Modelism - RHC Forum: tensiune 245V la priza - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

tensiune 245V la priza cum infuenteaza asta factura????

#31 Useril este offline   albastru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 07-June 05

Postat 29 August 2007 - 10:34 PM

Foarte bine, 1,34 sa fie.
0

#32 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 30 May 2017 - 09:58 PM

 albastru, la 25 August 2007 - 10:29 PM, a spus:

Pai daca 380V te lipeste si desigur ca te omoara, 10KV te omoara istantaneu.
Depinde de curentul pe care poate sa-l furnizeze sursa respectiva.
Daca este inalta de la un TV de 27000 volti cu curent max de 1mA, este o mica harjoneala, daca este si pusa pe tub care se comporta ca o capacitate si poate descarca brusc niste zeci de miliamperi, te arunca de nu mai uiti toata viata.
La linia de tren de 27000 volti, curent cred de zeci-sute de amperi, daca este ceata, te ia de la 1-2 metri distanta... se lasa cu gauri, friptura...scapa cine are noroc cu carul, totusi nu cred ca se poate scapa cu viata din asa ceva.
Totul depinde de curent. Corpul uman are in medie o anumita rezistenta, peste 220 volti care reprezinta limita, creste foarte mult curentul prin corp, d-aia electrocutatul la 380 volti este mortal.
Peste 380 volti,daca sursa are suficient curent, sansesle de a muri cresc exponential.

Nu exista un barem fix de la care o persoana se poate electrocuta, totul depinde de starea de hidratare a pielii care da rezistenta la curent. De regula de pe la 60 V in sus ar trebui sa simti ceva, eu m-am curentat la panourile solare la 115V si nu e asa rau. Exista persoane care s-au curentat la 380V si inca traiesc, nu e o regula, depinde de la o persoana la alta.
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#33 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 June 2017 - 01:23 PM

Apropos de postul din 2007, in care spuneam ca masinile de gaurit, aspiratoarele, etc, au drept caracteristica amperajul si nu puterea, m-a lamurit un bastinas. In general aceste aparate sunt alimentate printr-un prelungitor. In acest moment este mai logic sa stii ca aparatul consuma 10A, de cat ca are 1 100W. Alegi usor prelungitorul, vezi daca priza este bine dimensionata, etc. Cel putin el era convins de acest lucru.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 01 June 2017 - 01:25 PM

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro