Modelism - RHC Forum: Macaze TT actionare cu motor sau electromagnet - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Macaze TT actionare cu motor sau electromagnet

#1 Useril este offline   MiniTechnik 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 20-October 03

  Postat 26 October 2003 - 11:41 PM

Pentru colectionarii de TT as dori sa deschid un subiect neabordat pana acum.
Dupa cum probabil stiti, actionarea macazelor TT se poate face in doua moduri:
- cu electromagnet
- cu motoras
Care sunt avantajele si dezavantajele fiecarei metode ?
Daca alegeti prima metoda, avantajul este legat de spatiu si comoditate. (electromagnetul se ataseaza la macaz foarte simplu prin 2 perechi surub-piulita)
Primul mare dezavantaj este legate de faptul ca electromagnetul comuta brusc macazul si nu are intrerupere la capat de cursa (un impuls prea lung poate duce la supraincalzirea bobinei si chiar arderea ei).
Al doilea dezavantaj al acestei alegeri este faptul ca macazele TT nu sunt prevazute cu arc pentru a putea sustine acul macazului intr-una din cele doua pozitii posibile. Lipsa acestui arc la acul macazului, duce uneori la o pozitie indefinita ce are ca rezultat deraierea trenului.
In fine, ultimul dezavantaj este ca electromagnetul se vede pe macheta, ceea ce nu este natural
Cea de-a doua varianta are singurul dezavantaj legat de volum si de faptul ca mecanismul trebuie atasat sub macaz, deci trebuie sa aveti circuitul atasat pe o placa de lemn sau ceva similar.
Marile avantaje sunt legate de actionare care se va face lent, contactul acului de macaz va ramane ferm intr-una din cele doua pozitii, decuplarea de sub tensiune se face automat la capat de cursa si actionarea este practic invizibila.
Ceea ce este demn de luat in seama, este ca pretul unui astfel de motor este acelasi cu cel al unui electromagnet.

    Aceasta postare a fost editata de MiniTechnik: 01 November 2003 - 11:25 AM

    0

    #2 Useril este offline   Olaf The Viking 

    • MEGA Membru
    • Grup: MODERATOR
    • Postari: 1259
    • Inregistrat: 17-June 03
    • Gender:Male
    • Location:Bucuresti
    • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

    Postat 27 October 2003 - 07:40 AM

    Si diferenta de pret intre ele care ar fi?
    Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
    sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
    0

    #3 Useril este offline   cfrmarfa 

    • Nou venit
    • Pip
    • Grup: Members
    • Postari: 3
    • Inregistrat: 04-November 03

    Postat 04 November 2003 - 07:00 AM

    MiniTechnik, la 26 Oct 2003, 23:41, a spus:

    Pentru colectionarii de TT as dori sa deschid un subiect neabordat pana acum.
    Dupa cum probabil stiti, actionarea macazelor TT se poate face in doua moduri:
    - cu electromagnet
    - cu motoras
    Care sunt avantajele si dezavantajele fiecarei metode ?
    Daca alegeti prima metoda, avantajul este legat de spatiu si comoditate. (electromagnetul se ataseaza la macaz foarte simplu prin 2 perechi surub-piulita)
    Primul mare dezavantaj este legate de faptul ca electromagnetul comuta brusc macazul si nu are intrerupere la capat de cursa (un impuls prea lung poate duce la supraincalzirea bobinei si chiar arderea ei).
    Al doilea dezavantaj al acestei alegeri este faptul ca macazele TT nu sunt prevazute cu arc pentru a putea sustine acul macazului intr-una din cele doua pozitii posibile. Lipsa acestui arc la acul macazului, duce uneori la o pozitie indefinita ce are ca rezultat deraierea trenului.
    In fine, ultimul dezavantaj este ca electromagnetul se vede pe macheta, ceea ce nu este natural
    Cea de-a doua varianta are singurul dezavantaj legat de volum si de faptul ca mecanismul trebuie atasat sub macaz, deci trebuie sa aveti circuitul atasat pe o placa de lemn sau ceva similar.
    Marile avantaje sunt legate de actionare care se va face lent, contactul acului de macaz va ramane ferm intr-una din cele doua pozitii, decuplarea de sub tensiune se face automat la capat de cursa si actionarea este practic invizibila.
    Ceea ce este demn de luat in seama, este ca pretul unui astfel de motor este acelasi cu cel al unui electromagnet.

      Minitechnik,
      sa stii ca ma disterz de minune cu monologurile tale..... :angry: si cred ca si tu te distrezi asa de unu singur
      Intrebare: ce este digital
      Raspuns Digital este....
      :D

      Aici la acest subiect spui ca macazele electromagnetice au printre altele un dezavantaj ca actuatoarele sunt la suprafata si se vad.
      La macazele cu actuator motorizat spui ca este dezavantaj ca motorasele trebuie montate sub macaze.

      Pai hotarastete mai baiete la ceva: ori la suprafata ori sub sina ce aici le intorci asa cum vrei tu ca sa faci la fiecare cate un dezavantaj in plus sau in minus ? :D :D
      0

      #4 Useril este offline   MiniTechnik 

      • Incepator
      • PipPip
      • Grup: Members
      • Postari: 22
      • Inregistrat: 20-October 03

        Postat 04 November 2003 - 08:11 AM

      CFRMARFA, din modul in care pui problemele, se vede ca esti total pe dinafara. Daca te-ai fi uitat si tu macar pe niste cataloage, ai fi inteles despre ce este vorba.
      In ceea ce priveste comanda digitala, pentru nelamuriri, iti stau la dispozitie.
      IN AL TREILEA RAND, NU MI SE PARE CORECT SA JICNESTI ACEST FORUM SI PE CEI CARE SCRIU IN EL

      Aceasta postare a fost editata de MiniTechnik: 04 November 2003 - 08:12 AM

      0

      #5 Useril este offline   cfrmarfa 

      • Nou venit
      • Pip
      • Grup: Members
      • Postari: 3
      • Inregistrat: 04-November 03

      Postat 04 November 2003 - 03:59 PM

      Citeaza

      ..
      In fine, ultimul dezavantaj este ca electromagnetul se vede pe macheta, ceea ce nu este natural
      ..

      si

      Citeaza

      ...
      Cea de-a doua varianta are singurul dezavantaj legat de volum si de faptul ca mecanismul trebuie atasat sub macaz
      ...


      Vezi cele doua chestii de mai sus spuse de tine si care se bat cap in cap !
      Deci pe o parte spui ca macazele cu actionare electromagnetica au dezavantaj ca se vad si preferi cu alte civinte ca ele sa nu se vada si ai vrea sa le montezi invizibil (sub macheta).
      Iar pe a doua parte spui ca la macazele cu actionare electromecanica au dezavantajul ca trebuie montate sub macheta (cu placa sustinatoare sau nu)

      In cea ce priveste comanda digitale... EU iti stau la dispozitie daca cumva ai vre-o intrebare in domeniu. :angry:
      Am LH200 centrala set02, Lokprogrammer si decodoare: Loksound classis, Loksound 2, Lokpilot Universal, Lokpilot DCC, Le130, Le130XF, Le131XF, Le100XF....

      Cat priveste acest forum intentia mea nu este sa jicnesc forumul sau pe cei care scriu in el; Eu am spus numai ca modelismul feroviar la acest forum este foarte mult in minoritate (acest lucru nu-l poti nega in nici un caz) si daca vrei ceva serios sa mergi la ##### forumul de care spuneam (dar care a fost scos de forummaster din cauza ca nu este voie sa faci reclama).
      Cam atat,
      Salutare si No hard feelings
      0

      #6 Useril este offline   Olaf The Viking 

      • MEGA Membru
      • Grup: MODERATOR
      • Postari: 1259
      • Inregistrat: 17-June 03
      • Gender:Male
      • Location:Bucuresti
      • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

      Postat 04 November 2003 - 04:23 PM

      Pai daca este minoritar hai sa-l facem impreuna majoritar. Sa punem intrebari si sa cerem ajutorul celor cu mai multa experienta, sa gasim impreuna solutii practice.
      Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
      sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
      0

      #7 Useril este offline   cfrmarfa 

      • Nou venit
      • Pip
      • Grup: Members
      • Postari: 3
      • Inregistrat: 04-November 03

      Postat 04 November 2003 - 05:22 PM

      Pai tocmai asta-i chestia. De ce sa te imparti la cateva forumuri cand te poti concentra la unul singur? Cine alearga dupa doi iepuri nu prinde nici unul (doar stiti proverbul)

      Fiecare face ce vrea si merge la ori ce forum vrea dar de ce sa nu fie cunoscut si lucrul ca in afara de acest RHC-forum feroviar in minoritate mai exista si altele cum ar fii ##### forumul special axat pe ferioviarism.

      Uni din membri cum ar fii DanBulan si Romrail stiu deja si sunt activi si au postat reactie pe ambele.
      salutare
      0

      #8 Useril este offline   Olaf The Viking 

      • MEGA Membru
      • Grup: MODERATOR
      • Postari: 1259
      • Inregistrat: 17-June 03
      • Gender:Male
      • Location:Bucuresti
      • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

      Postat 05 November 2003 - 09:38 AM

      Este adevarat si suntem de acord ca fiecare merge unde vrea. Dar este si imoral si interzis de Regulament sa te folosesti de RHC pentru a promova alte forumuri.
      Si mai este ceva... Unii dintre noi suntem pasionati de mai multe ramuri ale modelismului si RHC ni le ofera pe toate. Asa ca nu vrem neaparat un forum strict specializat.
      Iar daca tot suntem minoritari (iar unii dintre noi "ridicoli", sau care "se distreaza de minune monologand si habar nu au de dezavantajele macazelor" ) de ce te mai obosesti cu noi? Ce nevoie ar putea avea acel forum sau membrii lui de noi ?!?!?
      Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
      sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
      0

      Arata acest topic


      Pagina 1 din 1

      1 useri citesc topicul
      0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

      913Creative.ro