Modelism - RHC Forum: "Vasa" - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5

"Vasa" constructie macheta la scara 1:100

#121 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 09 December 2011 - 06:46 PM

:D :excl: :excl:
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#122 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 09 December 2011 - 08:44 PM

Am um mare regret in suflet, vis-a-vis de acest topic, care viza candva constuctia machetei acestei nave dragi mie, VASA.Aceasta macheta nu va fi finalizata (din pacate) de nici unul dintre cei doi MAESTRI(!) romani ai acestui sport, care au inceput sa o construiasca. Unul dintre ei, Andrei Romeo, pur si simplu nu mai are timp!Celalalt, Balca Costinel, Drake, pur si simplu NU este capabil! Probabil, tutorele lui in ceea ce priveste modelismul s-a saturat sa mai munceasca pentru el!Ban-ul luat acum ceva timp (3ani?)in urma, pur si simplu l-a transformat pe drake in martir ,si a ascuns INCAPACITATEA acestuia de a construi un model. competitiv. Cel mai corect ar fi,sa mutati acest topic la alta rubrica, nu stiu, poate "Campioni Mondiali Inchipuiti... " sau poate "Palmares de c***t-inventat-inchipuit!"si sa balacarim acolo in voie... Eu as avea cate ceva de spus...
0

#123 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 09 December 2011 - 09:36 PM

si ca sa fie treaba buna am primit si un warn pentru limbaj :D cel de acum trei ani.
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#124 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 09 December 2011 - 10:36 PM

Categoric sunt multe de spus atat despre D-l Romeo Andrei cat si despre Balca Costinel, dar..........
mai bine va las sa cititi
http://www.adevarul...._290971133.html
Imagine postata
......si poate totusi
0

#125 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 09 December 2011 - 10:58 PM

despre dl. andrei romeo intradevar se pot spune multe.si doar lucruri bune. unul , foarte pe scurt: Este, in momentul actual, cel mai bun modelist roman.despre baldabaca insa, NU se poate spune mare lucru, in afara de ceva rezultate pe la mondiale, obtinute elstiecum. Cu ziarele in care a aparut probabil s-a sters lumea de mult la...C'ya...soon!
0

#126 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 09 December 2011 - 11:17 PM

drake s-o fi refugiat in bratele lu obi wan....alt frustrat care ma mintea pe mine in pm-uri ca este psiholog si injura ca birjarii.acuma e refugiat pe un forum de modelism feroviar si da lectii pe acolo despre cat este el de bun la navomodelism. :ph34r:
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#127 Useril este offline   Gaboanta 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 08-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 09 December 2011 - 11:56 PM

Vezi postareastamate, la 09 December 2011 - 11:17 PM, a spus:

drake s-o fi refugiat in bratele lu obi wan....alt frustrat care ma mintea pe mine in pm-uri ca este psiholog si injura ca birjarii.acuma e refugiat pe un forum de modelism feroviar si da lectii pe acolo despre cat este el de bun la navomodelism. :ph34r:

0

#128 Useril este offline   Gaboanta 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 08-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 10 December 2011 - 12:29 AM

Pentru cei ce nu il cunosc pe Costin Balca e mai bine sa fie mai retinuti. Stimate Senior cat si juniorul de mai sus, el inca face navomodelism de performanta si nu da lectii la feroviare, este chiar talentat. Completand, nu cred ca sunteti ca si el maestru emerit al sportului ,ceea ce va doresc sa ajungeti eventual :yahoo:.
Navomodelismul r.c. este un sport destul de scump si inaccesibil pentru unii, pe cand ce face Drake e arta.
Ce a pierdut acest forum este experienta unui campion mondial ce isi oferea micile secrete de abordare a navomodelelor statice. Dar asta e , cand cineva povesteste de munca lui trebuie sa vina cineva sa dea cu ....LAC :ph34r:....

Aceasta postare a fost editata de Gaboanta: 10 December 2011 - 12:31 AM

0

#129 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 10 December 2011 - 12:34 AM

s-au adunat galatenii sa il critice pe Bilca.parerea mea este ca rezultatele lui Bilca la nivel mondial si european nu pot fi puse la indoiala.discutind cu citeva persoane care au fost in ambele competitii,am aflat ca nu merge "spaga" la nivel de concurent.se poate da "spaga"la nivel de club,iar daca Bilca are rezultele cum ginditi voi,atunci ar trebui ca tot clubul din constanta sa fi obtinut rezultatele asa.Bilca are in palmares o nava scara 1:250 medaliata la mondiale si eurpene.oare citi din cei care dau pietre pe aici au un asemnea rezultat?
nu contest nivelul vostru navomodelistic,dar pina ajungeti la nivelul lui Bilca ,mai aveti mult de muncit.
pe domnul Andrei Romeo,nu il cunosc decit din auzite,si tot din auzite se pare ca domnul Marius Chescu ar fi el mai bun din tara.felicitari pentru amindoi si mult succes in cariera lor modelistica.
obi wan,este un om de nota 10,chiar daca injura mult.personal il cunosc,povestim mult,iar lucrarile lui modelistice sint la un nivel ridicat.normal ca in lipsa ambilor fosti colegi de forum,se pot spune multe,se poate critica,birfi,arunca cu pietre,etc,insa cei care vor sa vada rezultatele lui Bilca ii rog sa dea o cautare pe site-ul de la Naviga.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#130 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 10 December 2011 - 08:14 AM

jeli,tu chiar nu intelegi;daca te duci la competitii cu o macheta facuta de altul,medalia sau locul este al tau.de necontestat,nui asa.....

arunca un ochi la postarea 62 si 63 din acest post.ce parere ai de filele puntii?

Aceasta postare a fost editata de stamy: 10 December 2011 - 08:19 AM

Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#131 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2011 - 08:48 AM

Vezi postareastamy, la 09 December 2011 - 09:36 PM, a spus:

si ca sa fie treaba buna am primit si un warn pentru limbaj :crazy: cel de acum trei ani.


A intrat alt moderator si a gresit. S-a reparat.


0

#132 Useril este offline   Gaboanta 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 08-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 10 December 2011 - 11:00 AM

Vezi postareastamy, la 10 December 2011 - 08:14 AM, a spus:

jeli,tu chiar nu intelegi;daca te duci la competitii cu o macheta facuta de altul,medalia sau locul este al tau.de necontestat,nui asa.....

arunca un ochi la postarea 62 si 63 din acest post.ce parere ai de filele puntii?



Se vede ca realizezi numai kitu-ri de plastic sau navomodele de epoca date cu lac incolor (chiar nu am stat sa te urmaresc)..
Eu cred ca din experienta ta personala ne explici faptul ca te duci cu macheta altuia la concurs (oare la ce concursuri!!), iar cand te uiti pe o punte inferioara ce nu este vazuta deoarece este acoperipa de puntea principala devi carcotasi (asa sunt romanii).
Ca fapt divers uitate la etrava proiectata la scara si realizata din lemn de prun (nu vad nici un defect nici in poze dar nici in realitate).
Imi pare rau ca nu va mai invata cum se construieste un navomodel static de concurs. Parerea mea este sa-l lasati in pace pe Drake, ca nu cred ca mai revine pe acest forum ( cu toate ca imi doresc sa va mai invete cate ceva )
Iar daca nu a-ti fi facut comentarii rautacioas la un topic inchis de ceva ani nu a-si fi intervenit. Ca o concluzie lasati-va de palavrele si apucati-va de lucru sa vedem si alte lucrari !!
0

#133 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 10 December 2011 - 11:22 AM

nu vad ce au filele puntii?!?.aceiasi metota o aplic si eu si multi altii,pentru ca acele file vin placate cu furnir sau baghete care imita calafatuirea.dupa placare nu s-ar mai fi vazut nimic din ceea ce se vedea acum in poze.ce idiot face o nava de nivel mondial si lasa pe altul sa intre cu ea in concurs???indiferent cine ar fi facut aceasta nava,putea sa intre in concurs cu ea fara sa fie el prezent.daca te uiti la postarea 56 si 57 ,intelegi ce este acolo.probabil ca toti cei ce il criticati nu ati citit ce scrie el in acest topic.daca ati fi citit,vedeati ca scrie clar ca nu cere sfaturi,si nu vrea sa fie corectat.acest lucru ai incercat tu sa il faci cind l-ai intrebat de grosimea chilei,si nu ar fi izbugnit acest scandal penibil.iar toti cei care intrau azi pe RHC,ar fi vazut evolutia acestei nave pina in ziua de azi.Drake facea aceasta nava sub indrumarea domnului Andrei Romeo si daca nu gresesc si domnul Costiniuc il indruma.acel prieten din Suedia de care Drake pomeneste,imi este prieten bun,si era a treia persoana care il indruma pe Drake.acel prieten a facut macheta navei Vasa,dupa care s-a restaurat nava adevarata.pe linga ce am vorbit eu cu Drake,am vorbit si cu altii care il cunosc de pe vremea cind Drake avea 6 ani si s-a apucat de modelism.nimeni nu ii contesta valoarea in afara de voi.probabil ca voi aveti lagaturi cu C.I.A,si aveti mai multe informatii,care vin plutind pe Dunare pina in Galati.este treaba voastra ce spuneti si ce scrieti aici,dar repet pina ajungeti voi la nivelul lui mai este mult de muncit.eu personal nu pot ,si nici nu tind sa ajung acolo unde este Drake azi,nici nu spun despre lucrarile de la mondiale ca ar fi niste lucrari slabe,si nu ma cred "galatic"in aceasta ramura a modelismului.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#134 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 10 December 2011 - 11:29 AM

@gaboanta:vad ca te-a angajat avocat.hai sa te lamuresc si pe tine,te vad agresiv in declaratii.eu particip la aceleasi concursuri cu amicul tau,in plus sunt unul din cei care-l arbitreaza.nu te mai chinui sa varuiesti in roz activitatea lui atat timp cat pune pe masa o singura macheta de vre-o 5 ani si aia care NU E FACUTA DE EL.un navomodelist prezent la un concurs national,international sau cupa trebuie sa fie prezent in timpul arbitrajului sa prezinte macheta in caz de nelamuriri.nu l-am vazut niciodata in ultimi ani.cat despre macheta lui prezentata aici,hai sa fim seriosi.probabil ca te pricepi la fel de mult ca el si asa se explica.si stii ce e interesant,te-ai inscris pe forumul asta doar ca sa sari la gatul celor care au indraznit sa comenteze la adresa amicului tau iubit.

Aceasta postare a fost editata de stamy: 10 December 2011 - 11:29 AM

Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#135 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 10 December 2011 - 11:34 AM

:crazy: =@ 8) cu siguranta ca esti un arbitru bun. :rofl: :rofl: :rofl:
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#136 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 10 December 2011 - 04:45 PM

As vrea sa reamintesc un lucru care unii o stiu foarte bine, alti nu. Se vorbeste peste tot de machetisitii medaliati cu aur, argint, etc, la campionate mondiale, europene samd. Fara sa micsoram meritele lor, sa reamintim ca medaliile la machete se dau diferit ca la alte catgorii de modele. Intr-un concurs cu 100 machete, toate pot fi medaliate cu aur daca intrunesc conditiile necesare, dar numai unul ia locul intai. La un alt concurs de modelism, din 100 de concurenti dor unul ia medalia de aur, cel clasat pe locul intai. Sa nu ma inteleaga nimeni gresit, ce fac machetistii e intr-adevar arta, merita toata admiratia, dar medaliile se dau altfel.
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#137 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 10 December 2011 - 09:32 PM

Vezi postareaGyula, la 10 December 2011 - 04:45 PM, a spus:

As vrea sa reamintesc un lucru care unii o stiu foarte bine, alti nu. Se vorbeste peste tot de machetisitii medaliati cu aur, argint, etc, la campionate mondiale, europene samd. Fara sa micsoram meritele lor, sa reamintim ca medaliile la machete se dau diferit ca la alte catgorii de modele. Intr-un concurs cu 100 machete, toate pot fi medaliate cu aur daca intrunesc conditiile necesare, dar numai unul ia locul intai. La un alt concurs de modelism, din 100 de concurenti dor unul ia medalia de aur, cel clasat pe locul intai. Sa nu ma inteleaga nimeni gresit, ce fac machetistii e intr-adevar arta, merita toata admiratia, dar medaliile se dau altfel.



Am cautat referinte ca sa inteleg si eu sensul galcevei din acest post in legatura cu medaliile si premiile. Si am gasit pe pagina Naviga.

http://www.naviga.or...rtmund-2010.pdf

Pentru ilustrarea celor postate de Gyula, se pot consulta cele 12 pagini ale clasamentului concursului de machete (Clasa C) de la Dortmund, 2010. Daca inteleg eu bine, pentru punctaj intre 100 si 95 se obtine medalie de aur, intre 94,99 si 90 medalie de argint iar intre 89,99 si 85 medalie de bronz. Adica, daca realizezi o macheta care poate primi 100 de puncte in urma evaluarii conform criteriilor de arbitraj (pe care nu le-am gasit inca), atunci esti campion, esti pe locul I si primesti medalie de aur. Medalie de aur impreuna cu toti cei care obtin cel putin 95 de puncte si care, asa cum bine observa Gyula, pot fi inca 100 sau nici unul. Ceea ce nu diminueaza cu nimic meritul pentru munca depusa in realizarea unei machete.
Nu as folosi totusi termenul "arta". As pastra "arta" pentru creatie, nu pentru reproducere la scara, chiar cu fidelitate absoluta. Cred ca virtuozitate, sau alt cuvant cu aceeasi semnificatie, este mai potrivit. Ceea ce nu implica lipsa admiratiei.
0

#138 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 11 December 2011 - 10:52 AM

Completez cele spuse de dan stroie, mentionand ca la campionatele mondiale si europene NU se acorda titlul de campion. Asa ceva NU exista.Exista doar model medaliat cu aur , argint sau bronz...Exprimarea corecta in anumite cazuri este:sportivul x sau y a construit modelul z, model care, la campionatul tz a obtinut medalia de... lemn.Doar la campionatele nationale se acorda titlul de campion, dar asta e alta poveste.
0

#139 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 11 December 2011 - 10:55 AM

Am continuat sa caut regulamentul Naviga pentru clasa C cu subclasele ei C-1 pana la C-7 pentru a ma lamuri in chestiune.
Eu nu am reusit sa il gasesc pe site-ul oficial Naviga unde ma asteptam sa fie. L-am gasit insa pe site-ul modelistilor machetisti din Croatia, in cele doua variante: germana (limba oficiala Naviga) si in engleza (tradus cu un instrument oarecare si care poate fi inteles contextual). Pentru o exprimare corecta in limba engleza recomand regulamentul national croat. Exista diferente fata de regulamentul Naviga in ceea ce priveste sistemul de punctare pentru acordarea medaliilor, dar nu sunt de natura sa impiedice intelegerea spiritului regulamentului.

Regulamentul in limba germana:

http://hsb.hr/sites/...elwerk%20de.pdf

Regulamentul in limba engleza:

http://hsb.hr/sites/...tions%20eng.pdf

Regulamentul national croat in limba engleza:

http://hsb.hr/sites/...tions%20eng.pdf

Din cate am inteles eu, medaliile rasplatesc efortul depus pentru constructie (practica) si documentare (teorie). Intre cei care au muncit, departajarea se face prin punctaj. Din criteriile de punctare rezulta clar (cel putin pentru mine) ca realizarea unei machete de concurs este o treaba foarte serioasa.
0

#140 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 11 December 2011 - 11:09 AM

Vezi postareagobi71, la 11 December 2011 - 10:52 AM, a spus:

Completez cele spuse de dan stroie, mentionand ca la campionatele mondiale si europene NU se acorda titlul de campion. Asa ceva NU exista.Exista doar model medaliat cu aur , argint sau bronz...Exprimarea corecta in anumite cazuri este:sportivul x sau y a construit modelul z, model care, la campionatul tz a obtinut medalia de... lemn.Doar la campionatele nationale se acorda titlul de campion, dar asta e alta poveste.



Multumesc pentru precizari gobi71. Cum nu m-am ocupat de machete, nu eram in tema la acest nivel. M-a interesat insa partea de regulament pentru a intelege ce se discuta pe forum in chestiune.
Colectia mea de Sfantul Ioan Botezatorul creste sub forma de teanc, cu dubluri la numerele care contin baghete pentru ca nu m-am hotarat daca sa realizez modelul ca in instructiuni sau complet inchis. Folosesc cuvantul "model" pentru ca dupa citirea regulamentului pentru clasa C "macheta" mi se pare prea mult spus pentru acest kit. Si cand voi avea ragaz ma voi apuca sa asamblez acest model.
Lipsa documentatiei in acest kit este semnul clar ca nu este destinat participarii la concurs, cel putin nu in forma data. Lipsa documentatiei este penalizata cu 20 de puncte (sper sa nu gresesc) asa ca orice fel de medalie iese din discutie. Ramane placerea de a lucra.
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro