Modelism - RHC Forum: Slefuitor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Slefuitor

#1 Useril este offline   bebeto 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 02 November 2003 - 04:36 PM

Vreau sa-mi iau un slefuitor electric si nu stiu care este cel mai indicat,am vazut 2 tipuri-cel cu disc si cel cu banda rotativa.Care este cel mai bun ptr.prelucrarea lemnului ? B)
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 November 2003 - 07:49 PM

In principiu slefuitoarele pot fi: cu disc rotativ (seamana oarecum cu clasicul "flex", sau varianta cu doua mânere, motor central si disc montat direct pe ax...) si slefuiesc pe suprafata laterala a discului, cu element vibrator (format circular, dreptunghiular sau triunghiular) sau cu banda cuntinua, cu recirculare. Primele pot, in functie de discul abraziv sa fie folosite la slefuire mai degraba bruta (e problema mai degraba legata de indemânarea utilizatorului decât de scula), cele cu element vibrator (cu talpa vibratoare) de regula sunt optime pentru finisare plana sau a suprafetelor cilindrice, si aproape imposibil pentru finisarea suprafetelor concave, iar ultimele (cu banda) pentru plane, si cu ceva noroc si a celor cilindrice interioare. Pot fi folosite cam la orice suprafete sa zicem deschise, nu la profilate. Sau cu unele limitari... Conteaza mult indemânarea utilizatorului. Cel mai usor pot fi folosite cele vibratoare (necesita efort minim) iar apoi cele cu disc rotativ apoi cele cu banda. Dar daca tot ajungi la un magazin vorbeste cu cel de acolo si sa-ti faca o demonstratie cu toate. Conteaza vibratiile, zgomotul, praful... Vezi si materialul abraziv pe la ce pret poate fi cumparat. Important e sa stii exact cam ce fel de suprafete slefuiesti mai mult. Daca e vorba de suprafete plane iti recomand cu talpa vibratoare ca gasesti mai usor materialul abraziv, sunt mai ieftine si se mânuiesc foarte usor. Totusi e chestie subiectiva. Daca esti nevoit sa folosesti ambele mâini pentru sustinerea masinii esti nevoit sa fixezi lemnul de slefuit. Daca ai materialul sub forma de placi subtiri e greu sa-l fixezi. E preferabil sa ai o mâna libera. Bafta!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   bebeto 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 02 November 2003 - 09:37 PM

Bun,am inteles;rotativ,vibrator si cu banda continua.I-mi recomanzi vibrator.Pemine ma intereseaza ptr slefuirea corpurilor de nave(eu lucrez numai in lemn,baghete)Ce i-mi recomanzi,mai concret.
Cu multumiri -_-
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 November 2003 - 10:21 PM

Pentru ala care are disc rotitor iti trebuie foarte mare indemânare si doar daca gasesti o varianta foarte usoara (s-o poti mânui cu o singura mâna). Dar daca gasesti ceva fain e bun. Si daca gasesti discuri de toate diametrele si diferite granulatii. Conteaza si pretul.
E ceva subiectiv, dar nu le suport pe alea cu banda continua. Sunt prea puternice, au zgomot ciudat si risti sa le scapi in material daca nu esti atent. Merg bine la parchet, mobila...
Daca ar fi sa cumpar eu, mi-as lua cu talpa vibratoare. Dar si alea sunt incomode ca mânerul e departe de suprafata de prelucrat. Si mai e o faza ca daca vrei doar degrosare asta nu-i asa puternic. Dar ai avantajul ca poti folosi niste bucati de material semirigid aplicat pe talpa si poti modela oarecum forma talpii, in convexa, concava... Un dezavantaj mare e ca traiectoria unui punct de pe talpa e de fapt circulara. Nu poti merge usor pe o generatoare. Sau poti, dar ajungi tot la capitolul indemânare...
Acum prin magazine cred ca gasesti mai usor doua variante: pe cele cu vibrator si cu banda. Din ce variante am vazut eu, alea cu banda sunt prea mari ca gabarit. Din celelalte am vazut si mult mai mici, plus ca mi-au parut mai ieftine. Acum e impropriu spus "vibratoare" ca de fapt talpa are o miscare mai mult de translatie, dupa o traiectorie circulara cu raza foarte mica. Ti-am zis, cere vânzatorului sa-ti arate cum functioneaza ambele variante. S-ar putea sa ajungi la ideea ca tot lucrul manual e mai sfânt. La navo nu prea ai colturi inaccesibile, inchise, altfel ti-as recomanda talpa triunghiulara. In nici un caz circulara. Dar nu te lua dupa mine. Tu hotarasti la fata locului, inclusiv in functie de pret. La corpurile de nave orice varianta o sa fie nesatisfacatoare. Pentru baghete pare mai buna varianta cu banda ca poti sprijuni baghetele de ceva pe masa si te deplasezi in lungul lor. Pot fi astfel destul de usor de fixat. Masina cu banda pare mai grea si prea puternica pentru baghete mici. Cea vibratoare nu-ti impinge baghetele intr-o singura directie sa zici ca le poti fixa usor, dar poti sa le tii cu mâna libera destul de usor. Oricum, daca le scapi nu le arunca nicaieri. Tu hotarasti. Revin, ia in consideratie pretul, zgomotul, praful, dimensiunile, masa (greutatea), manevrabilitatea, costul pieselor de schimb si al consumabilelor, modul de fixare a foliei abrazive, garantia... Ce intrebi tu acum e ca si cum ai intreba: sa-mi iau o nevasta blonda, sau bruneta? Eu le-as lua pe amândoua daca n-as avea nici una. E chestie de gust si de putut, vorba nu stiu cui, ca daca nu stii ce sa faci la inceput, fac ele ce vor cu tine, ca se pricep al dracului de bine...
Bafta!
PS. Ai si tu rabdare pâna mâine poate primesti si alte sfaturi!!!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 02 November 2003 - 10:27 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 02 November 2003 - 10:49 PM

Este o varianta de masina combinata care le are pe amindouea si costa cam 80€ varianta pt. modelism.
Cele mai mari in jur de 300€.Fac miine o poza si o afishez.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro