Modelism - RHC Forum: Mufa egalizare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Mufa egalizare

#1 Useril este offline   clao 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 30-August 07

Postat 01 October 2007 - 01:37 PM

Salut

Tocmai am achizitionat un egalizator Rxxxx si vad ca are o mufa de egalizare cu 6 pini. Mai am o baterie Li-Po de 2200mAh AHA care are o mufa de egalizare cu 3 pini (fir negru rosu si albastru). Cum pot conecta firele astea 3 la mufa cu 6 pini? Inteleg din manual ca firul negru ar veni primul, la marcajul de pe egalizator. Dar celelalte doua? Are vreo importanta ordinea lor? Cumva e cate unul pentru fiecare celula, caz in care nu ar conta ordinea? Sau cel rosu e altceva?
0

#2 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 01 October 2007 - 03:07 PM

Tot acolo unde de unde ai cumparat au si mufe http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif si chiar un device foarte cool in care poti sa bagi diverse feluri de mufe de egalizare si se conecteaza la egalizator.

Am si eu egalizatorul ala si infig negru la negru. Si merge. Nu am studiat problema dar pana acum functioneaza.

NU stiu daca ti-ai dat seama (mi-a trebuit 6 luni sa imi dau seama) mufa aia neagra se scoate si raman niste pini mai mari in egalizator si e mai usor sa bagi mufa de la pac in egalizator .
DT
0

#3 Useril este offline   clao 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 30-August 07

Postat 01 October 2007 - 10:56 PM

Am vazut ca exista cabluri cu diferite mufe pt egalizare, dar abia am primit balancerul, incarcatoprul s.a. si alea cu intarziere din cauza curierului si parca nu as mai face o comanda doar pt un cablu. Costa de 10 ori mai mult transportul.

Probabil tu ai egalizorul pt 6 celule, eu il am pe ala de 5, nu mai era pe stoc celalalt. La mine mufa e alba si nu prea se scoate, am incercat.

Pana una alta, improvizez ceva. De ordinea firelor nu eram sigur, dar dc zici ca merge la rand, negrul sa corespunda, e ok. Merci de info. Apropo, ce reprezinta Equalizer sensor? Ce face?
0

#4 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 02 October 2007 - 08:45 AM

Ala de 5 il am si eu dar cred ca e o varianta mai veche. Acum am vazut poza si io n-am mufa aia .. aveam o chestie aiurea acolo.

Nu stiu ce e senzorul ala... poate scrie in manual.. nu l-am citit dar sti cum e... niciun barbat adevarat nu citeste manualul... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif :D :D
DT
0

#5 Useril este offline   clao 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 30-August 07

Postat 02 October 2007 - 01:50 PM

:D)) si nu cere directii :D))

Am facut exceptie de la regula si am verificat manualul, spune ca exista, ceea ce puteam confirma si eu. Nu e problema, mai am 6 luni pana sa ii prind toate chichitele.. :D Bine ca e... mai bine decat sa nu fie.. :D
0

#6 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 03 October 2007 - 08:26 PM

salut azi mi-am luat si eu eu acel egalizator de 5 celule de la ro__e si inca nu mi-am luat acumulator ca nu cred ca aveam rabdare sa nu il folosesc si poate il distrugeam. am 3 celule identice de la nokia de 600 mAh cred si vreau sa ii fac pack pt o chinezarie de masina pana ma rezolv cu totu pt cessna.
intrebare pentru cine stie.....cum leg firele de egalizare la pack? ca din cate am inteles eu rosu la rosu gros al packului negru la negru gros(la fir ma refer) al packului si ala din mijloc la punctul unde se lipesc cele doua celule...e corect?
ms mult
bafta!
doar....eu
0721.798.720

0

#7 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 04 October 2007 - 05:01 AM

Acumulatorii de telefon nu sunt facuti sa sustina curenti mari de descarcare. Scrie pe ei curentul maxim admis pentru descarcare?
Ii strici degeaba.
0

#8 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 04 October 2007 - 03:57 PM

pai tot ii am degeaba...nimeni nu imi raspunde si mie?
doar....eu
0721.798.720

0

#9 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 04 October 2007 - 08:10 PM

Miezu_eu, la 3 Oct 2007, 21:26, a spus:

intrebare pentru cine stie.....cum leg firele de egalizare la pack? ca din cate am inteles eu rosu la rosu gros al packului negru la negru gros(la fir ma refer) al packului si ala din mijloc la punctul unde se lipesc cele doua celule...e corect?
ms mult
bafta!

Corect.
0

#10 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 05 October 2007 - 05:09 PM

ms mult de raspuns!
bafta!
:)
doar....eu
0721.798.720

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro