Modelism - RHC Forum: pentru incepatori - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

pentru incepatori

#1 Useril este offline   andrusca 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 06-November 03

Postat 06 November 2003 - 05:19 PM

Mai intai va salut pe toti de pe forum eu sunt Andrei si am 15 ani. As vrea sa discut cu tineri de varsta mea dar si ceilalti sunt bineveniti la discutie.
Am cateva trenulete de la tatal meu si as vrea sa-mi fac o macheta micuta dar din pacate tata nu este in tara sa ma ajute si foarte greu reusesc sa ma descurc.
Am citit cam ce s-a scris aici pe forum dar discutiile sunt prea avansate pentru mine si nici certurile nu le inteleg dar as vrea sa spun ca in pagina pricipala la Categorii nu sunt decat Aeromodelism, Automodelism si Navomodelism deci cine spunea ca discutiile de aici sunt slabe cam avea dreptate. Deci eu am intrat sa invat ceva si am gasit o gramada de certuri.
Pe langa asta as vrea sa mai spun ca pentru mine nu conteaza cine isi face reclama, pretul vorbeste! Cand ma duc sa cumpar vad eu care e pretul si nu ma pacaleste nimeni.
In incheiere doresc sa stiu daca este sectiune pentru incepatori unde sa pot discuta fara teama ca cineva imi da peste nas si ma face prost. Nu cred ca sunt prost daca nu stiu si vreau sa invat!
0

#2 Useril este offline   andrusca 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 06-November 03

Postat 06 November 2003 - 05:51 PM

andrusca,

MiniTechnik ti-a scris acest mesaj de pe site-ul
http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php.


Draga Andrei,Scrie-mi te rog direct la adresa minitechnik@pcnet.ro si te voi
ajuta cu placere.

:) ;) ;)

Minitechnik, ti-am scris eu personal tie vreun mesaj? Ori spui ca aici nu este activitate ori te bagi in vorba pe ascuns. Ce spui, e corect din partea ta?
Eu vreau sa discut cu toata lumea, de ce vrei tu sa discut numai cu tine? Ai vreun interes?
0

#3 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

  Postat 06 November 2003 - 05:52 PM

Eu te ajut cu cea mai mare placere! Zi de ce ai nevoie... :)
Born to fly... & Born to crash...
0

#4 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 06 November 2003 - 05:54 PM

In primul rind bine ai venit si daca ai inceput sa te joci cu lucriri dinastea trebuie sa te avertizez ca o sa te joci toata viata si nu mai scapi. Trebuie sa ma crezi si nu te uita la mine ca sunt tinar dar ua priverte ce mosuleti avem pe aici care se joaca ba cu avioane ba cu masinute ba cu barcute. Fiecare cu ce-i place.
Aici ai nimerit bine ca ai ce sa inveti si nu te crede nimeni prost in cel mai rau caz poate sa spuna ca esti incepator dar cu timpul inveti si nu mai este nevoie decat sa-ti completezi cunostintele cu lucruri noi.
Iti spun ca experienta vine jucandu-te asa ca ia jucariile si joacate iar cand nu sti ceva intreaba aici ca se gaseste cineva sa te invete.
Spor la joaca. :)
0

#5 Useril este offline   andrusca 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 06-November 03

Postat 06 November 2003 - 06:00 PM

Va multumesc pentru raspunsuri, trenuletele mele sunt PIKO si cred ca sunt cam vechi pentru ca sar de pe sine. In primul rand vreau sa stiu daca de vina sunt trenuletele sau sinele. E drept ca sinele sunt cam ruginite :) Se pot curata?
Apoi as vrea sa stiu care e cea mai mica dimensiune de macheta, camera mea nu e foarte mare si as vrea sa inacapa pe birou. Daca este o macheta micuta cate trenulete ar trebui sa aiba?
Multumesc!
0

#6 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 06 November 2003 - 06:18 PM

Cauta pe aici cu atentie sau pe la tehnice, stiu sigur ca cineva vorbea de curatarea sinelor. Incearca si la Vademecum.
Cam atit pot sa-ti spun de trenulete ca nici eu nu stiu mai nimic in domeniu.
0

#7 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

  Postat 06 November 2003 - 07:12 PM

Scuze ca n-am fost politicos. Bun venit printre maniaci. Gigi care face si desface are dreptate nu te mai lasi ... De exemplu uitate la mine, am: 1motoplanor RC
1glider RC(DISCO-######)
1planor zbor liber
1velier(saphir-rhc)
1barca ruseasca militara RC
1aripa captiv
1statie RC 2canale
1baraca viteza FSR RC
1statie RC 4canale

Putine nu?! Eu iti urez bafta si spor la treaba !!!!!!!!!!!!!!!!!













I am born 2 fly............................ :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: apache_helicopter_36.jpeg

Born to fly... & Born to crash...
0

#8 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 06 November 2003 - 07:41 PM

Ce te lauzi bre cu poza aia?
Eu am in constructie un autogiro. ;) :)
Si spune-i omului cel intereseaza nu de avioane, barci ci alte lucruri.
0

#9 Useril este offline   MiniTechnik 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 20-October 03

Postat 06 November 2003 - 08:07 PM

Daca locomotiva iti deraiaza de pe sina, nu este neaparat din cauza lor. Poate fi de vina si locomotiva dar asta numai daca este de lungime mai mare. Exista locomotive cu aburi cu tender pentru care constructorul indica o raza minima de curbura. Daca ai o macheta pe 16mm (HO) ai nevoie de minim 2m x 1,2m. Pe aceasta macheta insa nu vei putea pune locomotive sau vagoane lungi de 303mm, pentru ca razele de curbura sunt destul de mici.
0

#10 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 06 November 2003 - 08:59 PM

Eu am inteles ca trenuletele lui sar de pe sina nu ca deraiaza.
Este posibil ca acestea sa nu finctioneze cum trebuie din cauze tehnice si sa sara de pe sina sau sa fie sina destul de ruginita si trenuletul sa aube suficienta viteza incat marginea rotii sa adere pe marginea sinei si sa urce pe ea sa treaca in partea cealalta.

Parerea mea :)
0

#11 Useril este offline   MiniTechnik 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 20-October 03

Postat 06 November 2003 - 09:57 PM

De acord cu tine Gigi. Dar daca locomotiva sare de pe sine poate fi si din cauza ca este prea usoara si la viteze mari, din cauza razei de curbura prea mici are acest comportament.
0

#12 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 06 November 2003 - 10:01 PM

Da eu nu am exclus si asta eu doar am facut referire la ce a spus el ca trenuletul sare de pe sina.
Eu doar am dat cu presupusul acum ramine sa ne spuna el cand si in ce conditii sare trenul de pe sina.
0

#13 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 07 November 2003 - 09:43 AM

Mai intai iti urez "Bine ai venit !". Sper sa gasesti aici tot ceea ce ai nevoie. Nu trebuie sa disperi ca ai gasit o gramada de certuri pentru ca de cand este forumul (am citit majoritatea mesajelor) am numarat doar vreo 3 certuri serioase. La Modelism Feroviar nu este decat unul singur, dar este recent si din aceasta cauza ti-ai format o impresie gresita.

Nu trebuie sa te simti prost ca nu cunosti anumite aspecte, ca pentru asta suntem aici: sa punem intrebri si sa primim raspunsuri, in limita decentei si bunului simt. Chiar eu am pus intrebari puerile, dar nu m-am complexat din atata lucru.

Am vazut ca ai adus vorba de sine ruginite. Eu am initiat un subiect pe aceasta tema. Citeste-l si daca mai ai intrebari nu ezita sa le pui.

De curand am cumparat un set Tillig cu o locomotiva cu aburi si vagoane de persoane. Unul dintre ele nu vrea sa stea pe sine mai mult de o tura. Nu este din cauza sinelor care sunt noi. Nici din cauza curburii caci am respectat circuitul indicat de fabricant. O sa mai vorbesc cu cei de la care l-am achizitionat sa vad ce idei au si o sa revin sa-ti spun ce am rezolvat.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#14 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

Postat 07 November 2003 - 11:19 AM

Eu il ajut bre. Acuma poza era doar de fite asa de frumusete nu sa ma laud. Acum astai pentru tine andrusca:


>>>>>>>>>>>>>>>>>>DIN PARTEA MEA AI ASISTENTA TEHNICA GRATUITA!!!<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Born to fly... & Born to crash...
0

#15 Useril este offline   andrusca 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 06-November 03

Postat 07 November 2003 - 03:27 PM

Am cautat subiectul cu sinele ruginite, merge foarte foarte foarte greu si m-a dus tot aici. Nu stiu daca trenul meu deraiaza sau sare, habar n-am care e diferenta. Nu sare in sensul ca topaie ca o capra, nu stiu cum sa explic. M-am dus la magazin sa intreb acolo si mai bine nu ma duceam. Asa ca o s-o las mai moale cu trenuletele ca am inceput cu stangul. Sau caut in alta parte.
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.
Salut!
0

#16 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 08 November 2003 - 11:19 AM

Subiectul cu sinele ruginite este in pagina a doua, al patrulea subiect de sus. Se incarca la fel de bine ca celelalte.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#17 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 04 December 2003 - 09:12 AM

Am gasit remediul pentru deraierea trenurilor. Dupa ce am construit ovalul original, din cutie, am constatat ca locomotiva sare in toate patru curbele. Asa ca am schimbat sinele noi, lucioase, cu unele oxidate si nu mai am nici o problema. Incearca sa pui macar in curbe sine mai vechi.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro