Modelism - RHC Forum: rc 2.4 GHZ vs. telefonie 3G - interferentze??? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

rc 2.4 GHZ vs. telefonie 3G - interferentze??? cei care cunoastetzi ... din experienta

#1 Useril este offline   Mario Love 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18-September 06

Postat 06 September 2007 - 07:40 PM

Salut !!!

Fenomenul "Spread Spectrum" RC 2,4 GHZ ... vestitul sistem cu care scapam de quartzuri si interferentze "normale" ia amploare ... La fel si telefonia mobila 3G ...

Bruiaza cumva telefonul mobil in 3G(hz) comenzile Spectrum-ului de 2,4 GHZ??? Cei care avetzi si una si alta ... spunetzi-ne si noua ... ne luam ca voi sau facem concesii si ramanem doar la una din ele?

Sa fim iubitzi !!! Mario Love
MC- Scorpion
0

#2 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 06 September 2007 - 07:56 PM

din cate stiu eu banda de 2,4GHz e mare. plus ca din cate stiu eu sistemele RC in 2,4ghz schimba canalele constant.
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#3 Useril este offline   X-tra 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 533
  • Inregistrat: 27-February 07

Postat 06 September 2007 - 09:02 PM

Am eu Spectrum DX 3 de vreo 4 luni si nu am simtit nici un glitch pana acum.
si retelele wireless sunt tot in 2,4


Look left =========================================================================---> LEFT u moron !
HoBao Hyper 8.5 Pro > RB WS7
HoBao Hyper ST Pro > OS V-Spec
0

#4 Useril este offline   Red Team 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 25-December 05

Postat 07 September 2007 - 09:52 AM

Poate Cristi Marin daca mai citeste pe aici, sa ne spuna si el mai multe...ma intereseaza si pe mine parerea celor ce utilizeaza aceast tip de TX pentru ca, usor - usor si la clasa de care eu sunt direct interesat Mini Z -uri ( 1/28 ) incepe lumea sa-si monteze sisteme Spektrum 2.4 Ghz.

Mizzi, tu ce zici...ca parca te stiam " impotriva " ? :lol:
0

#5 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 07 September 2007 - 02:39 PM

Salut,

Statiile in 2,4 Ghz (in speta tehnologia spread spektrum) nu este influentabila de alte echipamente deoarece receptorul, prin procesul de "binding" invata ID-ul emitatorului si nu accepta comenzi decat de la acesta! Mai mult, exista deja la aero (poate o sa o faca si la auto, dar nu e asa de critica) functia de recunoastere inclusiv a modelului selectat din memoria emitatorului. Adica, daca ai doua modele in memorie (acestea au setari diferite) receptorul nu raspunde decat daca la emitator este selectat modelul pentru care s-a facut "binding-ul". Cool nu?

Sincer, nu am avut absolut nici o problema pana acum cu tehnologia asta. Folosesc un emitator Kopropo cu modul si receptoare de la Spektrum. Receptorul este atat de mic (varianta race) incat mi-e frica sa nu-l pierd. Urmeaza modulele de telemetrie :lol: .

In curand imi iau si de aero. Pentru heli.

Cu stima
2 fast 4 you 2
0

#6 Useril este offline   Red Team 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 25-December 05

Postat 08 September 2007 - 04:21 PM

Multumim Cristi pentru feed back.
Incet - incet poate or sa fie si in Ro mai multi posesori de DSM si atunci incidentele de la terenurile de joaca vor fi mai rare.
0

#7 Useril este offline   Mario Love 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18-September 06

Postat 10 September 2007 - 08:03 AM

Si ar mai fi o intrebare ...

Intre cele 2 modele de pe tower ... Futaba VS. Airtronics ... ce recomandati ???

Dar daca am un servo Futaba ... la care nu pot renuntza :)?


Sa fim iubitzi ! Mario Love
MC- Scorpion
0

#8 Useril este offline   Mario Love 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18-September 06

Postat 10 September 2007 - 08:05 AM

http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...p?&I=LXSGB0&P=0

VS.

http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...p?&I=LXPZT7&P=0


PS. a asta ma refeream in mesajul de mai sus :)).
MC- Scorpion
0

#9 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 10 September 2007 - 09:40 AM

Salut,

Trebuie sa mai tii cont de un aspect. Daca folosesti o statie "clasica" modulul de 2,4 Ghz adauga un delay in lantul de transmisie de cca. 3-5 ms.

Din cele doua ti-as recomanda Airtronics-ul. Am mers cativa ani buni cu una (in FM) si e o statie excelenta, care nu mi-a creeat niciodata probleme.

Nu conteaza ce servo-uri folosesti, merge cu oricare.

Dar uite-te totusi si aici la varianta completa de la Spektrum. Ai doua receptoare in pachet si doua servo-uri! Un receptor te va costa in jur de $100.

Sau si mai bine, asta

Cu stima,
2 fast 4 you 2
0

#10 Useril este offline   Mario Love 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18-September 06

Postat 10 September 2007 - 12:58 PM

CristiM, la 10 Sep 2007, 09:40, a spus:

Salut,

Trebuie sa mai tii cont de un aspect. Daca folosesti o statie "clasica" modulul de 2,4 Ghz adauga un delay in lantul de transmisie de cca. 3-5 ms.

Din cele doua ti-as recomanda Airtronics-ul. Am mers cativa ani buni cu una (in FM) si e o statie excelenta, care nu mi-a creeat niciodata probleme.

Nu conteaza ce servo-uri folosesti, merge cu oricare.

Dar uite-te totusi si aici la varianta completa de la Spektrum. Ai doua receptoare in pachet si doua servo-uri! Un receptor te va costa in jur de $100.

Sau si mai bine, asta

Cu stima,

DSM3 e tare "adevarat" ... dar din pacate bugetu' e belea ... probabil ma va costa lejereanu' vreo 400 ouroi :rolleyes: tva, taxe, transport ... va fi o alternativa daca voi avea un buget mai mare pentru asta ... desi ... sincer ... "m-as risca" :wub:
MC- Scorpion
0

#11 Useril este offline   Red Team 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 25-December 05

Postat 10 September 2007 - 03:07 PM

Cristi, am vazut ca pe forumurile de afara, unii utilizatori acorda mai mult credit produselor Nomadio :

http://www.nomadio.n...obby/sensor.php

Poti sa ne spui ceva despre acestea ?
0

#12 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 10 September 2007 - 04:25 PM

Salut,

Nomadio face acelasi lucru, diferenta fiind ca aceasta schimba canalul de emisie la 2 milisecunde. Sincer nu stiu ce face cand s-au terminat canalele libere, probabil ca nu le mai schimba... Spektrum face lock pe un canal disponibil.

Statia, ca atare, este extraordinar de urata (chestie de gust) si nu mi se pare ergonomica. De asemena, este mai scumpa (sau cel putin era).

Tehnologia Nomadio a fost preluata si de Futaba si Airtronics (FASST).

Spektrum lucreaza cu JR.

Daca aveti timp cititi aici. Eu am citit....

Cu stima,
C
2 fast 4 you 2
0

#13 Useril este offline   Mario Love 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18-September 06

Postat 10 September 2007 - 11:08 PM

CristiM, la 10 Sep 2007, 16:25, a spus:

Tehnologia Nomadio a fost preluata si de Futaba si Airtronics (FASST).

Spektrum lucreaza cu JR.

Daca aveti timp cititi aici. Eu am citit....

Cu stima,
C

Sa inteleg ca situatia nu e prea "roze" pentru spectrum-e ... pentru ca tipii se confruntau cu tot felul de probleme ... si desi engleza mea e de "balta" pare ca inca mai sunt unele probleme ... bine .. ca sa ai antena rupta ... lol ... saraca ... a suportat ceva "trosneala" si te miri ca nu le functioneaza ... caz particular :( ...
MC- Scorpion
0

#14 Useril este offline   Mario Love 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18-September 06

Postat 10 September 2007 - 11:18 PM

Si inca o intrebare ... care e treaba cu modulul de 2.4 ghz ... ca e prea profund pentru mine ... trebuie si asta sau e de rezerva ... mama ... m-am facut de ras dar nush ce e cu asta ... :(
MC- Scorpion
0

#15 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 11 September 2007 - 07:46 AM

Probleme au fost, bineinteles, ca orice tehnologie noua, pana nu e testata "live" in toate conditiile nu poti fi sigur....
Insa Nomadio a cam stat la cutie si a asteptat cat timp Spektrum a rezolvat problemele. Cei de la Nomadio sunt producatori de sisteme de telecomanda pentru echipamente industriale si au gasit o aplicatie si in RC. Spektrum (Horrizon Hobbies) insa a dezvoltat tehnologia special pentru modelism. Intai au creeat module pentru statiile existente (Futaba, Airtronics, Kopropo, JR, Hitec), bineinteles acelea care au partea de inalta frecventa (purtatoarea) interschimbabila (pot fi utilizate in benzile de 27, 40, 75 - pentru auto de ex.). Ulterior au facut telecomenzi "cu totul", pentru a elimina conversia semnalului si intarzierile aferente.

In concluzie, modulul + receptorul il cumperi daca ai sau vrei sa-ti cumperi o statie ca de exemplu Futaba 3PK sau Airtronics M8. Exista module specifice pentru fiecare tip de statie (sau ma rog, grup). Statiile pe care le-ai ales tu pe Tower au modulul de 2,4 Ghz integrat si nu se poate schimba, deci nu-ti fa griji.

Sper ca te-am lamurit!

Cu stima,
C
2 fast 4 you 2
0

#16 Useril este offline   Mario Love 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18-September 06

Postat 11 September 2007 - 08:06 AM

absolut 100% ... o sa profit de faptul ca nu e urgenta achizitia ... si astept o oferta pe tower ca cea de pe rcmart sau macar asemanatoare ... sau cine stie unul din modelele noi la pret bun ... intre timp ... cu cat ma documentez o sa mai intreb ... sa rezolv eventualele nelamuriri aparute ... multumesc mult pentru intelegere ... Sa fim iubitzi ! Mario .
MC- Scorpion
0

#17 Useril este offline   Mario Love 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18-September 06

Postat 11 September 2007 - 08:29 AM

Intrebare ... :(

Daca schimb rc si iau airtronics care cere acc. pe Ni cd ... banuiesc ca acc mei pe Ni mh sunt inutili ... nu?
MC- Scorpion
0

#18 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 11 September 2007 - 08:43 AM

Tower nu o sa vanda produse Horrizon Hobbies, asa ca nu cred ca ai sa vezi Spektrum acolo!

Ce e aia ca statia cere acc NiCd??? :(

Poti sa folosesti linistit NiMh :(
2 fast 4 you 2
0

#19 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 11 September 2007 - 10:57 AM

Apropo de posibile probleme si "credit", citi aici!

Aceasta postare a fost editata de CristiM: 11 September 2007 - 11:00 AM

2 fast 4 you 2
0

#20 Useril este offline   Mario Love 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18-September 06

Postat 11 September 2007 - 04:58 PM

CristiM, la 11 Sep 2007, 10:57, a spus:

Apropo de posibile probleme si "credit", citi aici!

LOL

600 simultan ...daca am inteles eu bine??? :) ... prea tare ... :)

Crezi ca entuziastul articol se refera strict la spectrum sau pot avea incredere si in airtronics la acest capitol ... 2,4Ghz ???
MC- Scorpion
0

#21 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 11 September 2007 - 05:27 PM

Da, au fost 600! Din care, majoritatea Spektrum.
2 fast 4 you 2
0

#22 Useril este offline   Mario Love 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18-September 06

Postat 12 September 2007 - 12:28 PM

Inca un mic ajutor ...am dat pe google dar nu am reusit sa fac rost de manualul lui airtronics MX3 FSSH ... la ei pe site nu e disponibil ... daca e vreo sursa mai buna ... te rog sa ma ajuti...
MC- Scorpion
0

#23 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 12 September 2007 - 01:01 PM

Salut,

Functional nu cred ca este vreo diferenta fata de MX3 sau MX3S. Din cate am vazut in specificatii are memorie pentru mai multe modele (18). In rest este un MX3 in banda de 2,4 Ghz.

Te intereseaza ceva in mod special? Am avut statia asta in 75 Mhz.

Citat de pe site-ul Airtronics:

"The MX-3 FHSS has all the features of the MX-3, plus 18 Model Memory. You can save all of your models and setups in one transmitter and be on your way to the track."

C

Aceasta postare a fost editata de CristiM: 12 September 2007 - 01:04 PM

2 fast 4 you 2
0

#24 Useril este offline   Axu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 17-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 September 2007 - 01:48 PM

Aici am gasit cel mai bun pret pentru un Spektrum DX2 + 2 servo-uri. http://myrcsupply.net/index.php?main_page=...oducts_id=36667
Ceva nu-i bine oricum!
0

#25 Useril este offline   albastru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 07-June 05

Postat 12 September 2007 - 02:47 PM

Futaba are momentan in 2,4 Ghz max 8 canale. Oricare dintre celelalte frecvente mai joase au mai mult de 8 canale.Din punctul asta de vedere este foarte slaba chestia.
Apoi mai sunt transmisiunile wirless in 2,4 Ghz.Daca radiocomanda este pusa pe o masinuta pe care o duci la max 20-30 metri la nivelul solului, merge. Daca o pui pe un model pe care-l salti peste nivelul unui bloc, atunci este foarte posibil sa vina unul cu o antena directiva de la cativa Km mai tare decat statia care este la cativa zeci de metri...deci foarte naspa.
Antenele directive au castig foarte mare pe directia pe care au fost orientate, daca nu ma inseala memoria, la fiecare 6dB puterea creste de 4 ori, deci nicio sansa in fata unei antene directive chiar daca se afla la cativa Km distanta.
Eu cred ca ideea asta de radiocomanda in frecvente libere este o mare prosteala. Pentru radiocomanda trebuiesc frecvente special alocate si oricum si asa tot mai apar probleme.

Albastru
0

#26 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 12 September 2007 - 04:18 PM

Frate Albastru, pana acum era OK tehnologia pentru auto.....acum nu mai e..... hotaraste-te odata.

Repet: eu nu cred ca marile companii ar pune pe piata sisteme periculoase, la cat sunt ei de maniaci cu securitatea si procesele in justitie.

Dar, ma rog, teoria conspiratiei este mereu de actualitate....

Multumim pentru atentionari.
2 fast 4 you 2
0

#27 Useril este offline   Mario Love 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18-September 06

Postat 12 September 2007 - 04:58 PM

Inca una bucata intrebare ...

daca 2,5 ghz ... sistemul spectrum ... in special :) gaseste o frecventa libera si o foloseste pe aia ... facand un asa numit lock pe frecventa ... daca apar interferente ...nu cumva schimba frecventa (imi pare mai logic asa) ... dar la faza asta ... albastru a postat degeaba ...nu?

Sa fim iubitzi ! Mario L.
MC- Scorpion
0

#28 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 12 September 2007 - 06:23 PM

Spektrum nu schimba canalul, iar la aero emite pe doua simultan.

Daca totusi se intampla sa se piarda legatura, (pentru ca, repet, receptorul nu accepta comenzi decat de la emitatorul respectiv!) receptorul intra in modul fail-safe. :)
2 fast 4 you 2
0

#29 Useril este offline   Mario Love 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18-September 06

Postat 13 September 2007 - 08:04 AM

CristiM, la 12 Sep 2007, 13:01, a spus:

Salut,

Functional nu cred ca este vreo diferenta fata de MX3 sau MX3S. Din cate am vazut in specificatii are memorie pentru mai multe modele (18). In rest este un MX3 in banda de 2,4 Ghz.

Te intereseaza ceva in mod special? Am avut statia asta in 75 Mhz.

Citat de pe site-ul Airtronics:

"The MX-3 FHSS has all the features of the MX-3, plus 18 Model Memory. You can save all of your models and setups in one transmitter and be on your way to the track."

C

in ceea ce am citit din manualul pentru mx3 ... mi-a ramas ceva intiparit in minte ... "Your MX-3 Computer R/C system receiver is NOT
equipped with BEC circuitry. DO NOT use more
than 6.0 volts to power the receiver" ????? desi o schema arata ca esc se conecteaza fara sa mai fie nevoie de baterii ... ???
MC- Scorpion
0

#30 Useril este offline   Mario Love 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18-September 06

Postat 13 September 2007 - 08:08 AM

CristiM, la 12 Sep 2007, 18:23, a spus:

Spektrum nu schimba canalul, iar la aero emite pe doua simultan.

Daca totusi se intampla sa se piarda legatura, (pentru ca, repet, receptorul nu accepta comenzi decat de la emitatorul respectiv!) receptorul intra in modul fail-safe. ;)

... mai multe detalii ... si cum iese din fail-safe? ... off-on si gata?
MC- Scorpion
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro