Modelism - RHC Forum: motor pas cu pas cu forta - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

motor pas cu pas cu forta

#1 Useril este offline   Blueman 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 06-November 03

Postat 06 November 2003 - 10:10 PM

Salut

Eu am nevoie de mpp-uri mari de juma de kile (de la 1A-1.5A, unipolari), sau in de pot sa gasesc, copiator,
Nu este necesar sa fie identici
Multumesc.
0

#2 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 06 November 2003 - 10:29 PM

VEXTA produce o gama larga. initzial am incercat la RS electronic care aduce (n-au pe stoc) la un pretz cam mare (cca. 50 euro/buc), apoi am apelat la cineva de dincolo. in Canada, noi, din magazin 12CAD ~ 8euro. mai bine cauta-ti o ruda, un prieten pe dincolo...
...si pont: nu tot ce vine de dincolo trebuie sa ajunga cu UPS, FEDEX sau DHL. un pachetzel cu 4 motoare, aprox. 1,8Kg ar costa cca. 180 USD (+taxe). exista un serviciu "small packet" pt. internatzional la CanadaPost si costa 36CAD~23 euro si ajunge in max 10 zile.
expo (Gabi)
0

#3 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 06 November 2003 - 10:47 PM

Depinde ce vrea omul sa faca ca pentru cateva tesete sau un aparat facut din hobby nu prea merita sa dea atitia bani si el a spus ca nu trebuie sa fie la fel deci vrea sa construiasca ceva mai ieftin.
Parerea mea este sa te duci intr-un tirg de vechituri si sa cauti acolo si cu cateva zeci de mii iti iei cateva ruginaturi. Eu am fost duminica in tirg sa-mi clatecp putin ichi prin fiare ca lucra mevasta-mea si am vazut o gramada de lucruti interesante care mergeau folosite o gramada de piese din ele numai ca nu am luat nimic ca am destule.

PS: daca cumpari din tirg verifica de doua ori inainte sa cumperi ca aia incearca sa te pacaleasca.
Eu am vrut sa iau un webcam care zicea tipul ca este de piese ca nu merge si il dadea la 30 mii lei. Eu am zis sa-l iau poate folosesc ceva din el si cat l-am tinut pe tip de vorba am desurubat lentila din fata si nu erea decat carcasa si cu 20cm de fir. Noroc ca am fost inspirat sa ma uit si nu pentru bani dar ma oftic rau cand pa pacalesc cu ceva.
0

#4 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 06 November 2003 - 11:24 PM

ok, in cazul acesta sa caute in imprimante/faxuri/copiatoare cit mai vechi si prafuite. in imprimantele ibm mai vechi, cu ace, am vazut nishte mpp cu 200step, destul de tzapene.
expo (Gabi)
0

#5 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 06 November 2003 - 11:58 PM

Da cu cat sunt mai vechi sunt mai botocanoase si au componente de putere care consuma cat un trector.

Aceasta postare a fost editata de GIGI: 07 November 2003 - 12:22 AM

0

#6 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 07 November 2003 - 12:17 AM

cu o simpla sursa de PC ai 5, 12V si 200-300w. nu vad nici o problema...
expo (Gabi)
0

#7 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 07 November 2003 - 12:24 AM

pai eu nu am spus ca nu are cu ce sa le alimenteze dar omul vroia niste motoare mari care sa consume mult si eu am specificat lucrul asta.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro