Modelism - RHC Forum: vreau sa invat si eu - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

vreau sa invat si eu vreau si eu sa pilotez asa

#1 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 28 August 2007 - 08:45 PM

Vreau si eu sa intru in clubu' celor care zboara cu ele dar nu prea am bani asa ca daca aveti ceva de pe vremea cand erati incepatori si inca zboara, functioneaza sau lucreaza(pt piese ma refer cu lucreaza), va rog spuneti-mi ca vreau si eu sa invat sa zbor ca asta din video http://www.youtube.c...h?v=4egcfrSkqwo .... desigur asta dupa cateva luni pe trainere(si desigur daca gasesc ceva sh ca de nou nu am bani) .Am vazut ca mai sunt cativa de pe aici, din rd asa ca vreau si eu sa ma bag in treaba cu aeromodelismu, ca macar nu o sa fiu singuru din zona, sa am cu cine sa interferez in zbor.:D

Aceasta postare a fost editata de protheus: 28 August 2007 - 08:52 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 August 2007 - 08:59 PM

protheus, la 28 Aug 2007, 20:45, a spus:

.... desigur asta dupa cateva luni pe trainere

Daca ar fi sa parafrazez un clasic in viata as spune ca dupa cativa ani :D
Parerea mea e ca trebuie sa incepi cu ceva si ala din link sa-ti fie scopul.
O sa ai satisfactii mari chiar daca nu-l atingi. E suficient sa incerci. Mai sunt in Radauti cativa pasionati de aeromodelism, care apar pe forum. Dupa cum presupui, trebuiesc cateva materiale bune si ceva degete antrenate. Nimic nu-i imposibil!
Bafta!
Apropo, frumos spectacolul!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 28 August 2007 - 10:32 PM

am mai vazut filmulete cu hovering, dar asta sincer mi-a ridicat parul de pe maini! parerea mea de incepator,nu vreau sa plagiez, dar eu cred ca intr-adevar minim un an de exercitiu trebuie pentru a forma niste reflexe...,eu cred ca sunt reflexe, ce are omuletul acela! ca sa reusesti performanta aceea!!!!
bafta omule
doar....eu
0721.798.720

0

#4 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 29 August 2007 - 06:26 PM

Nimic seconduri pana acum? Va rog ca daca nu va mai trebe mai bine dati-le celor care vor sa intre in club, adica mie daca nu stiati cui..... :D Ca vreau si eu sa invat sa pilotez dar pt invatat sa cumpar ceva nou parca nu merita( mi s-ar rupe inima daca as strivi ceva nou-nu din cauza mea desigur, ci gravitatia asta afurisita o sa fie de vina), deci pls ceva sh pt mine?
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#5 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 29 August 2007 - 06:40 PM

"Elice sport 11x7,Acumulator LiPo 11.1V 1800 mAh, 15C,Motor BL EMax-BL2215/25 Outrunner, KV800, esc Profesional 18A BLMC, HiModel,Card programare regulatoare HiModel seria Profesional,Incarcator EK2-0851 pentru baterii LiPo 7.4V, 11.1V,FUTABA T6EXHP, cu receptor PCM R-146IP, 35 MHz ,Aeromodel MiniMag" este buna asa o configuratie pt un incepator, dar care sa pastreze si pt mai incolo ce ii trebe?
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#6 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 29 August 2007 - 07:33 PM

protheus, la 29 Aug 2007, 18:40, a spus:

FUTABA T6EXHP

Asta mi se pare ca e ptr elicoptere; nu merge la avion. 6EXA e ptr avioane.
Cat de buseli... Intrebarea e _cand?_, nu _daca?_. Obisnuieste-te cu gandul ca o sa dai cu ele de pamant la greu. :D Ghici de unde stiu?
Bafta!
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#7 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 August 2007 - 08:00 PM

modelul e relativ ok dar la statie as zice sa te mai gandesti...
cu riscul sa imi sara multi in cap, modele de la Futaba sub 7CHP(cred ca asa ii zice) sunt low-low-end. si ca executie si ca performante...
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#8 Useril este offline   tomcat_ct 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 06-March 07

Postat 29 August 2007 - 09:38 PM

@dex
adevarat, alea sunt niste modele low end de statii dar de exemplu chiar si T4EX este o statie super ok pt banii ei.gadeste-te ca eu de exemplu am inceput cu un skysport 4 acum 4 :D ani care a costat mai mult decat t4ex si nu avea nici un fel de soft si nici macar acumulatori de emisie inclusi(fiind clasa a 7-a la momentul respectiv a fost un efort extraordinar pt mine...).Parerea mea este ca tehnica a evoluat destul de mult in ultimii ani si chiar si o statie de genul celor amintite mai sus(dar minim T4EX; de la statii de genul astora in sus sa inceapa lista;mai putin de atat si s-ar putea sa aiba probleme cand vrea o coada in V sau o aripa) o sa tina un incepator multumit cel putin un an.Intre timp o sa isi dea seama care sunt costurile implicate, si ceea ce vrea sa faca mai departe fara sa se avante la o investitie foarte mare, intr-o statie high tech si scumpa care mai tarziu s-ar putea sa constate ca nu i se potriveste(si aici vorbesc de la ergonomie pana la nr de ch,soft si cum este el organizat).Sunt niste pasi firesti prin care toti am trecut, unii mai repede,unii mai incet.Asa e foarte simplu de enumerat statii high-end si scumpe;dar esti convins tu ca ceea ce iti place si ti se potriveste tie i se va potrivi si lui?Mie de exemplu mi se pare extraordinar de incomoda seria MC de la graupner, chiar daca toti pilotii de top folosesc MC24.Am pus putin mana pe un MC al lui @Red Baron si chiar daca el este inca indragostit de statia aia de cand a pus mana pe ea mie nu mi-a placut(aici vb strict ergonomic).Acum eu zbor cu un JR 10SX si sunt extrem de multumit ca si ergonimie dar profund de dezamagit de soft si cat de complicat a fost sa fac niste mix-uri pt un planor F3J.
Eu cred ca este de preferat sa ia pentru inceput o statie mai low-end si sa ZBOARE.Bine, daca banii nu sunt o probleme exista foarte multe optiuni si atunci este mai mult de discutat.
Stiu ca o statie buna este o investitie in timp dar eu personal cred ca nu este nevoie sa ii speriem pe cei care sunt la inceput(si nu au resurse financiare foarte mari) cu preturi exagerat de mari.Incep, zboara, citesc, se documenteaza, mai vad statii pe la lume pe camp si ajung la un model alaturi de care sa stea o perioada mai lunga, nu sa schimbe TX-uri ca pe perechile de sosete.


btw, nu am vrut sa iti sar in cap dar gandeste-te ca nu toti isi permit sa faca o investitie de 800-1000eur sa inceapa acest hobby/sport/cum vrei sa il numesti.

Aceasta postare a fost editata de tomcat_ct: 29 August 2007 - 09:40 PM

0

#9 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 August 2007 - 09:43 PM

Cockpit SX sau MX-12 sunt sub 200 euro. si sunt cu 10 clase peste 4ex sau 6ex
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#10 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 29 August 2007 - 09:52 PM

Dexter_Jr, la 29 Aug 2007, 20:00, a spus:

modele de la Futaba sub 7CHP) sunt low-low-end. si ca executie si ca performante...

ce tre face sa crezi ca peste sunt mai bune...?
nu stiu cine spune ca graupner e un fel de rolls royce..mare dreptate avea... si multiplexul cu ale lui EVO are un cuvant de spus , dar merita oare as ii speriem pe incepatori cu asa preturi ?

ia-ti un mx-12 si gata...si pret bun ,si calitate de 10 ori peste futaba(florin a aflat pe propria piele) ...

Citeaza

Am pus putin mana pe un MC al lui @Red Baron si chiar daca el este inca indragostit de statia aia de cand am pus mana pe ea mie nu mi-a placut(aici vb strict ergonomic)


no , o mai pupi cand mi-oi vedea curu' fara oglinda :)

glumeam ...da mc-ul e mai incomod, dar totusi , cu un suport de statie(carbon deci usor) , si un ham devine foarte comod....( si atunci clar e altfel )
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#11 Useril este offline   tomcat_ct 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 06-March 07

Postat 29 August 2007 - 10:00 PM

da,ideea era ca astazi sunt destul de multe solutii al preturi bune din care poti sa alegi.Eu tot mai dau ca exemplu T4EX pt ca eu am inceput cu skysport care la pret mai mare NU avea soft asa ca mi se o performanta sa oferi o statie tot cu 4ch si cu soft sub pretul modelului anterior.Ceea ce vroiam eu sa spun este ca T4EX este strictul necesar si sub statia asta poate avea probleme.Bineinteles, cum mai adaugi ceva bani obtii multe chestii:vezi mx12 care la o diferenta mica ofera multe lucrui in plus.alta idee era sa nu se arunce din start la o statie high-end fara sa stie exact ce are nevoie, in rest the sky is the limit(si bugetul, normal http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif )

@red baron:sorry pt ca am suparat al tau MC http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif mie mi s-a parut prea "bulky".Probabil in timp te obisnuiesti cu ea si incepi sa ii descoperi avantajele care sunt peste desavantaje(vezi bulkiness)

later edit: si sunt convins k devine o statie superba dupa ce ii adaugi o tava aia din carbon,eventual si un suport pt pahar sa bei cola cand zbori la panta cum te bate gandul pe tine de atata vreme. :)

Aceasta postare a fost editata de tomcat_ct: 29 August 2007 - 10:10 PM

0

#12 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 29 August 2007 - 10:20 PM

bai la anu la RR sigur imi iau scaun cu loc pentru pahar...anu asta am stat pe scaun la un zbor, dar tot fara pahar http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif)...oricum sigur imi fac io cumva si suport de statie cu pahar :)...


oricum , protheus, ia-ti mx-12...
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#13 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 29 August 2007 - 11:32 PM

Daca imi permiti ti-as sugera urmatorul aranjament. Eu cred ca-i mai interesant decat suportul de pahar:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-28-1188423138.jpg

0

#14 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 29 August 2007 - 11:37 PM

cred ca o sa imi iau mx 12 , dar daca imi iau statia de atatia bani atunci o sa pilotez cu telecomanda doar...o pana cazuta de pe o cioara ca nu mai am bani si de avion :) ,dar o sa strang ca doar nu merita sa dau juma din suma asta pe ceva de necalitate care o sa uzez doar vreo luna doua pana invat (si apoi o sa vreau ceva mai mult-deci mx 12 ramane).In rest de avion ceva exemple?Eu am gasit un parkflyer ca in video de la inceput si scria ca e bun si pt incepatori ca e f f f f f rezistent la socuri si are viteza f mica(dar de control nu scria nimic), deci ar fi bun sau nu?sau ma bag pe beaversteinu lu @olly sa invat pe el (daca vrea @olly desigur).

completare:uite de aia vreau si eu sa invat sa pilotez ca uite in imag mai sus ce privilegii sunt(numai un pahar nu i-a adus dar...merge si asa)

Aceasta postare a fost editata de protheus: 29 August 2007 - 11:39 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#15 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 August 2007 - 11:46 PM

ia mx-12 din prima. daca iei alta statie (low cost) nu ai sanse sa o revinzi apoi, doar daca o dai pomana curata. mai bine strange bani si ia o statie buna din prima.
oricine iti va spune acelasi lucru, ia cea mai buna statie care ti-o poti permite, te va scuti de muuulte batai de cap si multi nervi facuti aiurea mai incolo
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#16 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 30 August 2007 - 07:47 AM

Ca sa pilotezi asa, nu-ti trebuie statie d-aia sai d-ai'lalta, ai nevoie de mult mai mult. Va rog observati ca nici 'dinozaurii', si nici pilotii de uzina nu piloteaza asa, si asta nu pentru ca n-au, ce pentru ca nu pot.

Staia, e ca masina, mai scump inseamna mai bun, oricum peste citiva ani va fi depasita (de asta se ocupa producatorii), asa ca i-ati statia pe care ti-o poti permite acum, pentru ca tu ai sa evoluezi (si din pacate si nevoile tale).
0

#17 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 30 August 2007 - 11:18 PM

oricum statia o sa ramana mx 12 ca din cate am vazut are de toate(perioada mai lunga de timp pana se impune plictiseala de model) si de restu o sa strang incetu cu incetu( ce am noroc e ca nu platesc drumu pana in tara din germania-sora mea locuieste in belgia asa ca trimit la ea pt 9 euro fata de 40 pana in romania si de acolo mi-o aduce un prieten gratis ca vine des prin tara -plus durata e mai scurta,max 3 zile pana in blegia si inca 3 pana in rom).din asta ies cu avantaj ca mai pot cumpara ceva cred ca un brushless ceva mai am bani.....o sa vad si o sa fac calcule ca doar nu degeaba am lucrat in contabilitate primara un an...
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#18 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 31 August 2007 - 12:32 AM

..mx-12 am luat si eu la indrumarea baietilor ,si nu regret nici o secunda alegerea facuta.Este o statie excelenta la un pret bun.

Bafta.
0

#19 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 31 August 2007 - 05:11 PM

acuma caut unde e mai ieftin si o sa fac comanda ,dar daca imi poate spune cineva un site de unde gasesc ieftin un mx 12 va rog postati(nu din romania). Si inca ceva, cam in cat timp vine o comanda facuta prin america si in cat timp una din germania(numai daca stiti ca sunt curios cat de rabdator trebe sa devin) ?
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#20 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 31 August 2007 - 05:13 PM

Se poate si asa ?, la 29 Aug 2007, 23:32, a spus:

Daca imi permiti ti-as sugera urmatorul aranjament. Eu cred ca-i mai interesant decat suportul de pahar:

la mx 12 se da asa un suport de parasolar inclus in pret? :lol: ca daca da vreau si eu vreo 3 ...... :huh:

Aceasta postare a fost editata de protheus: 31 August 2007 - 10:28 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#21 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 September 2007 - 12:36 AM

protheus, la 31 Aug 2007, 17:13, a spus:

Se poate si asa ?, la 29 Aug 2007, 23:32, a spus:

Daca imi permiti ti-as sugera urmatorul aranjament. Eu cred ca-i mai interesant decat suportul de pahar:

la mx 12 se da asa un suport de parasolar inclus in pret? :lol: ca daca da vreau si eu vreo 3 ...... :huh:

Ce va poate trece prin cap. Este fata lui......
Acum, daca stam si cugetam, este chiar mai de mirare.

PS. Cheia misterului. Domnul din imagine a doborat recordul mondial de altitudine cu un planor. Zborul a durat mult. De aceea a fost atat de bine protejat.
0

#22 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 01 September 2007 - 09:16 PM

ahhhh ce pack fain am gasit si la un pret bun(cred eu, nu stiu sigur, dar mi se pare bun) ez+rc mx12 +incarcator+tot ce trebe .......la 335 euro............ :( ce pacat ca nu am atatia bani stransi si se dau packurile pe rupte :( offffffff uite linku de la pack pt cei care au bani ... http://shop.lindinger.at/product_info.php?...96fdfd21ad528fd ahhhhhhhhh vreau si eu :( da na ce sa fac, fara bani nu se poate sa zbori...). Niste ajutor pt un sarac? :D daca tot sa imi fac publicitate poate fac rost de bani: vand piese calc(monitor, tastatura, boxe, imprimanta matriceala, placa baza pentium 4 noua etc etc)- chiar daca nu aveti nevoie de ele cumparati-le plz sa fac bani de packu asta..... :D
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#23 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 03 September 2007 - 01:24 PM

apropo cu un aeromodel wilga 2000(versiunea 1:1 e tractor de planoare-dar asta are 1,60m) se pot trage planoare de max 2m anvergura?
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#24 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 06 September 2007 - 11:32 PM

Am aflat tot ce s-a putut pt a-mi incepe cariera aero, asa ca inchid subiectul si ma dedic cautarii radiocomenzii recomandate si a unui avion trainer.Pa pa si sa ne vedem la zbor in curand.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro