Modelism - RHC Forum: problema cu un canal la receptor ! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

problema cu un canal la receptor ! receptor defekt !

#1 Useril este offline   Vincent 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 574
  • Inregistrat: 16-July 05
  • Gender:Male

  Postat 21 September 2007 - 07:37 AM

Salut tuturor !

Am si eu problema cu un receptor Futaba FP-R122JE cel de la statia ATTACK cu doua canale AM , receptorul e in 40MHz l-am lacuit cu lac special spray PLASTIK70 iar dupa aproape o luna de la lacuire cand i-am facut proba pe barca canalul 2 e mort . Am luat alt emitator Attack de la un amic pe acceiasi frecventa cu statia mea si tot nu merge , am inversat canalele intre ele in sensul ca am cuplat servoul pt. directie pe canalul 2 aferent acceleratiei si nu a mers sau am cuplat regulatorul pe canalul 1 aferent directiei si functioneaza regulatorul de unde concluzia ca , canalul 2 al receptorului nu mai functioneaza de nici o culoare ! Masor tensiunea generata de semnalul aferent canalelor fata de masa cu mansele in pozitie mediana si pe canalul 1 de directie am variatie +- fata de valoarea 0,36V (deci intervalul 0,24 - 0,44V variatie functie de pozitie mansa min/max) iar pe canalul 2 al acceleratiei care nu mai lucreaza am valoarea de mijloc 1,34V cu minima de 1,24V pt. mansa in sus respectiv 1,41V pt. mansa in jos , acum chiar nu-mi dau seama ce se putea intimpla cu receptorul dupa lacuire de nu-i mai merge un canal si de ce sunt diferente intre valorile tensiunilor intre cele doua canale ? e normal sa fie diferente la un receptor care functioneaza complet ? Practic semnalul care vine pe canalul 2 iese direct de pe pinul 8 al integratului specializat marcat P8196R daca nu ma insel . Mai sunt sanse sa-l pot repara canalul 2 ?
Vicentiu

Tel. 0728286170
0

#2 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 21 September 2007 - 03:20 PM

Salut,
Nu e de la lacuit. A patit alta belea.
Desi masuratoarea cu un simplu voltmetru a iesirilor este cel mult orientativa, valorile masurate la un canal functional ar trebui sa se situeze in jurul valorii de 0.35V.
Depanarea trebuie facuta cu un osciloscop. Servourile sunt comandate cu niste impulsuri cu anumite caracteristici. Cred ca receptorul trebuie dus la cineva care se pricepe si are aparatura de test.

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#3 Useril este offline   Vincent 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 574
  • Inregistrat: 16-July 05
  • Gender:Male

Postat 21 September 2007 - 07:11 PM

cred ca prea multe verificari nu se pot face deoarece tot receptorul dupa cum probabil il stii consta in "3 piese pe 7 carari" cel mult sa fie din circuitul ala specializat care oricum din cate "am mirosit" nu se gaseste ca piesa de schimb . A mai lacuit careva receptoare ? tot la fel s-a intimplat sa nu mai functioneze dupa ?
Vicentiu

Tel. 0728286170
0

#4 Useril este offline   zola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 21-July 07

Postat 25 September 2007 - 09:29 PM

eu unul nu... am lacuit diferite variatoare si nu am avut problema asta dupa cate vad eu sunt cateva posibile cauze
1..ai lacuit si pini incearca sa ii cureti un pic
2atunci cand ai lacuit poate era inca curent pe acolo si o fi facut un scurt ceva..
3 sunt mai multe dar nu le stiu eu..
Oto si crevetii lui..
0

#5 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 17 October 2007 - 03:38 PM

Vici, nu mai ai ce sa-i faci.....E dus! Poti sa mai faci un singur lucru cu el: Sa lansezi rachete de la distanta sau sa detonezi petardele din tortul onomastic al rivalului de pe apa,Lopez. Eu i-am pregatit alta capcana....Vb!
GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro