Modelism - RHC Forum: Ce pasaroi sa-mi iau? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ce pasaroi sa-mi iau?

#1 Useril este offline   flycat 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 22-April 07

  Postat 10 September 2007 - 05:47 PM

Am tot rasfoit pe forum, m-am tot gandit, insa cunostintele mele sunt reduse in materie de aeromodelism. Totusi mi-am dat seama (uraaaa!) ca pentru inceput este recomandabil un aeromodel cu aripa parasol (daca am retinut corect terminologia).
Initial, dupa ce am gasit la sectiunea Kit Review un topic despre Air Trainer termic ma hotarasem ca asta trebuie sa fie pasaroiu, dar... surpriza, baietii care discutau de zor despre tot felul de modificari, in termeni care mai de care mai pretentiosi pentru cultura mea in aero, m-au sfatuit sa imi indrept atentia spre un model electric. Argumentul? Viteza redusa.
In consecinta am cautat si am gasit urmatoarele modele - in ordinea preferintelor - la ale caror preturi de achizitie s-ar putea incadra buzunarelul meu (in ceea ce priveste statia m-am hotarat sa ma opresc la Futaba 6 EXP):
1. CESNA 182 cu eleroane:
2. DIMONA;
3. BELLANCA DECATHLON.
(mi-a fost recomandat si Easy Star, dar nu-mi place mutra lui)
Deci, pe care dintre cele trei l-ati alege daca maine va treziti si realizati ca ati uitat tainele pilotajului?
Multumesc anticipat!
0

#2 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 10 September 2007 - 05:57 PM

BELLANCA DECATHLON.....e mai "zburabil" decat Cessna... :rolleyes:
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#3 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 10 September 2007 - 06:00 PM

Cessna
Am inceput cu unul si acum inca-l mai zbor de fun. Nu de asta ti-l recomand ci pt. ca e un model care iarta multe greseli daca e motorizat cum trebuie. ( brushlless+ LiPo). Bine in prima faza poti sa-i pui doar acuu' LiPo ( preferabil 11.1Vx1800mAh) si o sa vezi ca te scoate din belele dar nu rezista motorul lui la acumulatorul asta decat 30 poate 40min( de zbor in total) dupa care se duc carbunii.
0

#4 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 10 September 2007 - 06:02 PM

Cred ca te derutam aici,( am vazut postul lui zgr 44) dar cessna mai arata a avion normal
0

#5 Useril este offline   danny_39 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2011
  • Inregistrat: 06-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Oradea-Baile Felix

Postat 10 September 2007 - 06:06 PM

Cessna...da e mai nervos decit un Piper...care ti l-as recomanda .....e un model cu viteza redusa poti prevedea si reactiona la manevrele aeromodelului
Si bineinteles ..electric...si se poate repara daca e din polistiren...deh asa se invata nimeni nu a scapat de asta
P.S. parerea mea !!!! :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de danny_39: 10 September 2007 - 06:08 PM

Toate aeromdelele sant iubite de Terra,diferenta o face viteza cu care se apropie...sau o face tipul ala cu statia?
0

#6 Useril este offline   flycat 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 22-April 07

Postat 10 September 2007 - 06:19 PM

Cesna ramane preferatul meu.
Ce motorizare ar trebui sa aibe in dotare?
Care ar fi configuratia ideala, adica servo, baterii, motor, regulator etc?
0

#7 Useril este offline   flycat 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 22-April 07

Postat 10 September 2007 - 06:57 PM

Cam asta ar fi kitul: Aeromodel din styro dur, injectat in matrita
- Motor 480 pe direct
- Regulator electronic pentru motor
- Acumulator 7NiMh 1000 mAh
- Incarcator pentru acumulator
- Servomecanisme nano montate (3 buc)
- Elice (2 buc)
- Adeziv
- Instructiuni detaliate
Sunt un pic nedumerit vis-a-vis de numerul servourilor. Pai nu zice domne ca are si eleroane? De ce dupa mintea mea ar trebui sa aiba 4 servo? Adica unul pentru profundoru, altul pentru directie si alte doua pentru eleroane.
De ce imi da numai mie cu rest si voua nu?
0

#8 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 10 September 2007 - 07:23 PM

Este clasic si sistemul cu un singur servo pentru eleroane. Se poate si asa......
0

#9 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 10 September 2007 - 07:27 PM

Eu totusi iti recomand Easy starul acela cu mutra urata dar care zboara extraordinar de frumos,cat despre iertat greselile...asta chiar le iarta .

Materialul din care este facut se numeste elapor si este cu mult mai rezistent decat materialul cessnei.Parerea mea.

Bafta.
0

#10 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 10 September 2007 - 08:16 PM

flycat, la 10 Sep 2007, 18:57, a spus:

Cam asta ar fi kitul: Aeromodel din styro dur, injectat in matrita
- Motor 480 pe direct
- Regulator electronic pentru motor
- Acumulator 7NiMh 1000 mAh
- Incarcator pentru acumulator
- Servomecanisme nano montate (3 buc)
- Elice (2 buc)
- Adeziv
- Instructiuni detaliate
Sunt un pic nedumerit vis-a-vis de numerul servourilor. Pai nu zice domne ca are si eleroane? De ce dupa mintea mea ar trebui sa aiba 4 servo? Adica unul pentru profundoru, altul pentru directie si alte doua pentru eleroane.
De ce imi da numai mie cu rest si voua nu?

Asta mi-l iau si eu numai ca eu o sa caut sa il iau din elapor(sau styrodur: sa vad de buzunar) ca tot ca incepator macar sa il pot scoci usor in caz de prabusire(pardon nu in caz ca sigur o sa fie si niste prabusiri) si este si in romania la pret rezonabil(vreo 399 lei cu eleroane echipat, fara telecomanda si 200 si ceva fara eleroane echipat, fara telecomanda)


PS Cessna din elapor am vazut-o in actiune(pardon in crashuri live-inregistrate ;) ) in multe clipuri pe yotube si nu patea mai nimic(in afara de vreo 2 m de scoci peste crapatura dupa fiecare cazatura nu avea nimic :D ) si nici alea din styrodur nu prea aratau mai rau ca astea din elapor.Oricum care versiune de Cessna o gasesc mai ieftin o iau ca buzunarul din pacate nu e prea plin cand e vorba de scump :D.

Aceasta postare a fost editata de protheus: 10 September 2007 - 08:29 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#11 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 10 September 2007 - 08:20 PM

aantikk, la 10 Sep 2007, 19:27, a spus:

Eu totusi iti recomand Easy starul acela cu mutra urata dar care zboara extraordinar de frumos,cat despre iertat greselile...asta chiar le iarta .

Materialul din care este facut se numeste elapor si este cu mult mai rezistent decat materialul cessnei.Parerea mea.

Bafta.

Cessna este si versiune din elapor de la aceiasi firma ca si ez -ul, numai inca nu a aparut pe la magazinele de la noi.

PS Daca nu am bani de nici una din versiuni o sa iau micro Cessna(15 cm anvergura) si ma joc numai prin casa/sala(sau pe afara da sa nu fie nici macar un vanticel cat de mic)

Aceasta postare a fost editata de protheus: 10 September 2007 - 08:31 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#12 Useril este offline   asegarceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 12-September 04

Postat 11 September 2007 - 10:18 AM

salve!

am cessna si pot sa iti spun ca invatatul nu este foarte usor.. eu am folosit configuratia din kit si initial a fost fara eleroane (ca sa nu ma incurc si din cauza ca nu il aveau pe stoc decat pe cel fara eleroane). Am invatat singur.
Primul zbor, putin vant, am tras de maneta stanga prea brusc, avion pus cu aripa aproape vertical, portanta aproape 0, cazut de la 4-5m inaltime, fix pe aripa, aripa rupta in 2 bucati. Scurt! nu a zburat mai mult de 15 m...
Treaba buna e ca lipeste bison asta super bine!

din cate am citit pe aici EasyStarul ar fi mai indicat pt inceput. ... Totusi, daca nu vrei sa dai banii pe trecerea la cessna ipoti lua Cessna de la inceput. Iti iei si bison poliuretanic si zbori cu el bine-mersi cam 30-40 pack-uri.. apoi o sa te cam plictisesti de el, mai ales fara eleroane nu prea poti face mai nimic. Oricum daca ai ajuns la 40 de zboruri mai mult ca sigur ca o sa trebuiasca sa ii schimbi fuselajul (cel putin)..

nu te descuraja de primele accidente, incearca sa fie cat mai usoare. Dupa ce il stapanesti ii schimbi piesele avariate si il zbori de placere :( eu asa fac acum cand ma gandesc care sa fie urmatorul model
www.in-touch.ro
35 MHz, canal 70
0

#13 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 24 September 2007 - 12:02 AM

nimsoc, la 10 Sep 2007, 18:02, a spus:

Cred ca te derutam aici,( am vazut postul lui zgr 44) dar cessna mai arata a avion normal

In cazul unui incepator, e mai importanta partea cu stabilitatea....pe urma mai vedem si cu designul..... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 24 September 2007 - 01:38 AM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#14 Useril este offline   asegarceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 12-September 04

Postat 24 September 2007 - 07:34 AM

uite ce mi-a zis si mie un domn (campion national prin '90): pentru incepatori este bine sa iei un model cu inertie mare care actioneaza mai greu la comenzile (bruste) date la inceput. Un motoplanor ar fi bun. Asta si privind la viteza mica cu care zboara.
www.in-touch.ro
35 MHz, canal 70
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro