Modelism - RHC Forum: bicicleta electrica - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

bicicleta electrica ... componente electrice

#21 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 02 October 2008 - 12:02 AM

Iar mi s-a facut de trotineta electrica.
As vrea sa iau una normala si sa o modific, am vazut in Cora la ~90 ron, dar... de unde pot cumpara componente pentru trotinete?
Pana acum am gasit doar 1 magazin in Bucuresti care are doar roti de 100mm.
Motorul ma gandeam sa fie un 5055/45, dar controler am gasit doar pana la maxim 25 V, iar motorul suporta si 30 V.
Sper ca azi sa ma hotorasc la o trotineta ca sa o cumpar odata :blink:
0

#22 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 10 October 2008 - 09:09 PM

Am cumparat trotineta (suporta max 100kg. :) )
Am facut rost de o curea dintata si de o roata dintata pentru ea, dar sunt in impas: de unde pot cumpara asemenea roti/curele pentru ca nu stiu cum sa fac conectarea intre un motor care are pe ax o roata dintata "clasica" cu o asemenea curea?
Sau macar din ce sa fabric asa ceva? Ce rasini/polimeri sa folosesc?
Multumesc anticipat!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg

0

#23 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 October 2008 - 11:50 PM

Gasesti si la noi cateva firme care aduc roti de curea dintata si curea dintata, de aproape toate dimensiunile.
Eu am fost multumit de colaborarea cu Valferc, dar nu-i singura. Poti gasi catalog online si vezi acolo ce si cum.
Teoretic, scoti pinionul de pe arbore si pui o roata de curea. Practic, doar tu stii ce te asteapta :) !
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#24 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 12 October 2008 - 07:44 PM

Daca citeam mai din timp, poate-i prindeam la TIB. Am intreat pe site-ul lor, am vazut ca participau, dar cand am ajuns acolo era inchis :rolleyes:
Intre timp am fost si prin Hornbach si Brico, si ma gandesc sa folosesc alt sistem, si anume sa atasez o roata de plastic de genul celei de aici: http://omegarom.ro/produse/accesorii-pentr...60p-364080p.htm
In cazul asta nu as mai fi nevoit sa folosesc curele dintate, etc.
0

#25 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 12 October 2008 - 08:03 PM

Se stie ca americanii sunt de 12184102340198412 mai inteligenti ca noi , nu va complicati cu moatoare de drujba , axi , etc uitati ce a reusit sa faca un american cu foarte putini bani si uitati ca prinde ceva vinte ( 50 km/h ) uitativa la filmul asta si apoi dati parte 2 3 4 5 din dreapta o sa gasiti filmele succes poate la vara fac si eu asa ceva ! http://www.youtube.c...V0&feature=user succes baieti
0

#26 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 12 October 2008 - 10:56 PM

Haideti ca m-am speriat degeaba. Am gasit la firme de curele sa-mi pun si-n cap.
Acum va trebui sa le fac vizite cu speranta ca nu vor boicota <_<
Sunt atatea indicative si profile de imi vine sa-mi smulg parul din cap, trebuie sa studiez putin.
0

#27 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 14 October 2008 - 10:36 PM

Am reusit sa identific modelul de cureaua necesara: HTD (High Torque Drive) 5M.
Am revenit si pentru ca ma intereseaza ceva. Am vazut ca tipii care si-au facut conversii folosesc un device cu un afisaj unde pot vedea tensiune, curent, putere consumata, etc. (ca un fel de contor de curent continuu). Unde pot gasi asa ceva sau macar cum se numesc ca sa stiu ce sa caut.
Multumesc.

LE: un site foarte interesant, pacat ca nu am materialele necesare, cum ar fi strung :D
http://www.etotheipi...one.net/?cat=28

Aceasta postare a fost editata de p990i: 14 October 2008 - 10:45 PM

0

#28 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

  Postat 27 April 2009 - 06:40 PM

Am facut un mic test si am conectat un motor de bormasina (chinezarie) sa vad cum este, dar la 12 V nu este suficient. La 24 are viata dar se incing firele, drept pentru care vreau sa trec la pasul urmator: motor brushless, controler, pack acumulatori, cred ca as merge pe lifepo4, mai ma gandesc, si sa vad cum fac controlerul controlerului, imi explicase cineva de pe aici ceva cu niste frecvente si as vrea sa merg pe curea dintata totusi.
Intrebarea mea, care este si la rang de rugaminte: ma gandeam la un motor de genul Terahobby 5055/06 la pretul de 236.8 lei si controler Himodel 70A cu reverse la 172.8 lei, dar nu stiu daca sunt cele mai bune variante ma refer ca si pret, cat despre firme am vazut mai multe Robbe decat Terahobby si mai multe controlere Robbe decat Himodel. Sunt compatibile cele 2, sunt la un pret OK? As vrea sa primesc cateva informatii de la voi pe private daca se face referire la vreun magazin, sau pe mess deoarece stau foarte prost cu banii si am probleme si cu masina (revizie 60k km, bieleta, rulment, placute frana, etc.) dar nu-mi da pace trotineta asta si vreau sa o fac odata in varianta finala.
Multumesc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg

0

#29 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 29 April 2009 - 07:11 PM

Mai am si eu o intrebare: am gasit controler BLMC de 100A de la Himodel, dar in defitie apare si un OPTO;de la ce vine? Ma influenteaza in vreun fel? Un servo tester ieftin si bun, ma ajuta careva?
Multumesc.
0

#30 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 30 April 2009 - 06:01 PM

Opto - comanda se face prin optocuplor.
Acest raspuns se adreseaza neinitiatilor, cei avansati stiu acest lucru si pot oferi raspunsuri la intrebari mai profi, cu mai multe retele neuronale si alte nebunii.
Imi pare rau sa constat lipsa unui feedback, voi trata totusi situatia ca si cand subiectul in sine nu este atragator marilor mase, indiferent ca este privit in ansamblu sau pe portiuni.
0

#31 Useril este offline   AndreisS 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 04-May 09

Postat 05 May 2009 - 07:54 AM

ce se mai aude? ce ai mai facut p990i ?
0

#32 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 05 May 2009 - 09:22 AM

Momentan sunt in studiu, urmaresc reducerea costurilor.
Ca sa fac asta ma gandeam la cateva economii:
1) cumpararea unui BLMC de putere mai mica, la care sa inlocuiesc/adaug fet-uri pentru a-l duce unde am nevoie, problema este ca eu nici macar nu am avut vreodata o asemenea componenta dar vreau sa o modific, iar aici am nevoie de informatii indiferent de unde vin ele
2) construirea unui servo tester in loc de cumparare, am gasit ceva simplut http://www.uoguelph....gets/servo3.htm care sper sa mearga, dar mai am o dilema: pentru a putea controla un BLMC OPTO cum trebuie sa fac, conectez un optocuplor pe iesire servo tester / intrare BLMC?
Referitor la transmisia puterii m-am razgandit: rotile dintate pentru curele HTD sunt prea scumpe, drept pentru care voi trece pe lant, la motor ma gandesc sa conectez o roata PHS 05B-1B10 iar la roata ceva de genul PHS 05B-1B27. Va trebui sa vad ce optiuni am pentru conectarea rotii pe axul motorului...
Eu zic ca o voi face in vreo 2 saptamani va fi gata, oricum orice progres palpabil si practic va fi postat.
Multumesc de intrebare :D
0

#33 Useril este offline   marius11 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1384
  • Inregistrat: 30-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras _ Brasov
  • Interests:Aeroclub Fagaras - Facebook
    Aero, Heli, Navo , RC cars , and drone

Postat 08 May 2009 - 10:50 PM

Salut !!
Eu sunt posesorul fericit al unui SCUTER electric de mai bine de trei ani (mai bine zis bicleta asistata electric ) si nu va pueti da seama ce mult o apreciez si mai ales cum merge .
Este unica in orasul meu , am avut probleme cu politia pentru faptul ca nu vreau sa o inamtriculez (normativele europene nu prevad lucru;l acesta - sunt scutite de orice taxe ) - pe scurt am dat 112 dolari pe ea in china , merge excelent si motorul este foarte silentios situat in butucul roatei din spate .
Daca sunteti interesati o sa va pun si foto cu "iubita mea vsisinie "
Stima
0

#34 Useril este offline   uncris 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 30-July 08
  • Gender:Male

Postat 09 May 2009 - 08:06 AM

Vezi postareamarius11, la May 8 2009, 10:50 PM, a spus:

....Daca sunteti interesati ...........

Glumesti, man ?!?!.....pune foto, caracteristici, firma producatoare, etc.,.... please !!!!!
0

#35 Useril este offline   marius11 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1384
  • Inregistrat: 30-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras _ Brasov
  • Interests:Aeroclub Fagaras - Facebook
    Aero, Heli, Navo , RC cars , and drone

Postat 09 May 2009 - 11:47 PM

O sa pun foto in curand ...promit !
0

#36 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 12 May 2009 - 10:25 PM

Primit motor Terahobby 5055/400Kv si charger Thunder T6.
Asteptam dar n-au ajuns inca, uBEC si ESC 100A.
Pack-uri Lifepo4 nu-s pe stoc.
Pana maine termin si servo testerul.
Doamne ajuta :)
0

#37 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 13 May 2009 - 10:17 PM

O minunatie :)
Facut servotester, primit restul pieselor, efectuat teste. Teste frumoase, de altfel primele mele teste in materie.
Referitor la partea cu OPTO, nu cred ca are nici o legatura cu modalitatea de control, si cel mai probabil are optocuplori undeva in interior pentru un fel de "separare galvanica" cine stie, poate din cauza curentilor mari s-ar produce niste chestii in interior.
Urmeaza achizitii pinioane, lant, mici chestii.
0

#38 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 May 2009 - 08:23 AM

Ce parere aveti de asta:

http://www.banknews.ro/stire/28471_bicicle..._invizibil.html

Poate va da niste idei :blink:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#39 Useril este offline   Red Team 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 25-December 05

Postat 14 May 2009 - 02:51 PM

Vezi postarearenatoa, la May 14 2009, 08:23 AM, a spus:

Ce parere aveti de asta:

http://www.banknews.ro/stire/28471_bicicle..._invizibil.html

Poate va da niste idei :D


Alte idei si solutii: http://www.urbanride...p?showtopic=374
0

#40 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 14 May 2009 - 09:18 PM

Fratilor, am o problema: ma gandeam sa fac transmisia pe lant din mai multe motive cum ar fi pret si rezistenta la praf, pietricele, etc. in comparatie cu rotile dintate standard HTD, dar nu gasesc. Vroiam sa folosesc pinioane aferente lantului de bicicleta, deoarece dupa ce voi face trotineta, as vrea sa fac si o adaptare pentru bicicleta.
Problema este ca pinioanele specificate mai sus nu sunt pentru lant de bicicleta, iar lantul se vinde la 5 metri si costa in jur de 180 Ron, adica foarte mult.
Unde pot sa fac si eu niste pinioane, sau roti dintate HTD cu pas metric de 3 mm? Sau ce variante sa adopt?
0

#41 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 20 May 2009 - 10:32 PM

Sunt blocat la cuplajul motorului.
Ceva idei, cuplaje elastice unde gasesec?
0

#42 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 21 May 2009 - 12:15 AM

Daca cele folosite pe la CNC-uri sunt prea mici, incearca pe www.valferc.ro ca ei aduc de la Chiaravalli. Ai link si catalog acolo. Daca gabaritul sau pretul nu corespunde, se poate construi relativ usor un cuplaj elastic (sunt cateva variante simple pe care orice strungar are curajul sa le execute, cauciucul nefiind o mare problema).
nu stiu diametre de arbori si momente de transmis, de aceea tot vorbesc pe ocolite...
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#43 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 24 May 2009 - 01:16 AM

Ma gandeam sa scot axul si sa-l inlocuiesc cu un surub lung de 8mm, dar nu stiu cum sa-l scot. Am scos siguranta, saiba, statorul, ramanand axul conectat pe rotor. Am scos inbusul care tine axul fixat de rotor, dar degeaba. Axul este cumva lipit de rotor?
Cine ma ajuta si pe mine cu acest cuplaj ca mi-a mancat zilele, am gaurit o groaza de saibe in speranta ca voi reusi, dar fara strung n-am sanse...
0

#44 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 27 June 2009 - 07:21 PM

M-am intors de unde am plecat... sunt tot in cautare de pinioane dupa ce am luat decizia ca o luna este prea mult. Imi pusesem sperante intr-un coleg de forum CRISTI STRUNGARU care mi-a spus ca poate face pinioanele intr-o saptamana care a ajuns pana la o luna fara a face nimic concret, in afara de a-mi cere avans.
Nu-nteleg ce-i greu in a spune nu pot?
0

#45 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 03 September 2009 - 11:35 PM

Am terminat dupa mult timp.
Inca nu este in varianta finala, dar a devenit functionala, cel putin asa pare la testele prin casa.
Varianta finala va avea 2 roti unite, nu una.
Pinioanele au fost cea mai mare problema, cel mic este PHS 41-1B6 (codificare SKF - 6 dinti) aproape 8 lei, iar cel mare, pinion fix de bicicleta de 17 dinti (as fi vrut de 18 dar nu aveau pe stoc decat kitt ~90 lei) 40 lei. Cel mic a fost modificat cu suma de 20 lei la un strung pe care-l recomand (dinspre Orhideea se merge pe Splai, dupa Regie drumul va obliga la dreapta spre Crangasi, iar cu ~100-200 metri inainte de piata, pe partea dreapta este un atelier auto cu strungarie, de preferat dupa ora 15:30).
Voi posta si variantele ulterioare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mecanism.jpg

0

#46 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2009 - 02:59 PM

Daca nu aveti bani de doo roate, dar aveti bani de un giroscop si inca ceva maruntisuri:

mai misto decat un Segway
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#47 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 05 September 2009 - 06:58 PM

Azi m-am jucat cu ea, dupa ce am fost nevoit sa mut pinionul de ghidaj pe spate.
Testele au fost facute cu un acumulator pe acid 9Ah de UPS, deci slabut; senzatie placuta, raspuns frumos la acceleratie, foarte multumit.
Cu toate astea...
M-am decis sa trec pe curea drept pentru care ma intorc iar la fulii iar dupa cati bani am bagat in pinioane, in modificari, etc. apare necesitatea gasirii unor fulii ieftine, deoarece vreau sa cumpar si niste lifepo4. As vrea sa merg pe curele 3M iar fuliile aferente vor fi HTD 3M. Diametrele utile sa fie de 20-25 respectiv 65 mm

Cateva filmulete cu distractia de azi:
http://www.youtube.c...h?v=-RH-U4ywkI0
http://www.youtube.c...h?v=NJMJZYNJeuQ

Pacat ca s-a descarcat acumulatorul si ca nu aveam toate chestiile legate cumva la un loc.
0

#48 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 10 September 2009 - 08:32 PM

``Urban Freedom``.......
http://www.youtube.com/watch?v=X813eTuZJkc...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=fP3r2L8CaB4...feature=related
0

#49 Useril este offline   Hrakius 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 13-September 09

Postat 14 September 2009 - 11:11 AM

Ma gandeam sa cumpar si eu un motor brushless si sa-mi pun la bicicleta numai ca vreau sa il fac astfel incat sa pot pedala in continuare dupa ce nu mai am baterie. Cum l-as putea atasa?
0

#50 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 September 2009 - 01:26 PM

Pune-i fulia sau pinionul pe un rulment unisens.
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro