Modelism - RHC Forum: planuri barca pentru nadit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 66 Pagini +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

planuri barca pentru nadit

#331 Useril este offline   paulp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 194
  • Inregistrat: 13-October 04

Postat 23 June 2008 - 06:28 PM

Din cate stiu genul asta de regulator trebuia programat inainte de folosire. Ar fi trebuit sa-ti intre protectia la supraincalzire. Si eu am reusit sa ard 2 regulatoare Profi HF 40. La inceput nu intelegeam de ce se tot opresc(intrau in protectie) si pana la urma am scos fum din ele(folosind tot un motor 700/13T).

Aceasta postare a fost editata de paulp: 23 June 2008 - 06:29 PM

0

#332 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 23 June 2008 - 11:08 PM

paulp, la 23 Jun 2008, 19:28, a spus:

Din cate stiu genul asta de regulator trebuia programat inainte de folosire. Ar fi trebuit sa-ti intre protectia la supraincalzire. Si eu am reusit sa ard 2 regulatoare Profi HF 40. La inceput nu intelegeam de ce se tot opresc(intrau in protectie) si pana la urma am scos fum din ele(folosind tot un motor 700/13T).

Era programat, de-asta ma tot intreb si eu de ce nu s-a oprit. Ale tale, daca se opreau, cum au ars ?
0

#333 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 24 June 2008 - 06:15 AM

ca sa nu mai ardeti regulatoarele, faceti si voi inainte un calcul al puterii disipate, cu banala aia formula din fizica de-a X-a P=U*I. si un pic de logica cred ca mai exista sa va dati seama ca radiatorul ala cu care vine din constructie nu poate disipa nici macar pentru un curent de 10A. La un consum de 10A la 12V aveti 120W, pe ce vreti sa se disipe, pe caramica aia de Aluminiu? Unde, in barca, fara tiraj de aer pe el, inchis ca in cuptor?

Sa tot vorbit pe forum de radiatoare si puteri disipate....de racire suplimentare....asta e, fiecare pe banii lui.

Aceasta postare a fost editata de OldMann: 24 June 2008 - 06:16 AM

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#334 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 24 June 2008 - 09:26 AM

Al meu a ars la propriu si a inflorit de parca a explodat, nu ma pricep dar.... daca nu putea disipa, ma gandesc ca se ardea mai usor.

Teoretic are protectie, practic are si nu are, dupa cum vrea el. Cred ca de la un servo i se trage, am pus niste lumini comandate prin telecomanda si nu stiu de ce dar dupa 10 secunde de cand aprindeam luminile intrerupea tot, pana intr-o zi (ieri) cand nu a mai intrerupt si s-a ars de zici ca a primit o bomba direct pe el. Nu-mi dau seama de ce, luminile alea nu pot avea mai mult de 1 A ca doar sunt 7 leduri pe fata si 6 leduri pe spate, alea de pe fata lucreaza in mod normal la 4 volti (o lanterna de la rusi, cu 3 baterii AAA de 1,2 volti) si alea de pe spate in mod normal la 12 volti (un stop auto din care am scos eu 6 led-uri din 12), comanda se face printr-un miniservo din care am scos motorasul si am legat luminile in locul motorasului. L-am intrebat pe tipul de la service de la concurenta si a zis ca s-ar fi ars BEC-ul nu ar fi explodat regulatorul, a zis sa i-l trimit prin posta sa vada si el ce si cum. Deci.... e o problema cu BEC-ul la regulatorul asta, zic eu, daca iti ramane un servo in sarcina se cam arde tot regulatorul. Nu sunt foarte bun cunoscator dar deocamdata asta pare a fi singura explicatie.

p.s. daca scoteam luminile de pe fata era ok, nu mai intra in protectie regulatorul. Si stiu care e prima idee dar nu e nici un scurt pe lumini, garantat !

Aceasta postare a fost editata de Alexxxandru: 24 June 2008 - 02:16 PM

0

#335 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 24 June 2008 - 03:40 PM

OldMann, la 24 Jun 2008, 07:15, a spus:

ca sa nu mai ardeti regulatoarele, faceti si voi inainte un calcul al puterii disipate, cu banala aia formula din fizica de-a X-a P=U*I. si un pic de logica cred ca mai exista sa va dati seama ca radiatorul ala cu care vine din constructie nu poate disipa nici macar pentru un curent de 10A. La un consum de 10A la 12V aveti 120W, pe ce vreti sa se disipe, pe caramica aia de Aluminiu? Unde, in barca, fara tiraj de aer pe el, inchis ca in cuptor?

Sa tot vorbit pe forum de radiatoare si puteri disipate....de racire suplimentare....asta e, fiecare pe banii lui.

s-a tot vorbit si am intrebat si eu dar o concluzie nu am reusit sa trag si nu ca as avea ceva probleme de logica sau de alta natura dar ori parerile sunt impartite aproape egal (in ce priveste care regulator e mai bun) ori nu exista deloc idei sau solutii (in ce priveste racirea unui regulator). Eu unul am intrebat cum se poate face racirea unui astfel de regulator si nu am primit nici un raspuns serios iar in topicurile mai vechi pe tema asta nu exista o concluzie, toate se termina dupa o mica disputa intre participantii la subiect si atat, vine unul cu o solutie, sar 2 pe el ca nu e buna ca de-aia si de-aia dar nu dau o solutie si se inchide subiectul ! F tare ! Acum ca ai apucat tu taurul de coarne, zi-mi cum fac o racire ok pentru regulatorul asta sau care regulator are o racire ok sau cum poate fi modificat un alt regulator ca sa aiba o racire ok, te rog frumos ! Ca de critici e plin podul, nu te supara !
0

#336 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 24 June 2008 - 04:19 PM

Salut,

Racirea regulatoarelor se poate face foarte frumos in acelasi mod ca si racirea motorului: tevi, apa, pompe de apa si chiar ventilatoare, schimbarea sau marirea radiatorului ajuta suficient de mult. Important este, sa intelegem de ce se supraincalzeste regulatorul si sa ajutam radiatorul sa disipe mai multa caldura si mai repede. asta se poate face cu un radiator mai mare si/sau cu un sistem de racire al radiatorului bazat pe apa. Deasemeni ar trebui sa respectam specificatiile de lucru ale regulatorului .

Spor
0

#337 Useril este offline   nanok 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 01-April 08

Postat 24 June 2008 - 04:46 PM

eu folosesc un regulator pt motoare din seria 600, l-am desfacut din plasticul in care era, si l-am pus la mijloc intre o placa de textolit si un radiator de proc cu ventilator, l-am prins cu 4 suruburi la mijloc, dupa ce i-am dat cu pasta siliconica pe placuta de aluminiu pe care o avea regulatorul, o bucata de cauciuc pe partea cu circuit.Ventilatorul merge direct la 12v, alimentat direct la firele din regulator care duc la baterie.
vezi poze in topicul meu.
0

#338 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 24 June 2008 - 05:20 PM

Cum se face programarea unui regulator robbe rookie 35A-12v ? Poate ma lamuriti si pe mine.
Multam.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#339 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 24 June 2008 - 05:23 PM

vasia, la 24 Jun 2008, 17:19, a spus:

Salut,

Racirea regulatoarelor se poate face foarte frumos in acelasi mod ca si racirea motorului: tevi, apa, pompe de apa si chiar ventilatoare, schimbarea sau marirea radiatorului ajuta suficient de mult. Important este, sa intelegem de ce se supraincalzeste regulatorul si sa ajutam radiatorul sa disipe mai multa caldura si mai repede. asta se poate face cu un radiator mai mare si/sau cu un sistem de racire al radiatorului bazat pe apa. Deasemeni ar trebui sa respectam specificatiile de lucru ale regulatorului .

Spor

la motor e mai simplu ca fac o serpentina si gata dar la regulator cum fac contactul intre radiator si teava ? Ideal ar fi sa nu fie teava ci altceva, dar ce ? Pompa de apa am cumparat chiar de la inceput insa nu am pus-o pentru ca nu am gasit o solutie de racire a regulatorului si ptr motor merge racirea si fara pompa. Ventilator cu radiator nu as pune pentru ca spatiul este foarte mic si nici nu cred ca ar aduce un randament serios, acolo fiind exact cum zicea si OldMan un cuptor inchis. In concluzie racirea pe apa sau alti agenti este solutia dar cum sa fac ? Era cineva care spunea ca a gaurit fet-urile si a bagat teava de cu sau de al exapt pe acolo numai ca erau altii care spuneau ca NU E VOIE SA TRECI TEAVA PRINTRE FET-URI CA FACI SCURT SI.... si aici se oprea discutia, in coada de peste.... La un moment dat mi s-a parut ca vad pe concurenta o racire ptr regulator numai ca atunci aveam alte treburi si pe urma nu am mai vazut-o.
0

#340 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 24 June 2008 - 06:01 PM

...eu folosesc tabla de aluminiu ,groasa de 1mm, pe fiecare ramura a puntii h cate o fasie de 8/30 cm (2x240cmp), prinsa cu rasina pe fundul barcii, racirea este perfecta!!!

Fisiere atasate


...tabula crasa, mortua est!
0

#341 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 24 June 2008 - 06:05 PM

...

Fisiere atasate


...tabula crasa, mortua est!
0

#342 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 24 June 2008 - 07:02 PM

Alexxxandru, la 24 Jun 2008, 15:40, a spus:

. Eu unul am intrebat cum se poate face racirea unui astfel de regulator si nu am primit nici un raspuns serios iar in topicurile mai vechi pe tema asta nu exista o concluzie, toate se termina dupa o mica disputa intre participantii la subiect si atat, vine unul cu o solutie, sar 2 pe el ca nu e buna ca de-aia si de-aia dar nu dau o solutie si se inchide subiectul ! F tare ! Acum ca ai apucat tu taurul de coarne, zi-mi cum fac o racire ok pentru regulatorul asta sau care regulator are o racire ok sau cum poate fi modificat un alt regulator ca sa aiba o racire ok, te rog frumos ! Ca de critici e plin podul, nu te supara !

eu cred ca nu ai rasfoit forumul suficient ca altfel ai fi gasit, da e mai usor sa strigi ca nu te baga nimeni in seama,

uite o racire la un regulator Home Made cu revers de 150A
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#343 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 24 June 2008 - 07:04 PM

si la unul Brushless, 70A cu revers, aceesi varianta de racire
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#344 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 24 June 2008 - 09:40 PM

OldMann, la 24 Jun 2008, 20:02, a spus:

eu cred ca nu ai rasfoit forumul suficient ca altfel ai fi gasit, da e mai usor sa strigi ca nu te baga nimeni in seama,

uite o racire la un regulator Home Made cu revers de 150A

M-am mai lovit, la o persoana pe forum, de perceptia asta gresita, cum ca as tipa ca nu ma baga nimeni in seama, una e sa spui ca nu e bine si sa argumentezi si eventual sa vii si cu solutii si alta e sa fii chitibusul de pe margine care doar critica, eventual si cu un ton acid si atat. Este o diferenta, daca nu o sesizezi tu.... imi cer scuze dar ea sa stii ca tot exista !
Si iar m-am lovit de o alta perceptie gresita si anume cum ca nu am cautat destul, exact la aceeasi persoana (ceea ce ma face sa cred ca esti una si aceeasi persoana cu cea de care spun, mai ales ca ai postat la cateva minute distanta, daca gresesc IMI CER SCUZE ANTICIPAT !!!) ! Cum as putea sa iti dovedesc ca atunci cand ma intereseaza ceva caut pana epuizez sursele. Ca mai scapa una alta, pe forum se mai da dintr-un subiect in altul, cuvantul sau cuvintele folosite drept criteriu de cautare pot fi gresit alese ca nu sunt robot sau poate lipsesc tocmai din mesajul respectiv.... e usor sa dai cu piatra !!!

Si acum sa revenim la subiect: eu nu pot pune (ca Ipsihi) banda aceea de al. sau inox, in barca, pur si simplu barca nu imi permite asa ceva si in cazul asta as opta ptr o racire cu apa dar nu stiu cum sa fac contactul dintre teava si radiator. Poza pusa de tine (prima) este o idee buna, imi deschide ceva perspective, elibereaza un canal, cum zic unii-altii. Daca imi vine vreo idee o s-o postez. Singura idee care mi-a venit azi era sa maresc spatiul dintre paletele radiatorului ca sa aiba loc teava de cupru pe care o am eu si sa faca un contact cat mai mare cu baza radiatorului si sa cositoresc vreo 3 tevi drepte legate in capete cu furtun, toata chestia cu traseu de S. Sau sa gasesc teava care sa intre perfect intre acele palete ale radiatorului, daca gasesc e mai simplu si nu mai muncesc atat. Problema e ca acum nu am regulator si trebuie sa caut teava dupa ce il cumpar,

Din a doua poza nu am inteles decat ca intra apa printr-o parte si iese prin alta, ce este acolo in interior si cum se face contactul cu radiatorul regulatorului nu am inteles. Sunt novice si neexperimentat in chestii de genul asta, nu e vina ta, nu te simtii vinovat ! Ma gandesc ca e bine totusi sa spun cand nu inteleg ceva !

Aceasta postare a fost editata de Alexxxandru: 24 June 2008 - 09:43 PM

0

#345 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 24 June 2008 - 09:48 PM

...si la tine este simplu, tragi cu o pila rotunda 3 canale perpendiculare pe aripioarele radiatorului, in capete pui 2 laterale din tabla de aluminiu ,in care dai cate 3 gauri la diametrul tzevii de cupru care va trece pe acolo, prinzi lateralele cu kiplinguri de 2mm, unesti cele 3 tevi cu furtun siliconic si ai facut racirea, ai priceput?

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 24 June 2008 - 10:17 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

#346 Useril este offline   paulp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 194
  • Inregistrat: 13-October 04

Postat 24 June 2008 - 09:57 PM

Daca nu aia regulator poti sa-l cumperi pe ala albastru care are carcasa de aluminiu, si infasori direct pe ea teava de racire.
0

#347 Useril este offline   elicris 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 20-March 06

Postat 24 June 2008 - 10:24 PM

Intre radiatorul suplimentar si cel de la regulator se pune pasta termoconductoare pentru contact termic.
Pasta gasesti la magazinele de calculatoare sau de componente electronice.
La un curent de 30 A regulatorul este ok.

Fisiere atasate


0

#348 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 24 June 2008 - 11:04 PM

ipsihi, la 24 Jun 2008, 22:48, a spus:

1.) ...si la tine este simplu, tragi cu o pila rotunda 3 canale perpendiculare pe aripioarele radiatorului, in capete pui 2 laterale din tabla de aluminiu ,in care dai cate 3 gauri la diametrul tzevii de cupru care va trece pe acolo, prinzi lateralele cu kiplinguri de 2mm, unesti cele 3 tevi cu furtun siliconic si ai facut racirea, ai priceput?


2.) Daca nu aia regulator poti sa-l cumperi pe ala albastru care are carcasa de aluminiu, si infasori direct pe ea teava de racire.


3.) Intre radiatorul suplimentar si cel de la regulator se pune pasta termoconductoare pentru contact termic.
Pasta gasesti la magazinele de calculatoare sau de componente electronice.
La un curent de 30 A regulatorul este ok.

1.) Priceput, MULT' AM FAIN ! Da' ce-s alea kiplinguri ?

2.) Pe ala l-am si comandat, sa vad diferenta intre ele. Sper ca asta sa nu se arda ca nu-s deloc ieftine...

3.) Ok, pe-asta cu pasta conductoare o stiam de la procesoare, imi trebuia o suprafata de contact demna de luat in calcul :lol:
Cea mai buna varianta mi se pare o combinatie intre versiunea ta si cum zice Ipsihi, eventual sa pilesc aripioarele radiatorului original pana obtin o suprafata plana, zic si eu....



Pompita de apa sa o leg de la intrerupatorul principal al barcii sau sa ii pun suplimentar un intrerupator dedicat ?
0

#349 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 07 August 2008 - 12:22 AM

si am mai vopsit cate ceva... recunosc ca in graba...

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de vasia: 07 August 2008 - 12:24 AM

0

#350 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 07 August 2008 - 12:25 AM

...

Fisiere atasate


0

#351 Useril este offline   pazuzu1972 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Gender:Male

Postat 28 August 2008 - 07:53 PM

Vezi postareavasia, la Aug 7 2008, 01:25 AM, a spus:

...

salut, daca se mai poate as vrea si eu planurile in format dwg. ares.alexandria@yahoo.com

cu stima,
paul
0

#352 Useril este offline   hattricid 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 23-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 29 August 2008 - 08:23 PM

si eu daca nu indraznesc prea mult
marius.buzau@gmail.com

multumesc
0

#353 Useril este offline   Leonardadrian 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 05-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2008 - 03:37 PM

si eu daca nu este cu suparare in format dwg
va multumesc din suflet
leonardadrian@yahoo.com
0

#354 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 06 September 2008 - 06:19 AM

un model interesant si destul de reusit.....felicitari!!cer prea mult daca te rog sa-mi trimiti si mie planurile pe mail???te rog mult: kette_30@yahoo.co.uk -multumesc anticipat
0

#355 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 06 September 2008 - 06:53 AM

Vedeti ca nu este un model usor de facut.Este un model frumos dar....Eu va urez spor la treaba,insa studiati foarte bine problema,nu stiu daca se poate face din komatex. :(
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#356 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

  Postat 06 September 2008 - 08:03 AM

Pompita de apa sa o leg de la intrerupatorul principal al barcii sau sa ii pun suplimentar un intrerupator dedicat ?
[/quote]


Ce fel de "pompita de apa" :( ai si de unde ai procurat-o?
Eu as pune un termostat ...si as lega-o la o sursa separata de curewnt...in raport de ce tensiune si ce curent foloseste...

Aceasta postare a fost editata de george10: 06 September 2008 - 08:06 AM

Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#357 Useril este offline   Leonardadrian 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 05-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2008 - 05:55 PM

va rog frumos pe cei care aveti proiectul in format dwg. si 5 minute libere, trimiteti-mi si mie acest proiect
va multumesc

leonardadrian@yahoo.com
0

#358 Useril este offline   BIZZZ 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 04-September 08

Postat 07 September 2008 - 09:03 AM

Salut fara suparare vreau si eu planurile biz_ionel@yahoo.com
0

#359 Useril este offline   Indian Larry 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti

Postat 07 September 2008 - 01:44 PM

Vezi postareageorge10, la Sep 6 2008, 09:03 AM, a spus:

Pompita de apa sa o leg de la intrerupatorul principal al barcii sau sa ii pun suplimentar un intrerupator dedicat ?



Ce fel de "pompita de apa" :) ai si de unde ai procurat-o?


Si pe mine ma intereseaza aceeasi chestie, ce fel de pompita si de unde ai cumparat-o?
Dintr-un om poti face un pescar, dar dintr-un pescar om...mai greu.
0

#360 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 07 September 2008 - 11:34 PM

nch mi-a deschis ochii referitor la pompita, este o pompita de parbriz, de dacie.
0

Arata acest topic


  • 66 Pagini +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro