Modelism - RHC Forum: doua servo pe un canal - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

doua servo pe un canal schema electronica

#31 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 07 June 2008 - 02:12 PM

La cererea "publicului" s-a mai implementat o varianta bazata pe cele de mai sus. In ce consta ea puteti citi in urmatoarele randuri:

-jumatatea de sus a cursei mansei comanda un canal proportional (servo, regulator turatie, etc) ca la variantele precedente.
-jumatatea de jos a cursei mansei este impartita in patru intervale. Primele doua comanda cate un servo dar nu proportional (urmeaza explicatii) iar celelalte doua comanda 2 LED-uri de la care se pot actiona mai departe orice (becuri, sirene, etc).

Lucrurile se intampla in felul urmator:
Mansa sta la mijloc. Cobor cu ea in jos si imediat un servo "baculeaza" in partea cealalta. Merg mai departe cu mansa in jos urmatorul servo "basculeaza" in partea cealata iar primul revine la loc. Merg si mai departe cu mansa in jos si se aprinde LED_1 iar servo-ul precedent revine si el la loc. Merg cu mansa si mai departe spre capatul de jos si LED_2 se aprinde si el LED_1 se stinge. Continuui cu miscarea mansei spre capatul de jos...se stinge si LED_2 si se aprinde LED_ROSU, semn ca am ajuns cu mansa jos.
Cam asta se intampla pe cursa inferioara a mansei.

Pe cursa superioara, de la mijloc catre inainte o alta iesire a controlerului furnizeaza un semnal proportinoan cu miscarea mansei pentru un regulator de turatie de exemplu sau pentru un servo cu miscare proportionala completa, de la un capat la altul.

Link-ul urmator arata cam ce face device-ul: Link filmuletz



Si poza de mai jos arata si ea detaliile de conectare:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1212840771.jpg

0

#32 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 07 June 2008 - 02:56 PM

Nu gasesc utilitatea ledurilor, mai ales ca aprinderea/stingerea lor se intampla dupa ce se misca servourile. Altfel, asigura unele functii in absenta unor canale suplimentare ale RC. Mai ales la plantat. :o
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#33 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 07 June 2008 - 03:29 PM

Pai cica de la acele led-uri se vor comanda niste dispozitive de pe barca. Comada "tot-sau nimic" cum ar fi un far sau ceva luminos, niste relee de exemplu. Ce urmeaza de la LED mai departe, adica in paralel cu el este treaba celui care a cerut aceasta varianta de soft. Vrea el sa faca nu stiu ce cu ele. Eu doar evidentiez cu ele functionarea corecta a programului.

Succes.
0

#34 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 07 June 2008 - 05:16 PM

Corect! Nu te puteai opune fericirii omului
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#35 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 07 June 2008 - 08:39 PM

...foarte util pe 2 ch, cum ar fi attack !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#36 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 June 2008 - 09:10 PM

Ce pot folosi astfel de hack-itze... ca sa faci flaperon cand ai eleroanele legate cu un cablu Y pe un singur canal ?
Mai exact, nu ai statie cu computer, deci nici mixer, dar ai avea un canal liber de unde sa comanzi cu un switch o astfel de schimbare de logica la un servo eleron, astfel incat sa faca flaperon.
Aberez rau ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#37 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 07 June 2008 - 09:35 PM

renatoa, la 7 Jun 2008, 22:10, a spus:

Ce pot folosi astfel de hack-itze... ca sa faci flaperon cand ai eleroanele legate cu un cablu Y pe un singur canal ?
Mai exact, nu ai statie cu computer, deci nici mixer, dar ai avea un canal liber de unde sa comanzi cu un switch o astfel de schimbare de logica la un servo eleron, astfel incat sa faca flaperon.
Aberez rau ?

...e pentru barca de pescuit, mansa sus ,merge regulatorul, in jos cuvele!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#38 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 07 June 2008 - 10:00 PM

Daca ai eleroanele legate cu cablu Y nu mai poti face nimic. Asa raman.

Daca ai in schimb statie cu 3 canale care nu stie "V-tail mix" de exemplu...se poate programa un device dinasta sa faca functia de V-tail folosind 2 canale de la statie. Al treilea ramane pentru motor.
S-ar putea folosi la o aripa zburatoare de exemplu dar repet un alt device nu cel din acest subiect care are o cu totul si cu totul alta aplicatie.

:D
0

#39 Useril este offline   Chriss 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 24-March 08

Postat 07 July 2008 - 08:54 AM

charlie, la 15 May 2008, 09:32, a spus:

S-a pus la punct si varianta care va fi folosita de cei mai multi cred.

Mansa in MIJLOC servo-urile stau JOS.
Mansa se duce catre SUS primul servo se duce de la un capat pana la celalalt.
Mansa se duce catre JOS al doilea servo se duce de la un capat pana la celalalt.
Inversarea miscarii servo-urilor se poate face mutand cuplajul diametral opus pe bratul servo-ului. Sau din soft daca este cazul pentru cazul in care mecanica de pe barca nu permite modificari.

Vreti sa implementam si slow-servo? Sa se miste cuvele incet in cazul in care folositi switch cu trei pozitii pentru activarea cuvelor? :wacko:

O zi buna.

Cred ca ceva asemanator face si acest montaj.
http://www.dionysusdesign.com/product_info...b142993910f5e43
Cred ca tot aici gasesti si montaje care sa incetineasca viteza de miscare a unui servo.
0

#40 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 07 July 2008 - 09:04 AM

...nicidecum, cel de la dionysus mixeaza 2 canale intre ele!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#41 Useril este offline   Chriss 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 24-March 08

Postat 07 July 2008 - 08:11 PM

ipsihi, la 7 Jul 2008, 09:04, a spus:

...nicidecum, cel de la dionysus mixeaza 2 canale intre ele!!!

Cred ca asta merge.
http://www.chiefaircraft.com/rcmsec/Models...JRMatchBox.html
0

#42 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 08 July 2008 - 08:26 PM

Sa incetinesc viteza servo-ului nu este foarte complicat de programat...dar multi din cei cu care am vorbit mi-au zis ca servourile trebuie sa se miste repede pentru ca multi "scutura" cuvele de mamaliga care se mai lipeste din cand in cand de cuva. Asa ca n-au vrut sa auda de "slow servo" pe acest device.

:blink: Succes
0

#43 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

  Postat 29 August 2008 - 09:37 AM

Salut
Se poate comanda un motor cu "devicele"tau?
adica:un reductor care sa aive 2 sensuri?cu citire la cap de cursa sau cu oprire?
ceva gen macara:ridica carligul se opreste lasa carligul se opreste, comanda fiind data din tx stanga dreapta? :rolleyes:
Daca da cam cit ar dura si care ar fi pretul?
Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#44 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 01 September 2008 - 10:29 AM

Vezi postareageorge10, la Aug 29 2008, 10:37 AM, a spus:

Salut
Se poate comanda un motor cu "devicele"tau?
adica:un reductor care sa aive 2 sensuri?cu citire la cap de cursa sau cu oprire?
ceva gen macara:ridica carligul se opreste lasa carligul se opreste, comanda fiind data din tx stanga dreapta? http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
Daca da cam cit ar dura si care ar fi pretul?



George,

Device-ul meu a fost gandit sa faca posibila miscarea servo-urilor.
Ce vrei tu nu are legatura cu device-ul asta.

Ca sa pot spune ceva despre cat face si cat dureaza un alt device care sa faca ce vrei tu am insa nevoie de mult mai multe detalii cum ar fi:
-Ce motor folosesti (putere, tensiune)...e o macara de santier sau este o miniaturizare?
-Cum vrei sa fie capetele de cursa? Sunt ele strict necesare?
-Trebuie sa mearga in continuu sau doar cand actionezi tu cu telecomanda.
-Ce norme trebuie sa sa indeplineasca. Trebuoe omologat? Daca o folosesti pe un santier si cade galeata cu ciment in cap-ul cuiva ca s-a oprit curentul cine e de vina? :)

Asta trebuie discutat.
0

#45 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

  Postat 02 September 2008 - 10:39 PM

Salut!
Motorul este destul de mic(maine pun si dimensiuni,curent de sarcina tensiune de lucru),nu este industrial!vreau sa actionez "cuva"de la sistemul de basculare la barcuta :D
deci trebuie sa "stie" cand a ajuns "sus" sau "jos"!comanda se face din telecomanda:sus se ridica,jos revine :D !
Multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de george10: 02 September 2008 - 10:41 PM

Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#46 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 02 September 2008 - 10:52 PM

Nu vinzi un montaj???
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#47 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 03 September 2008 - 12:12 AM

pune si tu schema de montaj .... :D
ADOR VITEZA!!!
0

#48 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

  Postat 05 September 2008 - 08:34 AM

Vezi postareacharlie, la Sep 1 2008, 11:29 AM, a spus:

George,

Device-ul meu a fost gandit sa faca posibila miscarea servo-urilor.
Ce vrei tu nu are legatura cu device-ul asta.

Ca sa pot spune ceva despre cat face si cat dureaza un alt device care sa faca ce vrei tu am insa nevoie de mult mai multe detalii cum ar fi:
-Ce motor folosesti (putere, tensiune)...e o macara de santier sau este o miniaturizare?
-Cum vrei sa fie capetele de cursa? Sunt ele strict necesare?
-Trebuie sa mearga in continuu sau doar cand actionezi tu cu telecomanda.
-Ce norme trebuie sa sa indeplineasca. Trebuoe omologat? Daca o folosesti pe un santier si cade galeata cu ciment in cap-ul cuiva ca s-a oprit curentul cine e de vina? :unsure:

Asta trebuie discutat.

Revin cu intrebarea!Se poate face ce am vrut eu?Mentionez ca motorasul consuma in sarcina 200mA!
Astept un raspuns....
Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#49 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 05 September 2008 - 10:16 AM

Vezi postareageorge10, la Sep 5 2008, 09:34 AM, a spus:

Revin cu intrebarea!Se poate face ce am vrut eu?Mentionez ca motorasul consuma in sarcina 200mA!
Astept un raspuns....



Acum am intels despre ce este vorba.
Pot spune imediat ca baietii care fac bercutze de nadit folosesc 2 servo ca sa miste cuvele. Aceste doua servo sunt actionate de device-ul meu folosind unul din canalele din statie. Tu practic vrei sa "construiesti" un SERVO folosind acel mic motoras. Nu renteaza. Un servo S3003 costa pana in 30RON si-l poti folosi cu incredere el avand deja si motorasul si electonica si capetele de cursa, tot.

Scuze ca pe PM ti-am zis ca nu stiu despre ce este vorba. Primesc o droaie de PM-uri si uitasem ca am discutat aici pe forum.


Inca o precizare: -daca ai statie cu mai multe canale si un receptor pe masura nu-ti mai trebuie device-ul meu. Poti folosi direct statia ca sa rastorni fiecare cuva. Device-ul meu este doar pentru statiile care nu au decat 2 canale lipsindu-le canalul care sa comande cuvele.
Practic canal 1 este carma, canalul 2 este motor (mansa spre inainte) si cuve (mansa spre inapoi).
Sau varianta statiei cu 3 canale: canal 1 este carma, canalul 2 este motor (inainte inapoi) si canalul 3 este folosit la o cuva (sau cu device-ul meu la 2 cuve).




Succes.

Vezi postareaTUROK, la Sep 3 2008, 01:12 AM, a spus:

pune si tu schema de montaj .... :unsure:



Te referi la device-ul meu?
0

#50 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

Postat 11 September 2008 - 09:01 AM

Am rezolvat problema :D -2 relee 4 micro-contacte si 2 diode(nu arata f. bine dar functioneaza!)
Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#51 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 11 September 2008 - 01:45 PM

Charlie,o sugestie ce ar fi sa faci o lista cu toate device pe care le faci si sa le dai un cod, de ex. C-012 -doua servo pe un canal, sau oricum vrei, asta fiindca multi forumisti intreaba da cei ala device a lui Charlie? si urmeaza tot felu de explicatii,asta cel putin la barcute.Cu multumiri anticipate .(celui mai bun electronist ,pe modelism si altele)
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#52 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 12 September 2008 - 07:31 AM

Vezi postareamanolo, la Sep 11 2008, 02:45 PM, a spus:

Charlie,o sugestie ce ar fi sa faci o lista cu toate device pe care le faci si sa le dai un cod, de ex. C-012 -doua servo pe un canal, sau oricum vrei, asta fiindca multi forumisti intreaba da cei ala device a lui Charlie? si urmeaza tot felu de explicatii,asta cel putin la barcute.Cu multumiri anticipate .(celui mai bun electronist ,pe modelism si altele)



Poate o sa deschid un topic separat doar despre device-urile astea...sa fie toate la un loc pentru referinta. Pana atunci va stau la dispozitie cu sfaturi si raspunsuri (eventual) la intrebarile voastre.


Vreau sa dezvolt un device facut pe cablaj cum scrie la carte care sa fie oarecum multifunctional, softul sa faca diferenta, hardware sa fie identice.
Astept de la voi sugestii si idei despre ce ati vrea sa implementati, ce ati avea nevoie ca poate putem implementa de la bun inceput.

Aceasta postare a fost editata de charlie: 12 September 2008 - 07:37 AM

0

#53 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2008 - 02:10 PM

Vezi postareacharlie, la Sep 12 2008, 08:31 AM, a spus:

Poate o sa deschid un topic separat doar despre device-urile astea...sa fie toate la un loc pentru referinta. Pana atunci va stau la dispozitie cu sfaturi si raspunsuri (eventual) la intrebarile voastre.


Vreau sa dezvolt un device facut pe cablaj cum scrie la carte care sa fie oarecum multifunctional, softul sa faca diferenta, hardware sa fie identice.
Astept de la voi sugestii si idei despre ce ati vrea sa implementati, ce ati avea nevoie ca poate putem implementa de la bun inceput.



eu ti-am zis ce ar trebui
treaba cu protectia la temperatura la motor si regulator cu indicarea tensiuni reale a acumulatorului din barcuta si cu varfurile de consum...
0

#54 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 12 September 2008 - 04:09 PM

Eu as adauga ,peste ce a ziz Marian +regulator(70A) +BEC 3A/6V+device 2 servo pe un canal +rc swith pentru lumini ,toate pe un cablaj si o cutiuta.Si asa ii dam dracu pe alde si..era si pasarea moarta.Nu stiu poate visez ,dar miar placea,de ce sa dam banii la altii ?
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#55 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 12 September 2008 - 04:56 PM

Vezi postareamanolo, la Sep 12 2008, 05:09 PM, a spus:

Eu as adauga ,peste ce a ziz Marian +regulator(70A) +BEC 3A/6V+device 2 servo pe un canal +rc swith pentru lumini ,toate pe un cablaj si o cutiuta.Si asa ii dam dracu pe alde si..era si pasarea moarta.Nu stiu poate visez ,dar miar placea,de ce sa dam banii la altii ?



of of ...mai mai...voi ma omorati. Vreti ceva sa le faca pe toate...:wacko:
Cu Marian am mai vorbit si stiu ce vrea el.

Treaba cu "toate pe o placa" nu este fezabila si iti spun si dece.
1. Regulatorul de exemplu chopeaza niste curenti mari...nu e bine sa fie aproape de alte circuite care lucreza cu nivele mici de semnal cum ar fi ADC-ul din rocesor care masoara tensiuni de ex.
2. daca le punem pe toate pe o placa trebuie sa le vindem pe toate...cine nu vrea decat regulatoe va da bani si pe restul...
3.Daca punem BEC de 3A inseamna ca toate comenzile de la Rx trebuie sa ajunga pe placa asta...adica trebuie prelungitoare atatea cate canale sunt...si apoi din placa mergem mai departe cu firele la servo-uri.
4. Daca se buleste sa zicem reg aruncam toata placa si cu restul....cu toate ca protectiile ar trebui sa aiba grija sa nu se intample asta...dar mai stii...apa, si alte chestii nu putem prevedea.
5. Regulatoare exista pe piata foarte bune si bine facute. Intradevar protectie termica nu au toate dar asta putem implementa.


In urma discutiei cu Marian am gandit un "device" care intercalat pe firul care da comanda regulatorului si avand 1-2 senzori de temperatura sa "taie" comanda de inainte care merge catre regulator pana cand temperatura motorului sau a regulatorului sau a amandurora sa scada sub o valoare "normala". Fara sa taie toata alimentarea la regulator care ar taia si BEC-ul lucru ce ar duce la o senzatie ca "a murit pack-ul".

Cand va fi gata device-ul il voi posta si sper sa aiba acelasi succes care l-a avut si device-ul cu 2-4 servo pe un canal.
0

#56 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 12 September 2008 - 08:17 PM

OK Charlie tu le stii cel mai bine.Dar un ESC mai bun decit Robe Rookie cu un BEC de 3A/6V si un radiator mai mare? se poate? stii asa se poate lua totul pe partea de comanda "made Charlie"
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#57 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 12 September 2008 - 08:52 PM

Vezi postareamanolo, la Sep 12 2008, 09:17 PM, a spus:

OK Charlie tu le stii cel mai bine.Dar un ESC mai bun decit Robe Rookie cu un BEC de 3A/6V si un radiator mai mare? se poate? stii asa se poate lua totul pe partea de comanda "made Charlie"



Problema este ca unele chestii nu le poti face nici macar la acelasi pret cu ce gasesti pe piata din simplul motiv ca eu fac 10 bucati sa zicem si fabrica face 1000. Eu iau SMD-urile la bucata...sau la juma de metru de banda...fabrica le ia la rola adica 4000 de bucati. Fabrica planteaza robotizat placile eu le fac cu mana si penseta. In final nu pot scoate ceva nici macar la acelasi pret. Nu mai vorbesc de conceperea softului, de seria zero, etc.

Asadar facem chestii care nu le gasim in alta parte la producatori consacrati si alte lucruri eventual din pasiune...sau orgoliu..."adica cum...nu pot face eu un regulator!?".
0

#58 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 13 September 2008 - 02:57 PM

Da am inteles, cum e cu costurile de productie,adousuri comerciale la piese etc.Unde mai pui,chinezii aia mici de au preturi de productie apropiate de zero.Asa din ce ai mai vazut un ESC de navo ,periate de pe piata romaneasca poti face o recomandare?binemteles fara nici o obligatie.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#59 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 14 September 2008 - 10:21 PM

E greu de zis ca de obicei le vezi carcasa...pe afara...nu poti deschide sa vezi ce este inauntru dacat daca este ESc-ul tau. Cum eu nu am avut navo nu pot spune. Si mai conteaza f mult si softul...ca el faca totul altfel pumnu' ala de piese nu e bun de nimic. Poti sa ai un hardware mai slabut...o placa facauta asa si asa dar cu un soft bun care sa aiba grija de suprasolicitari sa para un ESC zdravan si poti avea un hardware "de exceptie" cu cablaj aurit si componente SMD si executat la mare arta dar daca softul nu e bun, in anumite situatii sau la oaresce solicitari EsC-ul poate sa cedeze . Oricum pretul spune multe si istoria producatorului deasemenea.
0

#60 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 15 September 2008 - 06:18 PM

Da ,afara e vopsit gardul si inauntru ,cine poate stii?Ast ar fi culmea sa ne dea astia si softul.Oricum multam mult.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro