Modelism - RHC Forum: vreau sa invat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

vreau sa invat

#1 Useril este offline   sharky_rec 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 25-July 07

Postat 28 August 2007 - 05:39 PM

vreu sa invat si eu despre limbajul: asm, C+, basic,pascal, jal cine ma poate documenta sau ajuta sa invat am incercat sa le folosesc pe programul MPLAB IDE de pe microchip aici gasiti programul

Aceasta postare a fost editata de sharky_rec: 28 August 2007 - 05:40 PM

0

#2 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 28 August 2007 - 10:30 PM

sharky_rec, la 28 Aug 2007, 17:39, a spus:

vreu sa invat si eu despre limbajul: asm, C+, basic,pascal, jal

Toate deodata e cam greu. "Limbajul" descris de tine ie mai multe... Cu care vrei sa incepi?
De ex daca vrei sa incepi cu asm-ul ptr pic (Cred ca stii ca fiecare procesor are propriul lui asm), studiaza arhitectura interna a procesorului, citeste setul de instructiuni ale picului cu care vrei sa lucrezi, cauta un tutorial MPLAB si esti pe calea cea buna. Modul in care ai pus intrebarea este prea vag. Intreaba mai la obiect.

Bafta!
Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#3 Useril este offline   lestat 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-August 05

Postat 28 August 2007 - 10:44 PM

asm-ul e cel mai greu. incepe cu ce e mai usor...si sa termini cu ce e mai greu. de ex: invata prima data pascal, jal (cred ca ai vrut sa zici java), c++, asm sau daca vrei sa creezi programe cu interfatza frumusica...invata visual basic :D succesc...nu e greu :D trebuie sa iti stea capul...o sa vezi cat de bine se aseamana intre ele limbajele de programare :o
0

#4 Useril este offline   sharky_rec 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 25-July 07

Postat 28 August 2007 - 11:50 PM

pai si unde gasesc despre limbaju pascal java c++ asm sau visual basic ca eu am gasit ceva pe un site da mi`a dat dureri mari de cap aici am gasit ceva dar .... cam aiurea
0

#5 Useril este offline   ovi_m 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 20-November 06

Postat 30 August 2007 - 10:14 AM

Asa cum a spus @lestat, asm-ul e mai greu. Dar, si acest "dar" e mare, are niste avantaje:
- esti mult mai sigur ca procesorul (care o fi ala, sa spunem cel din microcontroller) face exact ce-i spui. Evident, asta nu inseamna neaparat ca face ce vrei tu :)
- viteza de executie e mai mare decat a unui cod compilat (C de ex). Asta conteaza la aplicatiile critice.
- dimensiunea poate fi mult mai mica. De exemplu, am scris in asm de m-am saturat si abia am umplut 3/4 din flash-ul de 2k al unui microcontroller. Cand am scris aceeasi treaba in C, inainte de a implementa jumatate din ceea ce aveam nevoie, codul n-a mai incaput in flash.

Aceasta postare a fost editata de ovi_m: 30 August 2007 - 10:16 AM

0

#6 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 30 August 2007 - 08:09 PM

Pentru a invata lucruri elementare despre programarea pe microcontrolere foare bun este si PICAXE http://www.rev-ed.co.uk/picaxe/ . E foarte bine explicat, cu desene, aplicatii demo, manualele foarte ok pentru scoala.
0

#7 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 30 August 2007 - 09:54 PM

Nu imi dau seama ce varsta ai sau ce stii deja dar daca esti la inceput recomand manualele de liceu de tudor sorin nu stiu daca se mai editeaza Trebuie sa iti instalezi mediul de programare
si apoi sa te gandesti la ce ai vrea sa faci. Initial va trebui sa inveti generalitati si limbajul in sine dar pe parcurs o sa devina interesant si o sa poti face chestii din ce in ce mai complexe
Success
Eu cred ca cel mai bine incepi cu aplicatii pentru PC de DOS cum incepe toata lumea void main(){} etc (asta e C/C++)
Gasesti multe informatii si pe internet
mai ales in engleza dar si in romana
pt engleza cauta c++ tutorials pe google
Repet daca esti la inceput de tot iti recomand manualele de liceu de mai sus.

Multa bafta si rabdare:)
Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#8 Useril este offline   lestat 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-August 05

Postat 30 August 2007 - 10:34 PM

nu conteaza varsta care o ai...eu de la varsta de 12 ani invati programare (acuma am 16 impliniti anul asta). am inceput prima data cu programarea web...(html, php, javascript) pe urma am zis sa ma apuc sa invat ceva mai interesant...si am inceput sa invat in ordinea asta: perl, pascal, c++, visual basic si acuma ma "joc" cu un limbaj nou de prgramare foarte usor, numit AutoIT (si pot zice ca am scris programe destul de interesante)...prin programare iti dezvolti si creierul :) succes

Aceasta postare a fost editata de lestat: 30 August 2007 - 10:37 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro