Modelism - RHC Forum: Au trecut 100 de ani ... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Au trecut 100 de ani ...

#1 Useril este offline   Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-March 02

Postat 17 December 2003 - 05:39 PM

Azi s-au implinit 100 de ani de la zborul fratilor Wright!
Sa traiasca toti zburatorii, si noi pe linga ei.
Eu azi am zburat cu avionul Tarom de la Baia Mare la Bucuresti si m-am bucurat de aceasta coincidenta fericita. Anul viitor zburam cu Zephyr-ul pt a sarbatori 101 ani http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
Andrei
-- Nu mor caii cind vor cainii --
0

#2 Useril este offline   PiccoMaster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 25-April 02

Postat 17 December 2003 - 05:55 PM

La Multi Ani zburatorilor !

Am vazut si eu pe Discovery filmul cu aniversarea de 100 de ani de la primul zbor al fratilor Wright, constructori de biciclete.

Un domn zburator s-a apucat sa construiasca o copie perfecta a avionului. Filmul a fost foarte interesant, am vazut cum erau construite nervurile, cum se tesea materialul (panza) cu care au fost acoperite aripile (si pe intrados si pe extrados) si constructia motorului facuta in Germania (a durat peste 12 luni in Germania anului 2003 si cc. 4 luni in timpul fratilor Wright ! ).
Din pacate avionul contruit prezenta un prea mare risc pentru pilot, si s-a amanat zborul.

Vreau sa fac si o paralela aici.
Ca si fratii Wright si Vlaicu al nostru este un pionier al aviatiei.
Modelele Vlaicu au fost deosebite. Intre noi modelistii exista un om deosebit care a avut si are o pasiune deosebita pentru Vlaicu: este Maestrul Ion Bobocel !!!!
El a construit machete zburatoare dupa modelele lui Vlaicu si o copie la scara 1:1 dupa Vlaicu 2, pentru un film despre Aurel Vlaicu.
La filmari din neatentie actorul s-a trezit zburand de adevarat cu modelul care fusese creat doar ca decor !!!! Modelul lui Bobocel zbura ca si cel al lui Vlaicu !
0

#3 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

  Postat 17 December 2003 - 08:46 PM

La Multi Ani tuturor aeromodelistilor din tara si din lumea intreaga! Astazi este o zi de glorie pentru toti. Este ziua in care s-au implinit 100 DE ANI de la primul zbor al fratilor Wright... Daca acesti aviatori; si nu numai ma refer la fratii Wright ci si la toti ceilalti "Pionieri ai Aviatiei" nu ar fii vrut sa se inalte in ceru' albastru, nu am mai fi ajuns unde suntem azi... Ei, aviatorii, ne-au dat cunostintele de a merge mai departe ca sa imbunatatim "pasarile" lor! Sa tine acest subiect siplu drept memoriam pentru cei care au adus pe lumea aceasta, fericirea zborului...

..........................................................................
"S-au nascut pentru a inventa aceste pasari..."
...........................................................................
(fragment din "Born to fly" de Ed Rofael) http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/cool.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/cool.gif :huh: B) B) B)

Aceasta postare a fost editata de hat shat: 17 December 2003 - 08:49 PM

Born to fly... & Born to crash...
0

#4 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 18 December 2003 - 09:52 AM

Google a aniversat in stilul caracteristic acest eveniment:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: flight.gif

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#5 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 18 December 2003 - 10:35 AM

Intr-adevar, ieri s-au implinit 100 de ani de la zborul ala care ne marcheaza si azi si pentru totdeauna (100 de ani!!!!! .....si ma mai mir ca ma simt asa de obosit!......)

LA MULTI ANI!!!!!....pentru cei mari, pentru cei mici, pentru cei care pun umarul, indiferent de scara constructiei!!!
No brain, no headache.....
0

#6 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 18 December 2003 - 10:46 AM

La Multi Ani "zburatorilor" si astept sa aniversam si 100 ani de cand omul a inceput sa zboare cu masina pana la serviciu (speranta mea de viata este mare). Atunci sa vezi cand iti va taia calea un taxi care venea de jos si nu te-a vazut. S-au cand mertzanu' n-o sa stea la rosu, o sa zboare peste stop.

Sa nu uitam ca toate vor fi posibile datorita "bicicletei" si unor unor oameni care au vrut mai mult.

Aceasta postare a fost editata de Olaf The Viking: 18 December 2003 - 10:47 AM

Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro