Modelism - RHC Forum: Probleme tensiune 220 V - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Probleme tensiune 220 V Modem care se restarteaza

#1 Useril este offline   Emilare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 10-March 03

Postat 12 October 2007 - 09:50 AM

Salutare dragi colegi,

Supun atentiei voastre o problema pe care o am cu un modem extern ADSL ( de la romtelecom ) si anume: In zona in care locuiesc sunt mari fluctuatii de tensiune care duc in permanenta la restartarea modemului. Am chemat pe cetatenii de la romtelelcom, care dealtfel au fost foarte prompti, dar cand au venit au ridicat din umeri si au spus ca nu au ce sa faca, asa sunt aceste modemuri, se restarteaza la fluctuatii. Au fost amabili si mi-au dat o hartiuta cu care sa ma duc la sediul lor si sa imi dea alt modem, dar, au completat " - Suntem siguri ca o sa faca la fel " . Acu', mi-am cumparat un UPC dar la fel se intampla : cand sunt fluctuatii modemul se restarteaza. Am scos upc-ul din priza sa vad ce se intampla. Bineinteles ca a inceput sa urle de mi-a spart urechile, dar, surpriza : modemul a functionat foarte bine. Am ajuns intr-un punc mort si nu mai stiu ce sa fac. Mi-ar prinde bine niste sfaturi. Mutumiri anticipate.
0

#2 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 12 October 2007 - 12:13 PM

prin ups nu mai ai cum sa ai fluctuatii de tensiune. Deci problema ta este de ceva "paraziti" care vin prin instalatia de retea. Eu am scapat de asemenea belele este drept, la alt tip de echipamente cu un filtru activ specializat pentru asa ceva pus in serie cu alimentarea. Se gasesc la magazinele de specialitate de ex www.capodimonte.ro
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#3 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 13 October 2007 - 08:00 PM

Uite niste link-uri, poate intereseaza si pe altii si de aceea le postez aici si nu pe MI

Schema electrica si detalii

Unul din modele si date tehnice

Modelul pe care-l folosesc eu

si sursa de unde se pot comanda


Sper sa va fie de ajutor.

Aceasta postare a fost editata de Radu_: 13 October 2007 - 08:02 PM

Invata repede si aplica...tot repede!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro