Modelism - RHC Forum: vreau niste pareri. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

vreau niste pareri. detali tehnice

#1 Useril este offline   jeery 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 18-September 07

Postat 30 September 2007 - 03:49 PM

Buna sunt din Turda si as vrea sa ma apuc de construit un hercules sau un an26 .Aeromodel cu 2-4 motoare .M-am gindit la o amvergura de 3m lungime de 2,5m si cu o suprafata portanta de 2m2 cu greutate totala de 12-15Kg si am gasit ceva motoare pe benzina de 25-35cm3 .Dar nu stiu detali despre motoare ;Ce turatie trebuie sa aiba ;mar ajuta sa stiu aproximativ La 10cm3 la un motor cu x turatie ?Kg ridica si ce suprafata de portanta ii trebuie .Astept sugesti,vreau sa fie ceva mare dar ma incurc in treburile astea .
0

#2 Useril este offline   Porumbeu 

  • Harmony of intimacy, uninhibitedness with mutual consent
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Gender:Male
  • Location:New York
  • Interests:club, discussion

Postat 30 September 2007 - 04:47 PM

off-topic: ori ai chiulit la orele de gramatica , ori te-au invatat aia de te-au prostit :lol:
on-topic: cauti pe net site-uri care vand astfel de motoare si tot acolo ai si datele lor tehnice. Din cate am vazut eu pe net ... un singur motor pe benzina de 35-40cc te duce de la 900 la 1400 ron. Pai iti trebuie cam 3000 Euroi...
0

#3 Useril este offline   jeery 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 18-September 07

Postat 01 October 2007 - 05:26 PM

Porumbeu, la 30 Sep 2007, 16:47, a spus:

off-topic: ori ai chiulit la orele de gramatica , ori te-au invatat aia de te-au prostit http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
on-topic: cauti pe net site-uri care vand astfel de motoare si tot acolo ai si datele lor tehnice. Din cate am vazut eu pe net ... un singur motor pe benzina de 35-40cc te duce de la 900 la 1400 ron. Pai iti trebuie cam 3000 Euroi...

Mersi dar nu prea le am nici cu calculatoarele nici cu romana .Dar asta nu ma ajuta de loc poate ma-m exprimat gresit in loc de intrebarea ? la X cm3 ?kg ridica pe o portanta de X cm2. Rectific :-X CP cata greutate poate ridica la o portanta totala de Xcm2 a avionului si ce turatie trebuie sa aiba un motor de aeromodel .Turatia imi trebuie exacta (INTRE X TURE SI X TURE SA AIBA MOTORUL )restu de necunoscute cu aproximatie este suficient .cu cite notiuni am eu despre aeromodele si cu formula aceasta cred ca m-as descurca ; de bani dai in colo ca se fac .Faza ii ca sant ceva motoare din Rusia proiectate pt biciclete intre 25 cm3-35cm3 care se gasesc ft usor sau daca nu motoare de drujba idea e sa fie pe benzina ca totusi consuma ceva la capacitatea lor astept sugesti
0

#4 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 01 October 2007 - 07:03 PM

jeery, la 1 Oct 2007, 18:26, a spus:

1.restu de necunoscute cu aproximatie este suficient .
2.Faza ii ca sant ceva motoare din Rusia proiectate pt biciclete intre 25 cm3-35cm3 care se gasesc ft usor sau daca nu motoare de drujba idea e sa fie pe benzina ca totusi consuma ceva la capacitatea lor
3.astept sugesti

1.nu este suficient nimic in aproximatie.
2.uita de idee
3.inscrie-te la facultatea de aeronave.
flying is my life...
0

#5 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 01 October 2007 - 07:40 PM

Surprinzator iti raspund eu non agresiv http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif)

Daca te apuci de construit asa ceva inatai si intai ori te apuci sa inveti sa pilotezi ori vb de pe acum cu cineva care are destul experienta incat sa te indrume si sa il piloteze. Asa pe forum.. nu prea functioneaza

Nu cred ca il scoti la 15 kg la 3 m anvergura si cu 2 motoare. Un compozit (fibra de sticla carbon.. nomex sau alte nebuneli de se folosesc acum) de 2.6 m cu 1 motor (ce-i drept de 100cc ) ajunge la 12-13 kg. Din ce zici tu si cum nu ai experienta cu asa ceva nu o sa il scoti la 15 kg nici mort. (e o expresie nu o lua de buna)

Doi daca vrei sa zboare nu folosi decat motoare speciale de modelism. Altfel o sa iasa mult prea greu motoarele alea nu au destula putere cuplu bla bla. Uita-te de curiozitate cum arata chiuloasa unui motor de modelism (pe net nu tre sa il ai in mana) si dupa aia opreste pe cineva in strada sa vezi cam cat metal e in plus la un motor de scuter asa scurt fara complicatii. Deci varianta cade. Un motor de aero de 50 cc te duce undeva la 2 kg cu aprindere +/- 100 g ala de bicicleta la pariu ca la 49 cc depaseste 3 kg (asa dupa ochiu meu)

In alta ordine de idei.. poate ar fi bine, avand in vedere ca nu ai nici motorul nici avionul sa gasesti un plan si sa stabilesti exact ce anume construiesti. Vrei tu bimotor.. ok.. cauta plan ceva facut de cineva care se pricepe si o sa gasesti exact dimensiuni o sa vezi ce motoare iti trebuie etc.

Vino intai cu planul exact , cred ca tractiunea e cea mai mica problema pt ca motoarele o sa le cumperi mai incolo.. Te-ai gandit ce electronica iti trebuie ? La asemenea magaoaie ... iti trebuie fro 6-8 servouri .. si alea destul de rele (si scumpe) Si mai trebuie si alimentate.. si doar nu o sa le alimentezi cu bateriile de la ceasu lu bunicu.. si iti trebuie si un powerbox ... ca alea sug curent mult (sti de ce trebuiesc alimentate separat nu ?)

De curiozitate ca sa continuam discutia ... sti cum se calculeaza CG-ul ? Sti cum verifici calajul aripii ? Ce profil de aripa ai ales ? Si mai avem intrebari.

Ca sa te multumesc din ce stiu eu un motor de 50 cc la 6000-6200 cu un 23x8 are tractiune undeva la 8.5-9kg. In termeni aproximativi. Sper sa nu ma insel un motor sa zicem MVVS de 26 cc benzina cu un 18x8 ai tractiune maxim undeva la 6-6.5 . Toate astea depind foarte mult de ce elice folosesti si cat esti de dibaci in a regla motorul. Sti sa reglezi un motor ? Eu nu stiu .... aa. ma fac io ca invart de jicolr dar invart in speranta ca o sa fie mai bine..

Te mai intreb ceva.. din ce vrei sa faci aripa ? Daca o faci din balsa ... clasic.. ai o masa destul de mare si de drepta ca sa poti sa o faci dreapta netorsionata .. daca o faci polistiren cu balsa .. ai pompa de vacuum (presupun ca sti pt ce iti trebuie) ? La cat de mare vrei sa il faci te-ai gandit cu ce il acoperi? Cu folie din asta termocontratibila.. mai nou se foloseste autocolant.. dar si ala se pune intr-un fel...vezi subiecul cu YAK-ul.

Baietii s-au ofticat un pic din cauza ca sunt siguri ( de altfel ca si mine) ca ai 0 experienta in constructia acestei chestii.. Si in loc sa faci ceva constructiv o sa te cramponezi in asa ceva.


Incearca sa iti raspunzi la intrebarile alea de le-am pus eu mai sus si dupa aia continuam discutia.

Parerea mea e ca daca vrei modelism cumpara un Easyglider si mai vorbim.

Una peste alta ... vise avem cu totii.. daca doar tractiunea motoarelor te-a oprit pe tine sa faci un hercules cu 4 motoare pe benzina.. esti tare . .. dar ma indoiesc .. daca e asa cum zici tu .. asteptam poze.
DT
0

#6 Useril este offline   jeery 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 18-September 07

Postat 01 October 2007 - 08:24 PM

Mersi mult pt opinie dar va fii ceva la scara dupa insusi HERCULES sau AN26 va fi din tabla de duralum si ceva combinati de fibra .Am un frate doxa in electronica si la partea asta ma va ajuta el stiu ca va fii foarte difi cil de pilotat dar nu imposibil,cand spuneam 3m anvergura ma-m ref la Herc adevaru e ca cam as face prima data An26 care ar fii umpic mai mic da nu cu mult .CG tb sa fie la 1/2 a aripi calaj nu stiu ce e dar cred ca ma duce capu poze dupa ce adun suficienta inf cam prin 1 NOV bafta si mersi mult.
0

#7 Useril este offline   jeery 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 18-September 07

Postat 01 October 2007 - 08:29 PM

SILVIU66, la 1 Oct 2007, 19:03, a spus:

jeery, la 1 Oct 2007, 18:26, a spus:

1.restu de necunoscute cu aproximatie este suficient .
2.Faza ii ca sant ceva motoare din Rusia proiectate pt biciclete intre 25 cm3-35cm3 care se gasesc ft usor sau daca nu motoare de drujba idea e sa fie pe benzina ca totusi consuma ceva la capacitatea lor
3.astept sugesti

1.nu este suficient nimic in aproximatie.
2.uita de idee
3.inscrie-te la facultatea de aeronave.

cind spuneam de aproximatie spuneam de o mica marja de eroare(limite de toleranta) mersi mult si sper ca nu is prea indrasnet.
0

#8 Useril este offline   Mitch 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 227
  • Inregistrat: 15-June 05

Postat 01 October 2007 - 08:39 PM

bai ZODele, ce este cu tine asa de blajin si sfatos in ultima vreme ?

Si-i zici cu CG-uri, calarea aripii, etc. Ce e aici, Razboiul Stelelor ?
0

#9 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 01 October 2007 - 09:00 PM

Fii atent JEERY citat din tine: '' e ca cam as". Asta-i primaul pas pe care trebuie sa-l faci in constructia ta.

Bafta?
0

#10 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 01 October 2007 - 09:24 PM

jeery, la 1 Oct 2007, 20:24, a spus:

Mersi mult pt opinie dar va fii ceva la scara dupa insusi HERCULES sau AN26  va fi din tabla de duralum si ceva combinati de fibra .Am un frate doxa in electronica si la partea asta ma va ajuta el stiu ca va fii foarte difi cil de pilotat dar nu imposibil,cand spuneam 3m anvergura ma-m ref la Herc  adevaru e ca cam as face prima data An26 care ar fii umpic mai mic da nu cu mult .CG tb sa fie la 1/2 a aripi calaj nu stiu ce e dar cred ca ma duce capu    poze dupa ce adun suficienta inf cam prin 1 NOV  bafta si mersi mult.

OK...Io am incercat sa fiu ok. Si tu faci misto de noi ?

Tabla zici ... ? De ce nu incerci niste ramforsari din fonta ca e tare.

Poti sa ne spui cati ani ai ?

PS: avand in vedere ca tu faci misto de noi cu tabla.. putem sa facem si noi misto de tine ? Daca tu esti Jerry ... fratele tau e Tom ?

Aceasta postare a fost editata de ZOD: 01 October 2007 - 09:42 PM

DT
0

#11 Useril este offline   fedora 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 20-December 06

Postat 03 October 2007 - 01:31 PM

Citeaza

Mersi mult pt opinie dar va fii ceva la scara dupa insusi HERCULES sau AN26 va fi din tabla de duralum si ceva combinati de fibra .Am un frate doxa in electronica si la partea asta ma va ajuta el stiu ca va fii foarte difi cil de pilotat dar nu imposibil,cand spuneam 3m anvergura ma-m ref la Herc adevaru e ca cam as face prima data An26 care ar fii umpic mai mic da nu cu mult .CG tb sa fie la 1/2 a aripi calaj nu stiu ce e dar cred ca ma duce capu poze dupa ce adun suficienta inf cam prin 1 NOV bafta si mersi mult.




din tabla zici ?vrei sa treci granitza cu el ?sau sa il izbesti de vre-o cladire importanta ?
Nu lasa pe maine ce poti face azi lasa pe poimaine poate nu mai trebuie
0

#12 Useril este offline   Aircobra 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 05 October 2007 - 11:04 AM

Bi/cvadri motor propulsat cu motoare cu combustie prezinta "particularitati".In orice moment al zborului unul sau doua motoare se pot opri.Daca se nimereste sa fie de pe aceeasi parte ( la cvadri ) crash-ul e inevitabil.
Pe You tube poti vedea exemple.
Din acelasi motiv, as pune motoare aero, de incredere, rodate si cu amestecul reglat mai bogat.
-
Personal ,mi-as incepe experienta bimotoare cu un model simplu, cu motoarele situate cat mai aproape de fuselaj si cu usoara tractiune spre exterior.
Eventual un fost trainer cu aripa sus, "dotat" cu 2 motoare mai mici ( decat cel initial ).
Ceva la 1800-2000mm. anvergura si motoare de max 10ccm.
Oricum ,ceva de care sa nu-ti para rau ca s-a facut praf.
Sincronizarea turatiei motoarelor e o alta problema majora.
Turatia trebuie sa fie sincronizata, pe toata plaja de turatie a motoarelor, nu numai la maxim sau relanti.
Pe forumurile straine gasesti cativa care zboara bi/multi motoare.
Isi impartasesc experienta , deci poti "fura" cel putin teoretic niste TIP-uri.
Bafta!
Aircobra
---------
Futaba 40MHz canal 53
Graupner 35MHz canal 76
0

#13 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 05 October 2007 - 12:26 PM

Tabla, 4 motoare destul de mari(plus ca trebuie si rezervor la fiecare), si tot restul cred ca ar ajunge cat o dacie greutatea :D .
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#14 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 October 2007 - 07:27 PM

cred ca s-a speriat copilu, asa aveam si eu vise(pe la 12 ani) pana sa ma trezesc la realitate (pe la 17-18), motor de drujba, avion mare 2 m anvergura, prostii in cap etc.
sa zicem ca ii dadeati lista cu toate cele necesare, dar bani atatia, de unde avea? atelier,scule,planuri????
copilu daca mai intri sa stii ca nu vorbim in nume de rau decat in speranta ca o sa faci pasul pe care l-am facut eu la 18 ani!
bafta!
doar....eu
0721.798.720

0

#15 Useril este offline   jeery 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 18-September 07

Postat 19 October 2007 - 08:56 PM

Mersi mult dar cum spuneam nu prea le am cu calculatoarele si de acea scriu gresit dar nu imi bat joc de nimeni cind spun ca va fi tot din dur aluminiu si problema de pilotaj am rezolvato daca se va destabilijeaza sau il scap de sub control nu va fi bai pt ca ii voi monta un sistem GIRO DIRECTIONAL asa ca va rezolva singur erorile de pilotaj planul il fac cum am zis sub forma de model macheta la scara dimensiunile scad de 10 ori jeery-sau- mailo imi este porecla am 26 ani si ma cheama Ciprian -Czirjak .si sa nu uit aripile le umplu cu poli-uretal peste care pun tabla acea ,multumesc mult .Dar inca nu mi-a raspuns nimeni la intrebari ;spuneti se va ridica chestia asta de 14Kg cu 2 motoare de 25cm3 -8000-12000rpm suprafata portanta a aripi de0,75m2 a ampenajului oriz de 0,20m2 si bineinteles o elice bine lucrata cu 4 pale.Am sa revin din 1 nov incep lucrul la el mai am de aduna ceva materiale si de finisat planurile''bafta voua,,
0

#16 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 19 October 2007 - 10:00 PM

:) :lol: :o :o
flying is my life...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro