Modelism - RHC Forum: Deci: navomodele de pescuit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Deci: navomodele de pescuit de ce? pentru cine? cum?

#1 Useril este offline   teacher64 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 139
  • Inregistrat: 23-June 07

Postat 23 October 2007 - 09:42 PM

Sintetitez cu aceasta ocazie, pricipalele idei care stau la baza pescuitului la crap ( fara a avea pretentia de a epuiza subiectul), si asta in mod special pentru amatorii de modelism care vor sa-si ajute prietenii pescari. ( sa ma ierte pescarii cu experienta… voi - roiu’ pe site-urile de pescuit sau pe balta! :D)
Desi vazuta din afara, “pescuiala” la crap pare doar o activitate recreativa si bazata pe noroc pentru unii nebuni “linistiti”, pentru altii (brrrr!!) o sursa de venit – sa-i iertam, momentan, pe cei ce baga in oala ceea ce prind-, totusi, in ultimii ani, a devenit SI la noi un fel de sport extrem. Scump. Frumos. Relaxant. Frustrant daca esti “slab”. O “arta” pentru majoritatea celor indragostiti de natura, angrenati intr-o lupta de la egal la egal ( credem noi!!!!) cu Maria-Sa Crapul. Catch-and-release (C&R) – mai pe romaneste “prinde-l, pozeaza-l, pupa-l daca vrei, dar da-i drumu’ “ a devenit motto-ul multora dintre noi. Un drill ( o lupta fair-play) cu un exemplar capital de cateva ( zece?-cinspe?- douazeci?) de kile a devenit un vis si un tel pentru multi. Si atunci, de ce sa le rapesti si altora bucuria unei astfel de lupte? Un astfel de Monument al Naturii necesita zeci de ani ca sa creasca atat, deci eliberati-l! Cine vrea peste in oala, sa retina bucatile mici sau…duca-se la Metro, Billa, etc!!!
Eh, stabilite fiind premisele, sa vedem CE face diferenta intre un pescar de succes si unul…norocos, in ordinea, nu neaparat a importantei, dar asa cum imi vin acum in minte:
1. Localizarea
2. Nadirea
3. Momeala si prezentarea ei
4. Echipamentul si/sau talentul pescarului in lupta.
S-o luam deci in ordine:
1. Localizarea.
Cea mai importanta. Daca balta are peste, fii sigur ca nu umbla pe mal. Crapul isi are locurile sale, pe langa praguri, buturugi submerse, vegetatie, ma rog… acolo unde are hrana naturala si ascunzisuri. Tine de talent si experienta sa depistezi aceste locuri. De obicei, locuri dificile, cu agataturi, sau dincolo de un brau de stuf, sau…pur si simplu prea departe de mal ca sa poti lansa montura ta pana acolo. Aici intervine
2. Nadirea
Practic, numai cu un noroc chior se mai prinde crap mare fara o nadire consistenta. Da-i de mancare pestelui acolo unde se afla sau …pe aproape! Sau, daca ai timp, destula nada de calitate si rabdare, atrage-l intr-un loc unde-ti convine sa-ti plasezi montura. Oricum, crapul, omnivor si mancacios convins, poate fi lesne obisnuit sa vina la locuri fixe si ore fixe ( ce simplu suna, nu?!) daca-i dam sa manance ceea ce-i place, sau…il pacalim sa-i placa. Ei, si daca nu s-a saturat complet, avem sanse sa apuce carligul nostru cu
3. Momeala ( cel putin pe specificul nadei, si de ce nu, mai atragatoare chiar), daca i-o prezentam CUM si UNDE trebuie.
Chestiunea 4… o lasam ca sa invete si pescarii pe pielea lor ca mai sunt si exemplare mari pierdute… evident, firul slab, ori tamburul blocat al mulinetei, bata-l vina, sau vreo cioata rebela, sau chiar tracul indus de sfaturile neavenite ale spectatorilor, ca doar n-o sa punem la indoiala “meseria”, nu?

Ei, si aici incepe PROVOCAREA:
Cum facem o barcuta de nadit omnipotenta?
Pai ar trebui sa faca totul, de la 1 la 3 ( punctul 4 il lasam neatins, e vorba de fair-play si de factorul uman, nu?).
De la simplu la complex: datoria unei barcute ar fi cel putin sa ne ajute sa plasam nada la locul unde am localizat ( sau credem c-am facut-o!) crapii. Daca ne duce si montura in locul cu pricina, am mai facut un pas inainte, si cam aici se opresc majoritatea barcutelor de nadit, de amatori sau profesionale.
Ce putem face sa-i sprijinim pe “bietii” pescari? Pai sa gasim solutii ( nu cele mai scumpe!!!- nu lansam navete spatiale!) ca sa se rezolve barem cerintele astea de baza. Un navomodel nu prea mare ( mai sunt si alte scule de carat). Nu prea mic ( tre’ sa duca un kil-doua de nada si sa nu-l ia vantu’-valu’!), basca sa traga si firele dupa el. Nu prea complicat de folosit ( naveta spatiala…!) ziua ori noaptea. Luminite de noapte. Inaltime suficienta sau barem fanioane ca sa-l poti vedea de la 100-200-300(!)m ziua( mai sunt si obsedati care pescuiesc langa malul de vizavi…). Si, nu in ultimul rand, omul sa stie daca modelul vine sau…se duce! ( nu radeti, e o problema serioasa la distante mari!). Daca barcuta duce si montura cu firul dupa ea, ar fi frumos si indicat s-o tina bine pana in momentul eliberarii deasupra “patului de nada”. Nu de alta, dar sa poti intinde bine firul inainte de eliberare, altfel “burta” formata de la mal pana la carlig ( de la valuri, vant, ori pur si simplu manevrele barcutei) vor compromite sesizarea muscaturii mult-asteptate.
Apoi, sa aduci barcuta in siguranta la mal. Si s-o refolosesti de cat mai multe ori intr-o partida de pescuit. Adica… autonomie! Sau posibilitati de reincarcare a acumulatorilor pe balta. Nu e simplu, nu ai priza la indemana, de multe ori nici automobilul. Energie solara? Dinam eolian ori la pedala?:D) O geanta de acumulatori de schimb? Ramane de studiat…
In rest?! Inventivitatea va apartine, domnilor!! Se pot atasa sonare sa ne ajute la localizare ( pct 1, remember?). Adancimea apei, fund tare sau namolos, praguri, obstacole, prezenta pestilor. Ba chiar si temperatura, pH-ul, toate astea transmise wireless pescarului? ( Stiti de ce? O temperatura usor mai scazuta indica o zona mai oxigenata. Un pH prea acid poate indica o zona cu “hrana” in putrefactie…) Un GPS asociat, ca sa nimeresti fara gres locul nadirii precedente, fie ca-i noapte sau ceata? Barca sa revina singura la locul de lansare? Ar fi frumos, si nu-i chiar Science-Fiction, unii chiar o fac! Elice submersa ( susceptibila sa se incurce in bradis) sau aeriana? Barca monococa sau catamaran? Poate un hovercraft?! Deci, la treaba, asteptam idei, solutii si … de ce nu?! - noi provocari!
:D :D :D [B]
0

#2 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2007 - 09:41 PM

asteptam noua sectiune cu navo de pescuit si atunsi sunt sigur ca se vor aduna destule pareri si informatii.
paote si ceva scheme si schite
0

#3 Useril este offline   teacher64 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 139
  • Inregistrat: 23-June 07

Postat 27 October 2007 - 07:58 AM

Pe site-urile de pescuit, cea mai recomandata /la moda barcuta a zilei este:
http://www.carplounge.de/
Este un trimaran frumos, are si un filmuletz de prezentare, cu filmari normale si subacvative. Se inhama cineva de pe forum sa se apuce sa faca o matrita de facut coci din fibra pentru asa ceva? As fi si eu dispus sa contribui financiar si cu ceva munca. Sau...barem un proiect de coca asemanatoare? Vasia, ce zici? http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
Eu sunt mult prea ocupat, si lucrand "printre picaturi" mi-ar lua multe luni un asemenea efort :lol:
Oricum, cel care se inhama la asa ceva poate fi convins ca va avea multi clienti pescari, asa ca nu ramane in paguba... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif
0

#4 Useril este offline   teacher64 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 139
  • Inregistrat: 23-June 07

Postat 04 November 2007 - 08:35 AM

In atentia lui mariandmd si nu numai: mi-ar place tare mult un asemenea trimaran, cum e cel de la carplounge, credeti ca s-ar preta la facut din forex?
De ce trimaran?! Pai un catamaran e mult mai stabil decat un vas monococa ( sa nu crezi ca am ceva cu "dulapurile" tale, Marian!), si nu se dezechilibreaza nici cand ai basculat o cuva si bate vantul lateral. Pe de alta parte, acumulatorul e partea cea mai grea la o asemenea nava, si e nasol sa ingreunezi numai o laterala. Deci... trimaran, cu bateria in mijloc, motorizarea si electronica, pe margini, cuvele intre cele 3 corpuri. Gresesc? Spuneti acuma, pana nu ma apuc de treaba! :( :(
Ma ajuta cineva la proiectare? dar sa procur forex/komatex? :(
0

#5 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2007 - 11:57 AM

arata bine
teoretic ar trebuii sa mearga doar ca e mai mult de lucru
cred ca pe viitor am sa fac si eu un catamaran.
0

#6 Useril este offline   aclaimed 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 02-May 06

Postat 13 February 2008 - 11:48 PM

Frumoasa deschidere de topic Teacher. in primul rand am intrat fugar pe acest topic si nu m-am putut abtine sa nu iti raspund la cele mai sus prezentate. este adevarat tot ce spui despre acest sport devenit obsesie, pe zi ce trece care mai de care pescar trebuie sa aiba cel mai adecvat echipament si sculele cele mai performante. E normal asta, atata timp cat si pestele este din ce in ce mai putin si din ce in ce mai protejat de proprietarii baltilor Pescarul .. ori de care categorie este el , doreste sa prinda peste , nu conteaza daca plateste 100 euro sau 2000 euro pe scule ca sa se relaxeze la sfarsit de saptamana si pe de alta parte sa mai si prinda . Asa ca apeleaza la navomodelism, acest hobby care acum 3-4 ani nici nu era bagat in seama sau era folosit doar pentru distractie sau o liniutza cu prietenii de aceasi teapa, cu navomodelistii.impulsul a venit de "afara" din occident . Acolo s-au dezvoltat mult mai devreme decat noi si acest sport a devenit o arta in a captura specimene cu ajutorul acestor navomodele . Spuneai mai devreme de un catamaran sau trimaran ca este ideal pentru stabilitate. Si asta este adevarat , noi fiind aproape singura tzara unde cream navomodele tip monococa, de ce ? pentru ca ne miscam greu . Nu suntem deschisi noului. Noi vrem sa plantam si sa pescuim daca se poate cu o barcuta care arata cel putin ca Queen Mary (scuze de cacofonie ) dar sa fie in miniatura, cu omuleti in interiorul vaporului si posibil Cpt Jack sa mai aiba si pipa fumegand la comanda feribotului.Suntem inca la epoca fierului unde cuvam momeala cu ajutorul arcului de la sistemul de prins soareci.Eventual cumparam si cateva bene ( cutii de scule ) sau distrugem jucariile copiilor pe care le adaptam cu cateva suruburi de 10 zincate sa nu zgarie privirea pescarului care se va bucura de aceasta " capodopera ". Ne mandrim ca avem cele mai scumpe barcute din lume, dar ce pacat ca aceste navomodele nu exista in nici un top al acestor scule.In Germania si Olanda se fac astfel de topuri printre producatori, fiecare isi extinde capacitatile si este o adevarata concurenta in a dezvolta aceasta tehnica.Aici la noi fiecare tine secret tehnica pentru el de frica sa nu o fure unul si altul.Deh te pomeni ca e vre-o arma nucleara si ne e frica sa nu o detoneze vreun maniac! Pe aceasta cale te intreb Teacher .... nu crezi ca e cam mult ce intrebi ? Crezi ca ai sa gasesti pe cineva care te va indruma catre un trimaran ? sau cel putin un catamaran ? , dar eu sincer te voi ajuta cu o coca tip catamaran. Deja vad ca ai inceput treaba la un trimaran, da-i bataie si termina-l. cand iesi prima oara cu el pe apa sunt curios la reactii. Sper sa mai prinzi si peste !!

Aceasta postare a fost editata de aclaimed: 14 February 2008 - 02:40 PM

Indiferent cu ce se ocupa oamenii de stiinta, ei obtin intotdeauna o arma.
0

#7 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 16 February 2008 - 09:47 AM

teacher64, la 27 Oct 2007, 08:58, a spus:

Pe site-urile de pescuit, cea mai recomandata /la moda barcuta a zilei este:
http://www.carplounge.de/
Este un trimaran frumos, are si un filmuletz de prezentare, cu filmari normale si subacvative. Se inhama cineva de pe forum sa se apuce sa faca o matrita de facut coci din fibra pentru asa ceva? As fi si eu dispus sa contribui financiar si cu ceva munca. Sau...barem un proiect de coca asemanatoare? Vasia, ce zici? http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
Eu sunt mult prea ocupat, si lucrand "printre picaturi" mi-ar lua multe luni un asemenea efort :)
Oricum, cel care se inhama la asa ceva poate fi convins ca va avea multi clienti pescari, asa ca nu ramane in paguba... :(

...am barca acasa,nu e ce v-ati astepta pentru banii astia; voi face poze, maine probabil ,si va luminez!
...tabula crasa, mortua est!
0

#8 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 16 February 2008 - 11:07 AM

salut,

abia acum am citit in totalitate acest subiect de fiecare data cand am vazut cat de mult este scris am fugit de el, cu toate ca randurile citite pe sarite erau ok (timpul e de vina), eu am incercat sa deschid un subiect despre vapoare in general nu ma intereseaza utilitatea proiectului (daca trebuie sa duca momeala intr-un loc este excelent)si sa ne apucam de un proiect serios sa gandim fiecare etapa in parte , sa stabilim de la inceput ce materiale se folosesc, ce componente, sa proiectam fiecare componenta in parte si sa o gandim bine in masura ce realizam si modelul, eu sunt intotdeauna gata sa incep un proiect nou daca am si ajutor si idei este mai usor de dus la capat...


spor

Aceasta postare a fost editata de vasia: 16 February 2008 - 11:48 AM

0

#9 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2008 - 02:50 PM

ipsihi, la 16 Feb 2008, 09:47, a spus:

teacher64, la 27 Oct 2007, 08:58, a spus:

Pe site-urile de pescuit, cea mai recomandata /la moda barcuta a zilei este:
http://www.carplounge.de/
Este un trimaran frumos, are si un filmuletz de prezentare, cu filmari normale si subacvative. Se inhama cineva de pe forum sa se apuce sa faca o matrita de facut coci din fibra pentru asa ceva? As fi si eu dispus sa contribui financiar si cu ceva munca. Sau...barem un proiect de coca asemanatoare? Vasia, ce zici? http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
Eu sunt mult prea ocupat, si lucrand "printre picaturi" mi-ar lua multe luni un asemenea efort :)
Oricum, cel care se inhama la asa ceva poate fi convins ca va avea multi clienti pescari, asa ca nu ramane in paguba... <_<

...am barca acasa,nu e ce v-ati astepta pentru banii astia; voi face poze, maine probabil ,si va luminez!

are un prieten al meu asa ceva si nu e multumit de ea
am vazut-o in proba pe IOR si nu mi-a placut.. este foarte puturoasa si are un consum de 4A pe mal iar in apa cred ca destul de mult
0

#10 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 16 February 2008 - 05:12 PM

Ne apucam de treaba?

<_<
0

#11 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 16 February 2008 - 05:21 PM

...asta e si impresia mea, la gabaritul si greutatea ei capacitatea cupelor este f mica ,este incomoda si urata,parca-i lighean;in rest e bine facuta,ingrijit si f silentioasa, 2 motoare, elicii bipale de suprafatza, turatia este ingrijorator de mica, statia este china, 40mhz, 6ch din care folosite 5, locasul in care ar fi trebuit sa intre o sonda tip smartcast este gresit proiectat, nici vb sa intre ,asadar trebuie modificat, acumulator 12v 7A ,si cam asta este tot cu mentiunea ca la eliberarea monturilor exista riscul de a ramane agatzate in cupe.Cu luminile aprinse arata mai luminata decat bradu' meu de craciun !Maine cand o dezverginez, pun poze!
...tabula crasa, mortua est!
0

#12 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 16 February 2008 - 05:28 PM

De urata este clar ca este urata, viteza nu-i trebuie ....

Sa vedem ce are la interior

asteptam
0

#13 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2008 - 06:27 PM

o barcuta care mi-a placut foarte mult dar din pacate nu mai stiu link-ul
0

#14 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2008 - 06:30 PM

uraa..
am gasit link-ul
http://www.baitervoe...en.nl/specs.htm
0

#15 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 17 February 2008 - 02:41 PM

Iertati-ma ca pic si io in subiect ca musca-n lapte dar nu-i mai bine in loc de un navomodel sa cumperi o barca gonflabila si sa duci 10kg de momeala unde vrea muschii tai decat sa te necajesti cu teleghidatul si bascularea?Sa nu dati cu paru` ca a fost numai o intrebare :D
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#16 Useril este offline   aclaimed 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 02-May 06

Postat 17 February 2008 - 03:53 PM

Nu prea te mai lasa pe balti cu barca si vasle. le este frica sa nu bagi cumva plase . Cu navomodelul te mai lasa dar si aici au inceput sa puna txe pentru folosirea navomodelului.
Indiferent cu ce se ocupa oamenii de stiinta, ei obtin intotdeauna o arma.
0

#17 Useril este offline   iulica_ff 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 20-August 06

Postat 17 February 2008 - 06:51 PM

aclaimed, la 17 Feb 2008, 14:53, a spus:

Nu prea te mai lasa pe balti cu barca si vasle. le este frica sa nu bagi cumva plase . Cu navomodelul te mai lasa dar si aici au inceput sa puna txe pentru folosirea navomodelului.

asta e tare. numai in romania auzi asa ceva: sa platesti pt ca dai de mancare la pestii altuia
:D :D :D :D

Toata lumea sa traiasca! Numai noi sa nu murim!!!
super fun

0

#18 Useril este offline   steelfixer 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 16-February 08

Postat 18 February 2008 - 02:08 PM

marian ai dreptate arata superbine ....pacat ca nu e in engleza!sunt din bacau ...si sunt un mic *admirator *al muncii tale si vreu sa demarez un proiect asemanator cu ale tale *dulapuri* si fir intins .....
0

#19 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2008 - 05:58 PM

steelfixer, la 18 Feb 2008, 14:08, a spus:

marian ai dreptate arata superbine ....pacat ca nu e in engleza!sunt din bacau ...si sunt un mic *admirator *al muncii tale si vreu sa demarez un proiect asemanator cu ale tale *dulapuri* si fir intins .....

multe multumiri si succes la proiect
daca ai nevoie de sfaturi nu ezita...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro