Modelism - RHC Forum: rc 2.4 GHZ vs. telefonie 3G - interferentze??? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

rc 2.4 GHZ vs. telefonie 3G - interferentze??? cei care cunoastetzi ... din experienta

#31 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 13 September 2007 - 08:49 AM

La electrice alimentarea receptorului se face prin ESC, acesta dispunand de BEC.

Un alt avantaj al receptoarelor make by Spektrum este ca suporta pana la 9V.

Nu trebuie off-on, iese singur la restabilirea legaturii. Receptorul scaneaza banda de frecventa cautand ID-ul emitatorului.
2 fast 4 you 2
0

#32 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 30 September 2007 - 10:42 PM

Cred ca mai degraba s-ar fi cuvenit un titlu VS transmisia de date wireless care este EXACT in 2,4ghz....si care cel putin in bucuresti e destul de aglomerata ca si banda.....unii care au retele de internet si folosesc tehnologie wireless deja se gandesc sa migreze catre banda de 5Ghz....deoare ce nu se mai poate in banda de 2,4ghz....este foarte aglomerata.....asa ca pana sa va ganditi la bruiajul de la telefonia 3G.....va-ti gandii la bruiajul de la retelele de internet....si acolo baietii folosesc antene de pana la 24db.....sa nu mai zic ca unii isi mai trag si pe blat cate un amplificator de 1W, cu toate ca legea prevede 100mW in antena.... tehologia de emisie este 802.11b modulatie DSSS evident ca este si 802.11g dar au alta modulatie si acopera plaja de 2,412 ~ 2,484 GHz.
Cei care au laptop dotat cu o placa de retea wireless pot da o raita prin bucuresti si folosind un softulet Netstumbler, cred ca vor fi uimiti de aglomeratia din aceasta frecventa de 2,4ghz....asa ca mai degraba m-as gandii la acest fel de bruiaje decat de cele din 3G

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 30 September 2007 - 10:43 PM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#33 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 30 September 2007 - 11:29 PM

Tehnologia in aceasta frecventa nu prea ofera posibilitati de "derutare" a unei unitati participante. Exemplul cel mai elocvent este mobilul care il folosim noi(ma refer la cele 3G), care cu toate ca sunt peste cateva milioane pe aceeasi frecventa (la noi vreo 120.000 , dar in germania sunt atatea) si nu se interfereaza intre ele, va dati un pic seama de plaja de actiune a acestei frecvente(2.4Ghz). plus ca exista codajul(nu prea codaj pe cat impachetare diferita) in pachete diferential pentru fiecare ansamblu emitator-receptor(valabil si la mobile, si la statiile de RC). Acest sistem foloseste milioane de combinatii de impachetare(dar si selectie progresiva sau aleatorie de frecventa) din care alege una(la frecventa se poate sa ramana si pe aleator, dar neaparat simultan schimbare intre emitator - receptor) care ramane setata si pe emitator si pe receptor in asa fel incat receptorul raspunde numai la "tatal" sau(sau "mama" sa - depinde cine ii da ordine in casa :D ) . Dar problema cu raza vizuala nu cred ca este chiar asa de mare- cate mobile au pierdut semnalul cand ai trecut dupa o tufa( copac, gard viu etc), sau dupa o cladire, sau etc(numai in beci sa nu te bagi ca acolo sigur nu mai prinde) - prin obiecte mici prinde sigur. O problema cred ca ar fi un deal (sau ceva asemanator cu grosime/marime destula - nu spun cat ca nu am cum sa testez), dar daca ai ajuns deja in pozitia cu aeromodelul dupa un deal -cum il mai vezi sa il pilotezi? chiar daca mai ai control asupra lui - nici cu o statie in frecventa clasica nu prea cred ca scapa cu viata( sau fara vreo cicatrice ceva) .
Parerea mea
Stima si respect

P.S. Retelele de wireless sunt anume facute sa fie pe aceeasi codificare/impachetare a datelor ca sa poata fi facilitat accesul de la unul la altul. Pe cand tehnologia 3G la mobile si tehnologia pentru 2.4Ghz de la emitatoarele RC pune pret pe individualitatea impachetarii/codificarii semnalului pe langa schimbul de frecvente posibile/libere/aleator.

Aceasta postare a fost editata de protheus: 30 September 2007 - 11:38 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#34 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 01 October 2007 - 02:35 PM

Daca cineva are o statie si este dispus sa testam eventuale interferente intre transmisia wireless si statie sunt dispus sa fac asemenea teste.....ar fi chiar interesant de facut un asemenea test........ http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro