Modelism - RHC Forum: Regulator de turatie mecanic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Regulator de turatie mecanic nu ala de la masina

#1 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 04 November 2003 - 07:09 PM

Caut de o gramada de timp si nu am gasit nimic asa ca am decis sa apelez la meseriasii de pe acest forum si sa-i rog sa-mi dea o idee.
Vreau sa construiesc un regulator de turatie mecanic.
Mai exact eu am un arc elicoidal (ca cel de la ceasul mecanic) pe care este pusa o roata dintata. Pe aceasta roata vine in contact o alta roata de dimensiune mai redusa unde se obtine o rotatie mai mare si o forta mai mica. Dupa comprimarea arcului acesta are tendinta a se destinde di invirte roata cu turatie maxima. Eu vreau sa am o turatie mai mica si constanta. Cum este la ceas arcul este controlat la o anumita tiratie de mecanismul cu balansor. Turatia trebiue sa fie uniforma.

E acum sava vad meseriasilor.

Dau breici pentru idei. :angry:
0

#2 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 04 November 2003 - 07:43 PM

Da la ce-ti trebuie de fapt mecanismul asta hitec?
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#3 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 04 November 2003 - 07:51 PM

Pai la mecanismul asta o sa fie conectat un generator de curent.
Va fi suficient de mare si calculat incat sa-mi dea cat curent am eu nefoie.
Un fel de motogenerator si in loc de motor folosesc acest mecanism.
Roata cere este actionata de arc poata sa fie onlocuita cu o alta roata caresa fie actionata de exemplu de o greutate. Pe mine ma intereseaza doar mecanismul care regleaza turatia ca de restul ma descurc eu.
0

#4 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 04 November 2003 - 10:37 PM

pai daca ai nevoie doar de un generator de curent, mai simplu ar fi sa folosesti un motor cu ardere interna mic, un alternator de masina (da 12 V)cuplat pe accumulatorul unui UPS care atunci cind se ia curentul, iti da 220V. teoretic trebuie sa mearga! m-am gindit si eu ca sursa de curent pt. cabana.
expo (Gabi)
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 November 2003 - 11:33 PM

GIGI, nu-mi este prea clar. Arc elicoidal sau spiral? Ca elicoidal n-am prea vazut in ceasurile mecanice. Merita efortul? Mai bine pui un hamster sa fuga intr-o colivie si o cuplezi direct la generator. Ai turatie constanta... Brevetezi si denumesti "Generator cu cascaval" Daca dresezi un exemplar cred ca si urmasii vor alerga in aceeasi roata si obtii energie mai multa ca la inceput, ca alearga mai multi, din lipsa de spatii de joaca. Ce zici?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 05 November 2003 - 01:58 AM

De ce radeti de om ? Daca el vrea sa aleaga solutia asta....parerea lui. Solutia este urmatoarea : este inventata de 100 ani si s-a folosit la reglarea turatiei masinilor cu aburi ,apoi la patefoane si mai nou la stabilizat turatia discurilor de telefon. In principiu sunt doua sau mai multe greutati care se invart in plan orizontal sau vertical. Cand turatia creste greutatile se indeparteaza de ax si ating o suprafata cu coieficient mare de frecare astfel incat turatia are tendinta de scadere...La masinile cu abur actionau un robinet care inchidea admisia aburului. Facut frumos ar avea un efect spectacular mare. Daca vrei amanunte, te rog, sa-mi scrii pe personala ca sa nu fim pe post de comici :angry:
0

#7 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 05 November 2003 - 08:40 AM

Ai putea sa folosesti un vechi ceasornic (din cele cu cuci... :rolleyes:) dar care au greutati in loc de arc...sunt super!...nu stiu insa daca e ce cauti tu ca gabarit!!!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 November 2003 - 10:22 AM

Asa-s eu mai glumet cu GIGI ca are de dat o bere si mereu uita. Macar sa-l fac sa aiba motiv sa nu mai dea! Glumeam chiar si acum. E tare vag tipul asta. Nu spune nici o caracteristica tehnica. De unde sa banuiesc ca-i vorba de un generator pentru un biet model sau pentru un gater?

Ca tot veni vorba, esti in Canada? Cumva la universitatea din LAVAL? La bursa, sau ai trecut de faza asta?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 05 November 2003 - 02:24 PM

E Bitex cand o sa vin la club o sa beau berica singur sa te oftici.
Marinare idea este buna si nu conteaza dinensiunea ca il fac eo la ce dimensiune am nevoie.
Idea cu frinarea nu prea ma incanta ca am impresia ca pierd din putere. Sau grersesc?

Idea este sa nu consum nimic sau apriape nimic si daca ma gandesc un Kg de cascavav este o suta si ceva de mii si produc putin curent cu un hamster. Asa platesc renelul sa-mi dea curent.




Are dreptate Bitex. Nu am dat nici un fel de date tehnice.
In primul rind eu trebuie sa fac un generator care sa scoata 220v/50Hz si cel putin 2Kw dar de preferat vreo 4Kw. Acest generator va fi antrenat de un arc cu una sau mai multe roti dintate. Acest mecanism trebuie sa mearga cel putin 24 ore. Daca fac sistemul cu arc si atit acesta are tendinta de a se ivirti cu turatie maxima.
De exemplu la ceas daca scoti balansorul se invirte cu viteza mare. Un ceas normal se invirte timp de 1 minut si limbile indica 36 de ore. Turatia o obtin din diferenta de marime a rotilor dintate.
am facut un mic calcul si la ce asi vrea eu am nevoie de un arc de aproximativ 3-4 metri diametru.
Sau un arc mai mic si mult mai puternic. Cu cat este arcul mai puternic pot sa obtin o turatie mai mare, o putere mai mare sau un timp de lucru mai indelungat ..... a si dimensiuni mai reduse a ansamblului.
Avind nevoie de un arc de dinensiuni destul de mari am apelat la o alta idee de a antrena rotile dintate nu de un arc ci de o greutate. Un tambur pe care este infasurata o sfoara sau cablu de otel de care este atirnata o greutate. Printr-o pirghie si un scripete pot sa urc greutatea la ce inaltime vreau.
Daca am nevoie de o forta mai mare atunci maresc greutatea, daca mecanismul merge prea putin timp maresc greutatea si puterea de frinare, daca inaltimea la care este ridicata dreutatea este prea mare atunci maresc greutatea si puterea de frinare si micsorez inaltimea.
Inaltimea la care este ridicata greutatea poate sa fie de un metru sau chiar mai mica si o greutate destul de mare. Adica greutate destul de grea si de dimensiuni reduse.
Folosesc de exemplu un calup de plumb.


Acasa la nevasta-mea la 50km in multe nu prea exista multe metode de incalzire. Am toate conditiile acolo dar lemnele de incalzire sunt foarte scumpe si gazele la butelie si mai scumpe, Este in proiect o incalzire centrala si curentul este destul de scump asa ca am apelat la o idee de a construi un generator de curent care sa consune cat mai putin. Am zis sa ma folosesc de cauze naturale si de fenomene fizice pentru a obtine energie. Cum la noi nu sunt vinturi puternice si o apa curgatoare este la distanta mai mare care nu ma avantajaza atunci ap apelat la idea de a antrena generatorul cu un arc, o greutate sau orice altceva.
Eu trebuie sa obtin curent electric sa alimentez niste rezistente electrice deci sistemul su este pretentios si tensiunea nu trebuie sa fie foarte stabila deci pot sa am fluctuatii de tensiune.
Pentru ridicarea greutatii sau comprimarea arcului o sa folosesc un granic pe care o sa-l invirt manual sau cu un motor electric. Deci eu o sa consum curent o jumatate de minut cat alimentez motorul si obtin curent o zi si o noapte daca nu chiar mai mult.


Acum cred ca am dat destule date tehnice in slecial pentru Bitex.
Mai astept idei si eventual daca are careva o schema chiar si la scara redusa ca maresc sistemul proportional.
Foloseam schema unui ceas dar nu prea ma ajuta sistenul cu balansor.
0

#10 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 05 November 2003 - 02:52 PM

GIGI, la 5 Nov 2003, 14:24, a spus:

...sa fac un generator care sa scoata 220v/50Hz si cel putin 2Kw dar de preferat vreo 4Kw.
Printr-o pirghie si un scripete pot sa urc greutatea la ce inaltime vreau.

Deci eu o sa consum curent o jumatate de minut cat alimentez motorul si obtin curent o zi si o noapte daca nu chiar mai mult.

Ca sa scoti 2-4 KW, trebuie sa consumi mai mult...e vorba de conservarea energiei...inca odata cineva care vrea perpetuum mobile!!! nu poti sa ridici o greutate un minut cu un motor electric si care la randul ei sa-ti genereze curent timp 24 de ore!!!...mai ales cad vrei sa inclazesti o casa cu energia asta!...
Mai bine zi bodaproste ca ai nevasta cu casa de vacanta la munte si cumpara dracu un brat de lemne...nu mai astepta totul cu energie minima!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#11 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 05 November 2003 - 03:21 PM

Bre pai eu pot sa amplific energia ca ridic greutatea manual. Deci motorul nu face decat sa infasoare sfoara pe tambur ca greutatea o ridic eu ca am muschi. Priveste poza si zi ca nu am dreptate. Daca nu am muschi asa mari atunci lingesc pirghia.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: eu.jpg

0

#12 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 05 November 2003 - 03:24 PM

GIGI, la 5 Nov 2003, 15:21, a spus:

...Daca nu am muschi asa mari atunci lingesc pirghia.

OK...Lingeste parghia!!! :D :D http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ohmy.gif :rolleyes:
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#13 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 05 November 2003 - 03:32 PM

Hai bre ca scriam repede sa nu pleci de pe net.
Da zi tu ca nu merge.
0

#14 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 05 November 2003 - 03:34 PM

Merge cu caldura..conform desen...da direct pe pielea ta...munca de Sisif!...in rest, cum iti spuneam!...NU TINE FIGURA!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#15 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 November 2003 - 03:36 PM

Io ma retrag da' tot hamsteri zic sa folosesti. Sau energie solara. Si in fond si la urma urmei pentru ce te-ai insurat? Sa pierzi noptile la televizor? Mare pacat.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#16 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 05 November 2003 - 03:38 PM

bitex, la 5 Nov 2003, 15:36, a spus:

...in fond si la urma urmei pentru ce te-ai insurat? Sa pierzi noptile la televizor?

...pai poate de aia, saracu...nu vezi, din poza de mai sus, cat a slabit?!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#17 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 05 November 2003 - 04:10 PM

Pai normal ca sunt slabit daca nu ne mai vedem sa mai ma hranesc si eu cu ceva berica.
Hai bre cat o sa trebuiasca sa fie greutatea de mare? Cateva zeci de kg. Si ce crezi ca nu pot sa o ridic?
Stau si dau la manivela o jumatate de ora pe zi dar tot nu dau atitia bani pe lemne.
Mai bine dau la manivele sa fac caldura si de banii aia imi iau bere sau ma incalzesc cu o zeama de prune fiarta. :rolleyes:

PS: acum serios cum sa fac un regulator de turatie care sa dea randament?
Dupa ce fac aparatul va spun daca merge (asta numai daca merge ca daca nu merge nu va spun ca rideti de mine)
0

#18 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 06 November 2003 - 12:13 AM

Imi pare rau dar este imposibil. Orice am face 4 Kw ~ 5 si ceva CP. Nu sariti n-are rost sa calculam exact. 4*24 ore=96 Kwh.Ca sa obtii energia asta trebuie sa consumi aceeasi energie plus pierderile datorate randamentului. Deci daca transformam in CP trebuie sa ai ( la randament 100 % ) ~130 CP timp de o ora. Cam mult.
Orice ai incerca scripeti, roti dintate ...nu fac de cat sa-ti micsoreze energia obtinuta datorita frecarilor.
Regret.
0

#19 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2003 - 01:48 AM

Salutare Gigi!
Imi pare rau dar trebuie sa ma alatur antescriitorilor mei care te descurajaza.
NU SE POATE!!! Toata instalatia ta ar putea sa mearga dar mai e si RANDAMENTUL. Sistemul NU va produce IN NICI UN CAZ mai multa energie decat consumi pentru propulsie. Daca am inteles bine vrei sa folosesti energia "muschilor tale" transformata in energie gravitationala. OK! O stiu si eu p'aia cu "Dati-mi un punct de sprijin si rastorn Pamantul". Faza e ca nimeni nu i-a dat lu' Arhimede respectivul punct. Crezi ca tu il vei primi?

Oricum, succes mult! Daca reusesti, jos palaria!

Stima si consideratia
Men

PS: O posibila solutie (mai mult un paleativ) ar fi folosirea unui sistem care se numeste "rezervor de gazeificare". Despre chestia asta am invatat candva, demult, in facultate. Personal mi s-a parut atunci o tampenie destul de scarboasa in utilizare dar, cine stie, poate ideea nu e chiar de aruncat. Daca criza energetica locala la goaspodarie parintilor sotiei este asa de puternica, poate merita totusi sa te interesezi de "ce si cum" cu obtinerea de energie pe cai d'astea mai neortodoxe (parca neconventionale se numesc). Fii atent, insa, la aspectele legate de investitie/amortizare si, evident, posibilitatile locale de alimentare cu ... "combustibil"

Tot eu
0

#20 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 06 November 2003 - 03:19 PM

aveti dreptata trebuie o forta destul de mare pentru obtinerea energiei.
Deci am inteles ca trebuie sa am ~130CP. Eu am spus ca ma folosesc de o masa cu greutatea X. Eu pot sa am nevoie si de 200CP ca nu fac decat sa maresc greutatea. Aparatul poate sa aive dimensiuni destul de mari ca doar am loc sa construiesc o uzina acolo. Posibilitati financiare sunt numai ca este foarte incomod sa fac rost in fiecare an de materialul de ardere (de ex. lemnul) si o economie de 10-20 mil. lei in fiecare iarna nu cred ca strica.
Si daca greutatea este chiar asa mare si nu pot sa o ridic am un camion si pot sa adaptez inca un mecanism si sa trag cu camionul greutatea sus. Cred ca reusesc cu un camion sa trag greutatea sus in cateva minute si asta ma costa poate vreo 2 litri de motorina.
Deci pe mine ma intereseaza sistemul oricata forta ar fi nevoie gasesc eu ce sa pun ca greutate si cu ce sa o ridic.

PS: Si greutatea totala se poate imparti in alte greutati mai mici si rigicate pe rind.
De exemplu ru am nevoie de o greutate de 200 Kg eu o impart in 8 greutati de 25kg si le ridic pe rind. Aceste greutati sa zic ca trebuiesc ridicate la 5m inaltine. Poate ca nu pot sa ridic 200kg la 5m dar 25kg la 5 m pot si imi ia 1 minut. Deci in 8 minute am rezolvat problema.
Aceste date au fost date ca exemplu.
0

#21 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 06 November 2003 - 03:44 PM

Bag sama ca tot nu ai inteles...daca folosesti aia doi litri de motorina de la camion sa obtii energia de incalzire a casei (de exemplu, bagi acei doi litri de motorina in soba si cat vor arde, vei avea caldura) vei obtine caldura pentru...un timp oarecare!
Daca vei ridica greutatea cu ajutorul camionului, vei obtine energie de pe urma greutatii ridicate care iti va incalzi casa pentru o durata mai mica decat timpul oarecare initial, datorita pierderilor din sistem!!!!...Acu ai priceput?!!!
In caz contrar, priveste problema asa: daca ai avea dreptate, fiecare taran (sau gospodar, ca sa nu-l citez neaparat pe presedintele statului) ar avea instalatii din astea de care-ti doresti tu!...nimeni nu s-ar mai chinui cu uraniu, eoliene, hidro/termocentrale, etc...cu doua kile de gaz, incalzesti o locuinta 24H!...crezi ca e posibil?!!!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 06 November 2003 - 03:47 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#22 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 06 November 2003 - 05:01 PM

Da Marinare ai dreptate dar nu crezi ca merita sa incercam sa facem un test? Eu zic sa ridicam fiecare dintre noi (inclusiv Bitex) cate 0,5 litri de bere pina obosim si cand terminam facem calculul daca mai putem. Ce zici facem tircul? Vin eu cu materialul de teste. :)

Nu zic eu ca vreau sa inventez ceva dar si in trecut uni au avut niste idei banale pe care nu le-a luat nimeni in seama si au fost niste inventi reusite si utile.
0

#23 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 06 November 2003 - 11:29 PM

poate tzi-ai pus problema dar te intreb: te-ai gindit la partea electronica care sa-tzi scoata 220V la 4kv?
expo (Gabi)
0

#24 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 07 November 2003 - 12:03 AM

La care parte electrica?
Nu trebuie decat un generator de curent alternativ.
0

#25 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 07 November 2003 - 12:19 AM

si daca se intimpla "ceva" itzi risti calculatorul, tv-ul, frigiderul, etc...?
expo (Gabi)
0

#26 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 07 November 2003 - 12:26 AM

Pai nu ai citit cu atentie la ce vreau sa folosesc acest "aparat".
Vreau sa alinentez niste amarite de rezistente electrice.
0

#27 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 07 November 2003 - 01:20 AM

Daca imi permiteti. Legea cum ca energia se schimba dintr-o stare in alta... ar trebui enuntata : energia doar dispare putin cate putin dar sigur.... :D
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro