Modelism - RHC Forum: acumulatori LIPo - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

acumulatori LIPo cate incarcari ???

#1 Useril este offline   sacalu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 185
  • Inregistrat: 25-August 04

Postat 26 September 2007 - 08:49 AM

Cine imi poate spune cu aproximtie cate cicluri de incarcare suporta un accu LiPo daca nu se foloseste si un egalizator de celule, dar daca se foloseste ? de ex. accu 3celule 2200mA, 20C, la curenti de descarcare de pe EZ(motor 400) deci max.9A, dar cu un BL de 25A Cate cicluri ? tks
0

#2 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 26 September 2007 - 05:38 PM

Salut,
Experienta mea este urmatoarea:
Am 3 pacuri de 1300mAh. Le incarc cu egalizor. Incarc putin sub 1C si descarc la maxim 10-12C ocazional, nu continuu. Uneori le zbor pana cand ma taie LVCul. Dupa taiere, tensiunea in gol e de aprox 6.8-7V. In general aterizez cand nu mai are snaga si atunci tensiunea de repaus e pe la 7.2-7.4V. Tin o evidenta stricta a incarcarilor.

Pac1: cumparat in Noiembrie 2006. Are 126 de cicluri. Inca merge, dar nu mai e asa vioi. Rezistenta interna la inceput era de 43mOhmi. La ultima masuratoare, descarcat, am gasit vreo 73mOhmi, ceea ce explica blegeala.

Pac2: cumparat in Aprilie 2007. 84 de cicluri. Rezistenta interna initiala: 42mOhmi. Recent am masurat 45mOhmi. Merge bine

Pac3: cumparat in Aprilie 2007. 82 de cicluri. Rezistenta interna initiala: 44mOhmi. Recent am masurat 51mOhmi. Merge bine

Sper sa-ti fie de folos.
Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro