Modelism - RHC Forum: planuri barca pentru nadit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 66 Pagini +
  • « Prima
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

planuri barca pentru nadit

#1891 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2015 - 10:51 AM

Nu te contrazic, desi eu sint de parere ca barcuta sare din cauza sondei, atunci cand am scos-o nu a mai sarit,
dar in poza de mai jos iti dai seama de cat de mare este:

http://imageshack.com/a/img912/2300/aQcIFX.jpg

A o face rabatabila presupune greutate in plus fata de cele 6,5kg cat are barca acum. Nu cred ca e o idee fezabila.

Aceasta postare a fost editata de kirucd: 04 March 2015 - 10:52 AM

0

#1892 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 04 March 2015 - 11:08 AM

Intradevar e mare,dar merge rabatabila sau mai elegant tip "lift" implica inca un servo de vo 15kgf si citeva pirghii.
Asta cu tzopaitul se vede si la barci fara sonar de tipul asta ,nu mai intru in amanunte despre cauze.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#1893 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 05 March 2015 - 06:53 AM

sfeclica,daca pe tine atit te duce mintea,care defapt lipseste cu desavirsire,macar daca puneai niste suruburi de inox si cu piulitele in afara barcii,pentru o demontare usoara,dar daca nu e ,n-ai ce sa-i faci.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#1894 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2015 - 10:15 AM

Manolo barca este facuta de mine, nu de Stelian. Suruburile sint inox, iti joaca feste vederea, iar faptul ca piulitele sint
inauntru nu e nicio problema, ele sint prinse in rasina in interior. Sonda se poate da usor jos fara sa dau jos si suportul.
Dar ideea nu este sa dau sonda jos, ci sa fac barca sa mearga cum vreau eu cu sonda pusa. Si o voi face.

In rest intepaturile si harjonelile din bransa pe mine nu ma intereseaza, asa ca te rog nu ma baga in oala voastra.

O zi buna,
Dragos
0

#1895 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 08 March 2015 - 08:28 PM

Vezi postareakirucd, la 05 March 2015 - 10:15 AM, a spus:

Manolo barca este facuta de mine, nu de Stelian. Suruburile sint inox, iti joaca feste vederea, iar faptul ca piulitele sint
inauntru nu e nicio problema, ele sint prinse in rasina in interior. Sonda se poate da usor jos fara sa dau jos si suportul.
Dar ideea nu este sa dau sonda jos, ci sa fac barca sa mearga cum vreau eu cu sonda pusa. Si o voi face.

In rest intepaturile si harjonelile din bransa pe mine nu ma intereseaza, asa ca te rog nu ma baga in oala voastra.

O zi buna,
Dragos


Salut,
tzopaitul se rezolva relativ usor, dureaza cam 10 minute... este strict vorba de hidrodinamica... si un pic de experienta, bineinteles ca nu ma compar eu cu colegii nostrii, dar pot sa-ti rezolv problema elegant..
dupa ce incercati toate variantele stabilim o zi cu vreme frumoasa si o facem sa mearga cum iti doresti
spor
0

#1896 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2015 - 01:16 AM

Multumesc pentru disponibilitate Vasia. E clar ca este o problema de hidrodinamica, dar nu sint foarte
convins ca se poate rezolva fara sa scot sonda sonarului. Dar merita sa incercam, sint curios sa vad
ce solutie ai. Saptamana viitoare sint plecat din Bucuresti, pot sa te contactez cand ma intorc, cel mai probabil
de luni intr-o saptamana, iti trimit numarul meu de telefon prin PM, daca poti sa imi dai un numar unde sa te sun
sau sa imi spui cum sa iau legatura cu tine ar fi perfect.

Solutia la care m-am gandit eu este asemanatoare cu cea sugerata de manolo, adica sa fac un suport pentru sonda
care sa se demonteze usor, practic nu am nevoie de sonar atunci cand plantez. As prefera sa fac asa si nu de genul
lift pentru ca prin scoaterea sondei usurez barca cu cel putin 400 de grame.

O zi buna,
Dragos
0

#1897 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 09 March 2015 - 07:55 PM

...muti centrul de greutate spre botul barcii astfel incat sa contracarezi tendinta de a intra in glisaj , de obicei asta se face mutand acumulatorul ; daca acumulatorul este prea usor bagi un adaos de plumb, un 400 gr cred ca ar fi de ajuns , 200 gr pe dreapta, 200 pe stanga la cca 10 cm de botul barcii, asta ii mai ia si din " mersu' leganatu' "al fetelor de la Capalna !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#1898 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 11 March 2015 - 11:42 AM

Vezi postareakirucd, la 09 March 2015 - 01:16 AM, a spus:

Multumesc pentru disponibilitate Vasia. E clar ca este o problema de hidrodinamica, dar nu sint foarte
convins ca se poate rezolva fara sa scot sonda sonarului. Dar merita sa incercam, sint curios sa vad
ce solutie ai. Saptamana viitoare sint plecat din Bucuresti, pot sa te contactez cand ma intorc, cel mai probabil
de luni intr-o saptamana, iti trimit numarul meu de telefon prin PM, daca poti sa imi dai un numar unde sa te sun
sau sa imi spui cum sa iau legatura cu tine ar fi perfect.

Solutia la care m-am gandit eu este asemanatoare cu cea sugerata de manolo, adica sa fac un suport pentru sonda
care sa se demonteze usor, practic nu am nevoie de sonar atunci cand plantez. As prefera sa fac asa si nu de genul
lift pentru ca prin scoaterea sondei usurez barca cu cel putin 400 de grame.

O zi buna,
Dragos


Ce rost mai are sonarul daca scoti sonda? barca trebuie sa mearga oricum...

spor


0

#1899 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2015 - 02:02 AM

Vezi postareaipsihi, la 09 March 2015 - 07:55 PM, a spus:

...muti centrul de greutate spre botul barcii astfel incat sa contracarezi tendinta de a intra in glisaj , de obicei asta se face mutand acumulatorul ; daca acumulatorul este prea usor bagi un adaos de plumb, un 400 gr cred ca ar fi de ajuns , 200 gr pe dreapta, 200 pe stanga la cca 10 cm de botul barcii, asta ii mai ia si din " mersu' leganatu' "al fetelor de la Capalna !!!


Centrul de greutate al barcii este deja spre botul barcii, acumulatorii au 1,3 kg. Nu pot sa mai adaug greutate,
barca are deja peste 6,5kg. De mers merge leganat pentru ca "trage" apa, poate nu realizezi cat de mare este
sonda sonarului, iti dai seama daca te uiti la poza de mai sus.
Nu este o problema de echilibrare sau mutare a centrului de greutate, este o problema care provine de la sonda
sonarului, care face doua lucruri care dauneaza hidrodinamicii barcii: este mare si "trage" multa apa si jetul de apa
care este aruncat in spate de elice practic se loveste de sonda si face ca barca sa aiba mers topait. Fara sonda
barca merge foarte bine.

@Vasia sonarul nu il folosesc tot timpul, practic pe mine ma intereseaza adancimea apei si conformatia baltii,
iar asta o fac la inceputul partidei cand scanez zona in care vreau sa pescuiesc si salvez in Ground Station o harta.
Mai departe nu ma mai interseaza sonarul, nu il mai folosesc in timpul partidei de pescuit asa incat pot sa scot sonda.

Barca merge oricum, numai ca atunci cand are sonda nu merge asa cum vreau eu.

Te sun saptamana viitoare luni sau marti si vedem ce parere ai dupa ce vezi barca.

Aceasta postare a fost editata de kirucd: 14 March 2015 - 02:05 AM

0

#1900 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2015 - 09:20 PM

Vezi postareakirucd, la 14 March 2015 - 02:02 AM, a spus:

Centrul de greutate al barcii este deja spre botul barcii, acumulatorii au 1,3 kg. Nu pot sa mai adaug greutate,
barca are deja peste 6,5kg. De mers merge leganat pentru ca "trage" apa, poate nu realizezi cat de mare este
sonda sonarului, iti dai seama daca te uiti la poza de mai sus.
Nu este o problema de echilibrare sau mutare a centrului de greutate, este o problema care provine de la sonda
sonarului, care face doua lucruri care dauneaza hidrodinamicii barcii: este mare si "trage" multa apa si jetul de apa
care este aruncat in spate de elice practic se loveste de sonda si face ca barca sa aiba mers topait. Fara sonda
barca merge foarte bine.

@Vasia sonarul nu il folosesc tot timpul, practic pe mine ma intereseaza adancimea apei si conformatia baltii,
iar asta o fac la inceputul partidei cand scanez zona in care vreau sa pescuiesc si salvez in Ground Station o harta.
Mai departe nu ma mai interseaza sonarul, nu il mai folosesc in timpul partidei de pescuit asa incat pot sa scot sonda.

Barca merge oricum, numai ca atunci cand are sonda nu merge asa cum vreau eu.

Te sun saptamana viitoare luni sau marti si vedem ce parere ai dupa ce vezi barca.

Cei cu experienta de zeci de ani in navomodelism ti-au dat solutia si nu esti de acord.
Fara sonda ai ajuns la solutia data de ipsihi.
Pozitia sondei nu are nici o legatura cu tzopaitul navomodelului, ba chiar il atenueaza.
0

#1901 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2015 - 12:49 AM

Vezi postareab75danny, la 14 March 2015 - 09:20 PM, a spus:

Cei cu experienta de zeci de ani in navomodelism ti-au dat solutia si nu esti de acord.
Fara sonda ai ajuns la solutia data de ipsihi.
Pozitia sondei nu are nici o legatura cu tzopaitul navomodelului, ba chiar il atenueaza.


Nu zau? De unde sti tu cum merge barcuta fara sonda? Vorbim de a mea, nu de cele pe care
le faci tu. Bineinteles ca pozitia sondei si mai ales marimea au legatura cu topaitul. Nu faci
decat sa iti dai cu parerea dar habar nu ai cum merge barcuta mea. Intamplator, sau nu, eu am
facut o proba si fara sonda, proba la care nu am facut nicio filmare, si ce sa vezi, surpriza, pentru
tine care te consideri buricul barcutelor de nadit, barcuta nu topaie deloc fara sonda.

O sa fac o filmare cand am timp fara sonda ca sa vezi ca presupunurile tale nu au niciun fundament,
nu faci decat sa iti dai cu parerea fara sa ai habar.

Daca taceai filozof ramaneai...

Aceasta postare a fost editata de kirucd: 15 March 2015 - 12:50 AM

0

#1902 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2015 - 12:20 PM

Mai usor! De-abia ai venit si deja ti-ai si etalat "capacitatile". Mi-e si teama sa ma gandesc ce va fi mai tarziu.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 15 March 2015 - 01:16 PM



0

#1903 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2015 - 06:20 PM

Vezi postareanavigator, la 15 March 2015 - 12:20 PM, a spus:

Mai usor! De-abia ai venit si deja ti-ai si etalat "capacitatile". Mi-e si teama sa ma gandesc ce va fi mai tarziu.


Nu o sa fie ceva mai tarziu. Sper ca tovarasu' b75danny sa isi vada de barcutele lui cum si eu imi vad de a mea.
Nu sintem la prima contra, dar sper sa isi vada de treaba lui, pe mine unul nu ma intereseaza nici barcutele lui nici
sfaturile lui.

Aceasta postare a fost editata de kirucd: 15 March 2015 - 06:20 PM

0

#1904 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 15 March 2015 - 07:09 PM

Vezi postareakirucd, la 14 March 2015 - 02:02 AM, a spus:

Centrul de greutate al barcii este deja spre botul barcii, acumulatorii au 1,3 kg. Nu pot sa mai adaug greutate,
barca are deja peste 6,5kg. De mers merge leganat pentru ca "trage" apa, poate nu realizezi cat de mare este
sonda sonarului, iti dai seama daca te uiti la poza de mai sus.
Nu este o problema de echilibrare sau mutare a centrului de greutate, este o problema care provine de la sonda
sonarului, care face doua lucruri care dauneaza hidrodinamicii barcii: este mare si "trage" multa apa si jetul de apa
care este aruncat in spate de elice practic se loveste de sonda si face ca barca sa aiba mers topait. Fara sonda
barca merge foarte bine.

@Vasia sonarul nu il folosesc tot timpul, practic pe mine ma intereseaza adancimea apei si conformatia baltii,
iar asta o fac la inceputul partidei cand scanez zona in care vreau sa pescuiesc si salvez in Ground Station o harta.
Mai departe nu ma mai interseaza sonarul, nu il mai folosesc in timpul partidei de pescuit asa incat pot sa scot sonda.

Barca merge oricum, numai ca atunci cand are sonda nu merge asa cum vreau eu.

Te sun saptamana viitoare luni sau marti si vedem ce parere ai dupa ce vezi


...nu vreau sa te contrazic dar hai sa incercam un exercitiu de imaginatie in care muti centrul de greutate in prova si pui si cele cca 400 gr de plumb ,rezultatul ? - vei aduce barca pe linia de plutire a obiectului fara sonar montat si probabil un pescaj cu 2mm mai mare ,stare in care spui ca nu mai topaie dar platind tributul celor 400 gr de plumb in plus, eu unul nu m-as plange deoarece barca va sta ceva mai lipita de apa aducand un plus de stabilitate , corect ?
...tabula crasa, mortua est!
0

#1905 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2015 - 09:23 PM

Vezi postareaipsihi, la 15 March 2015 - 07:09 PM, a spus:

...nu vreau sa te contrazic dar hai sa incercam un exercitiu de imaginatie in care muti centrul de greutate in prova si pui si cele cca 400 gr de plumb ,rezultatul ? - vei aduce barca pe linia de plutire a obiectului fara sonar montat si probabil un pescaj cu 2mm mai mare ,stare in care spui ca nu mai topaie dar platind tributul celor 400 gr de plumb in plus, eu unul nu m-as plange deoarece barca va sta ceva mai lipita de apa aducand un plus de stabilitate , corect ?


Este corect ce spui tu, fara sonar. Este ceea ce se intampla in acest moment. Fara sonar barca, in stationare,
are centrul de greutate catre prova, sta cu alte cuvinte in bot, iar in momentul in care gliseaza totul este ok.
Fara sonar. Iar mersul este unul perfect normal, fara topaieli si fara a fi leganat.

Cu sonar centrul de greutate este tot spre prova, dar ceva mai putin vizibil decat in cazul in care nu am sonar,
dar datorita suprafetei mari a sonarului si a pozitiei sonarului (partea de jos a sonarului este un cerc cu diametrul
de aproximativ 8-9cm si este la 2 cm deasupra locului unde se termina oglinda si pe unde iese jetul de apa impins
de elice) mersul este unul topait.

Asta incercam sa iti explic ipsihi, fara sonar barca merge cum trebuie fara sa mai adaug greutate in plus, centrul
de greutate este spre prova. Pentru echilibrarea barcii am folosit deja aproximativ 100 grame de plumb, barca era
aplecata spre babord.

Am sa incerc sa mai adaug greutate in prova sa vedem ce se intampla cu sonarul montat. Nu cred sa fie mare
diferenta, barca nu se poate ridica (glisa) atat de mult incat jetul care este impins de elice sa nu mai loveasca sonda.

Aceasta postare a fost editata de kirucd: 15 March 2015 - 09:24 PM

0

#1906 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 15 March 2015 - 09:30 PM

Vezi postareakirucd, la 15 March 2015 - 09:23 PM, a spus:

Este corect ce spui tu, fara sonar. Este ceea ce se intampla in acest moment. Fara sonar barca, in stationare,
are centrul de greutate catre prova, sta cu alte cuvinte in bot, iar in momentul in care gliseaza totul este ok.
Fara sonar. Iar mersul este unul perfect normal, fara topaieli si fara a fi leganat.

Cu sonar centrul de greutate este tot spre prova, dar ceva mai putin vizibil decat in cazul in care nu am sonar,
dar datorita suprafetei mari a sonarului si a pozitiei sonarului (partea de jos a sonarului este un cerc cu diametrul
de aproximativ 8-9cm si este la 2 cm deasupra locului unde se termina oglinda si pe unde iese jetul de apa impins
de elice) mersul este unul topait.

Asta incercam sa iti explic ipsihi, fara sonar barca merge cum trebuie fara sa mai adaug greutate in plus, centrul
de greutate este spre prova. Pentru echilibrarea barcii am folosit deja aproximativ 100 grame de plumb, barca era
aplecata spre babord.

Am sa incerc sa mai adaug greutate in prova sa vedem ce se intampla cu sonarul montat. Nu cred sa fie mare
diferenta, barca nu se poate ridica (glisa) atat de mult incat jetul care este impins de elice sa nu mai loveasca sonda.


...trebuie doar un adaos de plumb echivalent cu greutatea sonarului tau si plasat in botul barcii ,asta in cazul in care nu vrei sa schimbi pozitia acumulatorilor !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#1907 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2015 - 09:57 PM

Vezi postareaipsihi, la 15 March 2015 - 09:30 PM, a spus:

...trebuie doar un adaos de plumb echivalent cu greutatea sonarului tau si plasat in botul barcii ,asta in cazul in care nu vrei sa schimbi pozitia acumulatorilor !!!


Acumulatorii (am unul 3S de 4500mAh si unul 5S de 8000 mAh) mai pot fi mutati putin mai in fata, cu
vreo 5 cm. Acumulatorul 5S e mai lung decat latimea barcii asa incat nu incape pe latime, este
dispus de-a lungul barcii. O sa fac o incercare sa vedem ce iese.
0

#1908 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2015 - 03:24 PM

Vezi postareakirucd, la 15 March 2015 - 12:49 AM, a spus:

Nu zau? De unde sti tu cum merge barcuta fara sonda? Vorbim de a mea, nu de cele pe care
le faci tu. Bineinteles ca pozitia sondei si mai ales marimea au legatura cu topaitul. Nu faci
decat sa iti dai cu parerea dar habar nu ai cum merge barcuta mea. Intamplator, sau nu, eu am
facut o proba si fara sonda, proba la care nu am facut nicio filmare, si ce sa vezi, surpriza, pentru
tine care te consideri buricul barcutelor de nadit, barcuta nu topaie deloc fara sonda.

O sa fac o filmare cand am timp fara sonda ca sa vezi ca presupunurile tale nu au niciun fundament,
nu faci decat sa iti dai cu parerea fara sa ai habar.

Daca taceai filozof ramaneai...

N-ai inteles nimic.
Pune o greutate echivalenta cu sonarul exact in spatele navomodelului in interior si scoate sonarul.
Concluzia o vei putea trage singur.
0

#1909 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 16 March 2015 - 08:17 PM

Si ce se va intimpla?
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#1910 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2015 - 10:06 PM

Vezi postareamanolo, la 16 March 2015 - 08:17 PM, a spus:

Si ce se va intimpla?

Tu cunosti raspunsul, el va face teste ca sa se convinga ca sonda aia atenueaza, prin pozitie, tzopaitul barcii si il accentueaza prin greutate.
Stima
0

#1911 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2015 - 11:58 PM

Vezi postareab75danny, la 16 March 2015 - 03:24 PM, a spus:

N-ai inteles nimic.
Pune o greutate echivalenta cu sonarul exact in spatele navomodelului in interior si scoate sonarul.
Concluzia o vei putea trage singur.


Se pare ca tu nu ai inteles. Nu am nevoie de nicio greutate in spate in locul sondei, am facut deja proba cu sonda
scoasa si nu e nevoie de nicio greutate echivalenta cu sonda, barca merge foarte bine fara sonda. Stiu ca barcile
pe care le faci tu au un plus de stabilitate cand montezi sonda in spate, diferenta este ca tu folosesti o sonda mult
mai mica decat ceea ce folosesc eu, e cu totul altceva. Sonda de sonar pe care o folosesc eu este o sonda Garmin
Intelliducer, folosita la barci de pescuit de dimensiuni normale, nu navomodele.

Pot doar sa inlocuiesc sonda cu o greutate echivalenta in spate in interiorul barcii doar ca sa iti demonstrez ca barca
nu va mai topai, eu cel putin asa presupun ca se va intampla. Si asta pot sa o fac usor, scot sonda si pun 400 de grame
de plumb in spate. Si o sa fac si aceasta proba, sa nu zici ca nu am facut-o.

Sonda nu atenueaza topaitul barcii, cum se intampla la tine, la mine sonda produce topaitul. Ceea ce functioneaza la
tine nu e obligatoriu sa functioneze la mine tinand cont de marimea si tipul sondei pe care o folosesc eu. Pozitia si
marimea suprafetei sondei pe care o folosesc eu nu se compara cu ceea ce folosesti tu, e cu totul altceva. Si nu
greutatea e problema, greutatea se poate compensa prin echilibrarea barcii si mutarea centrului de greutate intr-o
pozitie convenabila. Problema este jetul de apa care se loveste de sonda. Ramane sa vedem cine are dreptate.

Aceasta postare a fost editata de kirucd: 17 March 2015 - 12:03 AM

0

#1912 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 17 March 2015 - 07:50 AM

Asa este,nu trebuie sa faci nicio proba,pierzi timpul.De aia ti-am sugerat un sistem de a scoate "farfurioara" din apa ,daca te ti de Vasia te poate rezolva ,are cu ce din toate punctele de vedere.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#1913 Useril este offline   Adistul 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1490
  • Inregistrat: 26-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, in 4 la ala Grasu'

Postat 22 March 2015 - 01:44 AM

Confirm ca solutia lui Vasia rezolva "tzopaitul".
Cand esti mort, nu stii ca esti mort: e greu doar pt ceilalti.
La fel e si cand esti prost.


tel: 0771 088 207

adistul@yahoo.com
0

#1914 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2015 - 02:56 AM

In cazul meu solutia data de Vasia nu a functionat. Topaitul s-a atenuat putin, dar nu suficient. Am fost la o partida
de 24 de ore si a fost ok una peste alta, desi viteza de plantare nu a fost cea pe care o doream totusi am reusit
sa fac aproape 40 de plantari la putin peste 100 de metri cu un singur acumulator de 8000 mAh.

Solutia este un sistem de fixare a sondei sonarului care sa permita atasare/detasare facila si rapida. Pentru ca de sonar
nu am nevoie tot timpul.

Se pare ca nimeni pe aici nu isi da seama cat de mare e sonda sonarului si ca ea influenteaza iremediabil tinuta de drum
a barcii, facand-o sa topaie la viteze mari. Si dupa parerea mea nu exista solutie de rezolvare a topaitului cand barca are
sonda instalata.

O sa revin cand am timp si cu ceva filmulete, atat in varianta actuala cat si dupa ce voi face modificarile la sistemul de
prindere al sondei. Deocamdata sint angrenat intr-un alt proiect si timpul meu liber este limitat drastic.

Aceasta postare a fost editata de kirucd: 21 May 2015 - 02:57 AM

0

#1915 Useril este offline   nid1975 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 402
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCHAREST
  • Interests:navomodelism,pescuit

Postat 21 May 2015 - 01:06 PM




eu ti-am zis de la inceput a faci sonda demontabila....ti-am si explicat de ce !!!




Postat 24 februarie 2015 - 05:57

coca a fost gandita sa mearga bine in jurul greutatii de 4-4,5kg maxim echipata fara nada ,cu o echipare brushless- lipo si un sonar fc500 nu ai cum sa depasesti aceasta greutate , deja la peste 6 kg este suprasolicitata !



cu sonda aia de 400gr in curu barcii nu poti folosi barca la capacitate maxima o dezechilibreaza prea mult,de aia sare, e prea multa greutate pe spate

ar fi o solutie daca o porti face demontabila si sa o pui numai cand sondezi substratul



incearca sa dai sonda de pe spate jos si fa o proba , eu cred ca asta e problema iar daca tot nu merge bine muta acumulatorii putin mai in fata(cand o pui in cada pt echilibrare sa nu fie in boloboc sa fie inclinata putin catre fata) apoi fa-i o proba...

o sa vezi cum se schimba treaba ...


Editat de nid1975, 24 februarie 2015 - 06:05 .


Tel 0728777780
0

#1916 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2015 - 01:16 PM

Vezi postareanid1975, la 21 May 2015 - 01:06 PM, a spus:




eu ti-am zis de la inceput a faci sonda demontabila....ti-am si explicat de ce !!!




Postat 24 februarie 2015 - 05:57

coca a fost gandita sa mearga bine in jurul greutatii de 4-4,5kg maxim echipata fara nada ,cu o echipare brushless- lipo si un sonar fc500 nu ai cum sa depasesti aceasta greutate , deja la peste 6 kg este suprasolicitata !



cu sonda aia de 400gr in curu barcii nu poti folosi barca la capacitate maxima o dezechilibreaza prea mult,de aia sare, e prea multa greutate pe spate

ar fi o solutie daca o porti face demontabila si sa o pui numai cand sondezi substratul



incearca sa dai sonda de pe spate jos si fa o proba , eu cred ca asta e problema iar daca tot nu merge bine muta acumulatorii putin mai in fata(cand o pui in cada pt echilibrare sa nu fie in boloboc sa fie inclinata putin catre fata) apoi fa-i o proba...

o sa vezi cum se schimba treaba ...


Editat de nid1975, 24 februarie 2015 - 06:05 .




Mersi Dorin, am facut proba fara sonda de la primele probe si a mers fara probleme. Problema principala a
sondei nu este greutatea, ci suprafata mare si pozitionarea ei in spatele elicei. Dar era singurul loc unde putea
fi montata. Am vrut sa gasesc si alta solutie in afara de scoaterea sondei, dar se pare ca nu exista alta solutie.
0

#1917 Useril este offline   madaKILLER 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 26-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti, Arges

Postat 22 May 2015 - 11:09 PM

Buna seara,
Dl. Vasia as dori si eu planul pentru constructia acestui navomodel tip catamaran - madalin_merlici@yahoo.com . Multumesc
0

#1918 Useril este offline   laurentiu.v 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 17-April 12

Postat 23 July 2015 - 11:20 PM

Daca coca este de vanzare, o vreau si eu...
Ma refer la coca lui Vasia.

Felicitari pentru realizare !

Aceasta postare a fost editata de laurentiu.v: 23 July 2015 - 11:21 PM

0

#1919 Useril este offline   laurentiu.v 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 17-April 12

Postat 23 July 2015 - 11:44 PM

Vezi postareaAdistul, la 07 July 2014 - 10:01 PM, a spus:

si inca un model... cu 2 motoare, catamaran... pe care l-am botezat deja cu Vasia "CARP MACHINE":

Atasament 2014-04-11 16.14.31.jpg



Comercializati aceasta coca ?

Multumesc !
0

#1920 Useril este offline   Adistul 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1490
  • Inregistrat: 26-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, in 4 la ala Grasu'

Postat 30 September 2015 - 07:41 PM

Salut... a fost facut 1 singur model numit "CARP MACHINE"... din fibra de sticla turnat in matrita... insa nu dorim sa vindem coci momentan.
Dorim sa vindem navomodele pentru nadit.
Daca Vasia vrea sa-ti dea planurile o poti face din placaj si balsa.
Barca are aspect deosebit, stabilitate, flotabilitate si manevrabilitate foarte buna... insa nu am facut "publicitate" din motive obiective si personale.

Spor!

Aceasta postare a fost editata de Adistul: 30 September 2015 - 07:44 PM

Cand esti mort, nu stii ca esti mort: e greu doar pt ceilalti.
La fel e si cand esti prost.


tel: 0771 088 207

adistul@yahoo.com
0

Arata acest topic


  • 66 Pagini +
  • « Prima
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro