Modelism - RHC Forum: Vopseluri acrilice vs. vopseluri enamel - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Vopseluri acrilice vs. vopseluri enamel

#1 Useril este offline   MiniTechnik 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 20-October 03

  Postat 02 November 2003 - 10:39 PM

Voi deschide astazi un nou subiect de discutie si anume voi face o comparatie intre vopselurile acrilice si vopselurile enamel.

Intrebare: Care este avantajul vopselelor acrilice asupra vopselelor enamel?
Raspuns: In primul rand, vopselurile acrilice sunt ecologice si nu au nici un fel de miros. In al doilea, rand ele se pot dilua cu apa sau alcool. In al treilea rand, au o putere de acoperire mult mai mare decat vopselurile enamel. In al patrulea rand, timpul de uscare este foarte mic- intre 5 si 10 minute. Avand o fluiditate mult mai mare decat cele enamel, se preteaza mai bine la pensula.

Intrebare: Care este puterea de aderenta a unei vopsele acrilice?
Raspuns: Este mult mai buna decat la celelalte vopseluri, aderand foarte bine si pe metal.

Intrebare: O vopsea acrilica, dupa uscare, se poate sterge cu apa?
Raspuns: Nu, nu se poate sterge. Unii sustin ca ar merge cu alcool dar nu am incercat

Intrebare: Care este costul unei vopsele acrilice comparativ cu una enamel?
Raspuns: Este ceva mai mare adica undeva in jur la 4EUR pentru un flacon de 17ml, dar asta depinde si de producator. Acest dezavantaj se diminueaza daca tinem cont ca vopseaua acrilica se dilueaza cu apa si nu trebuie neaparat un solvent special.

Intrebare: Cum se comporta vopseaua acrilica, in cazul folosirii unui aerograf?
Raspuns: Foarte bine, dar avand in vedere timpul de uscare foarte mic, trebuie sa curatati destul de des aerograful. Producatorii de vopsele acrilice recomanda pentru curatire un diluant special, insa pistolul poate fi curatit imediat cu apa calda si sapun sau alcool.

In speranta ca v-am trezit interesul astept si alte intrebari din partea voastra.
0

#2 Useril este offline   Max Fax 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 03-January 03

Postat 03 November 2003 - 12:11 PM

Ar fi un dezavantaj major al vopselurilor acrilice fata de cele enamel: si anume nu se preteaza la tehnica "drybrush" ! In rest intr-adevar au numai avantaje !
0

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 04 November 2003 - 12:32 PM

Emailuri versus acrilice

De citiva ani am inceput sa lucrez si cu mult laudatele vopsele acrilice.Am putut sa fac astfel o comparatie intre aceste doua tipuri de vopsele.

Acrilice

1.Nu sint toxice.Totusi trebuie purtata masca pentru a nu inhala aerosolii de vopsea > =

2.Instrumentele de lucru se spala cu apa.Totusi, pentru o buna curatare, trec prin aerograf si aproape 2 ml de diluant.>=

3.Se “aseaza” bine pe macheta.>+

4.Putere mare de acoperire chiar si mai diluata.>+

5.Vopseaua mata are “granulatie” mica.Avantaj cu decalurile>+

6.Se usuca repede.Nu e neaparat un avantaj.>=

7.Durata de garantie medie.>+

8.Bune pentru washing.>+

9.Rezistenta mecanica medie.Daca suprafata de vopsit are urme de grasime apar probleme>-

10.Degradarea culorii in timp.Dupa expunere indelungata la lumina se schimba nuanta.>-

11. Rezistenta mica la agenti chimici.Dupa 10 zile de la uscare, vopseaua a reactionat la diluant.>-

12.Rezistenta culorii la efecte mecanice mica.Daca incerc sa “lustruiesc” cu o bucata de pinza locul unde voi pune decalul, nuanta culorii se schimba.(ex RLM 76 a devenit verzuie!)>-

13.Nu se pot vopsi detalii fine.(ex petele sau “cirnatii” in cazul camuflarilor Luftwaffe).Din cauza uscarii rapide, vopseaua are tendinta de a se depune rapid pe virful aerografului schimbind geometria jetului, chiar blocind-ul.Am vopsit o suprafata mai mare cu vopsea acrilica (un Ar 555) si virful aerografului s-a “lungit” cu 3 mm!.Pentru a preintimpina acest lucru trebuie curatat mereu.>-

14.Din cauza timpului de uscare mic, se lucreaza greu cu aerografele cu dubla actiune.Se anuleza “repetabilitatea”(nu intru acum in amanunte)>-

15.Din cauza uscarii rapide nu se prea poate face drybrashing.>-

16.Pret mediu.>+

Emailuri

1.Toxice.Asa se zice.Ori cum trebuie purtata masca.>=

2. Instrumentele de lucru se spala mai greu.Cu 10 ml de diluant spal un aerograf.>=

3.Nu se “intind” prea bine pe suprfata de vopsit.Totusi diluate corespunzator acest dezavantaj dispare.>=

4.Putere de acoperire acceptabila, slaba cu dilutie mare>-

5.Vopseaua mata are “granulatia” mare.Probleme cu decalurile.>-

6. Se usuca mai incet.Nu neaparat un dezavantaj.>=

7.Durata de garantie medie.Totusi unele emailuri se degradeaza cam repede.>=

8.Bune pentru whasching.>+

9.Rezistenta mecanica mare.Accepta usor urme de degete pe macheta.>+

10.Culoarea nu se degradeaza in timp.>+

11. Rezistenta buna la agenti chimici.Dupa 10 zile de la uscare vopseaua nu a reactionat la diluant.>+

12.Rezistenta culorii la efecte mecanice mare.Daca incerc sa “lustruiesc” cu o bucata de pinza locul unde voi pune decalul, nuanta culorii nu se schimba.>+

13.Se pot vopsi detalii fine.(ex petele sau “cirnatii” in cazul camuflarilor Luftwaffe).>+

14.Excelente pentru drybrashing.Sint intrecute doar de uleiuri.>+

15.Se lucreaza foate bine cu aerografele cu dubla actiune.>+

16.Pret mic>++

Concluzii

+ avantaj

- dezavantaj

= neutru

Daca aduam plusurile, adica avantajele, avem: acrilice cinci puncte, emailuri zece puncte.Daca adunam minusurile, adica dezavantajele, avem: acrilice sapte puncte, emailuri doua puncte.Rezultatul este net in favoarea emailurilor!

Parerea mea.
Alexandru
0

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 06 November 2003 - 03:37 PM

Pentru MiniTechnik
Am folosit vopsele acrilice Aeromaster, Tamyia si ModelMaster.Folosesc vopsele email Revell, Humbrol, ModelMaster.
As dezvolta putin punctul 13.In cazul aerografelor cu dubla actiune, situatiea e si mai grava (costisitoare): datorita acumularii de vopsea uscata, dura si abraziva, pe virful acului, la actionari repetate ale trigherului (ex. petele de pe avioanele germane) peretele virfului diuzei, fiind foarte subtire, se poate distruge.
Alexandru
0

#5 Useril este offline   MiniTechnik 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 20-October 03

Postat 06 November 2003 - 11:19 PM

Pentru Z-mare,

Eu am folosit si inca folosesc produse Badger (pistol cu dubla actiune interna si vopsele acrilice). Cu duza de la pistol n-am avut nici o problema pana acum. De aceea am si deschis acest subiect de discutie pentru ca este util sa ne impartasim experienta unii altora. In comparatie cu vopselele acrilice Humbrol, vopselele Badger sunt mult mai fluide si au o putere de adeverenta foarte buna. Vopselele de la Revell sunt si ele foarte bune, dar daca sunt depuse pe piese in miscare sar. Eu am vopsit niste roti de locomotiva care au iesit foarte bine, dar dupa cateva ore de functionare am observat ciupituri pe marginea rotii. Cu Badger nu am avut nici un fel de probleme.
0

#6 Useril este offline   Arwan 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 23-July 08

Postat 23 July 2008 - 12:12 PM

Salutare, domnilor!

Mi-am cumparat un tanc telecomandat (Panzer III, scara 1:16), carcasa din plastic, de culoare albastrui mat. As vrea sa-l personalizez. In sensul ca mi-as dori sa arate ca un tanc adevarat care a vazut ceva actiune la viata lui (vopsea de camuflaj cu "patina": ulei scurs din senile, zgarieturi, negru de fum la esapament, splash de noroi etc.) Pentru asta as vrea sa-l dau cuiva de pe acest forum, care se pricepe, sa mi-l vopseasca. Ma poate ajuta cineva?

Multumesc frumos pentru raspuns

Arwan
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro