Modelism - RHC Forum: Nave moderne - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Nave moderne si civile si militare

#1 Useril este offline   Anonim 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25-March 04

Postat 17 October 2007 - 02:46 PM

Domnilor
Nu pot sa ma abtin si sa nu observ ca mai toata lumea se inclina catre
nave cit mai de "epoca" sau f vechi, in loc sa se intereseze de nave mai moderne.
Eu sincer, as opta pentru nave , fie civile , sau fie militare mai moderne si asta din mai multe motive.
-Sunt mai actuale,
-Au performante dinamice (pt un telecomandat sa zicem) mult mai bune
-Sunt mai frumoase
-Si nu in ultimul rind , cred ca si documentatie in format electronic e mult mai usor de gasit
(pentru navele astea vechi, probabil ca nu ve-ti gasi mare lucru, sau daca gasiti totul va fi
din carti sau reviste, scanate sau copiate ca poze. Nicidecum nu cred ca ve-ti putea gasi
ceva in format CAD care binenteles v-ar ajuta enorm in executia unui navomodel)

Ce ziceti, am dreptate?
Astept oricum comentarii si opinii la acest topic.

PS
Haideti fratilor sa privim totusi inainte , nu sa cautam sa numai vechituri.
(Nu zic ca "vechiturile alea", au avut si ele zilelele lor de glorie, dar ,
acum suntem in sec 21 si cred ca trebuie sa facem si pasi inainte)
:) :D
0

#2 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 18 October 2007 - 09:53 AM

"vechiturile"...parerea mea au mai multa frumusete decat orice port-container sau petrolier din ziua de azi, nu degeaba lumea zice perioadei alea "belle-epoqe"....sau majoritatea de aici sunt romantici incurabili, cine poate spune....


De ce o locomotiva cu abur fascineaza pe oricine mai mult decat una electrica, moderna?...

De ce elvetienii mai au pe lacul Lemman pasagere cu zbaturi...nemtii mai au pe Elba pasagere cu zbaturi...chiar romanii au inceput sa reconditioneze vechile remorchere cu zbaturi (domane ajuta)... :o :o ....


Astai parerea mea
0

#3 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 18 October 2007 - 09:58 AM

o chestie interesanta am observat-o la concursurile de navomodele....cum se face ca modelele unor nave vechi castiga in detrimentul navelor moderne....au mai multe detalii cele vechi .....sau navele noi sunt prea "comerciale"...ca si muzica....


Punand in comparatie un crucisator din 1900 cu unul din 2000...eu zic ca laudele le primeste primul....dar cel mai bine cred ca ar putea raspunde un dealer de kituri de modele (de e x. revell)...ce vanzari are la nave noi si vanzarile din navele vechi
0

#4 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 18 October 2007 - 03:45 PM

Anonim, la 17 Oct 2007, 14:46, a spus:

Domnilor
Nu pot sa ma abtin si sa nu observ ca mai toata lumea se inclina catre
nave cit mai de "epoca" sau f vechi, in loc sa se intereseze  de nave mai moderne.
Eu sincer, as opta pentru nave , fie civile , sau fie militare mai moderne si asta din mai multe motive.
-Sunt mai actuale,
-Au performante dinamice (pt un telecomandat sa zicem) mult mai bune
-Sunt mai frumoase
-Si nu in ultimul rind , cred ca si documentatie in format electronic e mult mai usor de gasit
(pentru navele astea vechi, probabil ca nu ve-ti gasi mare lucru, sau daca gasiti totul va fi
 din carti sau reviste, scanate sau copiate ca poze. Nicidecum nu cred ca ve-ti putea gasi
 ceva in format CAD care binenteles v-ar ajuta enorm in executia unui navomodel)

Ce ziceti, am dreptate?
Astept oricum comentarii si opinii la acest topic.

PS
Haideti fratilor sa privim totusi inainte , nu sa cautam sa numai vechituri.
(Nu zic ca "vechiturile alea", au avut si ele zilelele lor de glorie, dar ,
acum suntem in sec 21 si cred ca trebuie sa facem si pasi inainte)
:)  http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/wink.gif


Draga anonimule din Galati,

Sunt intru totul de acord cu tine. Navele moderne sunt mai actuale. Altfel nici nu ar fi moderne, nu-i asa? Bineinteles ca au performante dinamice mai bune, doar au beneficiat de cateva mii de ani de experienta cand s-a facut prima barca, monoxila sau trunchi plutitor, ce-o fi fost...
Si cum sa nu fie mai frumoase, din moment ce inglobeaza atata progres stiintifico-tehnic si artistic, efort, calcule, sacrificii. Ele au ajuns pe cele mai inalte culmi ale progresului. Intr-un cuvant am putea spune ca reprezinta epoca de aur a constructiei de nave.
Cei cativa rataciti de aici care se extaziaza dupa navele vechi, incete, ineficiente, urate s.a.m.d. sunt niste elemente retrograde care oricum sunt sortiti disparitiei, pe masura ce societatea noastra multilateral dezvoltata avanseaza. Ai dreptate, nu trebuie sa traim in trecut, trebuie sa uitam de vechituri si sa privim catre viitor.
Sa nu facem ca retrograzii care proslavesc nave invechite din epoci decadente. Ei oricum sunt condamnati, au ajuns marginea prapastiei. Trebuie sa facem pasi mari ca sa o luam inaintea lor, sa ii depasim cu orice pret!!!
0

#5 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2007 - 04:25 PM

Draga Kaboom, stiindu-te un retrograd de conservatorist decadent si invechit si auzindu-te cum debitezi lozinci progresiste, nu pot sa cred decat ca ori ti-ai pierdut mintile, ori te ti de sotii. Ca demagog nu te cred a fi.

Lasand gluma la o parte, sunt intru totul de acord cu claudiu_ne. Nu m-as atinge de navele moderne, insa vechi mi-am facut si as mai face. Acum ca m-am apucat de trenulete, tot cu "vechituri" din epoca III si IV am inceput. Din acelasi motive enumerate de claudiu_ne. Sigur ca functional, navele moderne sunt grozave dar ca aspect, pe mine nu ma incanta deloc.


0

#6 Useril este offline   geo_sim 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 220
  • Inregistrat: 19-April 06

Postat 18 October 2007 - 04:48 PM

N-or fi avand ele calitati nautice deosebite astea vechi, da' sunt FRUMOASE, te incanta tocmai prin vechimea lor!
Graupner MC-24, 40Mhz, canal 61
0

#7 Useril este offline   Anonim 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25-March 04

Postat 18 October 2007 - 07:35 PM

Domnilor
Treuie sa recunosc, ca se pare, topicul meu despre nave moderne , nu are mare succes, si ca "lumea" in general
prefera sa mearga pe caile batatorite de altii si sa continue sa incerce sa faca machete sau modele navigante
pe vechile metode si vechile planuri , si vechile nave.
Asta e, nimeni nu obliga pe nimeni, va da-ti seama, dar cu tot respectul pentru ce inseamna modelism de nave
sa zic asa..cu trecut de succes, eu voi crede in continuare ca oricind un model de nava moderna va incanta mult mai mult
privirile oricui.
Iar din punct de vedere al calitatilor navigante, sunt ferm convins ca un model de nava moderna, va naviga mult mai bine
pe orice "balta",sau in orice concurs sau demonstratie.
Dar sigur fiecare are dreptul sa priveasca prin perspectiva lui ceea ce vrea si ce crede ca poate insemna navomodelismul
Pentru cei care totusi sunt dornici sa vada cam ce inseamna o nava moderna, va dau un link catre ceea ce cred eu ca ar putea fi ceva frumos
http://www.ulsteingroup.com/Kunder/ulstein...&qm=wcm_2,6,6,1
Judecati si singuri.

Apropo, stie careva, sau a auzit de conceptul navelor cu prova topor (Axe bow) ? Sunt sigur ca o nava de genul asta naviga mult mai bine
pe o balta cu valuri sau ceva vint (si citi dintre noi n-am avut parte de din astea prin concursuri) Gresesc cumva?
Asta poate fi iarasi o abordare a ceea ce poate insemna o nava moderna

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-32-1192728956.jpg

Aceasta postare a fost editata de Anonim: 18 October 2007 - 07:39 PM

0

#8 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 18 October 2007 - 08:50 PM

frumoasa poza ,paraca e titanic-ul cu comanda schimbata :)
in alta ordine,salutare mihut! daca ai timp te astept pe la mine la un pahar de vorba
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#9 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 18 October 2007 - 09:21 PM

prima nava e faina....si destul de bizara....dar tu ne-ai expus aici niste ciudatenii, ...iar a doua nava aduce a vremuri demult apuse
0

#10 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 18 October 2007 - 10:27 PM

Are si pinten :o
0

#11 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 18 October 2007 - 10:39 PM

Iar cele din ultimul link bijuterii .....contemporane!
0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

#12 Useril este offline   drake 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 12-May 07

Postat 18 October 2007 - 10:56 PM

Intradevar,navele moderne au calitati navigante exceptionale,asta datorandu-se cui?
Chiar trebuie sa aruncam cu noroi in tot ceea ce a existat?
ambele categorii isi au frumusetea lor dar depinde cat de bine o reproduci.
0

#13 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 19 October 2007 - 07:34 AM

Salut,
un subiect dificil de atins, vorbe grele ca de obicei in acest forum, atacuri subtile sau mai putin daca nu suntem de acord cu parerea altuia, eu zic ca intr-un forum de acest fel ar trebui sa existe dreptul la replica fara sa ne atacam unii pe altii, ma oboseste viata de zi cu zi si cu atat mai mult cand intru pe acest forum sa ma relaxez, sa vad discutii dificile.

parerea mea este ca fiecare vapor are frumusetea lui, fiecare vapor are farmecul lui, o corabie are frumusetea artei cu care este construita, un schooner atrage prin eleganta formelor, un yacht modern prin rafinamentul liniilor, un transcontainer prin simplitatea si eficienta cu care isi face treaba. este adevarat ca modelismul se bazeaza in mare parte pe navele vechi pentru ca exista mai multa documentatie despre ele, pentru ca este vorba de nostalgia vremurilor apuse, dar sunt sigur ca toti din acest forum se uita cu jind la orice yacht nou care are inclusa toata istoria navelor in forma si structura. sunt de acord ca evoluam, sunt de acord ca suntem obligati sa evoluam dar nu sunt de acord sa uitam de unde am plecat.

vreau sa construiesc vapoare, sa ma bucur de putinul timp avut la dispozitie pentru aceasta activitate , vreau sa construiesc vapoare moderne ca asta inseamna evolutie
vreau sa am intotdeauna ca back-up o o nava construita prin 1800 sau 1900, sa ma relaxez cu detaliile de constructie ale acesteia.

eu sunt de acord cu acest topic si consider ca ne cramponam prea mult sa construim modele de foste glorii cand am putea sa facem si unele actuale, de fapt frumusetea unei nave se reflecta si in efortul si in munca depusa construirii ei.

spor

si haideti sa punem bazele unui proiect de nava modern care sa includa tot ce va place la alte nave.

Aceasta postare a fost editata de vasia: 19 October 2007 - 11:42 AM

0

#14 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 19 October 2007 - 08:32 AM

eu cred ca nu s-a spus esentialul:aici este vorba de placerea de a construi ceva.indiferent ce.nu suntem la o planseta de proiectare ,construim.vechi sau noi,mici sau mari-ce conteaza.nu mai umpleti pagini cu pareri pro sau contra care nu duc decit sa ne faca sa uitam de ce ne intilnim aici de fapt.parerea mea... :o
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#15 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 19 October 2007 - 08:33 AM

eu cred ca problema s-a pus gresit de la inceput...tin sa precizez faptul ca, nu cred ca discutiile de aici au caracter de atacuri....daca cineva e pasionat de tot ce insemna vapoare moderne de ce nu deschide un topic, subiect nou de discutie....de ex. remorcherul Zwarter Zee, crucisatorul muntenia (distr. Marasesti)...asta nu bag mana-n foc ca e modern.......si cui-i place vorbeste de el... :o
Astfel aceste discutii nu ar mai fi avut rost...


PS...exista o vorba romaneasca..."nu te poti p..a (pipi) in gusturile cuiva"...poate e deplasata vorba romaneasca ...dar asta e

in rest...sa se-nvarta roata (zbatul, elicea, turbina,etc) :o

Aceasta postare a fost editata de claudiu_ne: 19 October 2007 - 08:34 AM

0

#16 Useril este offline   Anonim 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25-March 04

Postat 19 October 2007 - 11:21 AM

Da. deacord
Se pare ca claudiu_ne, a pus cel mai bine problema si esenta ei oarecum.
Cred ca am sa deschid un topic despre navele astea, si cui ii place sa discutam sa schimbam pareri
sau orice altceva, (planuri, idei, informatii , etc) va fi bine venit acolo, si am sa incerc sa ajut pe oricine
in masura in care voi putea si eu.
Cred ca asa e cel mai bine, pentru toata lumea, in a reusi sa discutam si despre aceste nave moderne
si proiecte navomodelistice care sa le includa.
Ce ziceti ? Corect nu ?
Bafta la toata lumea, si multumesc pentru pareri.
:o :o

Aceasta postare a fost editata de Anonim: 19 October 2007 - 11:23 AM

0

#17 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 19 October 2007 - 11:40 AM

multam la fel

si asteptam cu interes ca tot ne-ai intaratat si primul subiect


:o
0

#18 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 19 October 2007 - 11:57 AM

excelent...
0

#19 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 19 October 2007 - 12:00 PM

Anonim, la 19 Oct 2007, 11:21, a spus:

Cred ca asa e cel mai bine, pentru toata lumea, in a reusi sa discutam si despre aceste nave moderne
si proiecte navomodelistice care sa le includa.

daca exista documentatie.. :o
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#20 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 19 October 2007 - 12:08 PM

daca nu exista o facem noi, cred ca asa a inceput totul nu?

:D
0

#21 Useril este offline   bogota 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28-June 05

Postat 19 October 2007 - 12:43 PM

salutare tuturor!
am sa intru si eu putin in discutie, referitor la navele moderne cred ca datele tehnice si detaliile (planuri, scheme, dimensiuni) sunt mai greu de obtinut, acum depinde de perioade. Daca vorbim de niste nave ce dateaza de la 1990 e mai greu de obtinut (secrete de stat chestii de concurenta), fata de alte planuri ale unor nave de pe la 1900, de exemplu.
Am remercat un lucru, sau mai bine spus o diferenta in executia modelelor mai vechi decat cele moderne. Daca a-ti observat la navomodelele mai vechi majoritatea folosesc sa spunem lemnul de balsa (au forme ce permit folositea materialelor mai usor de procurat mai usor de "modelat"). La navolodelele moderne (nave moderne) poate a-ti remarcat complexitatea formelor hidrodinamice, aerodinamice. Aceste forme (modelarea lor) este mai grea si mult mai costisitoare folosindu-se metode noi de modelare, folosirea materialelor compozite (fibra de sticla, fibra de carbon), folositea unor procese tehnologice de debitare moderne (CNC). Aceste metode noi nu sunt usor accesibile majoritatii modelistilor, de aceea fiecare se orienteaza la modele care sunt usor de executat.

gata cu parerile mele despre navele moderne.

sper sa nu fi gresit cu ceva... Din cauza bugetului si mai ales a materialelor de constructie si ale sculelor si dispozitivelor raman la modelele mai vechi. am uitat sa mentionez ca in aceasta perioada de avant tehnologic majoritatea constructiilor tind sa fie cat mai simple din punct de vedere al designului (fara prea multe artificii estetice, vezi navele de inainte de titanic sa zicem) dar cu randamente cat mai bune.
0

#22 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 19 October 2007 - 03:33 PM

Cred ca nu materialele sunt problema. In fond poti sa faci foarte bine un vas modern prin metoda traditionala, din lemn. Dupa ce e vopsit si chituit nu iti dai seama din ce e.
Ba la cele moderne care nu au lemn deloc e chiar mai simplu, pentru ca poti folosi diferite plastice care sunt usor de taiat, chiar si cu cutter-ul.
Oricum sunt destule modele de nave moderne in lucru pe forum: Zwarte Zee, Smit Rotterdam...

Aceasta postare a fost editata de Kaboom: 22 October 2007 - 09:47 PM

0

#23 Useril este offline   Anonim 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25-March 04

Postat 22 October 2007 - 08:38 PM

Domnilor.
A face o macheta sau model navigant , modern, nu implica neaparat materiale speciale sau altceva.
Tine de imaginatia si priceperea fiecaruia sa faca cum doreste, dar......
Va spun din propie experienta ca unele subansamble sau piese de punte sau altele, se pot face foarte bine din plastic
tabla, carton sau orice doriti. Avantajul fata de lemn e ca se prelucreaza usor, se lipesc bine cu noii adezivi ce se gasesc pe toate drumurile
se vopsesc la fel de bine, dar arata mult mai "finut" decit cele din lemn. Deci..credeti-ma ca nu materialul e problema ci ideea in sine
de a face o nava moderna.
Apropo...ca un mic comentariu. Smit Rotterdam ca nava , e frumoasa, dar e depasita de mult. Si eu cind eram pionier (muuuulti ani in urma)
ma uitam la ea ca la o nava frumoasa, dar de atunci deja au mai trecut niste ani (vreo 25 daca nu ma insel. ) asa ca...
daca vreti, pot veni cu o propunere de nava (moderna zic eu) la care as putea sa va fac rost si de documentatie.
Imi spuneti cam ce var interesa , si ...vedem. poate gasim ceva http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif :) sau daca nu...vedem . Nu stiu ce ar prefera lumea sa zic asa...
Astept sugestii de tipuri de nave si ce vreti sa faceti cu ele (machete sau navigante). Ce ziceti ?
0

#24 Useril este offline   Anonim 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25-March 04

Postat 22 October 2007 - 09:42 PM

Revin

Am gasit pe net, o firma din Romania!!! (de fapt o stiam demult dar nu mai tineam minte linkul ) care printre altele se ocupa si cu executia pe baza de comanda a machetelor de nave. Gasiti aici, machete de nave MODERNE, despre care incerc sa discut si la asa gen de nave ma refer cind spun
MODERNE.
Linkul: http://www.cm-t.ro/models.htm
Din pacate ei fac doar machete , dar sunt sigur ca si la capitolul navigatie ar merge foarte bine.
Ce ziceti? astept comentarii despre...
Nu uitati ca oamenii de acolo sunt la fel de obisnuiti ca si noi ceilalti si sunt din ROMANIA !!!!!
Bafta si vorbim
http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif :) ;) ;)
PS. Nu este reclama mascata (nu ii cunosc pe respectivii. (cu exceptia unuia care mia fost sef cindva demult )dar machetele arata bine (zic eu ).

Aceasta postare a fost editata de Anonim: 22 October 2007 - 09:43 PM

0

#25 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 22 October 2007 - 09:48 PM

Pai daca tot poti face rost de planuri de nave moderne, de ce nu te si apuci sa construiesti una?
0

#26 Useril este offline   Anonim 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25-March 04

Postat 25 October 2007 - 09:59 PM

De ce nu ma apuc sa construiesc una? Pai..... eu cam 8 ore pe zi , 5 zile pe saptamina si niste ani deja , destui in spate , cam asta fac, dar la nivel mare sa zic asa. Adica...scara 1:1 vaporul real. Ca sa devenim seriosi. Referitor la machete sau modele, chiar mi-ar place sa ma "re"apuc sa construiesc una. Problema majora e timpul, dar sincer cred ca si miine, daca as avea timpul necesar , m-as apuca sa construiesc un model frumos, eventual unul pt telecomanda, un F2B sa zicem. Cit despre planuri si alte accesorii, zic eu ca as gasi ceva interesant, avind in vedere ca pt anumite nave, am acces la planuri de santier (unii prieteni de pe aici, stiu de ce ) http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
Problema mea, atunci cind am deschis acest topic a fost sa vad ca , chiar dupa atitia ani () "lumea " se tot invirte in loc si cauta planuri din reviste de mult prafuite, si nave care au mai tot fost facute de unii si de altii.
Am incercat sa stirnesc lumea sa vada si in viitor, sau chiar prezent, sa gindeasca ca exista si alte alternative , in locul celor de prin reviste gen modelism, si ca a face o nava moderna (eventual chiar futurista ) iti da un imbold, in a cerceta si a descoperi lucruri noi si noi provocari.
Sunt convins ca nici unul dintre voi, nu i-ar placea , ca atunci cind se duce la un concurs (de orice fel) sa descopere, sau sa auda comentarii de genul..." ah , da nava asta , a mai facut-o si ..X persoana si arata chiar mai bine decit asta.
Din contra, cred ca tuturora, le-ar place sa vada ca nava aleasa de el ca model este admirata si ca toti se intreaba cum si de unde a mai aparut o asemenea nava. Ca sa nu mai spun , ca o nava , bine aleasa , categoriei la care participa, poate ...avea avantaje certe , fatza de unele mai putin bine inspirate. (Depinde foarte mult de ceea ce se urmareste si de contextul in care pui acel model sa evolueze)
In sfirsit se pot spune multe, dar eu personal, am incercat sa deschid putin orizontul unora dintre noi, care vad , doar, ca ceea ce e vechi, e si bun.
Nu as vrea sa fac vreun concurs pe teme de genul a cui nava naviga mai bine, cu premii de genul : un porc si 20 de kile de Tzuica (asa cum mi-a spus un bun prieten) dar mi-ar place sa vad ca cei mai entuziasti dintre noi , vor sa vada si in viitor , vor sa vada ca se poate si altceva.
Cei care sunt interesati de propunerea mea, ii astept eventual cu mesaje sau comentarii. Iar daca vreunul simte ca ar vrea sa isi puna la incercare imaginatia si talentul, in construirea unui model..altfel, am sa incerc sa il ajut cit pot si eu de mult.
As vrea sa ajung sa vad, ca cineva a reusit cu un model ...altfel, decit vechile nave publicate prin reviste.
Se incumeta careva ?


:D

Aceasta postare a fost editata de Anonim: 25 October 2007 - 10:02 PM

0

#27 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 25 October 2007 - 11:35 PM

Salut,

Eu intru in joc si pe baza a ce hotaram sa facem eu pregatesc proiectul pentru model in functie de ce materiale se vor folosi, sunt un adept al navelor noi, un fan al razboiului stelelor si ma pricep nitel la autocad. nu am timp sa construiesc un model dar am timp sa stau in fata calculatorului cat timp sunt in delegatii si anul asta cam sunt.......
daca exista posibilitatea sa plecam de la o nava reala este ok, daca doar ne inspiram este si mai bine, daca pornim de la zero sunt fericit.
cred ca ideea trebuie sa vina de la initiatorul subiectuluim si noi sa venim cu completari sau idei noi


spor
0

#28 Useril este offline   bogota 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28-June 05

Postat 26 October 2007 - 12:03 AM

daca e nevoie de ajutor de ce sa nu intind o mana. Cu ceva documentatie despre programe CAD (autocad, inventor 11, catia v5, machanical desktop) va stau la dispozitie. Unele sunt in format electronic altele sub forma de carti. In eventualitatea in care timpul imi va permite poate pot sa va ajut cu cate ceva.
NUMAI BINE.
0

#29 Useril este offline   bogota 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28-June 05

Postat 26 October 2007 - 12:08 AM

am uitat ceva... ce ambarcatiuni moderne v-ar interesa, daca lumea va sti care sunt navele de actualitate poate i se va trezi interesul pentru noutate.
0

#30 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 26 October 2007 - 11:31 AM

intru si eu in discutia asta ...offtopic...dar are legatura cu alt subiect de pe forum.

Referotir la planuri...din avatarul tau (anonim) am vazut ca esti din Galatzi, iar dupa cele spuse de tine ai acces la tot felul de planuri si schitze, intreb si eu daca nu ai acces si la arhiva. De ce?....pentru ca pe forum la subiectul referitor la canoniera FULGERUL, victorian spunea ca planurile originale ale canonierei s-ar putea gasi prin arhivele santierului naval din Galatzi, locul unde i-a fost montata turela cuirasata.

Atat si va urez spor si bafta multa
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro