile programe pentru CNC? Ceva CAM pentru SolidWorks?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 09 December 2003 - 01:34 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#197 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 09 December 2003 - 02:08 AM

daca dai un search pe google despre foam cutting machine o sa vezi citzi folosesc un astfel de CNC pt. aripi de avion. cu asa ceva faci cel mai bine o aripa...
expo (Gabi)
0

#198 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 December 2003 - 02:22 AM

Din ce stiu eu conturul unei aripi nu-i complicat. E musai CNC? Ca merge taiat cu orice, grosimea nu-i mare. Si apoi inteleg ca tot urmeaza sa fie prelucrat manual? Nu spun ca nu e bine sa fie, dar un modelist cam de câte aripi are nevoie? Câte foloseste? Merita investitia? Se taie doar conturul sau se prelucreaza si altceva?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 09 December 2003 - 02:28 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#199 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 09 December 2003 - 02:28 AM

nu-i chiar asa... daca vrei un unghi de atac bun, ca in orice chestie, trebuie sa faci cu calculatorul. nu-i musai, nu-i obligatoriu, dar multzi vor.
expo (Gabi)
0

#200 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 December 2003 - 02:30 AM

Deci nu e vorba doar de contur? Poti face si altceva? Lasa ca-i târziu. Mai e si mâine o zi. O sa mai citesc si lamuresc problema. Noapte buna!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 09 December 2003 - 02:32 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


  • 108 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro