Modelism - RHC Forum: Realizarea unui schimbator de caldura - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Realizarea unui schimbator de caldura pentru un motor cu aer cald

#1 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 01 September 2007 - 03:17 PM

salutare,

Vreau sa atasez niste tuburi subtiri de otel la capul unui cilindru - desi nu-s de forma/dimensiunea care ma intereseaza, imaginea asta arata destul de clar care e ideea: http://www.geocities...g/ST05G-Gen.jpg (e vb. de tuburile din partea de sus a motorului)

Prin tuburi va circula aer la vreo 10bar care va fi incalzit de flacara externa pana pe la 550-650 C

Cineva mi-a sugerat ca pentru asa ceva e nevoie fie de lipire tare (brazing) cu aliaj de cupru (in loc de aliaj de cositor) intr-un cuptor cu gaz inert, fie de sudura cu electrod de wolfram (TIG/WIG) dar ca sudura e mai problematica.

Daca e cineva aici care stie care-s problemele cu sudura - poate sa-mi spuna daca e posibil a se suda tubulatura atat de "inghesuit"

Sau stie cineva de ateliere care fac lipiri/suduri in cuptor la temperaturi inalte?

mersi,
cezar
0

#2 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 September 2007 - 03:43 PM

Daca tuburile intra cat mai etans in baza si aceasta are un mic prag este usor prin alamire. Ideea este ca tu vei incalzi tot ansamblu pana la temperatura de topire si este necesar ca alama, sau aliajul din argint, sa nu curga. Acum ca incalzesti in cuptor sau cu flacara oxiacetilenica este optiunea ta.

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 01 September 2007 - 03:45 PM

0

#3 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 01 September 2007 - 07:28 PM

In functie de dimensiune daca imi trimiti aci la mine sepoate face argintare sau alamire dar cea mai buna este argintarea ! cum zicea Se poate si asa!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro